ورود به ویجیاتو

بازیابی رمز عبور

ورود با شبکه‌های اجتماعی

کاربر جدید هستی؟ ثبت نام کن

ثبت‌نام در ویجیاتو

ثبت نام با شبکه‌های اجتماعی

قبلا تو ویجیاتو ثبت نام کردی؟ وارد شو.

بازیابی رمز عبور

میتونی وارد ویجیاتو بشی یا ثبت نام کنی

گفتگو با گلشیفته فراهانی؛ از گرمازدگی در پشت صحنه تا مهارت کار با اسلحه

به بهانه بازی او در فیلم Extraction

۲۱

در ابتدا به نظر می‌رسید خداحافظی گلشیفته فراهانی با سینمای ایران به معنای پایان دوران بازیگری‌اش باشد. اگرچه او در سال‌های اخیر حضور پررنگ‌تری در سینمای جهان داشته و در کنار فیلم‌های مستقلی مانند Paterson (به کارگردانی جیم جارموش) و The Upside هنرنمایی کرده اما اهالی سینمای هالیوود او را با قسمت جدید دزدان دریایی کاراییب یعنی Dead Men Tell No Tales به یاد می‌آوردند.

با این حال نام گلشیفته فراهانی با هنرنمایی در فیلم Extraction‌ دوباره بر سر زبان‌ها افتاده است. فیلمی که توسط نتفلیکس منتشر شد و به سرعت رکورد بزرگ‌ترین افتتاحیه تاریخ این سرویس استریم را تصاحب کرد. موفقیت این فیلم باعث شد گلشیفته به صدر لیست محبوب‌ترین بازیگران IMDB برسد. در جدیدترین مصاحبه گلشیفته فراهانی، او درباره همکاری‌اش با کریس همسورث و سختی‌های بازیگری در یکی از اکشن‌های جذاب سال ۲۰۲۰ صحبت کرده است. در ادامه می‌توانید متن کامل این گفتگو را بخوانید.

گفتگو با گلشیفته فراهانی؛ از پیشنهاد نتفلیکس تا گرمازدگی و خوردن غذای کریس همسورث

گلشیفته، شخصیت نیک که تو در فیلم بازی می‌کنی، بیش از حد مرموز به نظر می‌رسد. ما حتی وقتی فیلم به پایان می‌رسد هم اطلاعات زیادی درباره او نداریم. چرا نیک چنین وضعیتی در فیلم‌نامه دارد؟

خب در ابتدای فیلم سکانسی وجود داشت که او را به تماشاگر معرفی می‌کند اما در تدوین نهایی این سکانس حذف شد چون به خوبی شکل نگرفته بود. در حقیقت نیک یک دلال اسلحه است. او با اسلحه‌ها سر و کار دارد و با وسواس به معامله‌های بزرگ وارد می‌شود. او عاشقانه اسلحه‌ها را دوست دارد و واقعا یک دلال قدرتمند و بی‌رحم در بازار اسلحه‌ها است. او و تایلر (کریس همسورث) یک رابطه دوستانه جدی و مستحکم دارند.

دلیل اصلی این دوستی هم آن است که در ابتدا قرار بوده شخصیت نیک مرد باشد. اما عوامل فیلم او را به یک شخصیت زن تبدیل کردند و بعد با من تماس گرفتند. بنابراین واقعا از این پیشنهاد کاری آن‌ها تشکر می‌کنم. البته باید تاکید کنم رابطه میان تایلر و نیک یک رابطه عاشقانه نیست. نیک و تایلر با یکدیگر دوست هستند و هر کجا که لازم باشد وفاداری خود را نشان می‌دهند. هیچ احساساتی وجود ندارد و همه چیز براساس یک رابطه دوستانه پیش می‌رود.

شخصیت نیک خیلی سرد و بی‌احساس به نظر می‌رسد. آیا شخصیت گلشیفته فراهانی شباهت‌هایی با نیک دارد؟

او بسیار مصمم است و من هم احساس می‌کنیم در زندگی‌ام یک انسان مصمم بوده‌ام. به نظرم نیک بسیار وفادار بود و نمی‌توانست درگیر فساد باشد. من هم خودم را وفادار می‌دانم و همیشه تلاش می‌کنم از فساد دور باشم. در فیلم Extraction تماشا می‌کنید که وقتی پول‌ها نابود می‌شوند و جان انسان‌ها در خطر قرار می‌گیرد، نیک‌ هم‌چنان برای رسیدن به اهدافش تلاش می‌کند. همانطور که گفتم، نیک یک رابطه دوستانه ارزشمند با تایلر دارد. به نظرم شخصیت نیک بسیار ارزشمند بود و به همین دلیل هم واقعا او را دوست دارم.

گفتگو با گلشیفته فراهانی؛ از پیشنهاد نتفلیکس تا گرمازدگی و خوردن غذای کریس همسورث

ظاهرا در جریان تولید فیلم Extraction رابطه دوستانه خوبی هم میان تو و کریس همسورث شکل گرفت. کارکردن با او چه شکلی بود؟

باورکردنی نبود. باید بگویم کریس همسورث یکی از جنتلمن‌ترین بازیگران مردی است که با آن‌ها کار کرده‌ام. معمولا وقتی فیلم‌برداری در طول روز متوقف می‌شد، من مانند بسیاری از بازیگران و عوامل دیگر فیلم سعی می‌کردیم با تلفن‌هایمان سرگرم باشیم و یا اطراف محل پروژه قدم بزنیم. ما دوست داریم در چنین شرایطی کمی از فشار کار و استرس محیط را کاهش دهیم اما کریس این شکلی نبود. او با تلفن کار نمی‌کرد و تصمیم می‌گرفت با عوامل فیلم در ارتباط بماند. با آن‌ها درباره مشکلاتی که در طول مدیریت پروژه ایجاد شده بود، حرف می‌زد. او این گفتگوها را با همه عوامل فیلم انجام می‌داد و حتی با من هم گفتگو می‌کرد تا بتوانیم نقاط ضعف پروژه را پیدا کنیم.

اولین شبی که به پروژه اضافه شدم، از شدت گرمازدگی حالم بد شد و بیهوش شدم. من از سرمای اروپا به گرمای طاقت‌فرسایی آمده بودم که تصورش را هم نمی‌کردم. با این حال مجبور بودم در برابر دوربین قرار بگیرم. من رژیم غذایی خاصی داشتم و همین هم باعث می‌شد نتوانم برخی از غذاهایی که در تایلند وجود داشت را بخورم. کریس متوجه این رژیم شد و ناهار خودش را به من داد؛ یک اسموتی واقعا بی‌نظیر بود. من هرگز طعم آن اسموتی را فراموش نمی‌کنم. باید بگویم کریس واقعا جذاب و البته بسیار قد بلند است! (مصاحبه با کریس همسورث را در ویجیاتو بخوانید.)

چه چیزی باعث شد گلیشفته فراهانی پیشنهاد بازی در فیلم Extraction را قبول کند؟

خب وقتی فیلم‌نامه را خواندم، از شخصیت نیک خوشم آمد. من واقعا دوستش داشتم. وای خدایا به نظرم نیک واقعا شگفت‌انگیز بود! او واقعا شخصیت جذابی به نظر می‌رسید. البته تجربه همکاری با کریس همسورث هم خیلی خیلی فوق‌العاده بود. من خوشحالم که با او در این فیلم کار کردم. حقیقت بسیار مهمی وجود دارد که باید آن را به شما بگویم. فیلم Extraction نخستین تجربه کارگردانی سم هارگریو بود و من همیشه دوست دارم در پروژه‌های اول کارگردان‌ها حضور داشته باشم.

حتی در سینمای مستقل هم این تصمیم که به نظرم احساسی است را گرفته‌ام. این تصمیم دشوار در سینمای مستقل واقعا کار ساده‌ای نیست چون در آن پروژه‌ها پول زیادی وجود ندارد اما تماشای این فیلم‌‌ها برای من سرگرم‌کننده است؛ به ویژه وقتی از تصوری که دارم هم موفق‌تر می‌شوند. واقعا حس خوبی برای من دارد. احساس می‌کنم بخشی از خانواده‌ای هستم که حالا به خاطر موفقیت‌هایش خوشحال است.

گفتگو با گلشیفته فراهانی؛ از پیشنهاد نتفلیکس تا گرمازدگی و خوردن غذای کریس همسورث

آیا نکته مثبتی در فیلم بوده که تو هنوز درباره آن حرفی نزده باشی؟ چیزی که هنوز فرصت نشده درباره‌اش حرف بزنی؟

اول از همه این که من واقعا به این فیلم افتخار می‌کنم. پیام اصلی فیلم درباره کودکان است. شما در پایان فیلم می‌بینید که چگونه کودکان موفق می‌شوند به تایلر (کریس همسورث) شلیک کنند. شما تماشا می‌کنید که چگونه کودکان و نوجوانان در کشورهایی امنیت زیادی ندارند به بزرگترین قربانی‌های خشونت و تروریسم تبدیل می‌شوند. این پیام اصلی فیلم Extraction بود که واقعا به آن افتخار می‌کنم.

من به شخصیت نیک که وظیفه ایفای نقش آن را برعهده داشتم هم افتخار می‌کنم. او یک زن است. نیک خودش است. من به سم هارگریو هم افتخار می‌کنم. سم در اولین تجربه کارگردانی‌اش کارهایی انجام داد که به نظر من فوق‌العاده بود. او سکانس‌هایی را خلق کرد که باعث شد من از او بپرسم واقعا چگونه موفق شده چنین صحنه‌هایی را کارگردانی کند؟ صادقانه باید بگویم من اول از همه به سم افتخار می‌کنم چون به نظرم او آینده شگفت‌انگیزی در سینما دارد. (مصاحبه با سم هارگریو را در ویجیاتو بخوانید.)

در حین فیلم‌برداری در هند و تایلند، چه مشکلاتی داشتی؟

هوا واقعا گرم بود و من هم نسبت به بیشتر غذاهایی که آن‌ها درست می‌کنند حساسیت داشتم. من کهیر می‌زدم. بنابراین مجبور بودم تا رژیم غذایی‌ام را با دقت ادامه دهم تا کهیرها خودشان را نشان دهند. هنوز هم نمی‌دانم چه چیزی در غذای تایلندی‌ها وجود دارد که من نسبت به آن حساسیت دارم و کهیر می‌زنم.

چالش بزرگ‌تری که داشتیم به سکانسی که روی پل فیلم‌برداری شده برمی‌گردد. من با اسلحه‌های زیادی کار کرده‌ام و مشکلی با حمل و استفاده از آن‌ها ندارم. اما اسلحه‌ای که در آن سکانس به من داده شد سه ماه پیش از آغاز پروژه به بازار آمده بود. به نظرم حمل آن واقعا آسان بود و حتی جابجایی‌اش هم مشکلی نداشت اما واقعا وزن زیادی داشت. گرمای زیاد را با نور مستقیم خورشید و آن اسلحه متفاوت ترکیب کنید؛ سکانسی که روی پل ضبط شد واقعا یک جهنم واقعی بود! خیلی گرم بود اما خب لذت‌بخش هم به نظر می‌رسید.

گفتگو با گلشیفته فراهانی؛ از پیشنهاد نتفلیکس تا گرمازدگی و خوردن غذای کریس همسورث

گقتی با اسلحه‌ها مشکلی نداری؟ آموزش ویژه‌ای دیده‌ای؟

نه. وقتی اولین بار به عنوان یک شخصیت سینمایی اسلحه را به دست گرفتم، احساس کردم همیشه با اسلحه‌ها کار کرده‌ام اما تا حالا آن‌ها را لمس نکرده‌ بودم. به نظرم شبیه به تیراندازی با کمان است. من می‌توانم اسلحه‌ها را دستکاری کنم، اجزایشان را باز کنم و از آن‌ها استفاده کنم. این کارها واقعا برای من آسان هستند چون تفنگ‌ها بخشی از وجود من می‌شوند. آن هم بدون این که آموزش استفاده از آن‌ها را دیده باشم. واقعا دیوانه‌کننده به نظر می‌رسد! اما برای خودم هم شبیه یک راز شده که دلیلش را نمی‌دانم.

نیک چالش‌های فیزیکی زیادی در طول فیلم Extraction ندارد اما در پایان فیلم واقعا کارهای خارق‌العاده‌ای از تو تماشا می‌کنیم. برای آن‌ها هم آموزش ندیدی؟

خب من باید برای حضور در فیلم آموزش‌های کار با اسلحه‌ها را می‌گذراندم اما به عوامل فیلم گفتم بچه‌ها من مشکلی با اسلحه‌ها ندارم. خودم می‌توانم این مهارت را به شما آموزش بدهم! تنها چیزی که باید یاد می‌گرفتم، کارکردن با آرپی‌جی بود. من دعواهای سنگین زیادی هم در طول فیلم نداشتم؛ فقط شلیک، شلیک و شلیک.

سکانس شلیک با آرپی‌جی روی پل واقعا جذاب بود. چه‌قدر از این سکانس به صورت کامپیوتری ساخته شد؟

واقعا تصور نمی‌کنم کامپیوترها اصلا بخشی از آن سکانس باشند. تنها صحنه‌ای که به صورت کامپیوتری ساخته شده، لحظه برخورد آرپی‌جی من به هلیکوپتر در حال پرواز بود. ما سه هفته درگیر آن صحنه‌های روی پل بودیم. واقعا مثل یک کابوس بود و هنوز هم خوابش را می‌بینیم! من فکر می‌کنم فقط هلیکوپتر به صورت کامپیوتری به فیلم اضافه شده چون برای بقیه تصاویر واقعا تلاش زیادی کردیم.

نقد فیلم Extraction – رمبو نسل جدید


بیشتر بخوانید:

.کپی شد https://vgto.ir/496

21
نظر تو چیه ؟

avatar
1000
11 نظرات
10 پاسخ ها
0 دنبال کنندگان
 
بیشترین واکنش
پرطرفدار ترین
15 نویسندگان دیدگاه
accmahdi_T1_مهدیerfanavat آخرین نویسندگان دیدگاه
  مشترک شدن  
جدید ترین قدیمی ترین بیشترین امتیاز
اطلاع رسانی کن
mahdi_T1_
مهمان
mahdi_T1_

دقت کردین نظرات اینجا لایک فیک میخورن .

avat
مهمان
avat

به هر حال من گلشیفته فراهانی رو به عنوان نماد سنت شکنی حقیقتا تحسین می کنم و دوستش دارم و امیدوارم هر لحظه در زندگیش شاد و سلامت و عالی تر باشه چون حقیقتا شخصیت مستقل و ماجراجویی داره. کلمات نمی تونن حسم رو نسبت به گلشیفته اعلام کنند فقط از خدای مهربان می خوام این نوع انسانها رو در میان همه دنیا زیادتر کنه چون حقیقتا جامعه خواب زده نیاز به انقلاب فکری ورای جنسیت دین نژاد و جغرافیا داره. لذت بردم از مصاحبه ای که ترجمه کردید و ممنونم دیجیاتوی عزیز

avat
مهمان
avat

سلام به همه دوستان من فیلم رو دیدم . جذابیت آنچنانی نداشت . کریس یه شخصیت راز الود بود که درگیر گذشتش نشون می داد. یه بزن بهادری که هر کاری می خوادبکنه تا غمش فراموش بشه! یه بچه بی گناه که درگیر عواقب کارهای پدرش شده. نقش گلشیفته فراهانی یه عقب گرد بود نسبت به نقشهای دیگری که در این چند ساله ازش دیدم. بازیش اینقدر به چشم نمی اومد ولی از اینکه گلشیفته فراهانی این ژانر رو هم تجربه کرد من به عنوان کسی که تکامل رو دوست داره، لذت بردم!! شخصیت ها از هر جا که اومده… ادامه مطلب »

فرشید
مهمان
فرشید

خدایا اصالت و وطن من برای بنده های خوبت. کمک کن منم مثه ایشون مهاجرت کنم و باقی عمرمو بدون اصالت و دین و دنیا زندگی کنم

حسین
مهمان
حسین

به سیستم فیلترینگ گزارشتوو کردم

maard
مهمان
maard

lololololol

erfan
مهمان
erfan

خیارم تو یخچالت

acc
مهمان
acc

گه خوردی

mahdi_T1_
مهمان
mahdi_T1_

چرا هر چی من مینویسم پاک میکنین مگه چرت تر از این یارو YasinNN گفتم.

محمدی
مهمان
محمدی

به عنوان یک ایرانی افتخار می کنم که یک ایرانی انقدر پیشرفت می کنه که در بزرگترین صنعت سینمایی دنیا بازی کنه.

YasinNN
کاربر
YasinNN

آدم هرچی که هست باید اصالت خودشو حفظ کنه نه این که به خاطر پول و چیزای دیگه دین ودنیا و خونواده شو بفروشه بره برای جلب توجه

محمدی
مهمان
محمدی

شما از قصد واقعی و علت واقعی مهاجرت گلشیفته مطمنی که گناه یکی دیگه را میشوری؟؟؟؟

Hanna
کاربر
Hanna

چه ربطی به اصالت داره؟ مگر گفته ایرانی میست؟ اصالت یک انسان رو خاکی که توش به دنیا اومده بهش می ده، نه هیچ چیز دیگه ای و خیچ موجودیتی هم نمی تونه ازت بگیردش.

maard
مهمان
maard

شما چیکار به مذهب طرف دارین ؟ اصن بخواد سوسمار بپرسته به شما چه

mahdi_T1_
مهمان
mahdi_T1_

کاش منن اصالتمو فراموش میکردم .

مهدی
مهمان
مهدی

برای فراموش کردن اصالت اول باید داشته باشیش

Hamed
مهمان
Hamed

اصالت…. بله بله فقط تعریف اصالت رو هم بفرمایی منت گذاشتی. چون بوی شعار میاد

Hanna
کاربر
Hanna

من که از دیپنش توی فیلم جدا لذت بردم. فارغ از اینکه اون سلبریتی هست و مسیر کاری متفاوتی داره، همه این حرفها رو در مقیاس کوچکتر من هم شنیدم و الان هم از مسیری که رفتم بسیار راضی ام. امیدوارم توی فیلم بعدی نقش داشته باشه و کمی هم ازش اکشن ببینیم.

Phantasmagoria
مهمان
Phantasmagoria

دماغ خیلی از بازیگران و برادران وطنی سوخته الان. اون موقع سر اینکه بره خارج موفق نمیشه و ایران اینو بالا اوردشو این خزعبلات خیلی مطمئن بودن.

بیاید تحویل بگیرید.

Bandit8D
کاربر
Bandit8D

کارش درسته:)

محمد
مهمان
محمد

اره خیلی درسته!!!

ورود
بارگذاری...
ثبت نام
بارگذاری...