بررسی بازی The Complex – جنگ با ویروس مرگبار

بررسی بازی The Complex – جنگ با ویروس مرگبار

تا حالا شده یک فیلم را بازی کنید؟

۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۹ ذخیره

بازیِ فیلمی اصطلاحی است که وقتی بچه‌تر بودیم به بازی‌های Full Motion Video اطلاق می‌کردیم. حدودا ۲۰ سال پیش بود که عنوان X-files را روی کنسول پلی استیشن ۱ تجربه کردم و کمی بعدتر فهمیدم که این سبک بازی‌ها تاریخچه دیرینه‌ای دارند و امروز بیش از ۶۰ سال از عرضه اولین بازی در این سبک می‌گذرد. در بازی‌های FMV (که البته سبک و سیاق‌های گوناگونی دارند) شما در حال دیدن یک فیلم هستید که خودتان آن را پیش می‌برید و انتخاب‌های مختلفی در طول داستان خواهید داشت که روی جریان بازی تاثیر خواهد گذاشت. این بازی‌ها که همگی «تعاملی – Interactive» (محتوایی که تماشاگران به راه های مختلف در آن شرکت دارند و می توانند جزئیات آن را عوض کنند) هستند زمین تا آسمان با محتواهای رایجی که به عنوان ویدیو گیم میشناسیم تفاوت دارند.
برای آنکه بتوان بازی‌های FMV را بهتر و ملموس‌تر توضیح داد، می‌توان این‌طور مثال زد: بازی‌های کمپانی Telltales را تجربه کرده‌اید یا لااقل با حال و هوای آن‌ها آشنایی دارید؟ همین سبک را در دیدن یک فیلم لایواکشن تصور کنید. مثال ملموس‌تر هم برای کسانی است که شانس تجربه ناب اپیزود ویژه بلک میرور با نام Bandersnatch را به دست آورده باشند؛ اپیزودی خاص و ویژه که داستان آن با توجه به انتخاب‌های تماشاگر پیش می‌رفت. بازی Complex از آخرین بازی‌های عرضه شده در این سبک است که توسط wales Interactive منتشر شده.

سازندگان بازی The Complex احتمالا تلاش خود را کرده‌اند تا بازی را زودتر عرضه کنند تا حال و هوای دنیای امروز ما (که کم شبیه به جهان کوچک این اثر نیست) بتواند در فروش بازی موثر واقع شود. در بازی The Complex یک ویروس مرگبار توسط یک شرکت آزمایشگاهی به اشتباه تولید شده و باید از شیوع این ویروس جلوگیری شود، چه داستانی آشنا‌تر از چنین قصه‌ای در این روزها؟

شما در نقش دانشمندی به اسم ایمی تنت ظاهر می‌شوید، یک زن باهوش که با همراهی سرمایه‌گذاران و تیمش قصد دارد به کشف جدیدی در علوم ژنتیک دست پیدا کند که برای همیشه دنیا را دگرگون خواهد کرد. کشف ایمی یک نوع نانوسلول است که می‌تواند زخم‌های بدن را از داخل التیام بخشد و این کار را به سرعت انجام دهد؛ این کشف می‌تواند هم جلوی حملات تروریستی (که در دنیا زیاد شده) بایستد و هم می‌تواند به روند سفر به سیارات دیگر کمک شایانی کند. برای این پروژه وقت و هزینه بسیاری انجام شده و ایمی برای متقاعد کردن سرمایه‌گذاران و شرکت برای اهمیت به این پروژه وقت زیادی گذاشته است.

The Complex
بررسی بازی The Complex - جنگ با ویروس مرگبار - ویجیاتو
 • امتیاز کاربران
  16 ratings5.8/10
 • امتیاز متاکریتیک 61
 • ژانر FMV
 • تاریخ انتشار ۱۳ فروردین ۱۳۹۸
 • پلتفرم‌ها ایکس‌باکس وانپلی‌استیشن 4پی‌سینینتندو سوییچ
 • ناشر بازی wales Interactive
 • سازنده wales Interactive
 • حالت بازی تک نفره
 • درجه سنی بازی مناسب برای ۱۰ سال به بالا
بررسی بازی The Complex - جنگ با ویروس مرگبار - ویجیاتو
همه‌چیز از زمانی خراب می‌شود که یکی از کارمندان آزمایشگاه مخفی و زیرزمینی که مشغول کار روی این پروژه است، به مشکل برمی‌خورد. این زن در قطار مترو حالش بد می‌شود و خون از چشمانش بیرون می‌زند و پخش ویدیو آن در اینترنت، آبروی شرکت را به خطر می‌اندازد. ایمی به همراه دوست پسر سابق خود ماموریت دارند بفهمند ایراد کار از کجاست و چطور باید برای آن درمان پیدا کرد.

در بازی‌های FMV خبری از گیم‌پلی آنچنان درگیرکننده و پیچیده نیست، هرچند برخی عناوین مانند همان بازی X-Files (ساخته شده بر اساس سریال معروف و محبوبی به همین نام در دهه نود) خلاقیت‌هایی به این ژانر اضافه می‌کنند و بازی را از یک فیلم با قدرت انتخاب فراتر می‌برند. اما در بازی Complex نهایت درگیری گیمر با بازی (بخوانید فیلم‌بازی!) در حد همان انتخاب کردن دو یا سه گزینه در مدت زمانی کوتاه برای پیشروی بازی است. انتخاب‌های بازی Complex اما بسیار هیجان‌انگیز هستند و مدت زمان تقریبا سه چهار ثانیه‌ای که برای اتخاذ تصمیم به شما داده می‌شود، نیازمند عکس‌العمل بالای شما در قدرت انتخابتان است. بگذارید این پروسه را با یک مثال از پنج دقیقه ابتدایی بازی تشریح کنم.

ایمی و ریس (همان دوست پسر سابقش) در یک کشور فرضی (که البته مثلا سوریه است!) قرار دارند و مشغول کمک به آسیب‌دیدگان هستند. آنها در چادری حضوری دارند که یک زن و مرد در آن در اوضاع وخیمی به سر می‌برند. مرد یک جوان ورزشکار با هزار امید و آرزو است و زن هم یک خانم باردار که البته اعتماد چندانی به این دو پزشک آمریکایی ندارد. طی یک حادثه، تنها یک آمپول در دستان این تیم دو نفره باقی می‌ماند و این ایمی است (شما هستید) که باید تصمیم بگیرید کدام را از مرگ نجات دهید و برای این تصمیم تنها سه ثانیه فرصت دارید. (هرچند بازی برای آن دسته از کسانی تحمل این حجم از استرس را ندارند و سه ثانیه را مدت زمان کمی برای انتخاب تصمیم گیری می‌دانند، یک گزینه در بخش Options فعال کرده که با فشردن آن می‌توان زمان تصمیم‌گیری را به بی‌نهایت و تا هر وقت که بالاخره تصمیم‌تان را گرفتید گسترش داد.)

بارها و بارها در طول بازی به این قبیل تصمیم‌ها برمی‌خورید و گاه باید بین سه گزینه یک کار را انتخاب کنید. بازی The Complex تنها به یمن داستان علمی-تخیلی و تقریبا بامسمای خود در دنیای امروزی است که مخاطب را به همراه خود می‌کشاند و البته بازی برخی از بازیگران آن. باید بدانید که اکثر بازی‌های FMV شامل بازیگرانی می‌شوند که بسیار تصنعی جلوی دوربین بازی می‌کنند. معمولا سکانس‌های فیلمبرداری شده در این بازی‌ها از ظرافت سینمایی برخوردار نیست و بیشتر شبیه به یک فیلم ساخته شده توسط یک گروه دانش‌آموزی می‌مانند تا یک فیلم سینمایی. بازی Complex اگرچه بودجه هنگفتی از طریق نت‌فلیکس در اختیار ندارد تا شبیه به اپیزود ویژه تعاملی بلک میرور شود و یک بازی مستقل به حساب می‌آید اما توانسته در زمینه فنی حوزه فیلمسازی بسیار موفق ظاهر شود.

بررسی بازی The Complex - جنگ با ویروس مرگبار - ویجیاتو

طراحی صحنه جمع و جور و بسیار جالب توجه از آب در آمده و استفاده از دو بازیگر حرفه‌ای (یکی از آنها را از سریال گیم آو ترونز خواهید شناخت) برای ساخت این داستان از جمله انتخاب‌های هوشمندانه کارگردان بوده است. البته برخی بازیگران مانند بازیگر نقش ریس هستند که سنت «تصنعی بودن» بازی را در این عناوین به جا آورده‌اند و یکی دو سکانس از The Complex نیز بسیار سطحی از آب در آمده (صحنه‌های اکشن بیشتر دچار این معضل شده‌اند).

بازی جدا از روند انتخاب‌هایی که پیش پایتان می‌گذارد دو راهنمایی دیگر هم به شما می‌کند، با رفتن به منوی استارت بازی می‌توانید ویژگی‌های رفتاری ایمی را با توجه به انتخاب‌هایی که تاکنون برگزیده‌اید ببینید. دیدن این معیارها می‌تواند تا حدی در روند انتخاب‌های شما در آینده بازی تاثیر بگذارد و باید ببینید که دوست دارید کاراکترتان را یک آدم صادق و شجاع از آب در بیاورید یا مثلا دوست دارید یک دروغگوی ترسو باشد. در کنار این منو، می‌توانید نمودار تصویری میزان تعامل خود با دیگر کاراکترهای داخل بازی را بیابید. از این منو می‌توانید افرادی که باعث مرگ آنها شدید هم نظاره‌گر باشید و ببینید که رابطه‌تان با بقیه چطور است؛ چقدر به آنها نزدیک شده‌اید و آنها چقدر به شما اعتماد دارند.

تنها خلاقیت به کار رفته در گیم پلی بازی Complex وجود همین دو منو است و خلاقیت اصلی در همان روایت داستان پیش می‌رود. داستان بازی آبکی نیست و هرچند طبیعتا به پای فیلمنامه‌های هالیوودی نمی‌رسد اما دچار مشکلات فراوان هم نیست. با توجه به اینکه مدت زمان بازی حدودا ۹۰ دقیقه (اندازه دیدن یک فیلم سینمایی معمولی) طول می‌کشد، شما می‌توانید به جای دیدن یک فیلم علمی-تخیلی که هیچ تاثیری روی روند آن ندارید، بازی The Complex را تجربه کرده و خودتان سرنوشت قهرمان داستان را رقم بزنید. این موضوع از دیرباز با وجود کتاب‌هایی که قهرمان داستانش خودمان بودیم همیشه برای شخص من قابل توجه بوده و اگر به این قبیل قهرمان‌بازی‌ها علاقه دارید، باید به سراغ بازی Complex بیایید.

بازی با اینکه نود دقیقه طول می‌کشد ولی تقریبا بیش از ۲۰۰ سکانس در خود جای داده که شما با تمام کردن یکباره آن شاید به یک پنجم این سکانس‌ها دست پیدا کنید. بازی The Complex نه پایان متفاوت در خود جای داده که رسیدن به هر یک از این پایان‌ها به انتخاب‌های شما از بدو بازی بستگی دارد. خوشبختانه بعد از تمام کردن یکبار بازی، می‌توانید دفعات بعدی را در حالتی تکرار کنید که که سکانس‌های دیده شده را رد (Skip) کرده و زودتر به انتخاب‌ها برسید تا با برگزیدن یک مسیر دیگر، ببینید که این بار چه بلایی سر قهرمان و داستان می‌آید. با این حساب برای دیدن همه پایان‌های خوب و بد این فیلم‌بازی به مدت زمانی تقریبا چهار الی پنج ساعت نیاز دارید.

بازی‌های FMV مرز باریک بین سینما و بازی هستند و صحبت درباره آنها مقاله جدایی را می‌طلبد. این آثار با ادغام کردن گزینه انتخاب در یک فیلم، گیم‌پلی خود را شکل می‌دهند و از دنیای بازی‌های ویدیویی به سراغ «قدرت انتخاب» می‌روند. بازی‌های Telltales شاید یک لایواکشن نباشند اما قطعا قدرت‌های انتخاب بسیار بهتر و زیباتر و پیچیده‌تری به ارمغان می‌آوردند ولی شاید این دسته بازی‌ها نتواند طرفداران آثار سینمایی را قانع کند. قدرت کنترل یک فیلم سینمایی مساله جالبی است که از نظر روانشناسی روی کسی که عشق خاصی به سینما دارد تاثیر مثبتی می‌گذارد وگرنه همانطور که گفته شد، قطعا بازی‌های دیگر این سبک که مساله انتخاب را پیش روی شما می‌گذارند، داستان فانتزی‌تر و خلاقانه‌تر و گیم‌پلی درگیرکننده‌تری را در اختیار گیمر قرار می‌دهند.

مدت زمان بازی

داستان اصلی: ۲ ساعت
داستان و ماموریت فرعی: ۵ ساعت
صد در صد کردن بازی: ۵ ساعت

خلاصه بگم که...

FMV یک بازی با گیم‌پلی درگیرکننده نیست و هیجان را از نوع دیگری به گیمر انتقال می‌دهد. اینکه بگوییم یک بازی FMV را بازی می‌کنید (Play) یا می‌بینید (Watch) واقعا جواب سختی دارد اما چیزی که مسلم است اینست که عنوان The Complex می‌تواند داستان علمی-تخیلی خود را به درستی پیش ببرد و با پایان‌بندی‌های متعدد، گیمر را سورپرایز کند.

بررسی بازی The Complex - جنگ با ویروس مرگبار - ویجیاتو
می‎خرمش

این بازی می‌تواند شروع مناسبی برای آشنا شدن با بازی‌های FMV باشد هرچند به طور شک بهترین این ژانر نیست. داستان علمی-تخیلی بازی و فیلمبرداری خوب و بازی نسبتا خوب تیم بازیگری کاری کرده که علاقه‌مندان به سینما هم بتوانند از تجربه لذت کافی ببرند.

بررسی بازی The Complex - جنگ با ویروس مرگبار - ویجیاتو
نمی‎خرمش

باید با حال و هوای این سبک بازی‌ها جور باشید و یا عشق سینما داشته باشید تا با بازی The Complex انس بگیرید، در غیر این‌صورت احتمالا دیدن یک فیلم نود دقیقه‌ای با چند ده حق انتخاب برای پیشروی آن، برایتان لوس و کسل‌کننده خواهد بود.

بررسی بازی The Complex - جنگ با ویروس مرگبار - ویجیاتو
 • امتیاز ویجیاتو70
 • امتیاز کاربران
  16 ratings5.8/10
 • امتیاز متاکریتیک61
برچسب‌هابازی تک نفره
کپی شد https://vgto.ir/5ji
نظرات
0 0 امتیازها
امتیاز مطلب
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
0 دیدگاه
دیدگاه درون خطی
نمایش تمام نظرات
0
نظرت رو حتما بهمون بگو!x