ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از ویجیاتو انتخاب کنید.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
اصلا راضی نیستم
واقعا راضی‌ام
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر ویجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

دارک‌ساید - Banner
کمیک بوک

معرفی دارک ساید – فرمانروای بی‌رحم آپوکالیپس

وقتی یک گروه مثل جاستیس لیگ دارید که متشکل از ابرقهرمانان خداگونه است، به یک ویلن با سطحی بسیار بالاتر از تمام آن‌ها نیاز می‌شود تا بتواند در برابرشان قرار گیرد. پاسخ دی‌سی به این ...

محمدرضا صفری
نوشته شده توسط محمدرضا صفری | ۲۵ اسفند ۱۳۹۹ | ۱۹:۰۰

وقتی یک گروه مثل جاستیس لیگ دارید که متشکل از ابرقهرمانان خداگونه است، به یک ویلن با سطحی بسیار بالاتر از تمام آن‌ها نیاز می‌شود تا بتواند در برابرشان قرار گیرد. پاسخ دی‌سی به این معادله بین خیر و شرارت، دارک ساید (Darkseid) بود. یک ویلن بی‌رحم که بتواند در برابر امثال سوپرمن، واندر وومن و شزم قرار بگیرد.

با تمام این اوصاف اما دارک ساید در خارج از دنیای کمیک‌ها برای مخاطبان چندان شناخته شده نیست. به همین ترتیب، قصد داریم در ویجیاتو شما را بیش‌تر با این ویلن قدرتمند دنیای دی‌سی آشنا کنیم. همراه ما باشید.

شناسنامه دارک ساید

- اولین حضور:
حضور کوتاه: شماره ۱۳۴ کمیک Superman's Pal Jimmy Olsen (انتشار در ماه نوامبر سال ۱۹۷۰)
حضور کامل: شماره ۱ کمیک Forever People (انتشار در ماه فوریه سال ۱۹۷۱)
- ناشر: دی‌سی
- خالق: جک کربی (Jack Kirby)
- کمیک‌های پیشنهادی برای مطالعه:
The Great Darkness Saga (انتشار از ماه آگوست تا دسامبر سال ۱۹۸۲)
Legends (انتشار از ماه نوامبر سال ۱۹۸۶ تا ماه می سال ۱۹۸۷)
Final Crisis (انتشار از ماه می سال ۲۰۰۸ تا ماه ژانویه سال ۲۰۰۹)
Justice League: The Darkseid War (انتشار از ماه آوریل سال ۲۰۱۵ تا ماه می سال ۲۰۱۶)
Darkseid Special (انتشار در ماه آگوست سال ۲۰۱۷)
Mister Miracle (انتشار از ماه اکتبر سال ۲۰۱۷ تا ماه ژانویه سال ۲۰۱۹)


دارک ساید کیست؟

اگر قرار باشد یک ویلن تعریف کنیم که کل دنیای داستان‌های دی‌سی را تهدید می‌کند، آن شخصیتِ شرور دارک ساید خواهد بود. ویلنی که نه تنها جزو قدرتمندترین دشمنان اعضای جاستیس لیگ و قهرمانان زمین شناخته می‌شود، بلکه تهدیدی برای تمام موجودات زنده دنیای دی‌سی نیز به حساب می‌آید.

دارک ساید فرمانروای مستبد و خودخواه سیاره دوزخین آپوکالیپس (Apokolips) و از نژاد خدایان نوین (New Gods) دی‌سی است. او روی سیاره‌ای زندگی می‌کند که سطح آن شبیه به یک جهنم سوزان بوده و پر است از افرادی که در برای دارک ساید خدمت می‌کنند؛ چه به عنوان سربازان ارتشش، چه کارگران روی سیاره‌اش و چه فرماندهان بلند مرتبه‌اش.

تمام هدف دارک ساید از زندگی این است که بتوانند تمام جهان را تسخیر کند و همه موجودات زنده را به چنگ خود درآورد تا به عنوان خدمتگذارِ او زنده بمانند یا در آتش خشمش بسوزند؛ حالا چه از طریق ارتش پر از موجودات ترسناکش این کار را انجام دهد و یا از طریق به دست آوردن معادله پادماده (Anti-Life Equation) که به او اجازه کنترل هر موجود زنده‌ای را می‌دهد.


اوریجین دارک ساید

حضور کوتاه دارک‌ساید در شماره ۱۳۴ کمیک Superman's Pal Jimmy Olsen (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)
حضور کوتاه دارک ساید در شماره ۱۳۴ کمیک Superman's Pal Jimmy Olsen (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)

دارک ساید قبل از این که تبدیل به فرمانروای بی‌رحم سیاره آپوکالیپس شود، با نام آکسِس (Uxas) شناخته می‌شد. او یکی از اعضای خانواده سلطنتی همین سیاره و فرزند کوچک‌تر یوگا خان (Yuga Khan) و هگرا (Heggra) بود. پس از این که پدرش، یوگا خان، با طمع داشتن قدرت و دانش بیش‌تر به سراغ سورس وال (Source Wall) رفته و گم می‌شود، برادر بزرگ آکسس با نام درکس (Drax) جای پدرش را به عنوان فرمانروای آپوکالیپس می‌گیرد.

وقتی درکس سعی کرد که به امگا رلم (Omega Realm) متصل شود و از آن طریق امگا افکت (Omega Effect) را به دست آورد، آکسس جلویش را گرفت و تمام این قدرت‌ها را مال خود کرد. به این ترتیب، ظاهر آکسس تغییر پیدا کرده و سطح پوستش به حالت سنگی درآمد. حالا با موجودی طرف بودیم که هم در ظاهر و هم در باطن بی‌رحم و وحشتناک است. آکسس پس از این تغییر و به دست آوردن قدرت‌های جدید، نام خود را به دارک ساید تغییر داد. نامی که تقریباً تمام موجودات زنده دنیای دی‌سی از آن وحشت دارند.

برای از بین بردن یک رقیب دیگر، دارک ساید به همراه دایی خودش، استپن‌ولف (Steppenwolf)، به سیاره همسایه آپوکالیپس با نام نیو جنسیس (New Genesis) حمله کرد. نیو جنسیس یک سیاره ایده‌آل بود که در برابر جهنم آپوکالیپس، حکم بهشت خدایان نوین را داشت. دارک ساید و استپن‌ولف به های‌فادر (Highfather)، فرمانروای نیو جنسیس، حمله کرده و همسرش آویا (Avia) را از بین می‌برند. های‌فادر نیز در عوض باعث مرگ استپن‌ولف می‌شود اما دارک ساید می‌تواند دایی خود را احیا کند. نتیجه این تهاجم شروع یک جنگ بین دو سیاره جهنمی و بهشتی در جهان چهارم (Fourth World) می‌شود.

از طرف دیگر، دارک ساید در جست و جوی معادله پادماده که به او کنترل کامل بر ذهن همه موجودات زنده دارای آگاهی را می‌دهد، تمام دنیا را می‌گردد. فرمانروای آپوکالیپس به اطلاعاتی دسترسی پیدا می‌کند که نشان می‌دهند زمین و انسان‌ها نقش مهمی در به دست آوردن این معادله دارند و به این ترتیب جنگ یکی از بی‌رحم‌ترین خدایان نوین با ابرقهرمانان و ساکنان زمین شروع می‌شود.


قدرت‌ها و توانایی‌های دارک ساید

مبارزه آنتی مانیتور (Anti-Monitor) و دارک‌ساید؛ دو موجود بسیار قدرتمند دنیای کمیک‌های دی‌سی
مبارزه آنتی مانیتور (Anti-Monitor) و دارک ساید؛ دو موجود بسیار قدرتمند دنیای کمیک‌های دی‌سی

به عنوان یک خدای نوین، دارک ساید نیز از تمام توانایی‌ها و قدرت‌های این نژاد بهره می‌برد. از بین این ویژگی‌ها می‌توان به نیروی فراوان، سرعت فرا انسانی و عمر بسیار طولانی اشاره کرد. تلپورت کردن هم یکی دیگر از قابلیت‌های خدایان نوین دی‌سی است که به کمک آن می‌توانند علاوه بر نقاط مختلف هستی، به داخل و خارج از جهان چهارم نیز سفر کنند. اما دارک ساید خیلی بیش‌تر از این حرف‌هاست.

به لطف جذب قدرت از امگا رلم، فرمانروای آپوکالیپس توانایی‌هایی به دست آورده که با نام امگا افکت شناخته می‌شوند و به او نسبت به هر خدای نوینی برتری می‌دهند. مهم‌ترینِ این ویژگی‌ها امگا بیم‌های (Omega Beam) مشهور او هستند که شبیه به هیت ویژن (Heat Vision) سوپرمن عمل می‌کنند اما تفاوت‌های زیادی با این قابلیت مرد پولادین دارند.

امگا بیم‌ها علاوه بر این که می‌توانند هدف دارک ساید را در حد مولکولی نابود و آن را به طور از جهان محو کنند، این قابلیت را دارند که آن هدف را به جای دیگری تلپورت نیز کنند. همچنین امگا بیم‌ها الزاماً در یک خط صاف حرکت نمی‌کنند و می‌توانند خم شوند یا به طور کلی تغییر مسیر دهند. برای همین است که اکثراً دارک ساید را در حالی می‌بینیم که مثل یک پادشاه بیخیال دست به کمر ایستاده و میدان نبرد را تماشا می‌کند. چرا که امگا بیم‌ها با این ویژگی‌ها و سرعت سرسام‌آورشان می‌توانند در یک آن حتی قدرتمندترین موجودات را نیز از بین ببرند.

استفاده دارک‌ساید از امگا بیم‌هایشن
استفاده دارک ساید از امگا بیم‌هایش

اما امگا بیم‌ها تنها قابلیت‌های مرگبار دارک‌ساید نیستند. همان طور که گفته شد، فرمانروای آپوکالیپس توانسته دایی از بین رفته‌اش را دوباره زنده کند و به این ترتیب او توانایی زنده کردن مردگان را نیز دارد. همچنین دارک ساید می‌تواند قدرت‌ها و توانایی‌های دیگر موجودات را تقویت کند یا حتی قابلیت‌های از دست رفته آن‌ها را به آن‌ها بازگرداند.

او می‌تواند اندازه خودش را هم تغییر داده و تبدیل به موجودی غول‌پیکر شود تا در مبارزات تن به تن برتری داشته باشد. درست است که معمولاً دارک ساید را در حالی می‌بینیم که دست به کمر ایستاده اما نگذارید این ظاهر گولتان بزند. وقتی اراده کند، این موجود بی‌رحم می‌تواند تبدیل به کابوس کسی شود که قصد دارد به طور فیزیکی و مستقیم با او بجنگد.

از طرفی توانایی‌های ذهنی دارک ساید نیز در سطح بالایی قرار دارند. مطمئناً یک موجود بی‌عقل نمی‌تواند تبدیل به بزرگ‌ترین وحشت کهکشان‌ها شود. دارک ساید نابغه‌ای است که توانسته خودش را به چنین جایگاهی برساند. علاوه بر هوشش، او می‌تواند با استفاده از تلپاتی با دیگر موجودات زنده ارتباط برقرار کند یا با تلکنسیس کنترل اشیای پیرامونش را برعهده بگیرد.

تمام این ویژگی‌ها نشان می‌دهند که چرا به یک جاستیس لیگ، با تمام توانایی‌های خداگونه و فرا انسانی‌شان، نیاز است تا بتوانند در برابر دارک ساید مقاومت کنند... و گاهی حتی شکست نیز بخورند.


به مطالعه ادامه دهید:

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (2 مورد)
 • SBH
  SBH | ۲۶ اسفند ۱۳۹۹

  عکس پروفایل منم دارکساید اصلی هست کسی که قادر مطلق
  تقریباً دانای مطلق
  و تقریباً حاضر مطلقه
  و شخصیت دهم دیسی هست

 • Juicewrld999-alireza
  Juicewrld999-alireza | ۲۵ اسفند ۱۳۹۹

  این لامصب خیلی قدرت داره عاشقشم

مطالب پیشنهادی