بررسی بازی Hogwarts Legacy

بررسی بازی Hogwarts Legacy

بهترین بازی از دنیای جادویی هری پاتر

۲۴ بهمن ۱۴۰۱ ۴.۸ ذخیره

هری پاتر (Harry Potter) یکی از بزرگترین فرنچایزهای فانتزی عصر جدید است که با وجود گذشتن بیش از ۲۵ سال از عرضه‌ی نخستین کتاب آن توسط جی. کی. رولینگ (J. K. Rowling)، همچنان پرطرفدار است. از سال ۲۰۰۲ که اولین قسمت سری فیلم‌های هری پاتر توسط شرکت برادران وارنر (Warner Bros. Pictures) منتشر شد، تلاش‌های زیادی برای ساخت بازی‌ و اسپین‌آف‌هایی منتسب به این جهان فانتزی صورت گرفت. عموم این بازی‌ها با همکاری شرکت الکترونیک آرتز (Electronic Arts) ساخته شدند، نتوانستند موفقیت خاصی کسب کرده و مخاطبان را راضی کنند. از آن زمان تا به امروز، همواره در انتظار یک بازی باکیفیت قابل قبول از دنیای با پتانسیل رولینگ بودیم. بازی هاگوارتز لگسی (بازی Hogwarts Legacy) در سبک اکشن نقش آفرینی و توسط شرکت‌های زیرمجموعه‌ی برادران وارنر تولید و عرضه شده است. در ادامه به بررسی بازی میراث هاگوارتز می‌پردازیم.

Hogwarts Legacy
 • امتیاز کاربران
  113 ratings8.6/10
 • امتیاز متاکریتیک 84
 • ژانر اکشن-نقش‌آفرینیجهان-باز
 • تاریخ انتشار ۲۱ بهمن ۱۴۰۱
 • پلتفرم‌ها پی‌سی
 • ناشر بازی Warner Bros. Games
 • سازنده Avalanche Software
 • حالت بازی تک نفره
 • درجه سنی بازی مناسب برای ۱۰ سال به بالا

این بازی جهان آزاد که در حالت یک نفره قابل تجربه است، تصویر نزدیک‌تر و البته باکیفیت‌ بالاتری از دنیای جادویی هری پاتر، خلق کرده است. هرچند این بازی روایت هری پاتر را بازگو نمی‌کند و داستان آن به حداقل صد سال پیش از وقایع هری پاتر بازمی‌گردد. بازی را در نقش یک دانش آموز تازه وارد، در سال پنجم هاگوارتز آغاز می‌کنید؛ هرچند بازی اطلاعاتی درباره‌ی علت انتقال دیرهنگام شما در سال پنجم تحصیلات نمی‌دهد.

شما همراه با پرفسور درس تئوری‌های جادو، یعنی پرفسور فیگ (Eleazar Fig) در سفر هوایی به سمت هاگوارتز هستید. در این سفر طی حمله‌ی یک اژدها به کالسکه‌ی هوایی، شما و پرفسور فیگ سقوط می‌کنید و یه وسیله‌ی گرفتن شی مرموز به مکانی در اسکاتلند منتقل می‌شوید. ظاهرا آن شی مرموز یک پورت برای جابه‌جایی است که جادوی ناشناخته‌ی آن را در برگرفته است؛ جادویی که تنها شما قدرت دیدن آن را دارید. بازی با مطرح کردن معمای نوع خاصی از جادو که تنها شما قادر به دیدن آن هستید، آغاز می‌شود.

در ادامه به هاگوارتز اواخر دهه‌ی ۸۰ میلادی، نقل مکان کرده و به کمک پرفسور فیگ و سایر دوستانی که در هاگوارتز، هاگزمید و سایر بخش‌های جهان بازی، به تلاش برای کشف نیروی جادویی آن شی مرموز می‌پردازید. داستان اصلی بازی به واسطه‌ی پیچش‌های زیبا شما را به خود جذب می‌کند و با ایجاد حس کنجکاوی برای کشف حقیقت درباره‌ی توانایی ناشناخته‌تان، به دنبال خود می‌کشد. هرچند داستان پررنگ‌ترین المان در این بازی نیست، اما سازندگان به خوبی توانسته‌اند روایت اصلی نه چندان پیچیده‌ی بازی را در قالب جهان جادویی و بسیار بزرگ بازی بیامیزد.

در کنار روایت اصلی، بیش از صد مرحله‌ی جانبی برای کاربران طراحی شده است که می‌توانند بنا به انتخاب خود در آن‌ها مشارکت کنند. تنوع مراحل جانبی در جریان بازی چنان زیاد است که درگیر شدن با آن‌ها گاها از روایت اصلی بازی جذاب‌تر خواهد بود. البته همه‌ی این روایت‌های جانبی به یک اندازه هیجان انگیز نیستند و گاها به جمع کردن آیتم یا مبارزه با تعدادی گابلین محدود می‌شوند. با این حال برخی از این مراحل نیز شما را با شخصیت‌های پرداخت شده و به یاد ماندنی بازی برای ماجراجویی‌ها برای پرواز با چوب جادویی، ورود مخفیانه به کتابخانه‌ی ممنوعه و یا انجام تکالیف اساتید جادوگری، همراه می‌کند. در کنار این موضوع شما با گشت و گذار در دنیای بزرگ بازی می‌توانید وارد سایر چالش‌های جادویی بازی شوید. در این چالش‌ها به حل معماهای مرلین بپردازید، حیوانات جادویی شکار کنید، تونل‌های مخفی را بیابید و به دنبال یافتن آثاری از جادوی کهن باشید. بازی چنان بزرگ و پرمحتواست که این امکان را برای شما فراهم می‌کند تا با کنجکاوی فراوان به گشت و گذار در دنیای جادویی آن بپردازید.

بررسی بازی Hogwarts Legacy

برای جابه‌جایی در این جهان بزرگ، پورتال‌های سریع السیری تعبیه شده است که با کشف آن‌ها می‌توانید بدون تعلل بین مکان‌های مختلف جهان بازی حرکت کنید. این موضوع امکان دنبال کردن هرکدام از مراحل اصلی یا فرعی دلخواه را در کوتاه‌ترین زمان ممکن، فراهم می‌کند. علاوه براین شما به کمک چوب جارو و یا سایر موجودات جادویی نظیر هیپوگریف (Hippogriff) نیز می‌توانید بر فراز این دنیای جادویی سفر کنید. در هر منطقه از این دنیای جادویی، تعداد زیادی فعالیت برای انجام دادن وجود دارد که با تکمیل آن‌ها می‌توانید کلکسیون خود را کامل کنید. همه‌ی این مناطق و فعالیت‌ها در نقشه‌ی بازی قابل دسترس هستند. نقشه‌ی بازی از مهم‌ترین ابزارها برای کشف بازی است که با قابلیت دنبال کردن مرحله‌ی موردنظر، کاربر را در تمامی مراحل راهنمایی می‌کند.

سیستم پیشرفت بازی نقش آفرینی Hogwarts Legacy به گونه‌ای طراحی شده است که شما می‌توانید با دنبال کردن مراحل اصلی یا فرعی، XP جمع کنید. با رسیدن این XPها به مقدار خاص، لول شخصیت شما افزایش پیدا می‌کند و به ازای هر افزایش لول بخش بیشتری از معماها یا مراحل برایتان در دسترس خواهد بود. با پیش‌ بردن مراحل اصلی، توانایی‌ها جدید کسب می‌کنید و با انجام دادن مراحل فرعی بازی مهارت شما در این توانایی‌ها بهبود پیدا خواهد کرد. همچنین به وسیله‌ی لول‌های بازی می‌توانید استعدادهای شخصیت خود را در زمینه‌های مختلفی چون اسپل‌های پایه، جادوی سیاه، مخفی کاری و… بهبود ببخشید.

بازی به شما امکان ساخت و شخصی سازی ظاهر شخصیت موردنظرتان را با انتخاب چهره، مو، رنگ پوست و حتی زخم‌های صورت را می‌دهد. همچنین شما قادر خواهید بود تا گروه‌بندی مدنظر خود را در هاگوارتز انتخاب کنید. گستره‌ی شخصی سازی بازی تا انتخاب لباس‌ها، اکسسوری‌ها، چوب جادویی، جاروی پرواز و حتی دفتر شخصی شما در اتاق نیازمندی‌های هاگوارتز (Room of Requirement) نیز پیش می‌رود. این شخصی سازی‌ها با وجود اینکه به شدت سرگرم کننده هستند، اما حتی انتخاب گروه بندی مدرسه نیز تاثیری در رویه‌ی بازی نداشته و تنها به کازمتیک‌ محدود می‌شوند. این موضوع در مورد انتخاب‌های پیش روی بازی نیز صدق می‌کند. در رویه‌ی پیش بردن داستان و در ارتباط با شخصیت‌های بازی، شما گزینه‌های متعددی برای انتخاب خواهید داشت؛ اما این انتخاب‌ها عملا هیچ تاثیری روی رویه‌ی داستان نخواهند داشت. در واقع شما هرگز در معرض عواقب انتخاب‌های خود قرار نمی‌گیرید. شما می‌توانید در ارتباط با شخصیت‌های بازی، خصوصا در مراحل جانبی، بخشنده و یا خودخواه عمل کنید و در هردو صورت پاداش و خروجی یکسان را دریافت کنید.

یکی از مکان‌ها جالب با قابلیت شخصی سازی اتاق نیازمندی‌های هاگوارتز است. اگر سری هری پاتر را دنبال کرده باشید، می‌دانید که در هاگوارتز این اتاق مخفی در هنگام نیاز دانش آموزان ظاهر می‌شود. در بازی پرفسور ویزلی (Wisley) شما را به جهت مطالعه‌ی بیشتر روی دروس جادویی، به این اتاق می‌آورد تا محیط کار خود را بسازید. در این اتاق کوچکترین جزئیات مثل قاب‌های روی دیوار تا میزهای کار قابلیت شخصی سازی دارند. همچنین شما می‌توانید حیوانات جادویی خود را در باغ سحرآمیز اتاق نگه دارید. این اتاق مکان مناسبی برای ساخت معجون‌ها، تمرین اسپل‌ها و همچنین ارتقای کازمتیک‌های شخصیت شماست.

سیستم مبارزه بازی نقش آفرینی Hogwarts Legacy شاید هیجان انگیزترین بخش بازی هاگوارتز لگسی باشد. بازی در ابتدا با اسپل‌ها و توانایی‌های محدود آغاز می‌شود؛ اما رفته رفته و با یادگیری اسپل‌های جدید و بهبود مهارت‌ها به کمک امتیازهای بازی، تجربه‌ی مبارزه به یک اکشن خارق العاده بدل می‌گردد. بازی به شما امکان شخصی سازی و ترکیب اسپل‌های مختلف برای خلق سبک مبارزه‌ی شخصی را می‌دهد. شما می‌توانید با به کارگیری دامنه‌ی مختلفی از جادوها در کنار افزایش مهارت‌های شخصیت خود، سبک مبارزه‌ای به شدت هیجان انگیز داشته باشید. این موضوع باعث شده تا تجربه‌ی مبارزه‌ی بازی، با وجود تنوع بسیار پایین دشمنان، به شدت سرگرم کننده و اعتیاد آور باشد. شما قادر خواهید بود در چهار درجه‌ی سختی مختلف روایت، آسان، معمولی و دشوار، مبارزه‌ی بازی را تجربه کنید. این مبارزه که در برابر جادوگران سیاه، عنکبوت‌های غول آسا، گابلین‌ها، زامبی‌ها و البته ترول‌ها صورت می‌گیرد، گاها چنان چالش برانگیز می‌شوند که بایستی بارها برای گذشتن از سد آن‌ها تلاش کرد.

نکته‌ی دیگری که لازم است به آن بپردازیم گرافیک هنری بازی است. بازی هاگوارتز لگسی یکی از زیباترین دنیاهای جادویی را دارد. جزئیات بافت‌ها و ساختمان‌ها به قدری زیاد است که شما را مجذوب خواهد کرد. مدرسه‌ی هاگوارتز در بازی به زیباترین شکل ممکن طراحی شده است و تقریبا تمامی مکان‌های به یادماندنی در کتاب را می‌توانید در بازی پیدا کنید. این موضوع در کنار طبیعت پویای دنیای بازی، جذابیت آن را دوچندان کرده است. بازی با گذر زمان، تغییر فصل‌ها را به خوبی نمایش می‌دهد و تجربه‌ی بصری زیبایی را برای دوست داران دنیای جادویی رولینگ خلق کرده است.

بررسی بازی Hogwarts Legacy

با وجود همه‌ی نکات مثبت، این بازی جهان آزاد با مشکلات فنی بسیاری مواجه است. این مشکلات که بیشتر در نسخه‌ی کامپیوتر بازی مشاهده می‌شوند، تا حدودی به تجربه‌ی بازی آسیب رسانده‌اند. برای مثال بسیاری از کاربران کارت گرافیک‌های نسل سی و حتی چهل انویدیا در اجرای بازی با دلایل چون محدودیت رم گرافیکی و یا کرش کردن‌های متعدد مواجه هستند. همچنین حذف شدن پیشرفت کاربران، از دیگر مشکلات رایج این بازی است که تیم ویجیاتو نیز با آن دست و پنجه نرم کرده است. همچنین لودینگ‌های طولانی و لود نشدن درست برخی از بافت‌های گرافیکی، از دیگر مشکلاتی است که در پلتفرم کامپیوتر و کنسول دیده شده است. این موضوع احتمالا تجربه‌ی بازی را روی هارد دیسک‌های قدیمی به واسطه‌ی سرعت پایین، ناممکن می‌کند.

در مجموع می‌توان گفت بازی نقش آفرینی Hogwarts Legacy یک اثر درخشان جهان باز از دنیای جادویی هری پاتر است. این بازی توانست است کمابیش همه‌ی آن چیزی که تمام این سال‌ها از بازی‌های هری پاتر ساخت EA انتظار داشتیم، را برآورده کند و به دنیای جادویی رولینگ به بهترین شکل ممکن در گیم به تصویر بکشد. بازی هاگوارتز لگسی بهترین بازی ساخته شده از فرنچایز هری پاتر است که تا به حال ساخته شده است و اگر مشکلات فنی فراوان نسخه‌ی کامپیوتر نبود، در بررسی بازی میراث هاگوارتز به راحتی می‌توانستیم نمره‌ی کامل را به آن اختصاص دهیم.

بازی Hogwarts Legacy با کد نسخه پی‌سی که ناشر در اختیار ویجیاتو قرار داده بررسی شده است.

خلاصه بگم که…

بازی Hogwarts Legacy همه‌ی آن چیزی است که دوستداران سری هری پاتر، انتظارش را می‌کشیدند. بازی داستان هری پاتر را بازگو نمی‌کند، اما با خلق دنیای جادویی رولینگ توانسته است اثری درخشان خلق کند.

بررسی بازی Hogwarts Legacy
بررسی بازی Hogwarts Legacy

می‌خرمش…

اگر به دنیای فانتزی هری پاتر علاقه‌مند هستید و از تجربه‌ی گشت و گذار در یک دنیای بزرگ و فانتزی لذت می‌برید، بازی بازی Hogwarts Legacy همان چیزی است که به آن نیاز دارید.

نمی‌خرمش

بازی Hogwarts Legacy هیچ نکته‌ی منفی مشهودی جر مشکلات فنی ندارد. بنابراین نمی‌توان آن را در لیست بازی‌هایی که توصیه به نخریدنشان می‌کنیم، گذاشت.

بررسی بازی Hogwarts Legacy
 • امتیاز ویجیاتو90
 • امتیاز کاربران
  113 ratings8.6/10
 • امتیاز متاکریتیک84
برچسب‌هاهری پاتر
کپی شد https://vgto.ir/kln
نظرات (۹)
4.8 9 امتیازها
امتیاز مطلب
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
9 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
دیدگاه درون خطی
نمایش تمام نظرات

عاشق جهان هری پاترم و خیلی منتظرم کرک ش این بازی فقط خدا کنه جادو ها ب همون اندازه ک تو داستانش بود متنوع باشن و گیم پلی تکراری نباشه

بازی تو تریلر های چیز خفنی بود
دقیقا همون رو پیاده کردن
دنیای غنی و بزرگ با هاگوارتس که همه دوست داشتن یبار که شده خودشون توش قدم بزارن
گرافیک خوبی هم داره
مهم تر از همه اینکه بالاخره میتونیم ورد ها رو خودمون بگیم 🙂
تشکر از خانم منظری

من خیلی منتظر نسخه ps4 هستم .
اولش علاقه به بازی نشون ندادم ولی بعد نشتم فیلم های هری پاتر رو دیدم فهمیدم چیه بسیار مشتاق

متا کو؟

9
0
نظرت رو حتما بهمون بگو!x