ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از ویجیاتو انتخاب کنید.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
اصلا راضی نیستم
واقعا راضی‌ام
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر ویجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

سخت افزار

بهترین ریجن PS5 برای ایران کدام است؟ + نکاتی که نمیدانید!

نحوه تشخیص ریجن کنسول و انتخاب درست هنگام خرید

محمدجواد سعادت
نوشته شده توسط محمدجواد سعادت | ۲۰ تیر ۱۴۰۳ | ۲۰:۰۰

اگر تا به حال برای خرید کنسول PS5 اقدام کرده باشید، حتما از این موضوع اطلاع دارید که این کنسول ریجن‌های متفاوتی برای عرضه در هر منطقه جغرافیایی دارد. با ویجیاتو همراه باشید تا تفاوت این ریجن‌ها را بررسی کنیم و بفهمیم کدام ریجن از PS5 برای استفاده در ایران بهتر است.


ریجن چیست و چرا شرکت‌ها از آن استفاده می‌کنند؟

ریجن (Region)، در لغت به معنای ناحیه و منطقه است. ریجن‌ها بر اساس اشتراکات فرهنگی، زبان‌ مشترک و سبک زندگی مشابه تقسیم بندی می‌شوند. شرکت‌های بزرگ عرضه کننده محصولات تکنولوژی مانند اپل (Apple)، ایسوس (Asus) و سونی (Sony) محصولات خود را بر اساس ریجن بندی مشخصی عرضه می‌کنند. این شرکت‌ها به این دلیل از بازار یابی به صورت جغرافیایی استفاده می‌کنند تا بتوانند نیاز‌ها و ترجیحات خاص مصرف کنندگان را در یک منطقه جغرافیایی خاص بر‌آورده کنند.

تصویری از ریجن بندی عرضه کنسول

این نیاز‌ها می‌تواند بر اساس تفاوت‌های فرهنگی، قوانین حاکم برا آن کشور و یا سبک زندگی مردم در آن ناحیه باشد. برای مثال شرکت ایسوس برای لپ‌تاپ‌های خود در ریجن خاورمیانه، از کیبورد‌های فارسی و عربی استفاده می‌کند. این کار به دلیل استفاده مردم از این زبان‌ها صورت می‌گیرد.


ریجن بندی کنسول PS5 چگونه است؟

ریجن‌های عرضه کنسول PS5 به ۶ دسته تقسیم می‌شوند و هر کدام از آنها شامل یک قاره یا بخشی از کشور‌های آن قاره و منطقه‌ای می شوند.

 • ریجن ۱: این ریجن شامل کشورهای آمریکای شمالی و آمریکای جنوبی می شود.
 • ریجن ۲: کشور ژاپن، کشور‌های اروپایی، کشور‌های خاورمیانه و برخی کشورهای آفریقایی را در بر می‌گیرد.
 • ریجن ۳: شامل کشور‌های آسیای شرقی به جز کشور ژاپن می‌شود.
 • ریجن ۴: برای کشور‌های استرالیا و نیوزیلند است.
 • ریجن ۵: شامل کشور‌های آفریقایی، روسیه، اوکراین و برخی از کشور‌های آسیا مرکزی مثل هند می‌شود.
 • ریجن ۶: این ریجن فقط برای عرضه در کشور چین است.

ریجن هر کنسول بر اساس شماره مدل (Model Number) آن مشخص می‌شود. شماره مدل کنسول PS5 به شکل CFI-xxxxx نوشته می‌شود. حروف CFI در ابتدای‌ آن، نشان دهنده PS5 است. رقم اول بعد از CFI، نشان دهنده نسخه استاندارد (Standard) و یا اسلیم (Slim) کنسول است. رقم دو نشان می‌دهد که کنسول، چندمین نسخه دارای اصلاح است. دو رقم بعد از آن نشان می‌دهد که کنسول برا چه ریجنی است و در نهایت حرف آخر نشان می‌دهد که کنسول دیجیتال است یا خیر.

معنای نمادشماره مدل
PS5CFI
1- نسخه استاندارد
2- نسخه اسلیم
1
2
0- نسخه اولیه
1- اولین نسخه اصلاح شده
2- دومین نسخه اصلاح شده
0
1
2
00- ریجن ۲
02- ریجن ۴
08- ریجن ۵
09- ریجن ۶
14- ریجن ۱
15- ریجن ۱
16- ریجن ۲
18- ریجن ۳
00
02
08
09
14
15
16
18
A- به همراه دیسک خوان
B- بدون دیسک خوان
A01- به همراه دیسک خوان (نسخه ژاپن)
B01- بدون دیسک خوان (نسخه ژاپن)
A
B
A01
B01
معنی هر حرف و کلمه در شماره مدل کنسول

برای فهمیدن ریجن کنسول PS5، می‌توانید با نگاه کردن به جعبه در هر چهار سمت آن و یا قسمت پایین کنسول در حالت عمودی، شماره مدل آن را ببیند و ریجن کنسول را تشخیص دهید.


تفاوت‌ هر ریجن در چیست؟

کنسول PS5 در هر ریجن، چه از نظر سخت‌افزاری و چه ظاهری تفاوتی با دیگری ندارند. ریجن بندی هر کنسول نشان دهنده تفاوت در منتاژ و ساختار آن نیز نیست و سخت‌افزار کنسول‌ PS5، در تمام ریجن‌ها مشابه است. گفتنی است تعداد زیادی از که کنسول‌های PS5 در چین و تعدادی محدودی در ژاپن تولید می‌شوند و سپس به اقصی نقاط جهان ارسال می‌شوند.

تصویری از جعبه کنسول PS5 از ریجن ژاپن

تنها تفاوت‌هایی که هر ریجن ازکنسول با دیگری دارند، نوع و شکل بسته‌ بندی PS5 و دوشاخه برق آن است. بسته‌بندی کنسول PS5 در ریجن ژاپن، یک جعبه با ضخامت است؛ در حالی که برای سایر ریجن‌ها، بسته‌بندی PS5 از دو جعبه تشکیل شده است که جعبه اول ضخامت کمتری دارد و نازک‌تر است. به دلیل تفاوت پریز برق در نقاط مختلف از جهان، سیم برقی که همراه با کنسول عرضه می‌شود، مختص ورودی برقی است که در آن کشور و یا منطقه وجود دارد.


تفاوت نسخه اولیه با نسخه دارای اصلاح چیست؟

کنسول PS5 استاندارد، دارای سه نسخه ویرایش شده است. نسخه اولیه که در سال ۲۰۲۰ میلادی عرضه شد و با نماد 0 در شماره مدل نمایش داده می‌شود. اولین نسخه‌ اصلاح شده، در سال ۲۰۲۱ میلادی عرضه شد و نماد آن 1 است. نسخه سوم که دومین نسخه دارای اصلاح است، در سال ۲۰۲۲ میلادی عرضه شد که نماد آن 2 است. نسخه اسلیم که در سال ۲۰۲۳ میلادی عرضه شد، هنوز نسخه اولیه است و تغییر در آن ایجاد نشده است.

تصویری از تفاوت سیستم خنک کنند در مدل‌های مختلف PS5 استاندارد

نسخه‌های اصلاح شده کنسول از نظر وزن، سیستم خنک کننده، میزان مصرف برق و هیت سینک (Heatsink) متفاوت هستند. نسخه‌های جدید‌تر به دلیل تفاوت در سیستم خنک کننده و استفاده از آلومینیوم به جای مس در هیت سینک، وزن کمتری دارند. نسخه اولیه PS5 خنک کننده بزرگ‌تری نسبت به نسخه‌ سال‌های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ دارد. همچنین نسخه‌های جدیدتر مصرف برق کمتری نسبت به نسخه‌های عرضه اولیه دارند.


بهترین ریجن PS5 برای ایران کدام است؟

در گذشته تفاوت‌هایی برای کنسول‌های در برخی از ریجن‌ها وجود داشت. برای مثال در برخی از ریجن‌ها، کنسول PS2 قابلیت اجرای فیلم‌هایی که بر روی DVD بودند را نداشت. امروزه، این تفاوت‌ها دیگر بر روی سخت‌افزار کنسول اعمال نمی‌شوند و به اصطلاح، دیگر قفل منطقه‌ای (Region Lock) ندارند. در عوض، تولید کنندگان، بازی و برنامه‌ها را نسبت به ریجن‌ مورد نظر تغییر می‌دهند و آن را در فروشگاه‌های آن منطقه قرار می‌دهند.

تصویری از شماره مدل یک کنسول از ریجن ژاپن

همان طور که قبل‌تر نیز ذکر کردیم، ریجن‌های PS5، هیچ تفاوتی در سخت‌افزار و قدرت با دیگری ندارند. لوازم داخل جعبه نیزبه جزء نوع ورودی کابل برق و بسته‌بندی، تفاوتی ندارد. به همین دلیل شما هر نسخه‌ای از کنسول PS5 را خریداری کنید، تفاوتی در میزان قدرت و خروجی شما نخواهد داشت. شما می‌توانید با خرید کنسول خود با هر ریجنی، از بازی کردن با آن لذت ببرید.


سخن نهایی

بهتر است در هنگام تهیه کنسول PS5، با آگاهی کامل نسبت به ریجن بندی آن اقدام به خرید کنید تا در آن لحظه، دچار اشتباه و سردرگرمی نشوید. ممکن است تفاوت‌هایی جزئی در بعضی از ریجن‌ها با یک دیگر وجود داشته باشد، اما این تفاوت‌ها تغییری در قدرت کنسول و تجربه شما در بازی کردن به وجود نمی‌آورند.

آیا ریجن کنسول روی تجربه شما از بازی تأثیر می‌گذارد؟

خیر، ریجن کنسول هیچ تغییری در تجربه شما از بازی ایجاد نمی‌کند.

چگونه ریجن کنسول را تشخیص دهیم؟

شما می‌توانید با استفاده از شماره مدل کنسول، ریجن آن را تشخیص دهید.

از ریجن کنسول برای چه چیزی استفاده می‌شود؟

از ریجن کنسول برای تشخیص بازار عرضه شده و کشور تولید کننده آن استفاده می‌شود.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
 • iman-generous
  iman-generous | 6 روز قبل

  درود و سپاس

مطالب پیشنهادی