ورود به ویجیاتو

بازیابی رمز عبور

کاربر جدید هستی؟ ثبت نام کن

ثبت‌نام در ویجیاتو

قبلا در ویجیاتو ثبت نام کردی؟ وارد شو.

بازیابی رمز عبور

میتونی وارد ویجیاتو بشی یا ثبت نام کنی

بررسی بازی Superhot: Mind Control Delete – سخت از جنس روگ‌لایت

توسعه درست یک ایده ناب

۲ مرداد ۱۳۹۹ ذخیره

نسخه اول SUPERHOT یکی از آن بازی‌های متفاوت و دوست داشتنی سال ۲۰۱۶ بود که هر چند در ژانر خسته و تکراری اکشن اول شخص نفسی تازه دمید اما آنطور که باید مورد توجه قرار نگرفت.

اشتباه نکنید این بازی همچنان یکی از محبوب‌ترین بازی‌های واقعیت مجازی به حساب می‌آید و استقبال منتقدین هم مهر تاییدی بر موفقیت بازی است ولی نسخه اول سوپرهات از توجه بسیاری از گیمرها بی‌نصیب ماند. حالا نسخه جدید بازی که چند روز از عرضه آن می‌گذرد و از واقعیت مجازی هم پشتیبانی نمی‌کند، می‌خواهد با توسعه همان ایده‌های خوب قبلی بار دیگر خود را ثابت کند.

Superhot: MIND CONTROL DELETE
 • امتیاز کاربران
  16 ratings8.9/10
 • امتیاز متاکریتیک 79
 • ژانر اکشنشبه-روگ
 • تاریخ انتشار ۲۶ تیر ۱۳۹۹
 • پلتفرم‌ها ایکس‌باکس وانپلی‌استیشن 4پی‌سی
 • ناشر بازی SUPERHOT Team
 • سازنده SUPERHOT Team
 • حالت بازی تک نفره
 • درجه سنی بازی مناسب برای نوجوانان
اگر سری SUPERHOT را بازی نکرده یا تنها نمایش‌هایش را دیده باشید، احتمالش زیاد است که متوجه تفاوت زیادی با بازی‌های اکشن دیگر نشوید اما ایده اصلی و کلی بازی که تمامی نسخه‌ها نیز به آن وفادار هستند، وجه تمایز اصلی بازی با تمام بازی‌های اکشن تکراری دیگر است.

در سوپرهات دشمنانی قرمز رنگ که انگار از شیشه ساخته شده‌اند، به سمت‌تان هجوم می‌آورند و شما هم باید از این حملات جان سالم به در ببرید. پس فرق بازی با بازی‌های اکشن دیگر چیست؟ در سری سوپرهات زمان تنها زمانی به حرکت در می‌آید که شما حرکت کنید. یعنی اگر متوقف شوید، تمامی دشمنان و حتی گلوله‌هایی که شلیک کرده‌اند از حرکت می‌ایستند.

بنابراین با توجه به تعداد بسیار زیاد این دشمنان قرمز رنگ عصبانی، باید برای کوچیک‌ترین حرکت خود هم استراتژی و برنامه داشته باشید چرا که در غیر این صورت به راحتی از پا در می‌آیید. نسخه MIND CONTROL DELETE هم تفاوتی از این لحاظ با دو نسخه قبلی سری سوپرهات ندارد. اما تیم سازنده با الگوگیری از پدیده نسبتا نوظهور ترکیب ژانر بازی‌ها، ایده کلی بازی را تقریبا به درست‌ترین شکل ممکن توسعه داده است. در ادامه برای بررسی بازی با ویجیاتو همراه باشید.

بازی Superhot Mind Control Delete
نسخه مایند کنترل حالا یک بازی اکشن اول شخص با المان‌های روگ‌لایت (Rogue-Lite) است. اگر با این اصطلاح یا ژانر کامل‌تر آن یعنی روگ‌لایک (Rogue-like) آشنا نیستید، نگران اسم‌های پیچیده آن نباشید. بازی‌های روگ‌لایک عناوینی هستند که در آن‌ها مراحل و دشمنان به صورت اتفاقی ساخته می‌شوند، مرگ کاراکتر شما به معنای شروع از ابتدا است و این بازی‌ها هم معمولا گرافیک ساده و پیکسل مانندی دارند.

تمام این ویژگی‌ها باعث می‌شوند که بازی‌هایی با چنین سبک چالش زیادی برای مخاطبانشان ایجاد کنند. اما عناوین سبک روگ‌لایت با استفاده از تنها برخی از این المان‌ها و ترکیب‌شان با گرافیک بهتر و المان‌های عامه‌پسند‌تر به بازی‌های به نسبت آسان‌تری تبدیل می‌شوند.

حالا ورود دنیای سوپرهات به این ژانر به چه معناست؟ در MIND CONTROL DELETE دیگر شما مثل نسخه‌های قبل یک مرحله را انتخاب کنید تا با کشتن تمامی دشمنان به سراغ بعدی بروید. بلکه این بار باید به نوبت مجموعه‌ای از مراحل که بازی آن‌ها را Node (گره در دنیای کامپیوتر)‌ می‌نامند، رد کنید و باختن در آخرین لول هم به معنای شروع از اول است.

تازه آن هم در شرایطی که تمام مراحل به صورت اتفاقی این بار تغییر پیدا می‌کنند. اضافه شدن چنین ویژگی هم تجربه این نسخه را سخت‌تر از همیشه می‌کند و هم تنوع بیشتری به آن می‌بخشد. اما خب از آنجایی که لوکیشن‌های بازی ثابت و تعدادشان بسیار محدود است، بعد از مدتی دیگر تنها مسئله‌ای که باید نگرانش باشید، ظاهر شدن دشمنان به صورت اتفاقی است.

بازی‌های نقش‌آفرینی و روگ‌لایک بدون قابلیت‌هایی که به گیمرها می‌دهند، معنایی ندارند و MIND CONTROL DELETE هم از این قضیه مستثنی نیست. با رد کردن مراحل قابلیت‌های متنوعی در دو دسته Core و پاورآپ آزاد می‌شوند. قابلیت‌های نوع اول به شما امکاناتی دائمی و همیشگی در پشت سر گذاشتن یک گره می‌دهند.

برای مثال می‌توانید انتخاب کنید که بازی را تعداد جان (قلب) کمتر اما با قابلیت تسخیر کردن کاراکترها شروع کنید. با رد کردن هر چند تا مرحله از یک گره هم بازی از بین تمامی پاورآپ‌هایی که آزاد کردید، دو تا را جلوی شما می‌گذارد تا یکی را انتخاب کنید. یکی از این پاوآپ‌ها می‌تواند پر کردن دوباره جان‌ها یا دادن یک شمشیر کاتانا در شروع هر مرحله باشد.

تمام این موارد این نسخه را فکری‌تر از همیشه می‌کنند. شک نکنید که در مایند کنترل دیلیت قرار است بارها و بارها و بارها بمیرید و آنقدر از قابلیت‌های مختلف‌تان استفاده کنید تا متوجه شوید چه استراتژی و برنامه‌ای در نهایت جواب می‌دهد. به مرور دشمنان جدیدتری هم به بازی اضافه می‌شوند که هر کدام ویژگی خاصی دارند. از آن طرف بر خلاف نسخه قبلی برای تمام کردن هر مرحله لازم نیست تمامی دشمنان را از بین ببرید اما بازی متاسفانه یا خوشبختانه این تعداد را به شما نمی‌گوید.

چنین تصمیمی گاهی اوقات خود را به صورت یک ضعف نشان می‌دهد اما در بیشتر اوقات تجربه بازی را نفس‌گیرتر از قبل هم می‌کند. بارها در طول تجربه مراحل مختلف به شخصه برایم پیش می‌آمد که نمی‌دانستم چطور باید با تفنگ بدون گلوله‌ام از پس ۳ مرد شیشه‌ای قرمز رنگ مسلح بر بیایم تا اینکه بعد از حواله کردن یک مشت به صورت یکی از آن‌ها مرحله به پایان رسید تا بتوانم دوباره نفس بکشم.

بازی Superhot Mind Control Delete
سری سوپرهات از آن بازی‌هایی است که گیم‌پلی در آن حرف اول را می‌زند و تقریبا بخش اعظم تجربه شما از آن روی این بخش سوار است اما به هر حال سازندگان باز هم داستانی برای گفتن دارند. داستانی که اگر در نسخه اول از شنیدنش لذت برده باشید، حالا با پیچیده‌تر شدن و عجیب‌تر شدنش هم اخت می‌گیرید.

مهم‌تر از آن بازی یک پایان کوبنده و بسیار جنجالی هم دارد که به خاطر لو نرفتنش نمی‌توان صحبتی در موردش کرد. اما در هر صورت چه به داستان بازی اهمیت بدهید چه ندهید، این گیم‌پلی و طراحی MIND CONTROL DELETE است که اهمیت دارد.

بازی Superhot Mind Control Delete

مدت زمان بازی

داستان اصلی: ۱.۵ ساعت
داستان و ماموریت فرعی: ۶.۵ ساعت
صد در صد کردن بازی: ۱۳.۵ ساعت

شاید SUPERHOT MIND CONTROL DELETE از لحاظ گرافیکی و حتی گیم‌پلی تفاوت‌های اساسی و بزرگی با نسخه‌های قبلی نداشته باشد اما خب داریم در مورد عنوانی صحبت می‌کنیم که قیمتش از نصف بازی‌های بزرگ بازار هم کمتر است.

ماهیت اصلی سری که نسخه‌های قبلی را جذاب ساخته بود، در MIND CONTROL DELETE هم حفظ شده و المان‌های جدید هم وظیفه‌شان را به درستی انجام می‌دهند. برای همین اگر از طرفداران و علاقه‌مندان نسخه‌های قبلی هستید، دلیلی نیست که بیخیال تجربه مایند کنترل شوید. اگر هم تا به امروز اسم این سری را نشنیده‌اید یا فرصت بازی کردنش را نداشتید، حالا دیگر می‌توانید با تجربه نسخه اصلی و جدید تا مدت‌ها سرگرم بمانید.

خلاصه بگم که...

نسخه جدید سری سوپرهات یعنی Mind Control Delete به بهترین شکل ممکن ایده ناب و خلاقانه نسخه‌های قبلی را با اضافه کردن المان‌های جدید و حتی آوردن ژانری تازه توسه داده است. مراحل بازی به لطف طراحی روگ‌لایت‌شان سخت‌تر و چالش‌برانگیزتر از همیشه شده‌اند و دشمنان جدید هم اجازه نفس کشیدن به شما نمی‌دهند. از طرفی یک دنیا قابلیت‌ها و پاورآپ‌های جدید هم به همراه دارید تا شاید کمی زنده ماندن از دست این دشمنان شیشه‌ای قرمز رنگ راحت‌تر شود.

می‎خرمش

اگر از طرفداران نسخه‌های قبلی این سری هستید یا به دنبال یک بازی اکشن اول شخص متفاوت و صد البته چالش‌برانگیز می‌گردید، Mind Control Delete برای شما ساخته شده است. نسخه جدید سری سوپرهات یکی از آن بازی‌هایی است که تمام کردن مراحلش تفاوتی با حس خوشایند بعد از کشتن یکی از باس‌های دارک سولز ندارد. از طرفی بازی با قیمت ۲۵ دلار عرضه می‌شود و هنوز یک هفته از عرضه بازی نگذشته، می‌توانید آن را روی استیم با تخفیفی ۴۰ درصدی هم خریداری کنید.

نمی‎خرمش

با اینکه Superhot Mind Control Delete بازی کوتاهی است اما در عوض مراحلش به قدری سخت هستند که بارها دلتان می‌خواهد مشت‌هایتان را روی میز بکوبید. افراد زیادی هستند که حوصله چنین سطحی از درجه سختی را در بازی‌های ویدیویی ندارند. از طرفی سوپرهات به هیچ وجه آن بازی اکشن اول شخصی که تا به امروز بازی کردید، نیست. بنابراین شاید دنیا و مکانیزم‌های گیم‌پلی بازی آنقدری برایتان جذابیت نداشته باشند. احتمالا دیدن چند ویدیو از بازی در یوتیوب کمک بیشتری به تصمیم‌گیری‌تان می‌کند.

 • امتیاز ویجیاتو85
 • امتیاز کاربران
  16 ratings8.9/10
 • امتیاز متاکریتیک79

کپی شد https://vgto.ir/5il
نظرات (۶)
0 0 امتیازها
امتیاز مطلب
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
6 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
دیدگاه درون خطی
نمایش تمام نظرات
JaketAdam

سلام ویجیاتو
من از وبسایت زومجی بخاطر حذف نظراتم به اینجا آمدم و انشاء الله باهم اینجا را بهترین وبسایت ویدیوگیم میسازیم.
در مورد بازی باید اضافه کنم که خلاقیت سازندگانش کم نظیر است و بازیسازان میتوانند از آن الگو بگیرند.

sam-fisher

اوئنجا بچه بازیه از بازی تعریف کنی هیتر ها میرزن سرت منفی میدن گزارش عیب بازی رو بگی فنای بازی میریزن سرت منفی میدن گزارش

ممد

خودتم اون طوری هستی دوست عزیز

Reza-smb10

این بازی عالیه مخصوصا وقتی شمشیر تو دستته و همه رو سلاخی میکنی.

Mohamad

امیدوارم به گیم پس اضافه بشه. نسخه سوپر هات تا انتهاش رفتم. البته ازینکه نمیشه سیو کرد دل خوشی ندارم

Rdfd

مرسی بابت معرفی این یکی ?