ورود به ویجیاتو

بازیابی رمز عبور

کاربر جدید هستی؟ ثبت نام کن

ثبت‌نام در ویجیاتو

قبلا در ویجیاتو ثبت نام کردی؟ وارد شو.

بازیابی رمز عبور

میتونی وارد ویجیاتو بشی یا ثبت نام کنی

بررسی بازی Mega Man Zero/ZX Legacy Collection – حالا نوبت زیرو است

آخرین کالکشن مگامن؟

۲۱ اسفند ۱۳۹۸ ذخیره

کپکام استعداد عجیبی در خراب کردن فرنچایزهای خود دارد و اخیرا توانسته بعد از عمری تصمیم‌های غلط، چند سری محبوب مانند رزیدنت اول را به زور احیا کند و آن هم با بازسازی عناوین قدیمی سری. واقعیت اینست کپکام دیگر آن غولی که بود نیست و مانند بسیاری از شرکت‌های ژاپنی که این روزها در صنعت بازی افول پیدا کرده‌اند، محبوبیتش کاهش پیدا کرده است. با این وجود کپکام صاحب برندهایی است که در میان مردم ژاپن و فراتر از مرزهای این کشور بسیار محبوب است، یکی از آنها مگامن است.
کپکام در طی سال‌های اخیر مرور کاملی بر بازی‌های مگامن داشته و با واهمه‌ای که نسبت به ساخت یک بازی جدید دارد و البته ترند شدن عناوین کالکشن! توانسته زیرآبی برود و برند خودش را کماکان سرپا نگه دارد. Mega Man Legacy Collection و بعد از آن Mega Man X Legacy Colletion توانستند روبات آبی‌رنگ محبوب طرفداران را دوباره به حرکت در بیاورد و با نگاهی جامع و کامل به بازی‌های گذشته این سری، هم طرفداران قدیم را بار دیگر به خود جذب کند و هم طرفدارانی جدید برای خودش دست پیدا کند. نکته جالب اینجاست که مگامن ۱۱ که بعد از این بازی‌های کلکسیونی عرضه شد هم نتوانست آنچنان که باید بین طرفداران ظاهر شود و از همین رو کپکام این بار هم دوباره به سراغ عرضه یک کالکشن روی آورده است. در واقع سری که درد نمی‌کند را چرا دستمال ببندد وقتی که طرفداران نسخه‌های جدید (که قطعا خرج بیشتری برای کپکام دارد) را کمتر از کالکشن‌ها دوست دارند؟؟ قرعه این بار به یک سری فرعی مگامن رسیده، Mega Man Zero.

سری مگامن کلا مربوط به شورش روبات‌های دست بشر علیه خود انسان‌ها برمی‌گردد و تعداد کاراکتر و شماره‌های زیادی که از آن آمده باعث می‌شود که پراکندگی داستان به حدی گسترده شود که برای بازگو کردن آن نیاز به یک طومار خواهد بود. به طور خلاصه اینکه روبات‌های هوشمند داخل دنیای مگامن Reploid نام دارند و خوب و خوش و خرم در کنار انسان‌ها زندگی می‌کنند. این روبات‌ها مخلوق دکتری به نام دکتر لایت و دستیارش دکتر ویلی هستند و فرمول ساخته شده درون آنها را فقط همین دکتر می‌داند. از آنسو Maverickها را داریم که در حقیقت روبات‌های شورشی علیه انسان‌ها هستند و تصمیم به مستقل شدن گرفتند و البته نابودی بشریت. در طول داستان مگامن شخصیت‌هایی حتی کشته می‌شوند و همین موضوع بار دیگر ثابت می‌کند که مگامن را باید جدی گرفت و آن را یک عنوان کودکانه تلقی نکرد. شخصیت اصلی این سری مگامن (با نام راک، اصولا این سری در ژاپن بیشتر با نام راک من شناخته می‌شود) هست که البته در سری Mega Man Zero روباتی تحت نام زیرو نیز وارد داستان می‌شود.

Mega Man Zero/ZX Legacy Collection
 • امتیاز کاربران
  6 ratings7.5/10
 • امتیاز متاکریتیک 83
 • ژانر اکشنپلتفرمر
 • تاریخ انتشار ۱۳ اسفند ۱۳۹۸
 • پلتفرم‌ها ایکس‌باکس وانپلی‌استیشن 4پی‌سینینتندو سوییچ
 • ناشر بازی کپکام
 • سازنده کپکام
 • حالت بازی تک نفره
 • درجه سنی بازی مناسب برای همه
قبل از هرچیز همانطور که پیش‌تر و در حین نقد کالکشن سری ایکس گفته شد، باید خاطر نشان کنم که داستان وقایع بازی های مگامن در چندین بخش تعریف می‌شود و سری زیرو و زد ایکس به ترتیب سومین و چهارمین سری این مجموعه به حساب می‌آیند.

 • سری اصلی (نسخه های یک تا ۱۱ بازی که قرار است این آخری به زودی عرضه شود)
 • سری X (حدفاصل سالهای ۱۹۹۵ تا ۲۰۰۳ ساخته شد)
 • سری زیرو (در سال های ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۵ برای کنسول دستی گیم بوی عرضه شد)
 • سری ZX (دو نسخه ویژه از بازی برای کنسول دستی نینتندو دی اس بود)
 • سری Legends (برای کنسول پلی استیشن یک سونی ساخته شد)
 • سری Battle Network (که وقایع آن موازی با سری اصلی پیش می‌رود و برای کنسول‌های مختلف پرطرفدار در ژاپن ساخته شد)
 • سری Star Force (تاریخ رویدادها در این بازی زمانی نامشخص مابین روایت سری زیرو هست)

سری زیرو بعد از ماجراهای مگامن ساخته شد و پیرامون شخصیتی به نام زیرو است که در واقع یکی از دوستان مگامن و بزن بهادر کناردست او حساب می‌شود. زیرو از مگامن خشن‌تر است و به نوبه‌ای یاد آور شخصیتی همچون Knuckles در سری سونیک است. زیرو عصبانی‌تر، خاموش‌تر و بی‌رحم‌تر است و بسیار چابک‌تر از مگامن است. داستان زیرو تقریبا یک قرن پس از وقایع مگامن ایکس روایت می‌شود، جایی که ریپلویدها (همان سایبورگ‌ها در این سری بازی) تبدیل به ربات‌های شورشی می‌شوند و مگا من ایکس و زیرو نیز صد سالی می‌شود از نظرها پنهان شدند. تیم تحقیقاتی برای یافتن این دو به داخل تونل‌های زیرین شهر رفته و در نهایت زیرو را از یک خواب صد ساله بیدار می‌کنند و او علیه گروه ایکس که پیش‌تر دوستانش بودند مبارزه می‌کند چرا که دستان پشت پرده ربات‌های شورشی جدید را این گروه تشکیل می‌دهند. هر چند در ادامه مشخص می‌شود که گروه ایکس مذکور در واقع یک کپی از آن تیمی هستند که زیرو آنها را می‌شناسد…

سری زد ایکس هم در واقع دو دنباله کاملا مجزا بر داستان چهارگانه زیرو حساب می‌شود و وقایع آن ۲۰۰ سال پس از سری زیرو رخ می‌دهد. در این سری سنت‌شکنی‌های بسیاری برای اولین بار در سری مگامن به وجود می‌آید و به عنوان مثال گیمر می‌تواند در نقش یک انسان عادی هم ظاهر شود (که البته عمرا بتواند با این کاراکتر کل مرحله را رد کند!) و همچنین دو خط زمانی متفاوت و انتخاب جنسیت برای شخصیت اصلی نیز به عهده گیمر گذاشته است.

باید گفت که داستان سری مگامن بسیار پیچیده بوده و اگر با دیدن تصاویر کارتونی آن و گرافیک قدیمی آن تصور کرده‌اید با یک بازی پلتفمر بی‌محتوا روبرو هستید، سخت در اشتباهید. مگامن در بین گیمرهای علاقه‌مند به بازی‌ها چالشی بسیار شهرت دارد و تقریبا هر شماره از این بازی می‌تواند دمار از روزگار گیمرها در بیاورد، البته خوشبختانه کپکام در نسخه کالکشنی که از سری زیرو و زد ایکس تدارک دیده؛ یک ویژگی آسان هم درج کرده تا گیمرهای مبتدی‌تر با این سری بتوانند با خیالی آسوده‌تر آن را تجربه کنند. این حالت سختی چالش خاصی را در برنخواهد داشت و میزان صدمه از ضربات دشمن را به ۲۵ درصد کاهش می‌دهد و همچنین  سقوط کردن به دره‌ها، باعث مرگ شما نمی‌شود، بلکه از آخرین Checkpoint دوباره بازی را شروع خواهید کرد. یادتان باشد اگر دنبال اچیومنت باز کردن و این صحبت‌ها هستید، در این حالت آسان بودن بازی، نود درصد اچیومنت‌ها غیرقابل دسترس خواهند بود.

مراحل سری بازی‌های مگامن زیرو و زد ایکس با وجود اینکه چندین سال از عرضه‌شان گذشته، هنوز تازگی دارند و این نشان می‌دهد که این فرنچایز در یک دورانی چقدر از زمانه خود جلوتر بوده است. با سرعت و قابلیت‌های جدیدی که زیرو دارد (از جمله دزدیدن اسلحه دشمنان و یا تبدیل شدن به هر باس فایتی که آن را شکست می‌دهد که البته این دومی در سری زد ایکس مشاهده می‌شود) بازی دو چندان جذاب شده و گیم‌پلی به شدت نوآورانه‌تری نسبت به کالکشن‌های قبلی مگامن دارد. در واقع می‌توان ادعا کرد سری زیرو و زد ایکس، جزو آخرین سری‌های آبرومندانه مگامن محسوب می‌شوند و کپکام دیگر دستانش برای عرضه یک کالشن دیگر خالیست و باید بالاخره دوگوله را به کار بیندازد و به فکر احیای این فرنچایز از طریق صحیح و درست باشد.

در پایان خالی از لطف نیست که به وجود بخش گالری در بازی و اطلاعات و تصاویر بسیار زیاد و نایابی که از این سری در این بخش گنجانده شده اشاره کنیم که در مجموعه یک ویکیپدیای مگامن را تحویل مخاطبین می‌دهد و همچنین تکه‌های انیمه‌ دو زبانه داخل بازی نیز این بخش را کامل می‌کند.

بازی Mega Man Zero/ZX Legacy Collection جزو عناوینی به شمار می‌رود که می‌توان لقب فن سرویس را روی آنها حک نمود چرا که اساسا عرضه چنین کلکسیون‌هایی برای جذب هواداران قدیمی و در کنار آن جذب یک سری مخاطب جدید و ناآشنا با سری است. بازی Mega Man Zero/ZX Legacy Collection می‌تواند باب یک آشنایی تازه با این سری باشد اما بیشتر از آنکه برای تازه‌واردان نکات جذابی داشته باشد، به سمت قلب هواداران شلیک می‌شود و آنجا خودش را بیشتر نشان می‌دهد.

مدت زمان بازی

داستان اصلی: ۳۰ ساعت
داستان و ماموریت فرعی: ۳۲ ساعت
صد در صد کردن بازی: ۳۴ ساعت

خلاصه بگم که...

بازی Mega Man Zero/ZX Legacy Collection دنباله‌رو راهی است که کپکام به صورت ناشیانه برای مگامن آغاز کرده بود و حالا تقریبا می‌توان ادعا کرد که این راه به بن‌بست خود رسیده، یک بن‌بست شیرین که نیاز دارد بالاخره از نو ساخته شود و امید می‌رود تا ناشر ژاپنی بتواند مگامن را جدا از کالکشن‌های بی‌نظیر و ماندگار، در عناوین جدید و خلاقانه نیز به نمایش بگذارد و دل طرفداران را به دست بیاورد و همچنین مخاطبین جدیدی را به دنیای روباتیک مگامن (یا به قول ژاپنی‌ها، راکت‌من) دعوت نماید.

می‎خرمش

مگامن زیرو و زد ایکس آخرین سری‌های درست و حسابی مجموعه مگامن به شمار می‌آیند و پیش از این تنها در کنسول‌های دستی نینتندو قابل تجربه بودند، بازی کردن این عناوین بعد از سالها در یک پکیج کامل و بهبود یافته می‌تواند برای طرفداران مانند چشیدن غذایی همانند نهار خانه مادربزرگ در یک رستوران مدرن باشد.

نمی‎خرمش

اگر با سری مگامن کاملا ناآشنا هستید، توصیه نمی‌کنم که این در آشنایی را با این کلکسیون باز کنید و بهتر است حداقل به سراغ Mega Man X legacy Collection بروید که برای اولین بار خود زیرو (شخصیت اصلی این سری جدید) نیز در آنجا ظهور پیدا می‌کند.

 • امتیاز ویجیاتو85
 • امتیاز کاربران
  6 ratings7.5/10
 • امتیاز متاکریتیک83

کپی شد https://vgto.ir/5k8
نظرات
0 0 امتیازها
امتیاز مطلب
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
0 دیدگاه
دیدگاه درون خطی
نمایش تمام نظرات