ورود به ویجیاتو

بازیابی رمز عبور

کاربر جدید هستی؟ ثبت نام کن

ثبت‌نام در ویجیاتو

قبلا در ویجیاتو ثبت نام کردی؟ وارد شو.

بازیابی رمز عبور

میتونی وارد ویجیاتو بشی یا ثبت نام کنی

نقد بازی Asterix & Obelix XXL 3 – یک خرسنگ با چند سایز کوچک‌تر

آستریکس و ابلیکس و عقب‌گرد برنزی

۶ دی ۱۳۹۸ ذخیره

دو شخصیت آستریکس و ابلیکس در کشور فرانسه آنقدری مشهور هستند که کتاب‌هایشان تبدیل به پرفروش‌ترین کتاب‌ها شود و میلیون‌ها نفر در این کشور و سراسر جهان در زمره طرفداران آنها باشند. این دو شخصیت سالیان سال است که مردمان فرانسه و سایر کشورها را با داستان‌های بامزه خود به خنده واداشته‌اند و تاکنون انیمیشن‌ها و فیلم‌های سینمایی زیادی بر اساس ماجراهایشان ساخته شده اما متاسفانه در حوزه بازی‌های ویدئویی کمی مهجور هستند. بازی‌هایی که بر اساس این کاراکترها ساخته شده عموما نتوانستند بخت و اقبال مناسبی پیدا کنند و به جز عنوان سری XXL، باقی موارد به فراموشی سپرده شده است.
همین روزها در سال گذشته بود که نسخه ریمستر بازی Asterix And Obelix XXL 2 عرضه شد و توانست یاد و خاطره این بازی را دوباره زنده کند؛ عرضه ریسمتر نسخه دوم بی‌دلیل نبود و در همان زمان اعلام شد که نسخه بعدی در راه است. حالا با گذشت کمتر از یکسال، بازی Asterix & Obelix XXL 3 برای کنسول‌های نسل حاضر آمده تا بار دیگر داستان این دو روستایی جنگجو را به تصویر بکشد.

ماجراهای آستریکس و ابلکیس در زمان ۵۰ سال قبل از میلاد مسیح در سرزمین پهناور روم روایت می‌شود؛ سرزمینی که سزار در تمام سیطره آن حکمرانی می‌کند به جز یک روستای کوچک به اسم گال. این روستای کوچک و نقلی کمتر از صد نفر جمعیت دارد اما همین تعداد جمعیت مقتدرانه در برابر ارتش روم ایستاده‌اند و حکومت مستقل خود را دارند. گالی‌ها با یک معجون جادویی که گتافیکس (جادوگر دهکده) درست می‌کند، زور بازویشان در حد سوپرمن بالا رفته و یک نفره می‌توانند چند ارتش را حریف شوند.

Asterix & Obelix XXL 3
 • امتیاز کاربران
  10 ratings4.8/10
 • امتیاز متاکریتیک 61
 • ژانر اکشنپلتفرمر
 • تاریخ انتشار ۱۰ آذر ۱۳۹۸
 • پلتفرم‌ها ایکس‌باکس وانپلی‌استیشن 4پی‌سینینتندو سوییچ
 • ناشر بازی میکرولدز
 • سازنده آنومن اینتراکتیو
 • حالت بازی تک نفرهچند نفره
 • درجه سنی بازی مناسب برای همه
آستریکس یکی از ساکنین این دهکده است که دوستی صمیمی و دیرینه‌ای با ابلیکس دارد؛ مردی که در دوران کودکی خود وارد پاتیل این معجون شده و در آن غوطه‌ور گشته و به همین دلیل قدرت معجون را به صورت همیشگی در پوست و استخوان خود دارد. ابلیکس با وجود زور بازوی بسیار زیادی که دارد قلب رئوف و حساسی دارد و البته به شدت آدم شکمویی است. او و آستریکس دو قهرمان اصلی این سری قصه‌ها بوده و همواره وارد ماجراهای عجیب و غریبی می‌شوند که معمولا یک سر آن به سزار و وسوسه‌اش برای تصاحب و حکمرانی در این روستا و یا دست‌یابی‌اش به معجون برمی‌گردد.

داستان بازی Asterix & Obelix XXL 3 اورجینال بوده و بر اساس هیچ یک از کامیک بوک‌های این اثر (نوشته رنه گوسینی معروف که لوک خوش شانس نیز از دیگر دست پرورده‌های اوست) نیست؛ همین موضوع به تنهایی می‌تواند برای طرفداران جالب توجه باشد ولی باید گفت با اینکه داستان پتانسیل خوبی دارد اما یک عنصر درون آن به سختی یافت می‌شود و آن هم کمدی است. قصه‌های آستریکس و ابلیکس همیشه آکنده از طنز کلامی و تصویری بودند و ترکیب این دو با یکدیگر کاری کرده که کمیک‌بوک‌های این اثر به شدت جذاب و خواندنی شوند. این اصل در انیمیشن‌ها و فیلم‌های ساخته شده بر اساس این دو کاراکتر نیز همیشه پایدار بوده و در بازی قبلی یعنی عنوان Asterix & Obelix XXL 2 نیز به شدت محسوس بود. اما به نظر می‌رسد روحیه طنازانه سازندگان بازی ته کشیده و این بار در بازی سوم نتوانسته‌اند داستان خود را به یک کمدی قوی آغشته نمایند.

گتافیکس (همان ساحر دهکده) پس از دریافت یک نامه از دوست خود به نام گاندیر، به آستریکس و ابلیکس ماموریت می‌دهد که یک خرسنگ منهیر اسرار آمیز را پیدا و از دست دشمنان در امان نگه دارند (اگر درباره این اجسام چیزی نمی‌دانید تعجب نکنید. ابلیکس در سری داستان‌ها کلا در کار تولید و عرضه منهیر است که البته بدبختانه هیچ‌وقت هم مشتری ندارد. اما اینکه منهیر و خرسنگ دقیقا چیست را می‌توانید در ویکیپدیا مطالعه کنید و یا همینقدر بدانید که به تکه سنگ‌های بسیار بزرگ با اشکالی خاص که در ایام باستان برای ساخت و ساز وجود داشته، خرسنگ می‌گویند که منهیر یکی از انواع آن،نوع ایستاده آن، است).

انتخاب منهیر برای سوژه داستان بازی انتخاب خوبی بوده چرا که در طول عمر چند ده ساله قصه‌های آستریکس ابلکیس، با وجود اینکه منهیر در زندگی ابلیس نقش مهمی داشته اما هیچ‌گاه سوژه اصلی داستان نبوده است. منهیر حتی در گیم‌پلی بازی نقش موثری ایفا می‌کند و انواع آن (آتشین، جادویی، برفی، سنگی و یخی) قدرت‌های متنوعی به کاراکترها می‌دهد. اما پیش از بررسی این مورد صبر کنید تا به مهم‌ترین فاکتور و تغییر اساسی بازی Asterix & Obelix XXL 3 اشاره کنم که به نوعی آٰرزوی دیرینه طرفداران بوده است: دو نفره شدن بازی به صورت آفلاین یا همان کوآپ خودمان.

در بازی‌های قبلی سری XXL با وجود اینکه همکاری در بین دو کاراکتر بازی به شدت جریان داشت ولی بازی اجازه نمی‌داد که بتوان دو کاراکتر را به صورت همزمان کنترل کرد و از تجربه دو نفره بودن بازی لذت برد. هواداران آستریکس و ابلیکس نمی‌توانستند کنار یکدیگر این دو دوست قهرمان را کنترل کنند و بازی یک اثر تک‌نفره داستانی به حساب می‌آمد که عملا با دو نفره بودن می‌توانست به شدت جذاب‌تر شود. بالاخره به نظر می‌رسد صدای گوش هواداران به سازندگان رسیده و این بار می‌توان آستریکس و ابلیکس را همزمان کنترل کرد و یک تجربه دو نفره آفلاین را در کنار آنها داشت؛ با این وجود در کمال تعجب عنصر همکاری که در بازی تکنفره قبلی به وفور پیدا می‌شد، حالا در این بازی دو نفره کمتر دیده می‌شود!

بازی دیگر مانند قبل یک اثر خطی نیست که مراحل را در آن یکی پس از دیگری بپیمایید و حالا در برخی موارد وارد HUBهایی شده و یک حالت نیمه جهان باز به بازی داده شده است. شما می‌توانید در دهکده بچرخید و با خرید آیتم‌های مختلف به قدرتمند شدن خود و افزودن قابلیت‌های مبارزه‌تان بیفزایید و همچنین با دیگر شهروندان گالی صحبت کنید. در دیالوگ‌های رد و بدل شده اشارات زیادی به داستان‌های قبلی آستریکس و ابلیکس می‌شود ولی این ایستراگ‌ها صرفا برای طرفداران جذاب بوده و سازندگان این بار از هجو سایر بازی‌های ویدیویی پرهیز نموده‌اند. اساسا مولفه اصلی قسمت دوم بازی Asterix & Obelix XXL در دست انداختن و مسخره کردن دیگر کاراکترهای دنیای بازی‌های ویدویی بود و این نکته در قسمت سوم فراموش شده و جای خود را به هیچ چیزی نداده و از همین رو است که می‌گوییم کمدی در بازی تبدیل به یک لایه نازک و بی‌کیفیت شده است.

مدت زمان کوتاه بازی نیز از دیگر پسرفت‌های بازی نسبت به نسخه قبلی حساب می‌آید و عدم ارزش تکرار بازی، این زمان کوتاه را بیشتر متبلور می‌سازد. آسان بودن بازی نیز مزید بر علت شده که این موضوع بیشتر به چشم بیاید و داستان بازی که برخلاف آغاز آن بسیار آبکی ادامه می‌یابد، کششی برای ادامه بازی در گیمر ایجاد نمی‌کند.

تمام این موارد و نقاط ضعف وقتی پررنگ‌تر می‌شوند که به یاد بیاوریم بازی قبلی یعنی Asterix & Obelix XXL 2 در زمانی که عرضه شد (سال ۲۰۰۵) یک بازی اکشن پلتفرمر به روز و یا حتی پیشتاز نسبت به بقیه بازی‌های همرده خود بود. بازی سوم و جدید اما نه تنها پا به پای عناوین رقیب خود نمی‌ایستد بلکه توانایی ایستادگی در یک قدمی پشت آنها را ندارد و مسافت طولانی عقبگرد دارد. بازی Asterix & Obelix XXL 3 هیچ مزیت رقابتی (به جز دو نفره بودن بازی) درست و درمانی نسبت به نسخه ریمستر بازی پیشین در گیم‌پلی یا گرافیک خود ندارد و حتی از آن کوتاه‌تر هم بوده و کمدی کمتری دارد. اگر در زمان نوشتن نقد بازی قبلی، ابراز امیدواری کردم که سازندگان با عرضه قسمت سوم یک پلتفرمر ناب و امروزی را تحویل‌مان دهند، باید بدانیم که آرزوی بنده به قهقهرا رفته و برآورده نشده و صرفا شاهد یک بازی معمولی هستیم که می‌تواند هواداران آستریکس و ابلیکس را به وجد بیاورد.

در انتها باید گفت که بازی Asterix & Obelix XXL 3 در حالت تکنفره به شدت خسته‌کننده خواهد بود و تنها برگ برنده‌اش همان حالت دو نفره آفلاینش است که می‌تواند باعث خلق لحظاتی بامزه در کنار دوستتان باشد؛ اما این برگ برنده اصلا به تنهایی کافی نیست و تیم سازنده نباید فقط به آن بسنده می‌کرد. با عرضه این بازی نسبتا ضعیف نسبت به نسخه قبل، خیانتی به این دو کاراکتر فوق محبوب شده چرا که بعید می‌دانم دنباله دیگری در راه باشد و پرونده ساخت بازی‌های آستریکس و ابلیکس بار دیگر برای مدتی نامعلوم به خاک سپرده خواهد شد.

مدت زمان بازی

داستان اصلی: ۵ ساعت
داستان و ماموریت فرعی: ۶ ساعت
صد در صد کردن بازی: ۶ ساعت

خلاصه بگم که...

بازی Asterix & Obelix XXL 3 عقبگردی نسبت به نسخه پیشین خود به حساب می‌آید و متاسفانه نمی‌تواند مانند قسمت دوم در ژانر خودش (پلتفرمر اکشن) خوب ظاهر شود. بازی در کل یک اثر کاملا معمولی بوده که با تکیه بر قابلیت دو نفره آفلاین بودنش می‌تواند گزینه خرید برخی گیمرها باشد ولی در نهایت یک اثر فراموش شدنی خواهد بود که برخلاف بازی‌های قبلی جنس کمدی خوبی نیز در آن حاکم نیست و صرفا چند ساعتی توانایی سرگرم کردن گیمرها را دارد.

می‎خرمش

اگر یک بازی دو نفره اکشن پلتفرمر می‌خواهید و دیگر از سر و کله زدن با عناوینی چون Knack در این نسل خسته شدید، بازی Asterix & Obelix XXL 3 می‌تواند گزینه مناسبی برای خلق لحظات بامزه برای دو نفرتان باشد. همچنین هوادار بودن آستریکس و ابلیکس نیز دلیل واضح دیگر خریدن این بازی است.

نمی‎خرمش

بازی کوتاه است و نسبت به نسخه قبلی پیشرفت محسوسی ندارد. اگر با حال و هوای بازی که از عکس‌های آن کاملا مشخص است انس نمی‌گیرید، بهتر است بیخیال بازی شوید چرا که گیم‌پلی خیلی جذابی در انتظارتان نیست که بخواهید آن را تجربه کنید.

 • امتیاز ویجیاتو50
 • امتیاز کاربران
  10 ratings4.8/10
 • امتیاز متاکریتیک61

کپی شد https://vgto.ir/5l3
نظرات (۸)
0 0 امتیازها
امتیاز مطلب
8 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
دیدگاه درون خطی
نمایش تمام نظرات
ehsan

چگونه با دسته کنیم

سهیل

سلام من بازی رو دانلود کردم میرم بازی کنم صداش میاد خودش نه صفحه سیاه میشه چیکار کنم ؟

امیرعلی

چه شکلی میشه با دسته بازی کرد؟

رضا

چطوره بازی رو دونفره بازی کنیم جوی هم گرفتم کار نکرد

randy13

کاملا معمولی و ساده

8
0
دوست داشتید، نظر دهیدx
()
x