بررسی بازی Harvest Moon Mad Dash – مزرعه پازلی

بررسی بازی Harvest Moon Mad Dash – مزرعه پازلی

بازگشتی کاملا متفاوت

۱۶ آبان ۱۳۹۸ ذخیره

اگر با کنسول پلی‌استیشن ۱ زندگی کرده باشید، احتمال زیاد عنوان Harvest Moon را به یاد دارید؛ یک بازی با مضمون کشاورزی و دامداری که با تلفیق سبک شبیه سازی زندگی و المان‌های بازی‌های RPG ژاپنی، یک انقلاب برای خودش به حساب می‌آید. کمپانی سازنده این سری یعنی Natsume در سال ۲۰۰۷ با ری‌برند کردن عنوان Harvest Moon، مالکیت این فرنچایز را تماما برای خود کرد و سری جدید آن را در مرزهای خارج از کشور ژاپن عرضه نمود؛ یک سری جذاب که آخرین ایستگاه آن در حال حاضر بازی Harvest Moon Mad Dash است.
بازی Harvest Moon Mad Dash بسیار ساده شروع می‌شود و با توجه به دگرگونی سبکی که در آن به وجود آمده، برخی از طرفداران را ناامید می‌کند. ذکر این موضوع الزامیست که طرفداران هاروست مون سالهاست که از داشتن یک عنوان درخور بازمانده‌اند و آخرین بار که چشمشان به جمال یک بازی هاروست مون به درد بخور روشن شد به سال ۲۰۱۳ و نسخه Harvest Moon: The Lost Valley برمی‌گردد (آن هم با ارفاق بیش از حد!) . از زمانی که راه دو سری Story Of Seasons و هاروست مون از هم جدا شد، هر دو فرنچایز افت قابل توجهی پیدا کرده‌اند ولی بازهم باید اعتراف کرد که حال و هوای Story Of Seasons در این سال‌ها بهتر بوده.

دوران جدید هاروست مون با ریاست تمام و کمال شرکت ناتسومی با عنوان پازلی Puzzle de Harvest Moon شروع شد و حالا با یک بازی با همان سبک و سیاق ادامه یافته است. بله، اگر تصور می‌کنید که با یک بازی کشاورزی و نقش آفرینی انیمه‌ای! دیگری روبرو هستید سخت در اشتباهید چرا که ناشر و سازنده بازی تصمیم گرفته‌اند این بار سبک و سیاق بازی را به کلی دگرگون سازند و یک بازی پازل را عرضه نمایند. بازی Harvest Moon Mad Dash در واقع یک بازی match-3 style game به حساب می‌آید که البته در تک تک مراحل آن حس و حال همیشگی سری هاروست مون حس می‌شود.

این بار با داستان خاصی روبرو نیستیم و شما قرار نیست که در یک شهر دور افتاده مزرعه خود را راه‌اندازی کنید و گاو و گوسفند بخرید و ازدواج کنید. دیگر خبری از پیچیدگی‌های نسخه‌های پیشین Harvest Moon نیست و مدت زمان بازی نیز به شدت کاهش یافته و از آنسو ریتم بازی بسیار بالا رفته است. در واقع باید خیالتان را راحت کنم و بگویم در مواجهه با Harvest Moon Mad Dash تمام فکر و خیالات خود نسبت به نسخه‌های قبلی را دور بریزید و به یک بازی موبایلی طور! فکر کنید.

Harvest Moon Mad Dash
 • امتیاز کاربران
  5 ratings4.2/10
 • امتیاز متاکریتیک 37
 • ژانر پازل
 • تاریخ انتشار ۷ آبان ۱۳۹۸
 • پلتفرم‌ها پلی‌استیشن 4نینتندو سوییچ
 • ناشر بازی ناتسومی
 • سازنده ناتسومی
 • حالت بازی تک نفرهچند نفره
 • درجه سنی بازی مناسب برای همه
بعد از انتخاب کاراکتر وارد مراحل بازی می‌شوید، مراحلی که هر یک نهایتا یکی دو دقیقه به طول می‌انجامند و در طی آن شما باید سه آیتم به بالا را در کنار هم قرار داده و پازل را حل کنید. تفاوت اصلی بازی در اینجا اینست که بازی مانند عناوین مشهوری چون Candy Crush و… نبوده و شما باید کاراکتر خود را در مساحت کوچک مراحل بازی پیش رانده و در اصل همان کارهایی که پیش‌تر در سری Harvest Moon انجام می‌دادید را با سرعت عمل بالاتر انجام دهید.

در طول بازی باید گیاهان هم‌نوع را کنار هم قرار داد تا آنها به مرحله برداشت برسند. برداشت محصولات و چیدمان آنها باید با توجه به سفارش کشاورزان (که در پایین صفحه مشخص شده) باشد تا بتوانید از پس ماموریت‌های خود در هر مرحله بربیایید و به ستاره دست پیدا کنید. مانند هر بازی دیگری که در این سبک جریان دارد، سه ستاره شدن مساویست با بهترین حالت و سعی کنید که در تمامی مراحل به این سطح از پیروزی برسید چرا که اهمیت و ارزش ستاره‌ها یک ساعت پس از تجربه اولیه بازی مشخص می‌شوند؛ جایی که برای پیشروی در ادامه مراحل نیاز به آنها دارید. در حقیقت نقشه بازی طوری طراحی شده که در یک سری مکان‌ها،‌مانعی سر راه شما برای ادامه دادن مراحل قرار دارد و این سد معابر با داشتن ستاره‌های کافی، کارشان ساخته است.

اگر با سری هاروست مون آشنا باشید می‌دانید که کل بازی در کاشتن و برداشتن خلاصه نمی‌شود،‌ Harvest Moon Mad Dash هم به همین نکته بسنده نکرده و آیتم‌های موجود در بازی را محدود به میوه‌جات و گیاهان نکرده است. در مراحل بالاتر سر و کله گاو و گوسفندها پیدا می‌شوند و کمی جلوتر ماهی‌ها نیز به میدان می‌آیند. با حضور این آیتم‌های جدید و چالش‌هایی که پدید می‌آورند، بازی از آن حالت تکراری و آسان بودن تا حد زیادی خارج می‌شود و تازه عنصر خلاقیت ژاپنی جماعت به آن اضافه می‌شود.

صحبت از ویژگی‌های جدید و خلاقانه در بازی شد، به عنوان مثال گاوهای دوست داشتنی مزرعه‌تان در محیط مراحل می‌چرند و شما با قرار دادن یونجه در برابر آنها می‌توانید کاری کنید که شیرشان را بدوشید و یا ماهی‌ها در مکعب‌های رودخانه‌ای کوچکی ظاهر می‌شوند که با قرار گرفتن در کنار دیگر مکعب‌ها، تشکیل یک حوض یا حوضچه پر از ماهی را می‌دهند و شما باید با فشردن پشت سر هم دکمه A (در نسخه نینتندو سوییچ) آنها را صید کنید که بسته به اندازه حوض، مدت زمان این صید کم و زیاد می‌شود.

جدا از این آیتم‌های متنوع که باید حواستان به تک تک‌شان باشد تا بتوانید همزمان هم میوه بکارید هم شیر بدوشید و… بلایای طبیعی و غیرطبیعی نیز در مراحل بالاتر به سراغتان می‌آیند. گاومیش‌های وحشی که از یک خط افقی یا عمودی از سطح مرحله رد می‌شوند و هرچه سر راهشان باشد، اعم از میوه و حیوانات و ماهی‌ها را قلع و قمع کرده و با خود می‌برند یا حتی مواد مذاب که یک منطقه محدود را ناگهان نابود می‌کنند. پس به این نتیجه می‌رسیم شما باید در طول مراحل جدا از اینکه دانه‌های میوه‌های درست را کنار هم بچینید و به حیوانات رسیدگی کنید، حواستان به این مشکلات هم باشد تا زحماتتان در چشمی به هم زدن بر باد نرود.

در برخی مراحل با مساحت کوچکتری روبرو هستیم که سطل آشغال کنار مزرعه در اینجا به یک عنصر کاربردی تبدیل می‌شود. چیدن درست محیط و رسیدن به سه امتیاز در این مراحل با وسعتی کوچکتر، بسیار سخت بوده و بازی تازه در این مراحل خودی نشان می‌دهد. هر چند اگر بتوانید خواسته‌های کشاورزان را سریع و به موقع انجام دهید، به حالت ویژه‌ای فرو می‌روید که در آن زمان متوقف شده و تمامی گیاهان در سرتاسر زمین زراعی شما تبدیل به میوه شده‌اند. رسیدن به این حالت در هر مرحله‌ای مساویست با بردن حتمی سه ستاره‌ای و سعی‌ خودتان را بکنید تا بتوانید در تمامی مراحل به این موقعیت ستاره‌ای دست پیدا کنید.

گرافیک بازی با توجه به تغییر صد و هشتاد درجه‌ای سبک بازی نسبت به نسخ قبلی، گرافیک بسیار ساده‌ای دارد که البته برای این ژانر از بازی کفایت می‌کند (هرچند باید اعتراف کرد که سری جدید هاروست مون همیشه در زمینه گرافیک ضعف فراوانی داشته است) موسیقی بازی اما این ضعف گرافیکی را تا حد زیادی جبران کرده و بالا و پایین شدن ریتم آن در مواقع حساس، به هیجان بازی بالانس خوبی می‌دهد.

بازی Harvest Moon Mad Dash هم به صورت آنلاین اجرا می‌شود و هم به صورت چند نفره در یک دستگاه که البته به طرز عجیبی هر گیمر نیازمند یک جفت جویکان است! خوشبختانه حالت تکنفره بازی به اندازه کافی هیجان و تنوع دارد که بتوان با همان هم سر و کله زد و نسبتا راضی ماند؛ هرچند بخش دو نفره بازی به شدت بامزه از آب در آمده و صد البته اینکه مراحل در این حالت به شدت آسان‌تر می‌شوند.

بازی Harvest Moon Mad Dash می‌تواند یک اثر سرگرم‌کننده باشد ولی فرسنگ‌ها با آن چیزی که از یک نسخه جدید از یک فرنچایز محبوب چند ده ساله انتظار می‌رود فاصله دارد و بیشتر شبیه به یک دست‌گرمی یا تست گروه بازیساز برای محک زدن سبک‌های جدید می‌ماند. بازی خلاقیت‌هایی در خود دارد ولی در نهایت تکراری می‌شود و احتمالا بعد از سپری کردن یکی دو ساعت با آن، از آن دلزده شوید. متاسفانه تمامی ورق‌های بازیسازان در همان یک ساعت ابتدایی رو می‌شوند و پس از آن شاهد هیچ چیز جدیدی نیستیم.

مدت زمان بازی

داستان اصلی: ۴ ساعت
داستان و ماموریت فرعی: ۴ ساعت
صد در صد کردن بازی: ۵ ساعت

خلاصه بگم که...

هاروست مون جدید آن چیزی نیست که فکر می‌کنید اما اثر بدی هم از آب در نیامده. بازی در یک زمین کاملا متفاوت بازی می‌کند و با عوض کردن سبک و سیاق خود، وارد حیطه جدیدی شده که از آن نه سرافکنده بیرون می‌آید و نه سربلند.

می‎خرمش

اگر به بازی‌های پازلی در موبایل علاقه‌مندید، فضای جدید و اتمسفر جالب توجه هاروست مون جدید را از دست ندهید. بازی حرف‌های نسبتا تازه‌ای برای گفتن دارد و می‌تواند تا حدی سرگرم کننده باشد.

نمی‎خرمش

اگر به بازی‌های مستقل و پازلی علاقه‌ای ندارید و اگر فکر کردید که با یک هاروست مون دیگر و مانند بازی‌های سابق این سری طرف هستید، اشتباه نکنید و سمت این بازی نیایید.

 • امتیاز ویجیاتو65
 • امتیاز کاربران
  5 ratings4.2/10
 • امتیاز متاکریتیک37

کپی شد https://vgto.ir/5lu
نظرات
0 0 امتیازها
امتیاز مطلب
0 دیدگاه
دیدگاه درون خطی
نمایش تمام نظرات
0
دوست داشتید، نظر دهیدx