نقد بازی Code Vein – خون‌آشام‌هایی با غلاف تمام فلزی

نقد بازی Code Vein – خون‌آشام‌هایی با غلاف تمام فلزی

انیمه‌ای با طعم سولز

۱ آبان ۱۳۹۸ ۵ ذخیره

تعریف‌تان از گیم چیست؟ دوست دارید یک بازی را شروع کنید و با خیالی آسوده و راحت، غرق داستان بازی شوید و در این بین با فشردن یک سری دکمه بازی را پیش ببرید؟ یا اینکه تعریف دیگری از گیم داشته و دوست دارید با چالش‌هایی مواجه شوید که آدرنالین بدن‌تان به جوش و خروش بیفتد و مغز و ذهنتان را درگیر کند؟ هدف این نوشتار سر و کله زدن با مخاطبین از نوع دوم است؛ آنهایی که بازی‌های ویدئویی برای‌شان یک ماموریت است و با تمام کردن آن، دلشان می‌خواهد به افق خیره شوند و به همه بگویند: من این بازی را تمام کردم لعنتی‌ها!

برای تهیه جدیدترین بازی‌های پلی استیشن 4 به فروشگاه Genoplay مراجعه کنید.

Code Vein
نقد بازی Code Vein - خون‌آشام‌هایی با غلاف تمام فلزی - ویجیاتو
 • امتیاز کاربران
  17 ratings8.2/10
 • امتیاز متاکریتیک 71
 • ژانر اکشناکشن-نقش‌آفرینیسولزلایک
 • تاریخ انتشار ۵ مهر ۱۳۹۷
 • پلتفرم‌ها ایکس‌باکس وانپلی‌استیشن 4پی‌سی
 • ناشر بازی باندای نامکو
 • سازنده باندای نامکو
 • حالت بازی تک نفره
 • درجه سنی بازی مناسب برای ۱۷ سال به بالا
بازی Code Vein از بی‌رحم‌ترین بازی‌هایی است که شخصا با آن دست و پنجه نرم کردم. میزان چالشی بودن بازی حد و مرزی ندارد و تازیانه سازندگان گیم با پیچ و تاب فراوان به صورت گیمر اصابت می‌کند. Bandai Namco که خودش متولی بازی‌های مشهور جانسوز سری Souls است، این بار تصمیم گرفته تا ژانر دیگری که در آن غوغا به پا کرده را با جان‌سختی سری Souls میکس و ترکیبی جادویی ارائه کند: یک بازی انیمه‌ای با سبک و سیاق سری سولز.

Code Vein برخلاف بازی‌های Souls، داستان سرراست و جالب توجهی دارد که پر از نبوغ است. جهان پساآخرالزمانی در این بازی به جهانی با جمعیتی متشکل از خون‌آشام‌ها تقسیم می‌شود. خون‌آشام‌هایی که از درختان سفید و دانه‌های قرمز آن تغذیه می‌کنند و اگر تا مدتی نتوانند خون بیاشامند، تبدیل به «گمشدگان» می‌شوند؛ هیولاهایی بی‌مغز که هیچ بویی از زندگی و فهم و شعور در آنها دیده نمی‌شود.

داستان از دید شخصیتی که شما خلق کردید و به آن اسم و هویت می‌بخشید شروع می‌شود. شما می‌توانید کاراکتر خود را مرد یا زن انتخاب کنید و تقریبا اکثر اجزای بدن و تیپ و قیافه‌اش را بیارایید. در اینجا با یکی از بهترین قابلیت‌های شخصی‌سازی یک کاراکتر انیمه‌ای در طول تاریخ بازی‌های ویدئویی روبرو هستید و اگر از عشاق انیمه‌های ژاپنی باشید، احتمالا از این حجم تنوع (که با پیشروی در بازی و دانلود کردن DLCها بیشتر هم خواهد شد) به وجد می‌آیید. راستی تا یادم نرفته بگویم که به نفع‌تان است بازی را با زبان ژاپنی بازی کنید، دوبله انگلیسی بازی حقیقتا چنگی به دل نمی‌زند و لذت بازی را نصف خواهد کرد.

نقد بازی Code Vein - خون‌آشام‌هایی با غلاف تمام فلزی - ویجیاتو
بعد از طراحی شخصیت و ورود به دنیای بازی، با مراحل تمرینی روبرو خواهید شد که ساز و کار گیم‌پلی بازی را مشخص می‌کند. گیم‌پلی بازی Code Vein هم تشابهاتی با سری سولز دارد و هم ویزگی‌های منحصر به فردی که باعث شده تقریبا با یک گیم‌پلی خلاقانه روبرو باشیم. شما می‌توانید کلاس مبارزه خود را در طول بازی تغییر دهید که با این اوصاف، اسلحه‌ها و جادوهایتان نیز تغییر پیدا خواهد کرد (جادوها در بازی به نام Gift مشخص شده‌اند.) این ترکیب ناگهانی در طول مبارزات و عدم وابستگی به یک سبک مبارزه و قابلیت‌های یک کلاس مبارزه، باعث شده که بازی به شدت جذاب شود و مخاطب را اسیر یک سری حرکات محدود نکند.

گیم‌پلی بازی Code Vein با توجه به درجه سختی وحشتناکش، در برخی مواقع تکراری می‌شود چرا که شما در حال مبارزه با برخی از Bossها صرفا باید به حمله و ضد حمله فکر کنید و هیچ استراتژی دیگری پیش پایتان نخواهد بود. تقریبا تمام مبارزه‌های مهم بازی به این مقوله ختم می‌شود که کی حمله کنید، چطور حمله کنید و البته چطور جاخالی دهید. مبارزات نفسگیری که بازی Code Vein فراهم کرده باعث می‌شود که با استراتژی و فکر، صحنه‌های اکشن را پیش ببرید. سیاهچاله‌های بازی و دشمنانی که پیرامون آن قرار گرفتند، از تنوع بسیار بالایی برخوردار هستند و روبرو شدن با برخی از آنها، هوشمندی خاصی از سوی گیمر می‌طلبد. گرچه راه فرار هم همیشه در برابرتان قرار دارد و شخصا در برخی مواقع فرار را به قرار ترجیح داده‌ام.

شخصی‌سازی مبارزات و گیم‌پلی با استفاده از ترکیب‌های متعددی پیرامون انتخاب کلاس و استعدادها وجود دارد که سبک مبارزه بازی را منحصر به فرد کرده است. کنترل خوب بازی نیز می‌تواند این گیم‌پلی سریع را لذت‌بخش‌تر کند و خوشبختانه دوربین بازی هم برخلاف بسیاری از عناوین هم‌رده، گیج‌کننده نیست.

نکته منفی بازی در راستای همین سخت بودن بازی نهفته شده، در واقع سختی بازی بالانس خاصی ندارد و فی‌الواقع در برخی مراحل بازی Code Vein آنچنان سرسختانه با گیمر سر و کله می‌زند که به معنای واقعی جنون را در صحنه‌های اکشن خود به تصویر می‌کشد. برخی دشمنان ناگهان از ناکجاآباد پیدا شده و دمار از روزگار گیمر در می‌آورند و باعث می‌شوند که سیاهچاله را از اول شروع کنید.

نقد بازی Code Vein - خون‌آشام‌هایی با غلاف تمام فلزی - ویجیاتو

داستان بازی ساده شروع می‌شود، شما یک شخصیتی را هدایت می‌کنید که هیچ پیشینه‌ای از زندگی او در دسترس ندارید و در طول بازی با پیدا کردن آیتم‌هایی خاص می‌توانید به جزییات زندگی گذشته کاراکتر اصلی پی ببرید. در واقع بازی Code Vein جوری شروع می‌شود که تصور می‌کنید با یک داستان پیچیده روبرو هستید که باید آن را خودتان کشف کنید. داستان بازی با پیشروی در بازی پیچیده‌تر می‌شود و مانند تمامی انیمه‌های ژاپنی پر از صحنه‌های احساسی است. در واقع می‌توان Code Vein را یک اثر علمی-تخیلی، ترسناک و درام دانست که پایان‌بندی‌های متعددی دارد.

گرافیک انیمه‌ای بازی برخلاف دیگر بازی‌های باندای نامکو حالت سل‌شید ندارد و از خطوط تند و تیزی در طراحی کاراکترها استفاده نشده است. گرافیک بازی چیزی مابین عناوین انیمه‌ای و بازی‌هایی با گرافیک واقع‌گرایانه‌تر است و طراحی کاراکترها با وجود اینکه همچنان آن عجیب و غریب بودن انیمه‌ای را در خود جای داده ولیکن با فضای بازی‌هایی نظیر دراگون بال، فرسنگ‌ها فاصله دارد. این موضوع باعث شده که گیمرها صرفا از بین عشاق انیمه نباشند و دیگر گیمرها نیز بتوانند با اتمسفر و فضای بازی ارتباط خوبی برقرار کنند.

طراحی سیاهچاله‌ها و مراحل بازی تنوع‌هایی که باید داشته باشد را دارد و توانسته تا حد زیادی مبارزات تکراری بازی را جبران کند. حین پیشروی در این مراحل جایگاه‌هایی قرار دارند که در آنها می‌توانید یک حالی به کاراکتر اصلی بازی بدهید و به قدرت‌ها و ویژ‌گی‌های او سر و دستی بکشید. این مکان‌ها جایی برای ذخیره کردن بازی هم به حساب می‌آیند و متاسفانه همینجور خود به خود هم در طول مراحل وجود ندارند و برای باز کردنشان هم باید مشقات زیادی را پشت سر بگذارید. اساسا هیچ چیزی در بازی Code Vein به راحتی به دست نمی‌آید ولی همه‌چیز به راحتی به دست می‌رود!

مدت زمان بازی

داستان اصلی: ۲۵ ساعت
داستان و ماموریت فرعی: ۳۰ ساعت
صد در صد کردن بازی: ۴۰ ساعت

باندای نامکو توانسته یکی از بهترین اقتباس‌ها را از سبک و سیاق فرنچایز مشهور سولز انجام دهد و با ترکیب انیمه و سختی‌های خاص این سبک بازی‌ها، دو تیر را به یک نشان زده و هر دو قشر دوستدار انیمه و گیم‌های انیمه‌ای و همچنین گیمرهای چالش‌پسند را به سمت خود جذب کرده است.

جهان و داستان بازی Code Vein در ابتدا سردرگم به نظر می‌رسد ولی رفته رفته همه چیز شسته رفته می‌‌شود و چارچوبی که بازی شکل می‌دهد در کنار آزادی عمل خوبی که در گیم‌پلی وجود داردَ، یک ترکیب جانانه را ایجاد می‌کند.

خلاصه بگم که...

باندای نامکو توانسته ترکیب جالبی را درست کند و معجون بی‌نظیری برای گیمرها درست کند و البته با چالشی ساختن بیش از حد بازی، عرق گیمرها را روی کنترلر یا کیبوردشان خشک کند. Code Vein و جهان پساآخرالزمانی عجیب و غریبش، دنیای نابی را خلق می‌کند که تنها از ذهن نبوغ آمیز ژاپنی‌ها تراوش می‌کند.

نقد بازی Code Vein - خون‌آشام‌هایی با غلاف تمام فلزی - ویجیاتو
می‎خرمش

بازی تلفیقی از دو سبک بازی‌های هک اند اسلش انیمه‌ای و بازی‌های اکشن نقش آفرینی چالشی مانند سری سولز است. تمامی عناصر بازی از گرافیک گرفته تا دیگر موارد به همین ترکیب خوب رسیده‌اند. گیم‌پلی طولانی بازی و چالشی بودن آن می‌تواند یک گرماگرم مبارزه در این روزهای سرد رو به زمستان برایتان ایجاد کند.

نقد بازی Code Vein - خون‌آشام‌هایی با غلاف تمام فلزی - ویجیاتو
نمی‎خرمش

بازی Code Vein به هیچ‌وجه با هیچ‌کس شوخی ندارد و یک بازی کاملا بی‌رحم است که دمار از روگار گیمر در می‌آورد. اگر نمی‌توانید تحمل کنید که دلتان تنگ بشود تا کنترلرهای کنسول خود را به سمت دیوار پرتاب کنید و بر سر کنسول هوار بزنید و فریاد بکشید، Code Vein انتخاب مناسبی برای شما نیست.

نقد بازی Code Vein - خون‌آشام‌هایی با غلاف تمام فلزی - ویجیاتو
 • امتیاز ویجیاتو80
 • امتیاز کاربران
  17 ratings8.2/10
 • امتیاز متاکریتیک71
کپی شد https://vgto.ir/5m7
نظرات (۱)
5 1 امتیاز
امتیاز مطلب
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
دیدگاه درون خطی
نمایش تمام نظرات

صفر دیدگاه؟ واقعا؟ این بازی همین الان روی گیم پس هم در دسترسه و بهتون پیشنهاد میدم حتما تجربه این بازی رو (حداقل روی گیم پس) از دست ندید. مخصوصا اگه به سری سولز علاقه دارید. یکی از خوبی های این بازی های سولز لایک اینه که یکی ازشون رو تموم می کنی بعد هرکی بهت گفت نوب میگی من اینو تموم کردم دهنش رو می بندی?

1
0
نظرت رو حتما بهمون بگو!x