بررسی سوپر ماریو میکر 2 – بگذار طراحیم را بکنم

بررسی سوپر ماریو میکر 2 – بگذار طراحیم را بکنم

به شرکت معماری برادران ماریو خوش آمدید

۳۱ تیر ۱۳۹۸ ۴.۵ ذخیره

ماریو میکر یکی از آن بازی‌های متفاوتی بود که وقتی عرضه شد توانست جنبه تازه‌ای از جادوی جذاب نینتندو را به مخاطبش معرفی کند. حالا قسمت دوم این بازی منتشر شده که نه تنها از نظر کیفی چیزی از نسخه اصلی کم ندارد بلکه به مراتب از آن تکمیل‌تر و بهتر است. در ادامه با بررسی ماریو میکر 2 از ویجیاتو همراه باشید.
Super Mario Maker 2
سوپر ماریو میکر 2
 • امتیاز کاربران
  23 ratings8.6/10
 • امتیاز متاکریتیک 88
 • ژانر پلتفرمرلول ادیتور
 • تاریخ انتشار ۷ تیر ۱۳۹۸
 • پلتفرم‌ها نینتندو سوییچ
 • ناشر بازی نینتندو
 • سازنده نینتندو
 • حالت بازی تک نفرهچند نفرهگروهی
 • درجه سنی بازی مناسب برای همه

یکی از اولین بازی‌هایی که در دوران کودکی پایش نشستم و ساعت برایش وقت گذاشتم، سوپر ماریو برادرز بود. سوپر ماریو برادرز که آن‌ها زمان‌ها قارچ‌خور صدایش می‌کردیم، در عین سادگی نوآوری و جذابیت عجیبی داشت که نمی‌شد به راحتی از کنارش گذشت. بازی طوری طراحی شده بود که نیاز به خواندن هیچ دستورالعملی نداشتید.

به بیان دیگر این خود بازی بود که خودش را تعریف می‌کرد و با چیزهای ساده‌ای مثل نوع حرکت دشمنان یا ظاهر کلیشان به شما می‌فهماند که باید چه کار کنید. میاموتو با بازی‌های سوپر ماریو‌ کاری کرد که یادمان باشد چقدر ذات ویدیو گیم با خلاقیت عجین شده، اما نسل بعد او دارند به ما نشان می‌دهند که این ویژگی فقط محدود به توسعه‌دهندگان نیست؛ بلکه این خود شما هستید که می‌توانید مراحل خلاقانه خودتان را هر طور که دوست دارید بسازید.

زمانی که اولین سوپر ماریو میکر منتشر شد، این رویا به حقیقت پیوست. میلیون‌ها کاربر از سرتاسر دنیا دور هم جمع شدند و مراحل عجیب و غریبی را ساختند که مثلشان را حتی در بهترین بازی‌های دوبعدی سری ماریو هم نمی‌دیدید. دیگر ریش و قیچی دست کاربران بود و نینتندو هم کاری کرد تا هر ابزاری که آن‌ها برای ساخت یک مرحله شگفت‌انگیز لازم داشتند، در اختیارشان قرار بگیرد.

سرنوشت چنین تصمیمی، آفرینش دنیای بزرگی از مراحل پیچیده و منحصر به فردی بود که نبوغ من، شما و هر کس دیگری که روی این کره خاکی سوپر ماریو میکر بازی می‌کرد را در طراحی یک مرحله ساده نشان می‌داد. قسمت دوم این مجموعه که نینتندو نام آن را سوپر ماریو میکر 2 گذاشته هم از همین رویه پیروی می‌کند. فقط این بار با یک بازی کامل‌تر طرف هستیم که هر چیزی مخاطبش لازم داشته باشد را در اختیارش می‌گذارد.

مثال خوبی که می‌توانم برای اثبات این حرفم بیاورم بخش داستانی بازی است. بخش داستانی یا همان Story Mode سوپر ماریو میکر 2 یک سورپرایزی فوق‌العاده برای کسانی است که هنوز هم از تجربه مراحل کلاسیک سوپر ماریوها خسته نشده‌اند.

سوپر ماریو میکر 2
داستان بخش Story Mode با یک جشن شروع می‌شود. قلعه پرنسس پیچ تکمیل شده و ماریو و دوستانش دور یکدیگر جمع شده‌اند تا این موفقیت را جشن بگیرند. اما آندو داگ بدموقع از راه می‌رسد و باعث خراب شدن دوباره قلعه می‌شود. طبق معمول، وظیفه بازسازی و احیای قلعه به گردن شما می‌‌افتد و باید سعی کنید مخارج و هزینه‌های انجام این کار را برای تودها فراهم کنید.

اینجاست که ماریو باز هم راهی سفری تازه می‌شود که مثالش را زیاد دیدیم اما مسئله اینجاست که این سفر با مابقی چیزهایی که کنار دوست لوله‌کشمان تجربه کردیم فرق دارد. این بار جریان مرحله‌هایی که پا در آن‌ها می‌گذاریم شبیه مراحلی که قبلا دیده‌ایم نیستند و با تله‌ها، موانع و شرایط پیچیده‌تری رو به رو هستیم که می‌توان از آن‌ها برای ساخت یک دنیای متفاوت‌تر ایده گرفت. صحبت از شرایط شد، بگذارید کمی به این بپردازم.

همه ما با تله‌ها و موانعی که طی این چند سال مدام با آن‌ها در دنیای رنگارنگ ماشروم کینگدام رو به رو بودیم آشنا هستیم اما قطعا اضافه شدن «شرط» برای گرفتن امتیاز کامل برخی مراحل، یکی از جنبه‌های جذابی است که فقط در سوپر ماریو میکر 2 آن را پیدا می‌کنید. برای مثال، برخی مراحل بازی برایتان قانون می‌گذارند که باید کل مسیر را بدون اینکه حتی یک ضربه هم بخورید تمام کنید. اما خودم عاشق آن مرحله‌ای هستم که بازی از شما می‌خواهد بدون اینکه پایتان از زمین بلند شود، آن را به پایان برسانید.

سوپر ماریو میکر 2
این حداقل برای من یک ایده جذاب بود. به هر حال، پریدن با ذات شخصیت ماریو گره خورده، طوری‌ که اگر چشمتان را ببندید و لحظه پریدنش را تصور کنید حتما صدایی که پس از بلند شدنش از زمین پخش می‌شود را در ذهنتان می‌شنوید. اما یک شرط ساده، المان به این مهمی را از شما می‌گیرد و به نوعی مجبورتان می‌کند هر طور شده پایتان را روی زمین نگه دارید. آن وقت است که تازه می‌فهمید تمام کردن یک مرحله آن هم با چنین شرط ساده‌ای چقدر می‌تواند جذاب باشد.

اوضاع وقتی جالب‌تر می‌شود که می‌توانید از همین ویژگی در ساخته‌های خودتان هم استفاده کنید. اصلا به عقیده من بخش داستانی سوپر ماریو میکر 2 بخشی است که بازی با آن سعی می‌کند ایده ساخت یک مرحله را در ذهنتان بگذارد. بازی همه چیز را همینطور ساده به شما آموزش می‌دهد. سوپر ماریو میکر 2 حتی برای کسانی هم که مدام می‌گویند ساخت یک مرحله کامل سخت است، بخش آموزشی جذابی تدارک دیده که با تماشای آن می‌توانید صفر تا صد طراحی یک مرحله جذاب را یاد بگیرید.

بازی برای طراحی هر مرحله نیز آنقدر ابزار عجیب و غریب در اختیارتان می‌گذارد که دیگر حرفی برای گفتن باقی نماند. هر چیزی که برای ساخت یک مرحله کامل از دنیای ماریو لازم داشته باشید، برایتان فراهم است. فقط کافیست خلاق باشید تا از دل همین بازی به ظاهر ساده، مراحل خلاقانه و جذابی ساخته شوند که هیچ کس تا کنون مثلشان را ندیده.

سوپر ماریو میکر 2
در ضمن برای ساخت مرحله در سوپر ماریو میکر 2 می‌توانید از ستینگ‌های مختلفی که ماریو پیش‌تر پا به آن‌ها گذاشته نیز استفاده کنید. برای مثال می‌توانید به دنیای اولین سوپر ماریو برادرز برگردید و مرحله خودتان را بر اساس مکانیک‌های آن طراحی کنید. یا اینکه می‌توانید به سراغ گزینه جدیدتری چون سوپر ماریو برادرز یو بروید که مکانیک‌هایی به نسبت جدیدتر دارند و می‌توان با آن‌ها مراحل امروزی‌تری طراحی کرد.

جالب‌تر اینکه کنترل ماریو، بسته به ستینگی که برای طراحی مرحله خود انتخاب کردید، تغییر می‌کند. یعنی قدرت این را دارید که پس از شناخت ویژگی‌های ماریو در هر ستینگ، از توانایی‌های نداشته‌اش برای ایجاد چالش‌ در مراحلتان استفاده کنید. در کنار این‌ها، یک ویژگی جالب دیگر هم به بازی اضافه شده که به شخصه آن را خیلی دوست دارم. بالاخره می‌توان در ماریو میکر بدون نیاز به تاچ‌اسکرین و با استفاده از آنالوگ‌ها مرحله طراحی کرد. فقط مسئله اینجاست که پیشنیاز انجام این کار، قرار دادن نینتندو سوییچ روی داک است.

شاید با خودتان بگویید که اضافه کردن این ویژگی آنچنان فایده‌ای هم ندارد و طراحی مرحله با تاچ‌اسکرین راحت‌تر است. اما اگر نظر من را بخواهید به شما می‌گویم که آنالوگ‌ها حین طراحی یک مرحله معجزه می‌کنند. بشخصه با آنالوگ‌ها کنترل بیشتری روی بالا و پایین بردن المان‌هایی که می‌خواستم از آن‌ها حین ساخت مرحله‌ام استفاده کنم داشتم. پس بنا بر این، اضافه شدن چنین ویژگی‌ای برای من یک نکته مثبت به حساب می‌آید و تجربه بازی را برایم لذت بخش‌تر کرده بود.

بررسی سوپر ماریو میکر 2 - بگذار طراحیم را بکنم - ویجیاتو

مدت زمان بازی

داستان اصلی: 7 ساعت
داستان و ماموریت فرعی: 8 ساعت
صد در صد کردن بازی: 13 ساعت

جالب اینجاست که می‌شود در سوپر ماریو میکر 2، دو نفری هم مرحله طراحی کرد. این موضوع در نگاه اول هیجان‌انگیز به نظر می‌رسد اما وقتی پای عمل برسید و بخواهید دو نفره طراحی کنید، می‌فهمید که خیلی هم انجامش لذت‌بخش نیست. بازی فضای کمی برای طراحی در اختیارتان قرار می‌دهد و مانع از این می‌شود که هر شخص بخشی را برای خود بردارد و کار را از آن جا شروع کند.

به همین خاطر، آن همکاری که دنبالش هستید شاید هیچ‌وقت شکل نگیرد و کمی حوصله‌تان از کنار هم مرحله ساختن سر برود. با این حال، وقتی بالاخره کارها به سرانجام برسد و مرحله‌تان ساخته شود، نوبت به این می‌رسد که آن را در کورس ورلد منتشر کنید تا دیگران هم بیایند و از تجربه آن لذت ببرند. بخش کورس ورلد بازی هم مرتب‌تر از گذشته شده. کاملا نظم گرفته و می‌توان به راحتی در آن‌ به دنبال مرحله‌ای بگردید که با سلیقه‌تان جور در می‌آید.

تازه وقتی پا به کورس ورلد می‌گذارید، سوپر ماریو میکر 2 جان می‌گیرد و با دریایی از مراحل مختلف رو به رو می‌شوید که هر یک جذابیت خاص خودشان را دارند. در کل، سوپر ماریو میکر 2 یکی از خوش‌ساخت‌ترین پلتفرم‌هایی است که می‌توان در آن مرحله طراحی کرد و از وقت گذاشتن پای مراحلی که توسط دیگران ساخته شده‌اند لذت برد. فقط کافیست عاشق دنیای ماریو باشید تا بازی کنترل زمان را از دست‌تان بگیرد و ساعت‌ها مجبورتان کند برای ساخت یک مرحله جذاب وقت بگذارید.

خلاصه بگم که...

خلاصه اینکه سوپر ماریو میکر 2 یکی از جذاب‌ترین بازی‌هایی است که بر اساس دنیای ماریو ساخته شده. بازی هر چیزی که یک لول ادیتور عالی به آن نیاز داشته را در اختیارتان می‌گذارد و وقتی نوبت به تجربه مراحل ساخته شده می‌رسد، به یک پلتفرمر فوق‌العاده تبدیل می‌شود که مثالش را این روزها کم پیدا می‌کنید. بخش کورس ورلد و داستانی بازی‌ هم حرف‌های بسیاری برای گفتن دارند که تا تجربه‌شان نکنید، قادر به فهم درست لذت آن‌ها نخواهید بود.

بررسی سوپر ماریو میکر 2 - بگذار طراحیم را بکنم - ویجیاتو
می‎خرمش

سوپر ماریو میکر 2 را باید خرید چون یک پلتفرمر فوق‌العاده است، طراحی مرحله در آن به شدت راحت و جذاب دنبال می‌شود، مراحل بخش داستانیش تنوع عجیبی دارند و بازی آنقدر سرگرم کننده هست که ارزش پولی که بابتش می‌پردازید را داشته باشد. در کنار این‌ها، می‌توانید مراحل ساخته شده توسط کاربران را با دوستان خودتان هم بازی کنید که این هم در نوع خود می‌تواند جالب باشد.

بررسی ماریو میکر 2
نمی‎خرمش

تنها ایرادی که می‌شود به سوپر ماریو میکر 2 گرفت مربوط به محدودیت‌های بخش طراحی دو نفره می‌شود. متاسفانه بازی آزادی عملی که دو نفر برای طراحی یک مرحله بزرگ به آن نیاز دارند را در اختیارشان نمی‌گذارد. این موضوع باعث شکل نگرفتن همکاری درست بین دو نفری می‌شود که دوست داشتند با هم بازی را تجربه کنند. پس در صورتی که جزو همین افراد هستید، شاید پس از تجربه سوپر ماریو میکر 2 در کنار دوستانتان ناامید شوید.

رده بندی سنی سوپر ماریو میکر 2
 • امتیاز ویجیاتو95
 • امتیاز کاربران
  23 ratings8.6/10
 • امتیاز متاکریتیک88
کپی شد https://vgto.ir/5o3
نظرات (۵)
4.5 2 امتیازها
امتیاز مطلب
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
5 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
دیدگاه درون خطی
نمایش تمام نظرات

عالیه

تشکر از نقد
سویچ واقعا جذابه
یه زره قیمتش اینجا منطقی بود حتما میخریدمش

ماریو میکر ۲ که عالیه
ولی من یه زلدا میکر هم میخوام….دانجن های خفن توش بسازیم

5
0
نظرت رو حتما بهمون بگو!x