بررسی بازی My Lovely Daughter – بدون دخترم هرگز

بررسی بازی My Lovely Daughter – بدون دخترم هرگز

کیمیاگر تمام دیوانه

۲۴ خرداد ۱۳۹۸ ذخیره

فاوست از خواب بیدار می‌شود و هیچ چیزی یادش نمی‌آید. او مردی نسبتا جوان است که در خانه قدیمی خود با منگی از خواب بیدار شده و هرچه فکر می‌کند از روزگارش و زندگی‌اش چیزی به یاد نمی‌آورد. بعد از اینکه دست و صورت را می‌شوید و کمی سرحال می‌آید، در خانه بزرگ خود سیاحت می‌کند و در یکی از اتاق‌ها با دختری روی تخت روبرو می‌شود.
My Lovely Daughter
 • امتیاز کاربران
  5 ratings9.4/10
 • امتیاز متاکریتیک 68
 • ژانر اشاره و کلیکماجرایی
 • تاریخ انتشار ۹ اسفند ۱۳۹۷
 • پلتفرم‌ها پی‌سینینتندو سوییچ
 • ناشر بازی انادر ایندی
 • سازنده گیم‌چنجر استودیو
 • حالت بازی تک نفره
فاوست بعد از کمی فشار آوردن به مغزش، دخترش را می‌شناسد و زمانی که می‌خواهد دخترش را بیدار کند با یک حقیقت هولناک روبرو می‌شود. دختری که روی تخت اتاق دراز کشیده بوی بدی می‌دهد و مرده است. دختر فاوست مرده است. او تا به خود بجنبد و با این حقیقت کنار بیاید، متوجه یک سنگ روح در شومینه اتاق می‌شود. یک سنگ که اگر ارواح مختلفی را بخورد می‌تواند روح را دوباره به جسم بی‌جان بدمد و شخص از دست رفته را زنده کند.

فاوست کیمیاگر است و علوم کیمیاگری تا حد زیادی در ذهنش باقی مانده است. او با دیدن کف اتاق و آیتم‌های متفاوتی که در اتاق کارش وجود دارد، متوجه می‌شود که جادوی ممنوعه سنگ روح را انجام داده و حال تنها کاری که باید بکند اینست که به مقدار کافی روح پیدا کند و به خورد سنگ بدهد تا دخترش را برگرداند.

شما هم در نقش فاوست در این بازی عجیب و غریب ظاهر می‌شوید، یک کیمیاگر قهار که مرگ فرزندش او را جنون رسانده و هر کار می‌کند تا دخترش را برگرداند. شما با استفاده از آیتم‌های متفاوتی که در بازی به دست می‌آورید، می‌توانید موجوداتی شبیه به دخترتان خلق و از آنها نگه‌داری کنید. این موجودات کج و معوج، شما را پدر خود می‌دانند و خلق و خوی متفاوتی بسته به عناصری که در ساخت و احضار آنها به کار گرفته‌اید دارند. شما باید این دختران نیمه انسان را در اتاق‌های مخصوصی نگه دارید و بعد از اینکه به مقدار روح مشخص انسانی رسیدند، آنها را بکشید و روحشان را به خورد سنگ بدهید تا یک مرحله به زنده کردن یکی یکدانه دخترتان نزدیک شوید.

جملات بالا بسیار دهشتناک و تاریک است، نه؟ راستش را بخواهید فضای بازی My Lovely Daughter از این جملات هم تاریک‌تر است. بازی یک تلخی زیرپوستی و آشکار در سرتاسر داستان ناب و جدید خود دارد که ممکن است هر گیمری تاب توان این حجم از غم و غصه و جنون را در یک اثر نداشته باشد. فاوست کیمیاگری است که برای مردم روستای خودشان هم از این موجودات می‌سازد تا به خدمتکاری آنها در بیایند و از این طریق پولی به جیب بزند. در نقش او باید حواستان باشد که چه موجودی را برای چه کسی می‌سازید و بعد از نگه‌داری و تر و خشک کردن و کسب درآمد از این موجود نگون‌بخت، او را بی رحمانه به قتل برسانید تا روحش را به دست بیاورید!

بازی My Lovely Daughter یک اثر ماجراجویی اشاره و کلیک است که داستان جدیدی را نسبت به باقی آثار این ژانر ارائه می‌دهد. گیم پلی بازی شامل همین کیمیاگری‌های شماست و با اینکه در ابتدا بسیار بسیار پیچیده به نظر می‌رسد ولی رفته رفته می‌توانید زیر و بم جزییات کیمیاگری را در بازی دریابید. بازی بخش Tutorial نسبتا جامعی دارد که می‌تواند راهنمای شما باشد ولیکن متاسفانه از دادن اطلاعات بیشتر و تکمیلی خودداری می‌کند و شما باید بیشتر بازی را بر اساس حدسیات خود پیش ببرید.

بازی کردن My Lovely Daughter بیشتر از هرچیزی شبیه به یک آزمون و خطاست با این تفاوت که در این آزمون و خطا شما فرصت چندان زیادی ندارید و ممکن است دائما با یک پایان‌بندی ناجور روبرو شوید. بازی بی‌رحمانه با گیمر برخورد می‌کند و ضمن ندادن اطلاعات درست و حسابی پیرامون کاری که باید گیمر انجام دهد تا بتواند به پایان صحیح بازی برسد، در خیلی از موارد راه برگشتی برای شما نمی‌گذارد. از همین رو تصور نکنید که امکان ندارد با خرج کردن و استفاده فلان آیتم، دیگر خبری از آن آیتم در هیچ جای بازی نباشد؛ چرا که ممکن است واقعا دیگر هیچ وقت در هیچ جایی از مراحل بازی به آن آیتم نرسید و دستتان در پوست گردو باقی بماند!

کیمیاگری در بازی My Lovely Daughter در ابتدای امر جذاب بوده و ترکیباتی که انجام می‌دهید و موجودات متنوعی که به عنوان شبه دختر خود خلق می‌کنید در دقایق اولیه بازی جذاب هستند. این موجودات با توجه به عناصر مختلف دارای غم، شادی، هیجان، هوش و… متفاوتی هستند و شما باید با توجه به خصایص اخلاقی آنها، با آنها راه بیایید. بیشتر از نیمی از گیمپلی بازی شبیه بازی‌های مدیریتی است و شما باید حساب شده پیش بروید. موجودات خود را برای کار به منازل مختلف بفرستید، این کارها می‌تواند خدمتکاری باشد تا کارهای خلاف و باید بدانید که چه موجودی را برای چه کاری درست می‌کنید.

فاوست، بزرگترین برگ برنده بازی است چرا که گیم‌پلی جذاب بازی My Lovely Daughter بعد از صرف نیم ساعت کسل کننده و تکراری می‌شود. شخصیت پردازی کاراکتر فاوست در این بازی کامل بوده و طراحی بی‌نظیر نقاشی‌های بازی نیز به این شخصیت پردازی کمک کرده است؛ کافیست به چشمان فاوست نگاه کنید تا جنون این مرد را دریابید.

گرافیک بازی از یک استایل هنری خاص برخوردار است و اتمسفری بسیار ناب در تک تک صحنه‌های بازی پدید آمده است. بازی با نقاشی‌های سیاه و سفید طور روایت می‌شود و طراحی کاراکترها و موجودات شبه دختر شما منحصر به فرد است. متاسفانه این طراحی بصری جذاب و زیبا را یک طراحی صوتی خوب همراه نمی‌کند و بازی در بخش موسیقی و صداگذاری به شدت لنگ می‌زند.

مدت زمان بازی

داستان اصلی: ۴.۵ ساعت
داستان و ماموریت فرعی: ۴.۵ ساعت
صد در صد کردن بازی: ۷ ساعت

بازی My Lovely Daughter داستانی تلخ را روایت می‌کند و کوتاه بودن این روایت (بازی در نهایت می‌تواند ظرف چهار پنج ساعت تمام شود) باعث شده که این سوژه ناب چندان عمیق نشود و در حد یک سوژه عالی ولی سطحی باقی بماند. همچنین پایان بندی اصلی بازی که با چند بار اتمام آن می‌توانید بدان دست پیدا کنید، کار را خراب می‌کند و نشان می‌دهد که نویسندگان بازی همچون نویسندگان برخی سریال‌ها نمی‌توانند ایده ناب خود را درست جمع کنند و در جمع بندی خرابکاری می‌کنند. البته خوشبختانه همین پایان‌های متفاوت بازی و آزمون و خطاهای گسترده‌ای که در طول بازی توسط شما انجام می‌شود باعث شده که ارزش تکراری بازی بالا برود و شما برای دیدن تمامی اتفاقاتی که ممکن است در جریان داستان فاوست و دختر از دست رفته‌اش پیش بیاید، باید چندین بار مراحل را از نو شروع کنید.

بازی My Lovely Daughter خلاقیت خوبی را لااقل در بخش داستان از خود نشان می‌دهد و اگر سازندگان آن کمی بیشتر روی گیم‌پلی بازی و کیمیاگری‌ها کار می‌کردند و آن را متنوع‌تر از آب در می‌آوردند، قطعا با بازی شاهکاری روبرو بودیم. کیمیاگری‌ها ولی به چند حرکت محدود بسنده شده و این موضوع پاشنه آشیل این روایت تلخ و تاریک به شمار می‌آید.

خلاصه بگم که...

اگر می‌خواهید یک داستان تلخ و غمناک را دنبال کنید که در آن پدری برای احیا کردن دخترش از مرگ، به جنون رسیده و حاضر است موجوداتی شبیه به دخترش را با علم کیمیاگری بسازد و بعد هم آنها را با وجود اینکه فریاد پدر پدر سر می‌دهند، قلع و قمع می‌کند تا روحشان را به خورد دختر مرده‌اش بدهد... صبر کنید. فکر کنم تا همینجا هم متوجه منظورم شدید؛ با یک بازی به شدت دیوانه‌وار و تاریک روبرو هستیم که اتمسفر داستانی آن می‌تواند بسیار بسیار جذاب باشد.

می‎خرمش

بازی از یک داستان ناب و جذاب بهره‌مند است و شخصیت پردازی کاراکتر اصلی آن یعنی فاوست بی‌نظیر انجام شده. اگر داستان بازی و نوآوری در روایت بازی‌ها برایتان جالب توجه است، بازی My Lovely Daughter می‌تواند کنجکاوی شما را در این زمینه برطرف کند. این داستان ناب با یک فضای خاص گرافیکی همراه بوده و تاریک بودن بیش از حد تمامی این عناصر باعث شده که بازی شبیه به یک تراژدی سیاه شود.

نمی‎خرمش

بازی بسیار کوتاه است و هرچند ارزش تکرار آن با توجه به چندین پایان بندی متفاوت بالاست اما درواقع گیم‌پلی خسته‌کننده و تکراری آن باعث شده که کمتر کسی بخواهد بازی را از نو پیش ببرد. گیم‌پلی بازی در نگاه اول جذاب به نظر می‌رسد ولی هیچ پیشرفتی در طول بازی نمی‌کند و خیلی زود به ورطه تکرار می‌افتد.

 • امتیاز ویجیاتو60
 • امتیاز کاربران
  5 ratings9.4/10
 • امتیاز متاکریتیک68

برچسب‌هابازی تک نفره
کپی شد https://vgto.ir/5oq
نظرات (۱)
0 0 امتیازها
امتیاز مطلب
1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
دیدگاه درون خطی
نمایش تمام نظرات
کامران

آفرین ویجیاتو
ادامه بده

1
0
دوست داشتید، نظر دهیدx
()
x