ورود به ویجیاتو

بازیابی رمز عبور

کاربر جدید هستی؟ ثبت نام کن

ثبت‌نام در ویجیاتو

قبلا در ویجیاتو ثبت نام کردی؟ وارد شو.

بازیابی رمز عبور

میتونی وارد ویجیاتو بشی یا ثبت نام کنی

بررسی بازی Unruly Heroes – سفر به باختر در دنیای جادویی

بزن و بهادر با قهرمانان اساطیر چین باستان

۱۲ خرداد ۱۳۹۸ ذخیره

افسانه‌های چین باستان سرشار از تخیل هستند و مردمان کهن این سرزمین، به اسطوره سازی شهرت دارند. این افسانه‌ها از چشم فعالان حوزه سرگرمی نیز دور نمانده و فیلم‌ها، سریال‌ها، انیمه‌ها، کمیک‌ها، مانگاها، بازی‌های رومیزی، انیمیشن‌ها و بازی‌های ویدئویی مختلفی براساس آنها ساخته شده است. داستان‌هایی چون افسانه سه برادر یا همان رمانس سه قلمروی پادشاهی و یا ۱۰۸ ستاره سرنوشت برای گیمرها غریبه نیستند و شاهد حضور این عناوین به اشکال مختلف در بازی‌های متفاوتی بودیم. اما افسانه «سفر به باختر» یا «سفر به غرب» را می‌توان یکی از تخیلی‌ترین و البته مذهبی‌ترین افسانه‌های چین باستان دانست که در آن عناصر عرفانی و بوداییسم موج می‌زند؛ بازی Unruly Heroes نیز براساس همین افسانه کهن ساخته شده است.
Unruly Heroes
 • امتیاز کاربران
  12 ratings8.8/10
 • امتیاز متاکریتیک 75
 • ژانر اکشنپلتفرمر
 • تاریخ انتشار ۳ بهمن ۱۳۹۷
 • پلتفرم‌ها ایکس‌باکس وانپلی‌استیشن 4پی‌سینینتندو سوییچ
 • ناشر بازی مجیک دیزاین استودیوز
 • سازنده مجیک دیزاین استودیوز
 • حالت بازی تک نفرهچند نفرهگروهی
 • درجه سنی بازی مناسب برای ۱۰ سال به بالا
ماجرای میمون پادشاه یا سون وو کونگ و سفر پر ماجرایش به باختر بارها و بارها در اشکال مختلفی به تصویر کشیده شده و در خیلی از عناوین مهم امروزی نیز الهامات زیادی از افسانه سون وو کونگ دیده می‌شود؛ شخصیت‌هایی مانند سان گوکو در سری انیمه مشهور دراگن بال و یا بازی Enslaved در کنسول‌های نسل هفتم مواردی از این دست به شمار می‌آیند. داستان افسانه‌ای سفر به باختر که مولف آن «وو چن یین» است، طی چند صد سال همواره منبع آثار ادبی، فیلم‌ها و درام‌ها و سریال‌های تلویزیونی کودکان چین بوده و تاثیر آن بر نسل‌های بعدی فراوان و خارج از توصیف است.

این داستان به قصه میمونی می‌پردازد که بعد از یادگیری قدرت تکلم توانست این موضوع را به دیگر میمون‌ها یاد داده و تبدیل به پادشاه میمون‌ها شود. سون وو کونگِ پادشاه اما خلق و خوی حیوانی خودش را همیشه داشت و مانند یک پسربچه سرتق، شیطنت‌های خاصی می‌کرد که باعث شده بود بسیاری از خدایان از دست او عاصی شوند. او حتی به پادشاه دریاها دستبرد زد و یک عصای جادویی از قلمرو او دزدید که همواره در تمام طراحی‌های این شخصیت، این عصای قرمز رنگ با سر طلایی دیده می‌شود.

بازی Unruly Heroes به بخش مهمی از زندگی این میمون جادویی می‌پردازد؛ سفر به باختر که مهم‌ترین بخش زندگی سون وو کونگ را تشکیل می‌دهد. بازی البته اصلا و ابدا به قعر این داستان کهن سر نمی‌زند و در حقیقت داستانی بسیار ساده و سرراست را از دل این افسانه هزار صفحه‌ای درآورده است.

سفر به باختر روایتگر سفر یک راهب چینی به هند برای به دست آوردن تعالیم بودا است. این راهب که سوان جانگ نام دارد، در چین باستان زندگی می‌کرده و بعد از علاقه شدیدش به تعالیم بودایی تصمیم می‌گیرد که به غرب سفر کند (در نظر بگیرید در آن سال‌های دور، سفر از چین به هند یک سفر دراز مدت و طولانی به سمت غرب بوده است) تا منابع کتب بودا را با خود بیاورد و آنها را دقیق و درست ترجمه کند. سوان جانگ در تاریخ چین واقعا وجود داشته و نقش بسزایی در ترویج بودا و بوداییسم در چین و ژاپن ایفا کرده، چرا که سالیان سال مشغول به تحصیل در این زمینه می‌شود و بعد از بازگشتش به میهن هم سمت مشاور پادشاه را نمی‌پذیرد و در معبد خود به ترجمه و تعالیم مذهب بودایی می‌پردازد.

در اساطیر اما سفر سوان جانگ دستمایه یک سری تغییرات شده و اسطوره سفر به باختر نیز از دل همین سفر تاریخی او برآمده است. بازی Unruly Heroes از وسط این سفر آغاز می‌شود و بدون آنکه پیشینه خاصی از کاراکترهایش به گیمر اعطا کند، او را وارد بخشی از ماجراجویی‌ها می‌کند. در بازی شما با ۴ کاراکتر روبرو هستید که مانند عناوینی چون Trine و یا مینی نینجاز می‌توانید در آن واحد و در خلال مبارزات شخصیت خود را تغییر دهید. هر کاراکتر ویژگی‌ها و قدرت‌های خاص خودش را دارد که در پیشروی مراحل به کارتان می‌آیند و گاهی باید از این ویژگی‌ها به صورت ترکیبی استفاده کنید تا بتوانید از موانع بگذرید.

میمون پادشاه یا همان سون وو کونگ، اولین و کاراکتر اصلی این چهار قهرمان به شمار می‌آید. او همان شخصی است که در حقیقت قهرمان اصلی افسانه سفر به باختر بوده و همانطور که پیش‌تر گفته شد یک میمون سخنگو با شیطنت‌های خاص حیوانی خودش است. در افسانه سفر به باختر روایت می‌شود که خدایان بعد از عاصی شدن از دست این میمون به بودا پناه می‌برند و از او می‌خواهند که درس عبرتی به این موجود بدهد. بودا نیز یک بازی را با سون وو کونگ آغاز می‌کند و در این بازی از میمون می‌خواهد که دور کره زمین را با سرعت بزند. با اینکه سون وو کونگ در این کل کل! به ظاهر برنده می‌شود اما بعد از دور زدن کره زمین پی می‌برد که این سفر دور و دراز تنها دور انگشت سبابه بودا بوده! برای همین هم بازی را می‌بازد و در قعر یک کوه توسط بودا زندانی می‌شود.

سوان جانگ راهب در سفر خود اما این میمون را نجات می‌دهد و کلاهی بر سرش می‌گذارد که هرگاه خواست نافرمانی کند، وزن این کلاه چندین تن بشود و او را نقش بر زمین کند. سون وو کنگ در بازی با عصای جادویی خود (که در اساطیر جین گو بان نام دارد) می‌جنگد که قابلیت اصلی این عصا بزرگ و کوچک شدن آن است (در روایات آمده که عصای جادویی میمون پادشاه می‌توانست اندازه کره زمین و یا حتی اندازه یک خلال دندان بشود) شما با عصای سون وو کونگ می‌توانید کمبوهای دهشتناکی به دشمنان بزنید و با بزرگ و کوچک کردن این عصا نیز از سقوط در دره‌ها در امان بمانید. سون وو کونگ سرعت عمل و پرش بالایی نسبت به دیگر کاراکترها دارد و معمولا گزینه اول و آخر شما در مبارزات تن به تن بازی خواهد بود.

سوان جانگ راهب دومین قهرمان بازی است که از فنون جادویی بهره می‌برد و شبیه به دکتر استرنج دنیای مارول ساخته شده است. او می‌تواند گلوله‌های نورانی را به اینور و آنور پرت کند. او توانایی ضربه زدن به دشمنان از راه دور را دارد و برای همین در نبرد با موجودات پرنده و یا دشمنانی که از شما فاصله دارند به کار می‌آید. سوان جانگ سرعت کندی دارد اما توانایی گلاید کردن دارد و می‌تواند مسیرهای طولانی را کمی تا قسمتی پرواز کند.

خوک جوبا جایه دیگر موجودی است که در جرگه این قهرمانان وجود دارد. این خوک از قدرت بدنی بالایی برخوردار است و ضربات مهلکی به دشمنان وارد می‌کند و معمولا در باس فایت‌ها به کارتان می‌آید. او می‌تواند خودش را باد کند و مسیر کمی را پرواز کند و برای همین برای بالا رفتن از موانع به درد می‌خورد. جویا جایه در بازی شخصیت نسبتا کودن و بامزه‌ای دارد و به نوعی گوله نمک گروه به حساب می‌آید.

شا ووجینگ آخرین قهرمان قصه است که به او بوفالوی دریاها نیز می‌گویند. او ژنرالی در آسمان‌ها بوده که به خاطر یک خرابکاری، از سوی پادشاه آسمان‌ها محکوم به زندگی در قعر رودخانه‌ها می‌شود. شا ووجینگ هر روزی که می‌خواهد از زندان خود پرواز کند هفت شمشیر به سینه‌اش برخورد می‌کند و در نتیجه راه فراری ندارد. شا وویجنگ شخصیت خشن گروه به حساب می‌آید و قدرت ضربه زدن به برخی موانع خاص را دارد. سرعت و چابکی او هم عجیب است.

تمامی کاراکترهای بازی دو نوار سلامت و جادو دارند که با ضربه زدن به دشمنان یا به دست آوردن کوزه‌های جادویی پر می‌شوند. نوار آبی جادو زمانی که پر شود به هرکدام شخصیت‌ها اجازه حرکت ویژه‌ای می‌دهد که می‌تواند دودمان دشمنان را نابود کند. بازی دارای ۲۱ مرحله است که متاسفانه چند مرحله ابتدایی شبیه به هم در آمده ولی با پیشروی در بازی می‌توان شاهد خلاقیت تیم بازیسازی بود. بازی Unruly Heroes توسط استودیو مجیک دیزاین ساخته و عرضه شده که پیش‌تر در عنوان Rayman Legends در کنار یوبیسافت فعالیت می‌کرد و برای همین ناخودآگاه یک سری عناصر در دو بازی شبیه به هم هستند. استودیوهای مجیک دیزاین در بازی اختصاصی خود همچنان از طراحی بی‌نظیری بهره گرفته و موسیقی زیبایی در تک تک لحظات بازی قرار داده و توانسته از حیث بصری و شنوایی گیمرها را مدهوش کند.

طراحی کاراکترهای بازی همانند سری Rayman طراحی منحصر به فردی است که در آن بامزگی خاصی وجود دارد. این طراحی در کاراکترهای اصلی داستان نیز وجود دارد و شخصی سازی چهره و قیافه کاراکترهای اصلی با توجه به امتیازاتی که در طول بازی به دست می‌آورید می‌تواند از تکراری شدن بازی جلوگیری کند. اصولا تیم سازنده بازی تلاش زیادی کرده‌اند تا بازی روند یکنواختی به خود نگیرد و برای همین با پیشروی در مراحل با ویژگی‌های جدید و خلاقانه‌ای روبرو می‌شوید که مبارزات را جذاب‌تر می‌سازد. به عنوان مثال در مراحلی از بازی قابلیت دمیدن روح خود به دشمنان را دارید که می‌تواند گیم‌پلی بازی را به کلی دگرگون سازد چرا که مثلا در قالب یک گرگ شما می‌توانید با زوزه کشیدن، لشکری از گرگ‌های تیرانداز را به جان دشمنان دیگر بیندازید.

سازندگان از تمامی آنتاگونیست‌های افسانه سفر به باختر استفاده نکرده‌اند (این داستان شاید بیش از صد شخصیت منفی در خود جای داده باشد!) و به دو مورد مشهور آن که در افسانه‌های غربی نیز محبوبیت خاصی دارند بسنده کرده‌اند. پادشاه گاو وحشی یا همان Bull King و همسرش شاهدخت بادبزن‌های آهنی (Princess Of Iron Fan) دشمنان اصلی شما در بازی هستند که از صداگذاری بسیار بدی برخوردار هستند. شاید بهتر بود Magic Design Studios به جای ادای دیالوگ در بازی، به همان ترفند Rayman کفایت می‌کرد و صدایی مبهم به جای دیالوگ گویی را پخش می‌کرد.

مدت زمان بازی

داستان اصلی: ۹ ساعت
داستان و ماموریت فرعی: ۹ ساعت
صد در صد کردن بازی: ۹ ساعت

نبرد با غول‌ها ذره ذره سخت می‌شود و در مراحل پایانی تقریبا وارد کارزار بسیار دشواری خواهید شد. متاسفانه بازی از درجه بندی سختی خاصی برخوردار نیست و ترجیح داده که شعله سختی مراحل را با پیشروی در بازی گرم و گرم‌تر کند. در طول بازی به یک سری ویژگی دست پیدا می‌کنید که می‌تواند کمی کمک حال شما در مبارزات مراحل بالاتر باشد اما رد کردن این مراحل چابکی خاصی می‌خواهد و گیمرهای هاردکور باید نفس‌کش گویان با آن مواجه شوند! البته خوشبختانه بازیسازان قابلیت زنده شدن کاراکترها بعد از چند ثانیه از مرگشان را روشن نگه داشته‌اند و این امر می‌تواند در مبارزات مراحل کمک حالتان باشد؛ ولی در باس‌فایت‌ها باید دورش را خط بکشید.

یادتان نرود که ویژگی‌های کسب شده در مراحل بالاتر بازی باعث می‌شود که بتوانید به مراحل قبلی بازگردید و به مکان‌هایی بروید که پیش‌تر امکان رفتن به آنها وجود نداشت و همین ویژگی باعث این شده که بازی از ارزش تکرار بالایی برخوردار شود.

بازی Unruly Heroes عنوانی است که با وجود اینکه پتانسیل‌ بالایی برای تبدیل به یک بازی محبوب بین گیمرها را دارد، کمتر دیده شده است. بازی به شوخ و شنگی سری ریمن نمی‌رسد اما ترکیب عجیبی از طراحی شرقی و غربی در تک تک نکات گرافیکی و بصری و حتی گیم‌پلی آن وجود دارد که باعث می‌شود بین تمام گیمرهای جهان مورد پسند واقع قرار گیرد. سازندگان از داستان اصیل و غنی و پرمحتوای سفر به باختر استفاده خاصی نکرده‌اند و تنها به آوردن شخصیت‌ها و اشاراتی کوتاه بسنده کرده‌اند، موضوعی که با توجه به بودجه و نوع بازی قابل پذیرش است ولیکن شاید بد نبود برخی از اطلاعات (مانند اطلاعاتی که نگارنده در اختیار شما گذاشت!) را به صورت نوشته‌هایی در بازی می‌گنجاندند تا افسانه‌ای که روایتش را بر عهده دارند، جذاب‌تر و شیرین‌تر باشد.

خلاصه بگم که...

بازی Unruly Heroes قیمت چندان بالایی ندارد و با توجه به مراحل زیاد آن و فان بودن بیش از حد گیم پلی می‌تواند یک عنوان جالب توجه باشد. این بازی مانند یک دوش آب گرم دلچسب در میان بازی‌های پر زرق و برق است، به مرور چالش‌هایی با خود به همراه می‌آورد که تنها با پیشروی در مراحل ظاهر می‌شوند و سختی متعادل (و به ندرت طاقت فرسایی) هم دارد. حالا که چند سالیست Rayman جدید نیامده، این اثر می‌تواند جایگزین مناسبی برای فرنچایز باشد میشل آنسل باشد. به خصوص که قابلیت دو نفره بازی کردن آفلاین هم دارد و می‌تواند گزینه مناسبی برای بازی‌های دوستانه‌تان باشد.

می‎خرمش

بازی از گیم پلی خوب و بالانس سختی نسبتا مناسبی برخوردار است. گرافیک و موسیقی بازی دلچسب بوده و در کنار گیم‌پلی تقریبا بی نقص آن و مراحل متعددش که ارزش تکرار بالایی دارند، می‌تواند گزینه مناسبی برای گیمرها باشد.

نمی‎خرمش

اگر بیشتر دنبال بازی‌های پر زرق برق هستید که از گرافیک بالایی برخوردار باشند و دنبال بازی‌های مستقل و جمع و جور نیستید، این عنوان برای شما نیست. همچنین اگر تصور می‌کنید با توجه به وجود شخصیت‌های افسانه سفر به باختر، با داستانی غنی از این افسانه به یاد ماندنی روبرو هستید، اشتباه می‌کنید. سازندگان در اینجا به نکات کلی و مبهمی از این افسانه قدیمی بسنده و واقعا اسطوره را حیف کرده‌اند!

 • امتیاز ویجیاتو80
 • امتیاز کاربران
  12 ratings8.8/10
 • امتیاز متاکریتیک75

کپی شد https://vgto.ir/5ox
نظرات (۴)
0 0 امتیازها
امتیاز مطلب
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
4 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
دیدگاه درون خطی
نمایش تمام نظرات
taha2004

یه سایت معتبر معرفی کنین که بشه ازش بازی رو اینترنتی خرید”مرسی “*”

محمدحسن

من سعی کردم از بازیش خوشم بیاد اما نتونستم. من چندان از فیزیک بازی راضی نبودم. نمیدونم، شاید این آپدیت اخیر (Challenge Update) مشکلاتی که من باهاش روبرو بودم رو برطرف کرده باشه.

mehrdad

من این بازی روی سیستممم نصب کردم،به پای rayman نمیرسه،ولی خب در کل بازی قشنگی هستش،موسیقی بازی میتونست بهتر باشه،هیجان بازی بیشتر باشه.

4
0
دوست داشتید، نظر دهیدx
()
x