بررسی بازی Tropico 6 – لذت دیکتاتور بودن

بررسی بازی Tropico 6 – لذت دیکتاتور بودن

تروپیکو 6 خوب یا بد همان‌ چیزی است که پیش از این از تروپیکو دیده بودیم

۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ ذخیره

اگر به اداره سرزمینی در آمریکای جنوبی علاقه‌‌مند یا با سبک شهرسازی آشنا باشید، قطعا اسم سری تروپیکو به گوشتان خورده. مجموعه‌ای که حالا به قسمت ششم خود رسیده است. بازی Tropico 6 با وجود فاصله ۵ ساله با قسمت قبلی، بیش از اندازه به قسمت‌های پیشین شبیه است، اما همچنان می‌تواند علاقه‌مندان به سبک شهرسازی را برای ساعاتی طولانی سرگرم کند.
Tropico 6
بررسی بازی Tropico 6 - لذت دیکتاتور بودن - ویجیاتو
 • امتیاز کاربران
  19 ratings7.9/10
 • امتیاز متاکریتیک 78
 • ژانر استراتژیک
 • پلتفرم‌ها ایکس‌باکس وانپلی‌استیشن 4پی‌سی
 • ناشر بازی کالیپسو مدیا
 • سازنده لمبیک انترتیمنت
 • حالت بازی تک نفره
 • درجه سنی بازی مناسب برای ۱۰ سال به بالا
از همان نسخه اول تروپیکو، این موضوع که عنوانی با محوریت اداره یک دیکتاتوری در آمریکا جنوبی ساخته شود، کمی عجیب به نظر می‌رسید. حال این مجموعه در قسمت ششم خود همچنان گزینه‌های متعددی را برای اداره جزیره یا مجموعه جزایری زیبا در این منطقه استراتژیک از دنیا در اختیار شما قرار می‌دهد.

در تروپیکو 6 ابتدا باید کاراکتر فرمانده را آن‌طور که می‌خواهید بسازید (که نتیجه، در اکثر مواقع به دیکتاتوری بی‌رحم شبیه خواهد بود!)، مقر فرماندهی او را تزیین کرده و وارد دنیای رنگارنگ بازی شوید. به عنوان رهبر منطقه‌ای کوچک باید تصمیمات سیاسی، اجتماعی و اقتصادی مختلفی بگیرید که نتیجه آن رفاه بیشتر مردم ساکن در جزیره یا ابقای خودتان به عنوان رهبر خواهد بود.

مانند تروپیکوهای قبلی، در این بازی هم می‌توانید بین دیگر کشورهای قدرتمند دنیا، یکی را برای همکاری و انجام کارهای مخرب یا بشردوستانه انتخاب کنید. البته در تروپیکو 6 دست شما در این موضوع بسیار بازتر از گذشته‌ خواهد بود.

در قدم اول و بر خلاف گذشته، این بار مناطق، اشخاص و کشورهای بیشتری درخواست همکاری با شما را دارند و برخلاف گذشته دست شما برای انتخاب شریکان سیاسی و تجاری در دوره‌های زمانی مختلف بازتر است.

این تغییر به طور مشخصی باعث شده تا دیپلماسی تاثیر موثرتری بر سرنوشت شما و منطقه‌ای که تحت کنترل دارید داشته باشد. از سوی دیگر از آن‌جایی که انتخاب‌های بیشتری در دسترس هستند، شرایط سیاسی بازی هم نسبت به گذشته پیچیده‌تر بوده و باید مدت زمان بیشتری را صرف آشنایی با شرایط فعلی جهان اطراف و مشخص کردن سیاست‌ها کنید.

بررسی بازی Tropico 6 - لذت دیکتاتور بودن - ویجیاتو
این موضوع شاید در ابتدا گیج‌کننده به نظر برسد اما با گذشت زمان و اداره یک منطقه برای مدت طولانی، این تغییر خودش را نشان داده و از تکراری شدن آن دست در ساعات انتهایی جلوگیری می‌کند.

جدا از سیستم دیپلماسی، تروپیکو 6 به جز چند المان، دیگر تفاوتی با قسمت پنجم ندارد و این موضوع با توجه به تغییر تیم سازنده بازی و فاصله ۵ ساله میان دو نسخه اخیر کمی عجیب به نظر می‌رسد. هنوز هم مانند گذشته می‌توانید به دیکتاتوری بالفطره تبدیل شوید که انتخابات را ممنوع کرده و با استفاده نیروی نظامی و همکاری با دزدان دریایی و نیروهای خارجی مردمش را کنترل می‌کند و حتی شست‌وشوی مغزی می‌دهد.

از سوی دیگر، می‌توانید به رهبری مدرن تبدیل شوید که در کشور خود هر چند سال انتخابات برگزار کرده، به سیاست‌های درخواستی مردمش گوش داده و رادیو و تلویزیون را در سرتاسر نقشه در دسترس قرار می‌دهد.

مانند همیشه، نکته جالب در مورد هر دو روش مدیریت بالا این است که هر یک شما را با چالش‌های متفاوتی روبرو خواهند کرد. مثلا‌ تبدیل شدن به دیکتاتور، رضایت مردم را به شدت کاهش می‌دهد و گروه‌های مختلفی علیه شما تجمعاتی را تشکیل خواهند داد که حتی ممکن است نتیجه آن درگیری نظامی باشد.

با دنبال کردن دموکراسی هم ممکن است کشورهای مختلفی برای از بین بردن حکومت شما تلاش کنند. در ضمن از آن‌جایی که در این روش هدف اصلی شما تامین رفاه مردم است و این‌کار هزینه بسیار بالایی دارد، برای پیروزی در بازی باید برنامه‌ریزی اقتصادی هدفمند و کاملی داشته باشید.

جدا از این موارد، گروه‌های سیاسی و مذهبی مختلفی در بازی هستند که سعی می‌کنند خواسته‌های خود را تحمیل کنند. به طور کلی و با توجه به تصمیماتی که برای منطقه می‌گیرید، بخشی از مردم جذب سیستم کاپیتالیست شده و برخی دیگر کمونیسم را در پیش می‌گیرند. با توجه آن که بازی در دوره زمانی نسبتا طولانی بین جنگ جهانی اول و دنیای مدرن جریان دارد، باید با توجه به درنظرگیری هر برهه زمانی، تصمیماتی را اتخاذ کنید که با عقاید مردمتان هم‌خوانی داشته باشد.

بررسی بازی Tropico 6 - لذت دیکتاتور بودن - ویجیاتو

این تصمیمات تنها در انتخاب ساخت تاسیسات خاص خلاصه نمی‌شوند و می‌توانید سیاست‌هایی با پیروی از ایده‌های کمونیستی و سرمایه‌داری به کار بگیرید که در مقاطعی مشخص، ضروری به نظر می‌رسند. به این معنا که به عنوان مثال برای دوام آوردن در شرایط سخت باید تصمیماتی اتخاذ کنید که چندان به دل فعالان محیط زیست یا مردم‌ نخواهد نشست، اما در عوض کشور را از ورشکستگی نجات خواهد داد.

به طور کلی،‌ تروپیکو 6 در دیپلماسی، ساخت و ساز شهری و صنعت توریسم خلاصه شده است. ترکیبی که می‌تواند مدت‌ها شما را سرگرم نگه دارد و در این میان شاید تنها شباهت بازی با نسخه پیشین باشد که کمی آزار دهنده ‌می‌شود؛ اتفاقی که بیشتر از هر چیز، خودش را جلوه‌های بصری بازی نشان می‌دهد.

مدت زمان بازی

داستان اصلی: 34 ساعت
داستان و ماموریت فرعی: نامحدود
صد در صد کردن بازی: نامحدود

سری تروپیکو در منطقه‌ای فرضی در آمریکای جنوبی رخ می‌دهد که از نظر جغرافیایی باید بسیار زیبا و چشم‌نواز باشد؛ اما این موضوع درباره تروپیکو 6 مصداق ندارد و بعد از ساعت‌ها وقت گذاشتن برای ساختن منطقه‌‌ای موفق، اصلا با نتیجه‌ای روبرو نخواهیم شد که زیبای بصری چندانی داشته باشد. بر خلاف رقبای دیگر، شهری که در جدیدترین تروپیکو می‌سازید حس زنده بودن ندارد. با وجود آن که تعداد ساختمان‌ها بسیار زیاد است، طراحی آن‌ها بدون جزییات، محدود و تکراری بوده تا نتیجه کار در انتهای مرحله چندان چشم نواز نباشد. این حس در مورد ساختار کلی گیم‌پلی بازی هم صدق می‌کند و اگر اخیرا تروپیکو 5 را برای مدتی طولانی تجربه کرده باشید، شاید نتوانید بیشتر از چند ساعت با این نسخه سر و کله بزنید.

به طور کلی، تروپیکو 6 چه با المان‌های دیپلماسی خود و چه طنز جالب و موسیقی لاتین دوست‌داشتنی‌اش، حسابی سرگرم‌تان خواهد کرد؛ تنها به این شرط که با گرافیک از مد افتاده و تغییرات کم بازی نسبت به قسمت‌های پیشین کنار بیاید.

خلاصه بگم که...

تروپیکو 6 یکی از بهترین بازی‌هایی است که در سبک شهرسازی می‌توانید پیدا کنید. یک محیط زیبا در آمریکای جنوبی که می‌توانید آن را به کشوری مستقل و پردرآمد تبدیل کرده یا با راه انداختن یک دیکتاتوری نظامی، کار را برای قدرت‌های جهانی سخت کنید، برای هرکسی ترغیب‌کننده است. البته تغییرات کم بازی نسبت به نسخه‌های پیشین و عدم پیشرفت گرافیکی بازی با وجود وقفه‌ای طولانی از زمان عرضه نسخه قبلی، ممکن است کمی شما را در این روند آزار دهد.

بررسی بازی Tropico 6 - لذت دیکتاتور بودن - ویجیاتو
می‎خرمش

تروپیکو 6 از آن دست تجربه‌هایی است که به راحتی می‌توان آن را به علاقه‌مندان سبک شهرسازی توصیه کرد. شما کنترل منطقه‌‌ای را بر عهده خواهید گرفت که می‌توانید آن را به هر روشی که دوست دارید اداره کنید. سر و کله زدن با بخش دیپلماسی بازی جذاب است و پیاده کردن پروژه‌هایی مثل جذب توریست یا تجارت با قدرت‌های بزرگ دنیا می‌تواند برای مدتی طولانی سرگرم‌کننده باقی بماند.

بررسی بازی Tropico 6 - لذت دیکتاتور بودن - ویجیاتو
نمی‎خرمش

اگر اخیرا تروپیکو 5 را تجربه کرده باشید، متوجه خواهید شد که بازی فرق چندانی با نسخه ششم ندارد. ثابت ماندن تمام المان‌های اصلی گیم‌پلی باعث می‌شود که بازی بعد از مدت کوتاهی برای طرفداران قدیمی این سری تکراری شود. در ضمن گرافیک فنی و هنری بازی چندان با بازی‌هایی که در سال‌های اخیر عرضه شده‌اند همخوانی ندارد و کمتر با مناظری چشم‌نواز در این عنوان روبرو خواهید شد.

بررسی بازی Tropico 6 - لذت دیکتاتور بودن - ویجیاتو
 • امتیاز ویجیاتو76
 • امتیاز کاربران
  19 ratings7.9/10
 • امتیاز متاکریتیک78
کپی شد https://vgto.ir/5pb
نظرات (۲)
0 0 امتیازها
امتیاز مطلب
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
دیدگاه درون خطی
نمایش تمام نظرات

ضمن تشکر بابت معرفی بازی، نمی‌دونم مطلب ترجمه شده یا توسط ویجیاتو نوشته شده است.
تروپیکو ۶ توسعه اساسی به نسبت تروپیکو ۴ و ۵ است.
هوش مصنوعی بازی به شکل باورنکردنی افزایش پیدا کرده و پرزیدنده در بازی هم میتونه دیکتاتور باشه هم رهبر دوست داشتنی که همیشه در انتخابات‌ها برنده میشه.
تروپیکو ۶ دقیقه چیزیست که طرفداران این بازی منتظرش بودند. این نظر کسی هست که از سال ۹۰ این بازی رو دنبال می‌کنه و تقریبا هر ماه چند ساعتی زمان برای یادگیری بیشتر در بازی می‌گذاره.

2
0
نظرت رو حتما بهمون بگو!x