بررسی بازی Fall Guys: Ultimate Knockout – محبوب توییچ

بررسی بازی Fall Guys: Ultimate Knockout – محبوب توییچ

بتل رویال بامزه شانسی و رو مخی

۱۶ شهریور ۱۳۹۹ ۳.۷ ذخیره

اولین بار در توییچ بود که متوجه شدم بازی Fall Guys عرضه شده و حالا می‌شود این بتل رویال را گرفت و وارد دنیای رنگارنگش شد. از اینکه بعد از مدت‌ها یک بازی مناسب روحیات لطیف و درنده‌ام آمده خوشحال بودم تا اینکه بازی را خریدم و متوجه شدم… این چیزی نبود که انتظارش را داشتم و چقدر دیدن استریم تولیدکننده‌های محتوا از بازی کردنش جذاب‌تر بود.

البته حرف من را بد برداشت نکنید. بازی Fall Guys از نظر من بد و ضعیف نیست. اتفاقا قابلیت سرگرم‌کنندگی بالایی دارد و می‌شود با آن ارتباط گرفت ولی مشکلاتش آنقدر زیاد است که گاهی اوقات بابت پولی که برای خرید بازی دادم متاسف می‌شوم و می‌گویم کاش چند ماه دیگر بازی را می‌خریدم.

همین مشکلات سبب شد تا صبر کنم. بازی را کمی دیرتر بخرم، بازی کنم و منتظر آپدیت‌ها باشم و به این امید آپدیت کنم که شاید بخشی از مشکلاتم برطرف شده باشد. یک هفته، دو هفته و حالا بیش از یک ماه از عرضه بازی گذشته و بازی پر از مشکلات درشت است که تا حدی بهبود پیدا کرده‌اند اما هنوز راه زیادی تا برطرف شدن دارند.

و اگر دارید با شوق و علاقه زیاد، استریم‌ها را تماشا می‌کنید و می‌گویید کاش من هم بازی را بخرم، این را از من بپذیرید که شما لذت بیشتری می‌برید (البته اگر استریمر خوبی را برای تماشا کردن انتخاب کرده باشید)! برای توصیف بازی‌هایی نظیر فال گایز عبارت انگلیسی Fun to Watch استفاده می‌شود؛ یعنی تماشا کردنش خیلی کیف می‌دهد.

از سمت دیگر ولی آنقدرها بازی کردنش همراه با لذت نیست مگر اینکه مسخره‌ی درونتان را بیدار کنید و در دیدن مشکلات بسیار رئوف باشید. فال گایز می‌تواند بامزه و دوست داشتنی باشد اما از نظر من ۴ مشکل عمده دارد که صحبت در مورد آن‌ها به نظرم «نقد» کاملی است به یک بازی دورهمی و شاد. پس بدون اینکه در مورد گیم‌پلی و چیزهای دیگر توضیح بدهم که قطعا در استریم‌ها بسیار دیده‌اید، بگذارید بروم سر اصل مطلب:

مسئله بازی‌های تیمی

بازی‌های تیمی واقعا قابل درک نیستند. اولا که یک آشوب تمام عیار هستند و هیچکس نمی‌داند دارد چکار می‌کند و دوما فال گایز در تیمی‌ترین حالت ممکنش هم باز یک بازی تک نفره است. تصور کنید با ۲۰ آدمک ژله‌ای هم‌تیمی شده‌اید که نه می‌توانید و نه فرصتش را دارید که با آن‌ها صحبت کنید و وظیفه هر کس مشخص شود. در نتیجه هر کاری که فکر می‌کنید صحیح است را انجام می‌دهید و نتیجه مشخص است: هر چقدر مهارت داشته باشید، هر چقدر بازیکن خوبی باشید و هرچقدر در بازی گروهی هم خوب بازی کنید، باز هم باید سرنوشت پیروزی تیمتان را به خدا بسپارید و دعا کنید که برنده شوید.

بررسی بازی Fall Guys: Ultimate Knockout - محبوب توییچ - ویجیاتو

این آفت تقریبا در ارتباط با همه بازی‌های تیمی و گروهی صادق است ولی در یکی-دو مورد غلظت شانس کمتر و اهمیت کار تیمی ناخودآگاه خودش را نشان می‌دهد. به خصوص اگر تجربه کافی داشته باشید یا در تیمتان کسی باشد که قلق‌های اصلی را بداند. خلاصه که اگر به بازی گروهی رسیدید، برخلاف ظاهر بامزه‌اش، آماده یک رقابت ناسالم و اعصاب خردکن باشید.

مسئله اهمیت شانس

در طراحی بازی‌های موبایل فاکتور شانس در کنار مهارت بازیکن و توانایی بالا بردن ارقام (Stats) یک مثلث کامل را تشکیل می‌دهند. دانشی که پشت این جنس بازی‌ها وجود دارد سبب می‌شود تا شما گرفتارشان شوید. معتاد بمانید و مدام بخواهید برگردید و بازی کنید. از نگاه بیرونی من به عنوان مخاطبی که ساختار بازی‌ها را هم زیرنظر می‌گیرد، فال گایز اتفاقا خیلی شبیه به بازی‌های موبایلی است و فاکتور شانس واقعا بخش مهمی از آن است.

بررسی بازی Fall Guys: Ultimate Knockout - محبوب توییچ - ویجیاتو
هم آخر از همه ایستادی هم درها نزدیک به تو باز نمی‌شوند. قطعا شانسی برای رد کردن این مرحله نداری.

کمتر در بازی‌های پی سی و کنسولی شانس تا این اندازه درشت و برجسته است ولی در بازی فال گایز هر چیزی که فکرش را بکنید تاثیر مستقیمی روی بالا رفتن یا پایین آمدن پیروزی شما دارد و اگر بعضی اوقات حتی با مهارت بالا در همان راند اول حذف می‌شوید نیازی نیست ناراحت شوید.

بتل رویال به ذات شانسی نیست اما یک بازی کوچک و محدود مثل فال گایز در هر مدل از مراحلش فاکتورهای زیادی را دخیل می‌کند و مهارت هیچوقت نمی‌تواند موضوع اصلی باشد. البته که اگر به اندازه کافی مهارت داشته باشید و پشتکار به خرج دهید آمار پیروزی شما بیشتر از دیگران خواهد بود ولی شانسی بودن فال گایز در طراحی مراحلش نهفته است و امیدوارم در فصل دوم، بازی‌ها و مراحل بالانس‌تری به بازی اضافه شوند که بازیکنان ماهر موفق‌تر باشند.

مسئله سرورها و وصل نشدن به بازی

مهم نیست که در کره جنوبی، آمریکا، ژاپن و هر جایی که بهترین اینترنت دنیا را دارد زندگی می‌کنید یا در ایران باشید و سر و کارتان با اینترنت باکیفیت وطنی باشد، هر کاری کنید این صفحه هر از گاهی جلوی رویتان ظاهر می‌شود و راه درمانی هم ندارد:

بررسی بازی Fall Guys: Ultimate Knockout - محبوب توییچ - ویجیاتو

البته که این مشکل موقتی است و حل خواهد شد اما دقت داشته باشید که الان یک ماه از عرضه بازی گذشته و من روز به روز منتظر ماندم تا شرایط بهتر شود و بعد قضاوت کنم. حجم بالای بازیکنانی که به سرورهای بازی Fall Guys هجوم آورده‌اند آنقدر زیاد است که سازندگان بازی در خواب هم چنین موفقیتی را نمی‌دیدند. برای همین آنقدر که لازم بوده زیربنای فنی مهیا نکرده‌اند تا میزبان بازیکنان فال گایز باشد.

در چنین شرایطی واقعا کار خاصی نمی‌شود کرد. بهتر است صبر کرد تا مشکل از سوی سازندگان بازی برطرف شود. پیشنهاد من کتاب خواندن موقع انتظار برای ورود به یک بازی است. من تا امروز یک کتاب ۳۷۰ صفحه‌ای را در لودینگ‌ها و صف انتظار فال گایز خوانده‌ام و از این بابت خیلی هم خوشحالم. شما هم اگر مثل من به ازای هر یک ساعت پلی‌تایم فال گایز، حدودا ۲۰ دقیقه بازی می‌کنید و باقی زمان در حال فحش دادن به اینترنت هستید، یک تفریح جانبی پیدا کنید، انصافا حال می‌دهد.

یک مینی‌مشکل دیگر هم که بهتر است در دل همین موضوع بیان شود، بازی به همراه دوستانتان است. من و پدرام چند روز پیش تلاش کردیم با هم وارد یک بازی شویم (گرچه واقعا فال گایز طراحی نشده که بازی کردنش با دوستان جذابیت خاصی داشته باشد) ولی یکی در میان یا من وارد می‌شدم و پدرام پشت در سرور می‌ماند یا بالعکس. یکی-دو باری هم در این میان موفق شدیم با هم وارد بازی شویم که خب… واقعا به تجربه تکرارش نمی‌ارزید و دیگر دلیلی ندیدم که به پدرام Invite بدهم و با هیجان بگوییم «بیا بریم فال گایز بازی کنیم».

مسئله چیترها در بازی Fall Guys

خوب نیست. اصلا خوب نیست که وقتی تمام تلاش خودتان را می‌کنید برنده باشید، یک مرتبه یک چیتر عوضی از کنار شما پرواز کند و خودش را در کمتر از ۱۰ ثانیه به تاج برساند. چنان حالتان گرفته می‌شود که اگر بعد از ده‌ها تلاش بی‌ثمر زیر گریه نزنید آنقدر عصبانی خواهید شد که ای کاش کسی دور و اطرافتان نباشد. متاسفانه بازی فال گایز پر است از چیترها در رنگ و شکل‌های مختلف. البته من هنوز نمی‌دانم که چند مدل چیت در این بازی وجود دارد اما تا جایی که من دیده‌ام، فال گایز روی پی سی بهشت چیترها است و از تابلو بودن چیت خودشان هم هیچ ترسی ندارند.

بررسی بازی Fall Guys: Ultimate Knockout - محبوب توییچ - ویجیاتو
چیتر پرنده را در تصویر پیدا کنید!

مثل همان چیتر پرنده‌ای که اشاره کردم. یک مرتبه پرواز می‌کند و می‌رود. تو بدو و او بدو. فکرش را هم نکن که به او برسی. یا یک مدل دیگر هم دیدم که با سرعت نور حرکت می‌کرد و درهای یکی در میان باز و بسته را پشت سر گذاشت و در همان ثانیه‌های ابتدایی بازی اول شد. وقتی سیستم ضد تقلبی وجود نداشته باشد، وقتی گزینه گزارش بازیکنان خاطی نباشد، همین خواهد شد که می‌بینید. مثل ویروس در بازی پخش می‌شوند و باید خوش شانس باشید که به چیترها نخورید. اوایل نقش چیترها کمتر بود و هر چه به نوشتن این متن نزدیک‌تر شدم تعدادشان بیشتر و بیشتر شد. یعنی باید خیلی خوش شانس باشید که هم خوب بازی کنید و واقعا نفر اول باشید و هم چیتر در بازی وجود نداشته باشد که تاج نهایی برای شما شود.

خلاصه که اگر پلی استیشن 4 دارید، گزینه اولتان تهیه بازی روی کنسول باشد و بگذارید اوضاع پی سی کمی بهتر شود. روح و روانتان را با درگیر شدن با چیترها خراش ندهید، ارزشش را ندارد.

بررسی بازی Fall Guys: Ultimate Knockout - محبوب توییچ - ویجیاتو

خلاصه بگم که…

فال گایز در بهترین حالت خودش می‌تواند خیلی سرگرم‌کننده باشد اما مشکلاتی که دارد (به خصوص روی پی سی) ارزش هزینه کردن و زمان گذاشتن برای آن را کم می‌کند. بیشتر از هر چیزی زمان انتظار برای ورود به بازی‌ها ممکن است آزارتان دهد که بازیکنان بتل رویال معمولا به آن عادت ندارند. اگر با این موضوع، اهمیت بالای شانس و البته چیترها مشکل ندارید، فال گایز را بگیرید ولی من توصیه اولم تماشای بازی استریمرهایی است که دوستشان دارید. مطمئنم از تماشایش لذت بیشتری می‌برید.

بررسی بازی Fall Guys: Ultimate Knockout - محبوب توییچ - ویجیاتو

می‌خرمش

چرا باید بازی Fall Guys را خرید؟ پاسخش ساده است: اگر دنبال بازی سرگرم‌کننده و چرندی می‌گردید که حالتان را برای چند دقیقه جا بیاورد، اصلا تردید نکنید، فال گایز برای شما ساخته شده. محیط شاد و مسخره بازی شما را حتی از بدترین روزهای درس و مدرسه و دانشگاه و کار هم نجات می‌دهد. کافی است کمی دل بدهید.

بررسی بازی Fall Guys: Ultimate Knockout - محبوب توییچ - ویجیاتو

نمی‌خرمش

تمام تیترهای بالا را بخوانید تا متوجه شوید که چرا فعلا بهتر است سراغ بازی Fall Guys نروید و برای تجربه‌اش مدتی صبر کنید. چیترها فقط روی پی سی نقش پررنگی دارند و اگر روی پلی استیشن 4 بازی را دارید خیالتان راحت‌تر است. مشکل کانکشن و وصل شدن به بازی برای هر دو پلتفرم وجود دارد و باقی موارد هم مستقیما ریشه در دل طراحی مراحل دارند که سازنده بازی مدام با آپدیت‌هایی در حال بهبود آن است و حالا می‌دانیم که فصل دوم هم با مراحل جدید قرار است از راه برسد. پس اگر مردد شدید، صبر کنید و فعلا نخرید.

  • امتیاز ویجیاتو70
  • امتیاز کاربران
    60 ratings8.6/10
  • امتیاز متاکریتیک80
برچسب‌هافال گایز
کپی شد https://vgto.ir/6a4
نظرات (۱۸)
3.7 3 امتیازها
امتیاز مطلب
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
18 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
دیدگاه درون خطی
نمایش تمام نظرات

من بازی نکردم ولی شنیدم بازیه خوبیه
دونفره افلاین با ps4 میشه بازی کرد؟

کاملا و صد در صد با شما موافقم – من روی PS4 بازی کردم و برای دخترم دانلودش کردم و واقعا پشیمان هستم و یک نکته جالب تر اینکه به تبلیغات و آمار و ارقام هم بدبین شدم، چون خیلی از این بازی تعریف می شد (معطل ماندن در شروع بازی – مشکل متقلب ها – بی دست و پا و بودن آدمک بازی – کنترل ضعیف آدمک – کوتاه بودن هر مرحله از بازی – نقش پر رنگ شانس در بازی ….)

این بازی برای روز بعد امتحان ساخته شده
اینقدر مسخرست که ازش خوشت میاد

من از ۱۰ ۹میدم

رایگان می شود

عجب نقد واقع گرایانه و عالیی
ممنون آقای وفانژاد

درسته آقا محسن ولی استریمر ها بازارش رو داغ کردن اینقدر مردم رفتن سمتش وگرنه اینقدر هم سمتش نمیرفتن

ممنون بررسی عالی بود، جذاب ترین بازی بتل رویال مفرح و شاد Fall Guys ?

انصافا نمرش ۷ نبود
من خودم ۸ و نیم میدم اولا ۸ میدادم ولی الان سروراش خیلی خیلی بهتر شدن ولی خیلی از مپاش شانسیه
ولی به جز مپ ها اگه هم تیمیه نوب هم بهت نیوفته خیلی خوش شانسی

برسی خوبی بود . چیت سرعت هست چیت پرش بلند هست . چیت پرواز هست و یه چیت دیگه که الان یادم نیست . برای ریپورت هم میتونید برید توی چنل دیسکوردشون و به ادمیناشون پیام بدید یا برید توی سایتشون بخش ساپورت من خودم ۳ ۴ نفر ریپورت کردم . نمیدونم بن کردن یا نه ولی خیلی رو اعصابه این چیترا و مشکل کانکشنش . بازی با دوستان هم که واقعا خیلی رو اعصابه از هر ۱۰ دست ۳ دستش همه با هم میریم توی سرور

آخرین ویرایش 3 سال پیش توسط MAAH

احتمال داره که در آینده رایگان بشه؟
برای گوشی کی میاد؟

18
0
نظرت رو حتما بهمون بگو!x