بررسی بازی Untitled Goose Game – غاز جهنمی

بررسی بازی Untitled Goose Game – غاز جهنمی

نگاهی به بخش دو نفره بازی

۱۰ آبان ۱۳۹۹ ذخیره

فکر می‌کنم اگر با خودمان صادق باشیم، همه ما در اعماق وجودمان حداقل کمی سادیسم داریم. به هر حال چه سادیسم باشد چه نباشد، باید اعتراف کنیم که آزار و اذیت دیگران آن هم در محیطی غیر واقعی چون بازی‌ها برایمان لذت‌بخش است. برای همین هنوز هم بعد از سال‌ها، سری «همسایه جهنمی» یکی از به یادماندنی‌ترین بازی‌های ویدیویی است که خاطراتش از ذهنمان پاک نمی‌شود.

Untitled Goose Game
 • ژانر پازلکژوال
 • تاریخ انتشار ۲۹ شهریور ۱۳۹۸
 • پلتفرم‌ها ایکس‌باکس وانپلی‌استیشن 4پی‌سینینتندو سوییچ
 • ناشر بازی Panic Inc
 • سازنده House House
 • حالت بازی تک نفرهچند نفره
 • درجه سنی بازی مناسب برای همه

مگر می‌شود یک نقشه پیچیده برای بقیه بچینی و از خورد شدن اعصابشان لذت نبری؟ برای همین وقتی که Untitled Goose Game منتشر شد و خیلی زود فهمیدم که ایده کلی بازی همان عاصی کردن زمین و زمان آن در نقش یک غاز بامزه است، واقعا نمی‌توانستم برای تجربه‌اش صبر کنم.

حالا بیشتر از یک سال از عرضه بازی می‌گذرد اما ماه گذشته برای اولین بار آپدیت بخش دو نفره به نسخه سوییچ اضافه شد و چه فرصتی بهتر از این برای وارد شدن به دنیای رنگارنگ Untitled Goose Game و اذیت کردن مردم زحمت‌کشی که هر چقدر هم بد اخلاق باشند، دستشان را هم رویتان دراز نمی‌کنند. پس در ادامه با بررسی نسخه سوییچ Untitled Goose Game و به خصوص بخش دو نفره آن با ویجیاتو همراه باشید.

غاز که دو تا شد، مزاحمت آسون‌تر میشه

Untitled Goose Game شما را در نقش غاز سفید رنگی قرار می‌دهد که می‌تواند اشیا مختلف را بردارد، بدود، صدا در بیاورد و کمی هم سرش را خم کند. این تمام قابلیت‌هایی است که برای انجام ماموریت‌های بازی نیاز دارید. در هر بخش از Untitled Goose Game با زدن دکمه‌ای لیستی به شما نمایش داده می‌شود، لیستی از بلاهای جالبی که باید به سر مردم بیچاره بیاورید.

انجام دادن تمامی این کارها و تمام کردن بازی بعد از یادگیری آن‌ها و آشنا شدن با قلق‌ها حتی در زمان کوتاهی چون یک ساعت هم ممکن است اما برای بار اولی که قدم به دنیای بازی می‌گذارید، بسیاری از وظایف شما بیشتر حکم یک معما بامزه را دارند. البته که در هر بخش، برخی از این وظایف به سادگی برداشتن یک وسیله یا دور کردن شخصی از محلی مشخص هستند اما برای سر در آوردن از وظایف سخت‌تر باید محیط را حسابی بگردید و گاهی به خلاقانه‌ترین شکل فکر کنید.

اما در نهایت انجام هیچ کدام از این بلاهای مشخص شده، سخت و نشدنی نیست. Untitled Goose Game یکی از آن بازی‌هایی است که باختن در آن‌ها معنایی ندارد. فارغ از تمام کارهایی که با باغبان شهر، فروشنده و دیگر اعضای این روستا یا شهر می‌کنید، هیچ کدام به شما آسیبی نمی‌رسانند و تنها با دیدنتان شما را تعقیب می‌کنند تا از جلوی پایشان دورتان کنند.

از آنجایی که سرعت شما از آدم‌ها کمتر است، گاهی یک اشتباه کوچک و دیده شدن می‌تواند تمام نقشه‌هایتان را خراب کند و مجبور شوید تمامی مقدمات را بار دیگر از اول آماده کنید و خب اینجاست که بخش دو نفره Untitled Goose Game جذابیت خودش را نشان می‌دهد. اول از همه باید بگویم که خوشبختانه لزومی ندارد برای تجربه بخش دو نفره بازی ۴ تا جوی‌کان داشته باشید و مثل بیشتر بازی‌های سوییچ، یک جوی‌کان برای هر بازیکن کافی است. ساختار دکمه‌های بازی هم در این حالت به نوعی تغییر می‌کند که هیچ کمبودی در انجام کارهایی که با آن‌ها خو گرفته بودید، احساس نکنید.

در این حالت دوربین بازی دست نخورده باقی می‌ماند و خبری از Split Screen نیست که به نظرم تصمیم درست همین بوده است به خصوص اگر بخواهید بازی را روی صفحه نمایشگر کوچک سوییچ اجرا کنید. اما خب بر خلاف برخی از بازی‌های دیگر دوربین بازی روی یک بازیکن متمرکز نیست و برای همین اگر بیش از حد از هم دور شوید، یک جور دیوار خیالی جلوی دورتر شدنتان را می‌گیرد.

ساختار مراحل Untitled Goose Game در حالت دو نفره فرق خاصی با قبل ندارد اما حالا که دو تا غاز مزاحم هستید، هم انجام کارها ساده‌تر می‌شود و هم می‌توانید نقشه‌های بامزه‌تری اجرا کنید.

بازی Untitled Goose Game

از ساده‌ترین این موارد می‌توان به همان ابتدای بازی اشاره کرد که در این حالت یکی از شما می‌توانید شیر آب را باز کرده و دیگری پشت در منتظر بیرون آمدن باغبان بماند. برای همین توصیه می‌کنم اگر به هر دلیلی دوست دارید بخش اصلی Untitled Goose Game را خودتان تنهایی بازی کنید، لیست‌های بعدی را با یک دوست و همراه به پایان برسانید چرا که دانستن نحوه انجام کارها آن لذت فکر کردن دو نفری و برنامه‌ریزی را از بازی می‌گیرد.

خوش ساخت اما ساده

Untitled Goose Game مثل خیلی از عناوین مستقل دیگر، تمامی المان‌های یک بازی خوش‌ساخت و هنری را دارد. طراحی بصری دوست داشتنی و پر از جزییات که به خوبی با ماهیت کلی بازی متناسب است. نوای پیانو و سازهای دیگری که به شکلی باور نکردنی با گیم‌پلی شما هماهنگ است و هیجان بیشتری به بلاهایی می‌دهد که سر بقیه می‌آورید.

بیشتر بخوانید:

به زودی می‌توانید Untitled Goose Game را دو نفره بازی کنید

برندگان مراسم GDC مشخص شدند و جایزه بهترین بازی به Untitled Goose Game رسید

فروش بازی Untitled Goose Game از مرز یک میلیون نسخه گذشت

اما خب فضا برای گسترش ایده‌ها به خصوص با اضافه شدن بخش دو نفره کاملا احساس می‌شود. از آنجایی که این آپدیت کاملا رایگان است، نمی‌توان به خاطر تغییر نکردن مراحل گلایه‌ای کرد.

بازی Untitled Goose Game

اما در هر صورت Untitled Goose Game چه با بخش دو نفره و چه بدون آن، کمی از کمبود محتوا رنج می‌برد و کنترل غازها هم به آن نرم و روانی که انتظار می‌رود، نیست. برای همین اگر تمامی بخش‌های بازی را پیش‌تر به پایان رسانده‌اید، فکر نمی‌کنم اضافه شدن این بخش دو نفره لزوما دلیل کافی باشد تا بار دیگر به برکه‌ها و خانه‌های بازی برگردید اما اگر شما هم به هر دلیلی تا به امروز موفق به تجربه Untitled Goose Game نشده‌اید، زمانی بهتر از حالا وجود ندارد.

خلاصه بگم که…

بعید می‌دانم کسی پیدا شود که ایده آزار دادن بقیه در نقش غازی بامزه را دوست نداشته باشد. حالا که بخش دو نفره هم به بازی اضافه شده می‌توانید به همراه یک دوست Untitled Goose Game کوتاه و بسیار ساده را دو نفری و با همکاری دیگر به پایان برسانید.

می‌خرمش

با آپدیت اخیر Untitled Goose Game از یک عنوان جذاب و بامزه به یک بازی دو نفره سرگرم کننده تبدیل شده است که می‌تواند شما و همراهتان را برای مدتی درگیر خود کند. برای همین اگر هنوز موفق به تجربه بازی نشدید، حالا از هر زمان دیگری بهتر است.

نمی‌خرمش

شاید بزرگترین دلیلی که بتوان برای عدم توصیه بازی پیشنهاد کرد، قیمت آن است. Untitled Goose Game بازی کوتاهی است که حالا با بخش دو نفره حتی زودتر هم به پایان می‌رسد. از طرفی اگر به دنبال چالش‌ها و معماهای سخت می‌گردید، بازی مخصوص شما ساخته نشده است.

 • امتیاز ویجیاتو80
 • امتیاز کاربران
  19 ratings9.3/10
 • امتیاز متاکریتیک81

کد نسخه نینتندو سوییچ بازی توسط ناشر در اختیار ویجیاتو قرار گرفته است.

کپی شد https://vgto.ir/72r
نظرات (۲)
0 0 امتیازها
امتیاز مطلب
2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
دیدگاه درون خطی
نمایش تمام نظرات
mmdSaman

بنظرم این بازی ایده خیلی خوبیه ولی یکم گیج کنندست

SinaSniper12

من که باهاش حال کردم…

2
0
دوست داشتید، نظر دهیدx
()
x