ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از ویجیاتو انتخاب کنید.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
اصلا راضی نیستم
واقعا راضی‌ام
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر ویجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

رپورتاژ آگهی

نصب دوربین های مدار بسته هوشمند در سال 2020

نسل جدید سیستم های نظارتی هوشمند بر افزایش عملکرد، افزایش امنیت و بهره وری تجاری تمرکز دارند.نصب دوربین مداربسته هوشمند تحولی عظیم در این صنعت ایجاد کرده است. در این رابطه سعی داریم چند قابلیت ...

واحد تبلیغات
نوشته شده توسط واحد تبلیغات | ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ | ۱۵:۱۵

نسل جدید سیستم های نظارتی هوشمند بر افزایش عملکرد، افزایش امنیت و بهره وری تجاری تمرکز دارند.نصب دوربین مداربسته هوشمند تحولی عظیم در این صنعت ایجاد کرده است. در این رابطه سعی داریم چند قابلیت جالب این دوربین ها را معرفی کنیم. با ما همراه باشید تا با  قابلیت های فوق العاده دوربین های هوشمند دوربین مدار بسته آشنا شوید .

1-قابلیت شمارش افراد دوربین People Counting:

این قابلیت امکان شمارش لحظه ای افراد، مقایسه تعداد افراد در روزهای مختلف و  همچنین امکان تشخیص ساعت های پر رفت و آمد در فروشگاه ها و مراکز خرید را فراهم می کند. این امر رابطه مستقیم با نحوه مدیریت درست سازمان دارد.

قابلیت شمارش افراد، نقش موثری در بهبود  توزیع منابع انسانی دارد و همچنین افزایش اثربخشی بازاریابی را در پی دارد. در این مدل از دوربین ها می توان یک محدوده یا خط فرضی در ابتدای درب ورودی یا خروجی تعریف کرد. با تردد افراد و عبور از خط مورد نظر و با کمک فناوری تشخیص حرکت (Motion Detection)، سیستم شمارش افراد فعال شده و با توجه به پارامترهای تعریف شده،‌ شروع به شمارش می کند.

دوربین های مجهز به این تکنولوژی می توانند تعداد سوژه های مختلف مانند : اشخاص ، وسایل نقلیه و … را شمارش نموده و این میزان را در غالب گزارش های مختلف ارائه نمایند . دوربین های People Count بر اساس الگوریتم های مختلف مانند عرض شانه افراد ، تشخیص دست ها و پا های افراد و مواردی شبیه به آن ، تعداد افراد را شمارش می کنند .

شایان ذکر است که سیستم شمارنده افراد هم مانند هر تکنولوژی دیگری ، دارای درصد اندکی خطا در محاسبه می باشد . فروش دوربین مداربسته با قابلیت شمارشگر افراد ، با دقت نزدیک به 98 درصد ، عملیات شمارش افراد را به خوبی انجام می دهند و از این رو آمار های ارائه شده توسط آنها ، از قابلیت اطمینان بالایی برخوردار می باشد

2-قابلیت نقشه گرمایی (Heat Map):

قابلیت هیت مپ به کاربر این امکان را می دهد تا محدوده های پر تردد و کم بازدید مکان تجاری خود را شناسایی کند. این سیستم به کاربر کمک می کند تا الگوهای رفت و آمدی مشتریان را در زمان های مختلف بدست آورد. با نصب یک دوربین با قابلیت هیت مپ به راحتی می توان شلوغ ترین بخش فروشگاه را تشخیص داد و از علاقه مندی های مشتریان نیز آگاه شد. این اطلاعات به شما نشان می دهند که مردم زمانی که وارد فروشگاه شما می شوند به کدام بخش بیشتر مراجعه می کنند. این امر می تواند به شما کمک کند تا متوجه شوید که افراد به چه چیزهایی بیشتر علاقه مندند و چرا. بدین ترتیب می توانید می توانید اقلام و اجناس فروشی خود را در این مکان های خاص قرار دهید تا بیشتر در معرض دید مشتری قرار گیرند.

با استفاده از الگوریتم های پیشرفته ی نقشه های حرارتی در دوربین های هوشمند ، حرکت مشتریان به صورت اتوماتیک در زمان های مختلف ثبت می شود  و نمودار زمانی در طیف رنگ های مختلفی نشان داده می شود. هر کدام از این رنگ ها بنا بر پارامترهایی که از پیش برای نرم افزار تعیین شده اند میزان تراکم مشتری را مشخص می کنند. برای مثال یک قسمت را با تراکم رنگ قرمز و قسمت دیگر را با رنگ آبی و ... نشان می دهد. که هر کدام از این رنگ ها بنابر پارامتر هایی که از قبل برای نرم افزار تعریف شده است، مشخص کننده میزان تراکم مشتری در آن قسمت هستند. معمولا حداکثر تراکم در بخش قرمز و حداقل آن در بخش آبی رنگ تعریف شده است.این آمار به صورت روزانه، هفتگی و ماهانه قابل دسترسی می باشد.

3-قابلیت تشخیص چهره  (Face Detection):

دوربین های با قابلیت تشخیص چهره، با استفاده از الگوریتم های خاصی در نرم افزار که برای آنها تعریف شده اند چهره ی افراد را در زوایای مختلف تشخیص می دهند. زمانی که چهره افراد در دوربین شناسایی می شود در هر لحظه امکان ردیابی  آن فرد در هر قسمتی از مجموعه وجود دارد. همچنین، در صورت ورود افراد به قسمت های غیر مجاز نیز هشدار داده خواهد شد.

ولی معمولا این دوربین ها تا زاویه های 45 درجه از روبرو را تشخیص می دهند. بعد از عملیات تشخیص نوبت به ثبت و پردازش تصویر می رسد. بدین ترتیب که از چهره فرد یا افراد مورد نظر عکس گرفته و در حافظه دستگاه ضبط یا سرور ذخیره می شود و شما می توانید بدون آنکه نیاز به جستجو در فیلم ذخیره داشته باشید. علاوه براین می توانید به تمام تصاویر به همراه سایر جزئیات اعم از تاریخ و ساعت ورود افراد نیز دسترسی داشته باشید.

علاوه بر این قابلیت شناسایی چهره face recognition همان لحظه به صورت اتوماتیک پس از تشخیص چهره، آن را ثبت می کند. سپس طبق تنظیمات کاربر می تواند مقایسه بکند که این شخص جز نیرو های مجموعه است و یا چهره ی جدیدی است. این قابلیت پس از پردازش هر چهره واکنش مناسب را انجام می دهد. حتی می توان یک لیست سیاه نیز ترتیب داد تا هنگام ورود  فردی که در این لیست تعریف شده است، دستگاه هشدار دریافت کند.

4-قابلیت تشخیص عبور از خط (Line Crossing)  :

در مکان هایی که مجهز به دوبین مداربسته هستند، به دلیل کاربری که بعضی از محل ها دارند و یا به دلیل تجهیزات خاصی که در محدوده هایی از این مکان ها وجود دارد، مورد نیاز است که تردد افراد و اشیا در این محدوده ها کنترل شود. با استفاده از نیروی انسانی ممکن است این امر، بسیار پرهزینه و وقت گیر باشد. اما با استفاده از دوربین های مداربسته تا حدودی این مشکل حل شده است.

همچنین این امکان وجود دارد که با استفاده از نرم افزار موجود در دستگاه، با کشیدن یک خط فرضی محدوده مورد نظر، برای تردد ایجاد شود. همچنین این خط ها را می توان برای درب های ورودی و خروجی تعریف کرد. حتی می توان با نصب سیستم های هشدار دهنده این فرآیند را کامل کرد تا در صورت عبور از محدوده مورد نظر هشدار های لازم به صدا در آیند. دوربین مداربسته چشم ماهی معمولا داری این تکنولوژی هستند.

5-تکنولوژی تشخیص ورود غیر مجاز (Intrusion Detection)  :

 این قابلیت همانند قابلیت line crossing  عمل می کند. با این تفاوت انواع دوربین مداربسته که در این فناوری، خطی را برای ترسیم قسمتی از محیط مشخص می کنیم و در صورت ورود افراد به محدوده مورد نظر سیستم شروع به فرستادن هشدار می کند.

این سیستم بر اساس استفاده از یک الگوریتم خاص بصورت دقیق و جز به جز به تجزیه و تحلیل ویژگی های محدوده مورد نظر می پردازد تا از دریافت هشدار های بیهوده جلوگیری کند. با ورود هر شخص، وسیله نقلیه و یا سایر اشیا خارج  از منطقه سریعا توسط سیستم هوشمند شناسایی می شود و زنگ هشدار برای آن فعال می شود.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی