ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از ویجیاتو انتخاب کنید.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
اصلا راضی نیستم
واقعا راضی‌ام
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر ویجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

دسته بندی عمومی

چرا همکاری ایکس باکس و الکترونیک آرتز خبر بزرگی برای Battlefield 2042 نخواهد بود؟

اخیرا ایکس باکس و الکترونیک آرتز همکاری خود را حول محور بازی Battlefield 2042 اعلام کرده‌اند. اما به احتمال خیلی زیاد این همکاری تحول بزرگی برای هیچ یک از طرفین مشارکت‌کننده نخواهد داشت. در طی ...

سیدعباس حسینی
نوشته شده توسط سیدعباس حسینی | ۲۸ تیر ۱۴۰۰ | ۱۹:۰۰

اخیرا ایکس باکس و الکترونیک آرتز همکاری خود را حول محور بازی Battlefield 2042 اعلام کرده‌اند. اما به احتمال خیلی زیاد این همکاری تحول بزرگی برای هیچ یک از طرفین مشارکت‌کننده نخواهد داشت.

در طی چندسال گذشته، فرانچایز Battlefield با دردسرهای فزاینده و مشکلات مختلفی روبرو شده است. با نمایش و اعلام رسمی اخیر Battlefield 2042، به نظر می‌رسد که ِDICE در دیدگاه خود درمورد بازی تجدید نظر کرده و این‌بار در حال بازگشت به ریشه‌های خود برای یک تجربه جدید هیجان‌انگیز است. پس از چند تریلر هیجان‌انگیز از گیم‌پلی، Battlefield 2042 اکنون با معرفی آب‌ و هوای عجیب و غریب و آخرالزمانی خود و تاکتیک‌های غیرمتعارف، بیش از هر زمان دیگر دوباره درحال پررنگ‌تر کردن گیم‌پلی سریع و خشن خود و در آغوش گرفتن ریشه‌های قدیمی خود است.

Battlefield 1 و Battlefield 5 به DICE اجازه دادند تا فرمول‌های مختلف خود را برای رسیدن به یک دستورالعمل جدید آزمایش کند، اما از سوی‌ دیگر طرفداران انتظار بازگشت دوباره به دوران مدرن‌تر را داشتند که بالاخره در E3 با معرفی 2042 به خواسته خود رسیدند.در کنار تریلرهایی که تاکنون دیده‌ایم، شاهد اعلام چندین همکاری جدید در پروژه بازی Battlefield 2042 نیز هستیم. مهمترین آن ها همکاری با Nvidia برای بهینه‌سازی بیشتر بازی برای رایانه‌های شخصی، شرکت Polaris برای وسایل نقلیه آفرود درون‌ بازی و شرکت Logitech برای تجهیزات جانبی شخصی‌سازی شده برای ایکس باکس سری ایکس و پی‌سی هستند.

این باعث شده که برخی از علاقه‌مندان به بازی، درمورد این که این همکاری دقیقاً به چه معناست شروع به گمانه‌زنی بکنند. خصوصاً با توجه به سیاست جدید مایکروسافت و ایکس باکس در سال‌های اخیر در اقدام به خرید استودیوهای معروف، این اعلام همکاری باعث شایعات گسترده و گاها عجیبی‌ شده است. با این وجود، در واقع این معامله آنطور که بنظر می‌رسد بزرگ نیست و فقط نشانه‌ای از تلاش تیم بازاریابی Xbox برای مطرح‌تر کردن کنسول مایکروسافت است.

اکنون هر چقدر هم که همکاری ایکس باکس و Battlefield 2042 قابل‌توجه به نظر برسد، این مورد هم قابل ذکر است که ایکس باکس در تاریخ خود از این همکاری‌ها کم نداشته است. در صنعت بازی‌های ویدئویی، همیشه بازی‌های بزرگ AAA با کنسول‌های خاصی همکاری‌های جانبی داشته‌اند. این همکاری بیشتر از هر چیز دیگری به معنای یک معامله تبلیغاتی بوده تا تغییرات بنیادین و سفارشی‌سازی‌های عجیب بازی. همین سال گذشته، ایکس باکس شریک اصلی تبلیغات بازی Assassin's Creed Valhalla بود. البته این همکاری لزوما به این معنی نبود که بازی محتوای بیشتری برای سری ایکس نسبت به پلی استیشن 5 دریافت کرده است.

در بهترین حالت، این نوع‌ مشارکت بیش از هر چیز با تغییرات گرافیکی جزئی ارتباط دارد. سیاست کلی در این گونه همکاری‌ها این گونه است که بیشتر تبلیغات Battlefield 2042 با استفاده از ایکس باکس سری ایکس انجام شود. بنابراین گیمرهایی که درحال تماشای تریلرها هستند، باور می‌کنند که بازی به بهترین وجه در آن کنسول انجام می‌شود. گرچه در این شرایط گاهی اوقات یک تفاوت گرافیکی بین کنسول‌ها وجود دارد، اما کنسول هم‌تراز معمولاً کمترین مزیت‌ها را نسبت به دیگری دارد. به عبارت بهتر، این تفاوت آنقدر جزئی است که اصلا احساس نمی‌شود و همکاری در راستای‌ جذب‌ مخاطب‌ بیشتر که در بالا شرح دادم باقی می‌ماند.

این حرکت چندان هم برای فرانچایز Battlefield حرکت غیرقابل پیش‌بینی نیست. Battlefield 5 در سال ۲۰۱۸ نیز پشتیبانی ایکس باکس را قبل از انتشار دریافت کرد. جایی که تقریبا همین سیاست کنونی برای بازی جدید اجرا شد که اکنون در Battlefield 2042 مورد استفاده قرار می‌گیرد. Battlefield 5 از هیچ نوع تجربه خاص قابل بیان با ایکس باکس وان که نسبت به پلی استیشن 4 اضافی باشد نداشت. فقط توجه به بازی در تبلیغات تلویزیونی برای ایکس باکس وان بیشتر بود به این امید که کنسول بیشتری نیز در این راه بفروشد.

این همکاری با Battlefield 2042 احتمالاً فقط یکی از جنبه‌های جنگ چندین ساله ایکس باکس علیه محبوبیت نجومی پلی استیشن است. مایکروسافت با انتشار ایکس باکس سال‌ها پیش توپ را به روش‌های مختلفی بر علیه پلی استیشن به جریان درآورد. از آن زمان در سایه‌ موفقیت کنسول نسل هشتمی پلی استیشن و عناوین اختصاصی موفق آن قرار گرفته است. مطمئناً با عرضه موفق ایکس باکس سری ایکس و همچنین سیاست‌های جدید شرکت برای خرید استودیوهای فرست پارتی، ایکس باکس به موفقیت‌هایی رسیده است. به نظر می‌آید که اکنون ایکس باکس مسیر درستی را می‌پیماید، اما قبل از تجربه موفقی مانند ایکس باکس 360، به نظر مسیر طولانی است و کارهای زیادی باید انجام شود.

یکی از بزرگ‌ترین‌ اقدامات مایکروسافت و ایکس باکس در سال‌های اخیر، بدست آوردن هرچه بیشتر استودیوهای فرست پارتی برای توسعه بازی‌های اختصاصی برای کنسول ایکس باکس برای رقابت با موفقیت پلی استیشن بوده است. قابل‌توجه‌ترین استودیویی که اکنون تحت‌مالکیت ایکس باکس قرار دارد، ابرشرکت‌ موفق صنعت بازی‌های ویدئویی یعنی بتسدا است. تأثیرات این همکاری را می‌توان در انحصاری کردن عنوان مورد انتظار Starfield برای ایکس باکس سری ایکس/اس و پی‌سی احساس کرد. این یک تصمیم بزرگ است که احتمالاً نظر بسیاری را به سمت ایکس باکس سری ایکس جلب خواهد کرد و احتمالاً همان تفکر در پشت پرده همکاری جدیدا اعلام شده Battlefield 2042 نیز وجود دارد.

با نگاهی به اراده ایکس باکس که می‌خواهد برای این همکاری با Battlefield 2042 چقدر خرج کند و از آن در چه حد استفاده کند، ممکن است برخی از گیمرها را به این فکر بیندازد که آیا این فرانچایز در نهایت محتوای اختصاصی برای ایکس باکس خواهد داشت که آن را نسبت به پلی استیشن در برتری قرار دهد یا خیر. این مساله غیرممکن نیست، زیرا اساساً این همان چیزی است که طی چندسال گذشته با فرانچایز Call of Duty اتفاق افتاد.

اکتیویژن پس از سال‌ها همکاری با برند ایکس باکس، بالاخره به این همکاری پایان داد و در نسخه‌های جدید فرانچایز Call of Duty با پلی استیشن شریک شد. نتیجه همکاری این شد که این کنسول قبل از ایکس شروع به دریافت DLC و نسخه بتای بازی کرد. این همکاری با Call of Duty: Warzone که به مشترکین پلی‌استیشن‌ پلاس محتوای‌اختصاصی می‌دهد، تا به امروز ادامه دارد.

همین اتفاق ممکن است که برای بازیکنان ایکس باکس نیز بیافتد و بعد از آن شامل دریافت بسته‌های مشابه با Battlefield 2042 شوند که خبر هیجان‌انگیزی است، اما به احتمال‌ زیاد چنین اتفاقی نخواهد افتاد. متاسفانه این نوع اخبار معمولاً با اولین اعلامیه رسمی بازی کاملاً افشا می‌شود و برای هایپ بیشتر به طرفداران اعلام می‌شود، زیرا موضوعی است که Xbox می‌خواهد در اسرع وقت از آن استفاده کند.این نوع خبر باعث شد که ایکس باکس سری ایکس نسبت به پلی استیشن 5 در دومین سال حضور خود در بازار برتری داشته باشد. این مورد برای فرانچایز Battlefield باعث می‌شود تا نسبت به بزرگ‌ترین رقیب FPS در دنیای شوترها یعنی Call of Duty، برتری داشته باشد. اگر رابطه بتلفیلد و ایکس باکس شروع به بزرگ‌تر شدن کند، ممکن است شاهد عرضه انحصاری‌های زمانی برای ایکس باکس نیز باشیم. البته بنظر فعلا با این قبیل خبرها خیلی فاصله داریم و اکنون بسیار بعید بنظر می‌رسد.

البته نباید از مشکل اصلی که بر سر این قبیل توافقات وجود دارد گذشت کرد، یعنی شرکت EA. با توجه به سیاست‌های کلی EA و سهام‌داران آن که در درجه اول سود خود را بر همه چیز اولویت می‌دهند، دشوار است بگوییم که آیا رابطه Battlefield 2042 با ایکس باکس بسیار نزدیک‌تر از وضعیت فعلی خواهد بود یا خیر. ناسلامتی با شرکتی طرف هستیم که در پول‌پرست‌ بودن شهره عام و خاص است. ایکس باکس مطمئناً تمام تلاش خود را کرده تا بتواند خود را به همان سطح پلی استیشن برساند و شاید حتی فراتر از این همکاری بتواند گامی در جهت درست بردارد.

با این حال، در ظاهر این احتمالاً چیزی بیشتر از یک معامله تبلیغاتی نیست که قصد دارد قدرت ایکس باکس سری ایکس را به نمایش بگذارد. مطمئناً هنوز برای Xbox زمان باقی مانده تا قبل از انتشار Battlefield 2042 در پاییز امسال، خبر دیگری را اعلام کند و محتوای بیشتری را ارائه کند یا نکند. ولی درحال حاضر، گیمرها فعلا نباید زیاد هیجان‌زده شوند و باید انتظار داشته باشند که محتوا در همه کنسول‌ها یکسان باشد.

Battlefield 2042 در تاریخ 22 اکتبر برای PC ، PS4 ، PS5 ، Xbox One و Xbox Series X | S منتشر می‌شود.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی