بررسی بازی TMNT Shredder’s Revenge

بررسی بازی TMNT Shredder’s Revenge

بازگشت افسانه‌ای لاکپشت‌های نینجا

۲۸ خرداد ۱۴۰۱ ۵ ذخیره

اگر شما هم مثل من با سری انیمیشنی لاکپشت‌های نینجا پای تلویزیون بزرگ شده باشید، قطعا می‌دانید که این مجموعه انیمیشنی سال ۲۰۰۳ زمان خودش چقدر سر و صدا کرده بود. مجموعه‌ای که یک بار دوبله آن را از صدا و سیما و چندین بار دیگر از یوتیوب و جاهای دیگر دیده‌ام. لاکپشت‌های نینجا مثل فیلم‌های اسپایدرمن سم ریمی، بخشی از کودکی من را شکل داده بود و حالا با عرضه بازی جدیدی که یک بیتم آپ با استایل آرکید محسوب می‌شود، بخشی از این خاطرات دوباره از نو زنده شده‌اند. با ویجیاتو و بررسی Teenage Mutant Ninja Turtles Shredder’s Revenge همراه باشید.

Teenage Mutant Ninja Turtles: Shredder’s Revenge
 • امتیاز کاربران
  33 ratings9.3/10
 • امتیاز متاکریتیک 85
 • ژانر بیتم آپ
 • تاریخ انتشار خرداد ۱۴۰۱
 • پلتفرم‌ها ایکس باکس سری ایکسایکس‌باکس وانپلی استیشن 5پلی‌استیشن 4پی‌سینینتندو سوییچ
 • ناشر بازی Dotemu
 • سازنده DotemuTribute Games
 • حالت بازی تک نفرهچند نفره
 • درجه سنی بازی مناسب برای همه

استودیوی داتمو (Dotemu) را پیش از این برای نشر بازی Streets of Rage 4 شناخته بودیم. بازی‌ای که یک مجموعه شاهکار کلاسیک را به بهترین شکل ممکن مدرنیزه کرد و یکی از بهترین بازی‌هایی بود که در چند سال اخیر تجربه کرده‌ام. شورش در شهر 4 یک دنباله مدرنیزه، اما پایبند به ریشه‌ها بود که پس از مدت‌ها، ژانر فراموش‌شده‌ای مثل بیتم آپ را دوباره سر زبان‌ها انداخت تا همین یک سال پیش که حتی یک DLC خفن دیگر هم برای آن عرضه شد. مقایسه TMNT Shredder’s Revenge با شورش در شهر 4 کمی سخت است، اما بگذارید بگویم که حس نوستالژی و بازگشت به دوران کلاسیک آرکید، دوباره تکرار شده است.

از موسیقی گرفته، داستان، گیم‌پلی سریع و سبک گرافیکی، همه دست به دست هم داده‌اند تا TMNT Shredder’s Revenge در لحظه تبدیل به یک اثر دوست‌داشتنی و کلاسیک شود. اما همه این‌ها را که کنار بگذاریم، خود لاکپشت‌ها آن‌قدر دوست‌داشتنی هستند که وقتی برای اولین بار بازی کنترل یکی از آن‌ها را به ما می‌دهد، از خوشحالی ذوق می‌کنیم. راستش دلیل اصلی این است که بهترین بازی‌های لاکپشت‌ها، دقیقا به همان دهه ۹۰ و اوایل ۲۰۰۰ برمی‌گردند. لاکپشت‌ها سال‌هاست که بازی سه‌بعدی خوبی هم نداشته‌اند و اغلب با پروژه‌های خیلی معمولی یا شکست‌خورده روبرو می‌شدیم. این بار اما داستان فرق می‌کند.

TMNT Shredder’s Revenge از همان ابتدا یادآور بازی‌‎های براولر بیتم آپ قدیمی مثل شورش در شهر یا بازی‌های آرکیدی خود لاکپشت‌های نینجاست. بازی در دو مود قابل تجربه است؛ کمپین و آرکید. در مود کمپین می‌توانید بازی را مثل هر بازی داستانی دیگری به صورت مرحله به مرحله جلو ببرید و در مود آرکید، با یک ست محدود از میزان سلامتی، باید بازی را در یک نشست تمام کنید و خبری از سیو یا برگشتن به بازی پس از گذشت مدت معلوم نیست. در حالی که مود کمپین یک نقشه با ۱۶ مرحله داستانی دارد که هر کدام از آن‌ها تعدادی آیتم جمع‌کردنی یا کالکتیبل، چالش و البته قدرت‌های موقت (Power-Up) دارند، در مورد کمپین خبری از این‌ها نیست. در عوض، مود آرکید قدرتمندترین حالت شخصیت انتخابی را به شما می‌دهد در حالی که در مود کمپین، باید برای قوی‌تر کردن کاراکتر خود، مرحله‌های مختلف را پشت سر بگذارید.

«ما با تعداد خوبی از باس‌فایت‌هایی روبرو هستیم که حداقل از نظر ظاهر و نوع حمله، با یکدیگر متفاوتند و تنوع خوبی برای یک بازی کوتاه ایجاد می‌کنند. اما این نقد به بازی وارد است که با محتوای نسبتا کوتاهی روبرو هستیم؟ قطعا بله.»

بازی یک نقشه بزرگ به سبک بازی‌های قدیمی مثل سوپر ماریوهای کلاسیک دارد که نمایی از شهر نیویورک و آشوبی که بازی در آن آغاز می‌شود و لاکپشت‌ها باید جلوی اتفاقات ساختمان تلویزیون توسط نینجاهای شردر را بگیرند. در هر مرحله، شما سه چالش و سه کالکتیبل مختلف دارید که بازی را کمی نسبت به شورش در شهر 4 متفاوت می‌کند. حالا دیگر خبری از تمام کردن تمام مراحل با S-Rank نیست اما چالش‌ها به نوع خود می‌توانند وقت زیادی از بازیکن‌هایی بگیرند که وسواس ۱۰۰ درصد کردن بازی‌ها را دارند. هر مرحله چند استیج مختلف دارد و در نهایت، با یک باس‌فایت به اتمام می‌رسد. با این که بازی سه درجه سختی دارد و من آن را روی درجه سختی متوسط تمام کردم، اما چالش خاصی در شکست دادن هیچ کدام از دشمن‌ها یا باس‌ها وجود نداشت و سرجمع شاید فقط یک بار در بازی صفحه Game Over را دیدم.

همان‌طور که احتمالا می‌دانید، بخش مهمی از تجربه بازی‌های بیتم آپ، تجربه با شخصیت‌های مختلف و بازی به صورت چندنفره است. بازی TMNT Shredder’s Revenge مجموعا ۷ شخصیت دارد؛ لئوناردو، رافائل، مایکل‌آنجلو، داناتلو، استاد اسپلینتر، اپریل و کیسی جونز که البته پس از یک بار به پایان رساندن بخش داستانی قابل بازی می‌شود. هر کدام از این شخصیت‌ها یک سری نوار برای نمایش قدرت‌هایشان دارند و هر کدام، برای یک پلی‌استایل خاص طراحی شده‌اند. این نوارها شامل قدرت (Power)، سرعت (Speed) و محدوده ضربه (Range) می‌شوند. مثلا مایکل‌آنجلو به خاطر استفاده از نانچیکو و فرز بودنش، سرعت بیشتری دارد، داناتلو به خاطر استفاده از چوب بلندی که به عنوان سلاح از آن استفاده می‌کند، بیشترین محدوده را دارد و رافائل هم قدرت بالایی دارد. بازی کردن با هر شخصیت، با این که در نهایت گیم‌پلی بازی را آن‌قدر زیر و رو نمی‌کند و سریعا به آن عادت می‌کنید، حس و حال خاص خودش را دارد.

بازی کردن به صورت کوآپ، تا سقف ۶ نفر امکان‌پذیر است. لاک‌پشت‌های نینجا جدید یک بازی تیمی است و بیشترین لذت از آن را در حالتی می‌برید که با دوستانتان بازی را به صورت گروهی تجربه کنید. هر چند که بازی به صورت تک‌نفره هیچ کاستی یا مانعی ندارد، اما بازی کردن به صورت چندنفره، لذت بازی را حداقل دوچندان می‌کند. در بازی چندنفره می‌توانید دوستانتان را به هوش بیاورید و حتی دشمنان را با کمبوهای تیمی از پا در آورید. شکست دادن بعضی از باس‌فایت‌ها که دو دشمن در مقابل شما قرار می‌دهد هم در حالت چندنفره ساده‌تر است.

بازی از نظر گرافیک نه آنقدر فوق‌العاده و نه آنقدر معمولی است. اگر لاکپشت‌های نینجا را در دهه ۹۰ بازی کرده باشید، با بازی جدید خیلی ساده ارتباط برقرار می‌کنید. بازی پر از رنگ‌بندی‌های شاد و روشنی است که شخصیت‌ها را از پس‌زمینه متمایز می‌کند. دشمنان بازی تنوع خیلی خوبی دارند و با این که تفاوت آن‌ها را می‌توان اکثرا در تغییر رنگ لباسشان حس کرد، اما نوع حملات و حرکتشان در بازی، منحصر به فرد است و برای یک بازی نهایتا سه ساعته، تنوع خوبی را ایجاد می‌کند. با توجه به این که بازی ۱۶ مرحله نسبتا کوتاه دارد که هر کدام با یک باس‌فایت به اتمام می‌رسد، ما با تعداد خوبی از باس‌فایت‌هایی روبرو هستیم که حداقل از نظر ظاهر و نوع حمله، با یکدیگر متفاوتند و تنوع خوبی برای یک بازی کوتاه ایجاد می‌کنند. اما این نقد به بازی وارد است که با محتوای نسبتا کوتاهی روبرو هستیم؟ قطعا بله.

مدت زمان بازی

داستان اصلی: ۲.۵ ساعت
داستان + جزئیات فرعی:
۳ ساعت
۱۰۰ درصد:
۲۰ الی ۳۰ ساعت

در حالی که Streets of Rage 4 یا دیگر بازی‌های بیتم آپ مشابه با درجه سختی‌های بالاتر تبدیل به یک تجربه کاملا منحصر به فرد می‌شوند، مراحلی طولانی‌تر دارند و شما را با چالش S-Rank کردن تمام مراحل آزمایش می‌کنند، TMNT تنها نوک قله این کوه یخ است و اصلا به مسائل عمقی یک بازی براولر نمی‌رسد. با این اوصاف، TMNT Shredder’s Revenge را نمی‌توان یک بازی بد یا ناقص دانست چرا که ما با یک اثر خوش‌ساخت و تمیز روبرو هستیم که یک سوم بازی‌های امروزی یعنی ۲۵ دلار قیمت دارد؛ آن هم اگر گیم‌پس نداشته باشید و بخواهید بازی را با قیمت کامل خریداری کنید. بازی تقریبا روی تمام پلتفرم‌های ممکن موجود است و با توجه به این که بازی کردن با هر کدام از شخصیت‌ها حس و حال خودش را دارد، TMNT Shredder’s Revenge در بین کویر بازی‌های بیتم آپ، صد درصد پیشنهاد می‌شود مخصوصا اگر طرفدار لاکپشت‌های نینجا باشید.

خلاصه بگم که …

بازی Teenage Mutant Shredder’s Revenge یک سفر کم‌نظیر به عصر آرکید گیمینگ و روزهایی است که لاکپشت‌های نینجا بخشی از فرهنگ کودکان دهه ۹۰ را ساخته بودند. سفری که البته کوتاه است و در پشت آن یک بخش داستانی ۳ ساعته وجود دارد که می‌توانید با دوستانتان به صورت ۶ نفره بازی کنید.

می‌خرمش

اگر Streets of Rage 4 یا حتی بیتم آپ‌های کلاسیک را دوست دارید، حتی ذره‌ای در خرید بازی TMNT شک نکنید. این پیشنهاد برای دوست‌داران لاکپشت‌های نینجا هم همینطور است چرا که سال‌هاست که یک بازی خوب از این مجموعه تجربه نکرده بودیم.

نمی‌خرمش

اگر دنبال بازی‌هایی هستید که ده‌ها ساعت محتوای مفید دارند، ارزش تکرار فوق‌العاده بالایی در ازای پولتان می‌خواهید یا کلا به بازی‌های بیتم آپ علاقه‌ای ندارید، دور این بازی را تا یک تخفیف خوب خط بکشید یا آن را روی گیم‌پس پی‌سی یا کنسول تجربه کنید.

 • امتیاز ویجیاتو80
 • امتیاز کاربران
  33 ratings9.3/10
 • امتیاز متاکریتیک85

کپی شد https://vgto.ir/grn
نظرات (۱۷)
5 6 امتیازها
امتیاز مطلب
17 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
دیدگاه درون خطی
نمایش تمام نظرات
Sheperd

دقیقا نمیدونم ولی یه لاک پشت های نینجا بود که ساخت کونامی بود خیلی خوش ساخت بود مخصوصا سری اولش که واقعا خیلی گیم پلی و گرافیک جذابی داشت واقعا کونامی اون موقع خیلی خوب بود ولی الان……🥲

etc.erfan

مرسی از بررسی تون بازی خوبی بود من که خیلی دوسش داشتم و جزئیات جالبی توی بازی هم بود که منو برد به دوران سگا. به جرئت میتونم بگم از خیلی بازیای پر مدعا جذاب تر بود. من بهش ۸۹ میدم

Eigi.1385.kabir

چجوری شش نفرش کنیم اخه😂 دو مانع بزرگ روبرومونه اول شش نفرو از کجا پیدا کنیم؟! دوم شش تا دسته داشته باشیم.

Matin-Alipour

تویه شهر
تویه شب
تویه روز
همیشه نینجا میشه پیروز :))

Doosty

بنظر میاد که ژانر بیتم آپ با اومدن بازیایی مثل sifu , streets of rage و این بازی دوباره داره محبوب میشه

mohammadrezagamer

پس از اون بازی های گیم پس طلبه 😅🗿
آخه چرا باید برای یه بازی ۳ ساعته قیمت ۲۵ دلاری تعیین کنن ؟
البته برای ما که کرکی می زنیم تفاوتی ایجاد نمی کنه 🗿 ولی حتما می رم سراغش
ممنون بابت بررسی «و همچنین سرعت عمل😅»

آخرین ویرایش 7 ماه پیش توسط mohammadrezagamer
gogoli

من نمیدونم چرا ۲ مرحلشو رفتم ولی سیو نشد

erfani

سلام ممنون از بررسی خوبتون مثل همیشه فوق العاده نمی خوام ایراد بگیرم چون ایراد نیست ولی برای تکمیل شدن این نوشته فوق العاده لطفا در قسمت نمی خرمش عبارت رو تکمیل کنید.

Rich villager

من بازیش رو داشتم فکر کنم خیلی قشنگ طراحیش کردن دم سازنده هاش گرم❤️

leonskenedy

Streets of Rage 4 خیلی عالی بود و واقعا ازش لذت بردم و این رو هم قطعا بازی میکنم

Uuuuuuuu8uhurc3ugrvugyvruguv4tugvrguy

خیلی بازی خوبیه
عالیه

Minecraftgamer

روی گیم پس هست احتمالا میرم سراغش، بهرحال خاطرات دوران کودکیمونه، شاید وسوسه بشم دوباره بشینم سریالاشو نگاه کنم

17
0
نظرت رو حتما بهمون بگو!x