بررسی بازی Neon White

بررسی بازی Neon White

سریع و اکشن به توان ۱۰۰۰

۲۸ آبان ۱۴۰۱ ۵ ذخیره

بدو، سریع‌تر بدو و دشمنان را با استفاده از کارت‌هایی (نعمت‌ها!) که در مسیر به دست می‌آوری و هر کدام قابلیت خاصی به تو می‌دهند، لت و پار کن. تو یک گناهکار هستی، گناهکاری که توسط خداوند مورد مغفرت قرار گرفته و یک شانس مجدد پیدا کردی. ایزدان (فرشتگان) یک ماسک به صورت تو زدند و اگر سعی کنی آن در بیاوری، کله‌ات دود می‌شود و می‌رود هوا. قرار است این ماسک را بزنی و طی ده روز، شیاطینی که به بهشت رخنه می‌کنند را بکشی تا شاید در روز دهم، یعنی روز عدالت، مورد عفو قرار بگیری و از جهنمی بودن خلاص بشی و در بهشت باقی بمانی. این مسیر قرار است هی تکرار شود تا زمانی که پاک و منزه شوی و توبه‌ات پذیرفته شود. این داستانی است که بازی Neon White روایت می‌کند؛ یک بازی دیوانه‌وار از هر لحاظی که فکرش را بکنید! با نقد بازی نئون وایت همراه ویجیاتو باشید.

Neon White
 • امتیاز کاربران
  7 ratings9.4/10
 • امتیاز متاکریتیک 90
 • ژانر اکشن
 • تاریخ انتشار 1 تیر ۱۴۰۱
 • پلتفرم‌ها پی‌سینینتندو سوییچ
 • ناشر بازی Annapurna Interactive
 • سازنده Angel Matrix
 • حالت بازی تک نفره
 • درجه سنی بازی مناسب برای ۱۷ سال به بالا

بازی نئون وایت از آن بازی‌هایی است که در زمان عرضه توسط اکثر رسانه‌ها نادیده گرفته شد. یک بازی مستقل از تیمی تقریبا گمنام. واقعیت اینست که در ویجیاتو هم از آن غفلت کردیم و حالا که بازی را تجربه کردم، حسرت این موضوع را می‌خورم. بازی Neon White یک عنوان دیوانه‌وار و سریع و جذاب است که ضمن ارائه یک داستان عجیب و غریب اما جذاب، یک گیم پلی سرعتی دارد و خلاقیت در آن موج می‌زند. همه این عناصر و ویژگی‌ها، چیزهایی هستند که شخصا حس می‌کنم بودنشان در یک بازی برای تجربه آن کفایت می‌کند.

بازی Neon White در واقع یک بازی با حال و هوای عناوین به اصطلاح SpeedRun است. در این بازی‌ها سرعت عمل حرف اول و آخر را می‌زند و شاید بهترین گزینه‌ای که بتوان درباره آنها به کار برد فرنچایز Mirror’s Edge باشد که البته مدتهاست خبری ازش نیست. نئون وایت ورژن تخیلی و پیچیده‌تر میرورز اج به حساب می‌آید و آنقدری ویژگی‌های جدید در خود گنجانده که بتوان آن را ستایش کرد. بازی در فهرست گوتی‌های سال نیز در بخش بهترین عناوین اکشن و چند مورد دیگر نامزد شده که درباره آن باید گفت نئون وایت واقعا یک اکشن تمام عیار است و مستقیما با آدرنالین گیمر سر و کار دارد.

قبل از آنکه درباره نحوه بازی توضیح بدهم بگذارید داستان دیوانه‌وار آن را کمی بیشتر برایتان باز کنم. همانطور که گفته شد کاراکتر اصلی بازی یک نفر مرده است که در بهشت برین از خواب بیدار می‌شود. فرشتگان به صورت او ماسکی می‌زنند که اجازه درآوردنش را ندارد و به او لقب Neon White می‌دهند. نئون‌ها در دنیای این بازی افرادی هستند که گناهکارند ولی شانس مجددی دارند تا به جهنم نروند و این شانس مساویست با کشتن شیاطین در آن دنیا! عجب خل بازی است، نه؟ تازه باز هم هست!

مدت زمان بازی

داستان اصلی: ۱۱ ساعت
داستان + ماموریت‌های فرعی: ۱۴ ساعت

شاید باورتان نشود ولی گربه‌هایی بانمک و بالدار در این دنیا هستند که نقش راهنمای نئون‌ها را دارند و در واقع ماموران خداوند هستند تا کارهای اداری این جهان آخرت را پیش ببرند! شخصیت اصلی با گربه‌ای به نام مایکی سر و کار دارد و او برایش ماموریت جور می‌کند تا بتواند رتبه خود را بهتر کند و در روز قیامت! جای پایش را در بهشت سفت نگه دارد.

نقش اصلی بازی نئون وایت (سفید) نام دارد و کاراکترهای دیگری مثل نئون بنفش، نئون نارنجی، نئون قرمز و نئون سبز و… نیز در بازی حضور دارند. این شخصیت‌ها پیشینه خاصی با شخصیت اصلی بازی دارند اما مشکل اینجاست که وایت، حافظه خودش را از دست داده و چیزی از زندگی‌اش در دنیای واقعی به یاد نمی‌آورد. این داستان دیوانه‌وار و کمی تا حدی کفرآمیز! در ادامه عجیب و غریب‌تر هم می‌شود و جذابیت آن مدیون نویسنده قهاری است که وظیفه خلق کردن آن را برعهده داشته، شخصی به اسم رایان شنون که پیش از این نگارش بسیاری از انیمیشن‌های سریالی موفق مثل OK K.O.! Let’s Be Heroes را در شبکه‌های تلویزیونی برعهده داشته است.

بررسی بازی Neon White

داستان بازی به هیچ‌وجه به صورت کات سین‌های کوتاه و بلند روایت نمی‌شود و مانند بسیاری از بازی‌های ژاپنی، به صورت ویژوال ناول پیش می‌رود. در واقع رد و بدل کردن دیالوگ‌ها با کاراکترهاست که داستان را جلو می‌برد. رابطه شما با هر یک از کاراکترهای بازی نیز از طریق همین ارتباط برقرار کردن شکل می‌گیرد و باید حواستان به خوب بودن و بد بودن روابطتان با شخصیت‌ها باشد. نبود کات سین‌های انیمه‌ای قطعا ناامید کننده است اما به هر حال با یک اثر مستقل روبرو هستیم و این کم و کاستی‌ها، ناگزیر پیش می‌آید و قابل چشم‌پوشی است.

تیم سازنده بازی افرادی ژاپنی نیستند اما بازی به اصول بازی‌های ژاپنی پایبند باقی مانده و دنیای انیمه‌ای آن به شدت جذاب و دوست داشتنی است. Annapurna Interactive که بازی موفق و به شدت دوست داشتنی Stray را نیز در کارنامه هنری دارند، خودشان را طی سالهای کوتاهی که از عمر شرکتشان می‌گذرد ثابت کردند و در بازی Neon White هم بار دیگر گل کاشتند. آنها در کنار داستان جذاب و صداگذاری ماهرانه‌ای که روی این قصه شده، گیم‌پلی جدیدی را تعریف کردند که مختص خودشان است و مثل و مانند آن در تاریخ بازی‌های ویدیویی دیده نشده است.

بررسی بازی Neon White

گیم‌پلی بازی شامل یک سری حرکات پارکور در دنیای خیالی بازی است که دشمنانی در بین مسیر نیز سر و کله‌شان پیدا می‌شود و شما باید در سریع‌ترین حالت ممکن و با استفاده از کارت‌هایی که پیدا می‌کنید؛ مراحل را به اتمام برسانید. یک ثانیه هم در بازی یک ثانیه است و به هیچ وجه نباید وقت را تلف کنید چرا که رکوردزنی رد کردن مراحل نقشی اساسی برای ادامه مسیر بازی و به پایان رسانیدن آن دارد. کارت‌های مختلفی در بین مراحل وجود دارد و هر یک دو کاربرد دارند: در وهله اول داشتن این کارت‌ها باعث می‌شود تا بتوانید با تفنگ به دشمنان شلیک کنید و در مرحله دوم اینکه هر کارت یک ویژگی منحصر به فرد دارد که در صورت استفاده از آن، انرژی کارت به کلی از بین می‌رود و دیگر آن را نخواهید داشت. ویژگی‌هایی مثل سریع‌تر جلو رفتن، پرش مجدد روی هوا، پرش سرعتی، طناب پرتاب کردن و کوبیدن به زمین و… برخی از این ویژگی‌ها هستند که با توجه به طراحی مراحل، باید در جای مناسب استفاده شوند تا بازی به سریع‌ترین حالت ممکن پیش برود.

مطلب پیشنهادی:با بازی موبایلی Hitman: Sniper تبدیل به قاتلی حرفه‌ای شویدبه اتحادیه سایه‌ها بپیوندید با بازی موبایلی Hitman: Sniper تبدیل به قاتلی حرفه‌ای شوید

امکان سوییچ و جابجایی بین کارت‌ها وجود دارد اما باید این را بدانید که در مجموع نهایتا می‌توانید سه کارت را به طور همزمان داشته باشید و باید هوشمندانه از بین کارت‌هایی که در طول مسیر برایتان تهیه شده، انتخاب کنید. با رد کردن مرحله در بهترین زمان ممکن و به دست آوردن مدال طلا یا پلاتینیوم، رنکینگ شما بالاتر رفته و تنها در صورت لول آپ شدن است که می‌توانید به مراحل جدیدتر سر بزنید.

با بازبینی تمام مراحل و مجدد تمام کردن آنها می‌توانید به آیتم‌هایی خاص که در گوشه و کنار قایم شدند دست پیدا کنید. این آیتم‌ها در پایان بندی بازی بسیار تاثیرگذار هستند و تنها در صورت پیدا کردن بخش مهمی از آنها می‌توانید به پایان بندی اصلی بازی برسید. ضمن اینکه برخی از آنها نیز حکم Gift را در بازی دارند و با اعطا کردنشان به دیگر شخصیت‌های داخل بازی، ارتباط خود را با آنها مستحکم خواهید کرد و به قابلیت‌های جدیدی دست پیدا می‌کنید.

در بین مراحل اصلی بازی (که مجموعه شامل ۱۲ مرحله هستند) باس فایت‌هایی نیز در بازی وجود دارد که با همان ریتم اصلی بازی پیش می‌رود. در این مراحل شما باید به سمت باس فایت بدوید و پازل‌های کوچکی را در راه رسیدن به او حل کنید. متاسفانه نبود چک پوینت در کل بازی در این مراحل خودش را به عنوان نقطه ضعف نشان می‌دهد چرا که ممکن است پس از کلی رد کردن موانع و رسیدن به دشمن، در یک لحظه بمیرید و همه چیز از اول اول تکرار شود. بازی هیچ رحمی در این زمینه ندارد و یک دکمه را به عنوان ریستارت کردن سریع و درجای مرحله در نظر گرفته که احتمالا بارها و بارها از آن استفاده خواهید کرد!

بازی Neon White از گرافیکی ساده ولی جذاب بهره می‌برد که صد در صد به پای بازی‌های اکشن اول شخص مشهور امروزی نمی‌رسد اما اساسا قرار نیست که چنین چیزی را هم عرضه کند. طراحی مراحل بازی و گیم‌پلی نئون وایت است که هسته اصلی آن را تشکیل می‌دهد و سازندگان در این دو بخش سنگ تمام گذاشته‌اند. ناگفته نماند به جز صداگذاری کامل دیالوگ‌ها در بازی، موسیقی به شدت گوشنوازی نیز در بازی برقرار است که باعث می‌شود سرعت جنون آمیز رد کردن مراحل، دوچندان هم به نظر بیاید. بازی تمام تلاش خود را می‌کند تا جنون سرعتی را به شما منتقل کند و ضربان قلبتان را به تپش چند برابری وادار کند و انصافا هم در این کار نمره قبولی کاملی را دریافت می‌کند!

بررسی بازی Neon White - ویجیاتو

در نهایت باید گفت تجربه بازی Neon White از آن مواردی است که به همه دوستداران بازی‌های اکشن باید توصیه شود. سازندگان در دنیایی که بودجه‌های کلان حرف اول و آخر را می‌زند کاری کردند که با یک بازی مستقل و جمع و جور می‌توان به اوج هیجان رسید و این موضوع واقعا دست مریزاد دارد!

بررسی بازی Neon White - ویجیاتو

خلاصه بگم که…

بازی Neon White یک بازی اکشن بی‌نظیر و خلاقانه است که دنیای انیمه‌ای آن کاملا به اتمسفر قصه و گیم‌پلی سرعتی بازی همخوانی دارد. داستانی پیچیده این خلاقیت را همراهی می‌کند و موسیقی بازی نیز ستودنیست. در واقع باید گفت همه چیز در خدمت ارائه تجربه‌ای هیجان‌انگیز و منحصر به فرد است.

بررسی بازی Neon White - ویجیاتو

می‌خرمش…

کمی خلاقیت دلتان می‌خواهد و البته هیجان؟ بازی Neon White پکیج کاملی از هر دوی این موارد است به علاوه اینکه بسیار سرگرم‌کننده هم است.

بررسی بازی Neon White - ویجیاتو

نمی‌خرمش…

ویژگی‌های جدید بازی شاید به هر گیمری نسازد چرا که اساسا سبک اکشن بازی سبک کاملا متفاوت و خاصی است که پیش از این در بازی دیده نشده است.

 • امتیاز ویجیاتو90
 • امتیاز کاربران
  7 ratings9.4/10
 • امتیاز متاکریتیک90
کپی شد https://vgto.ir/jbi
نظرات (۵)
5 1 امتیاز
امتیاز مطلب
5 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
دیدگاه درون خطی
نمایش تمام نظرات
AmirS

خیلی دیر بازی نقد شده به نظرم ولی خب از هیچی بهتره.
گیم پلیش خارق العادست ولی داستانش دکوریه و حرف آنچنانی برای گفتن نداره. ولی حداقل تو دکوری بودنش خوبه xd

cuphead fan

به نظر میاد گیم پلی خوبی داشته باشه،اما داستانش؟ به نظرم زیاد مورد پسند عموم نیست

PHN

مثل اینکه خیلی بازی خوبیه
اگه به سیستمم بخوره قطعا بازیش می کنم

Death Lake

همین که پا حای پای mirrors edge میزاره کافیه تا تجربش کنم 🤠🤠

5
0
نظرت رو حتما بهمون بگو!x