ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از ویجیاتو انتخاب کنید.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
اصلا راضی نیستم
واقعا راضی‌ام
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر ویجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

بازی Beyond: Two Souls
اخبار و مقالات

«دیوید کیج» معتقد است Beyond: Two Souls مهم‌ترین عنوانی است که ساخته

«دیوید کیج» در دوران کاری خود عناوین جالب توجه زیادی ساخته، اما هیچکدام به اندازه بازی Beyond: Two Souls نفاق‌افکن نبوده‌اند. این عنوان که در سال ۲۰۱۳ برای پلی‌استیشن 3 عرضه شد، داستانی را ارائه ...

مهرشاد مرادزاده
نوشته شده توسط مهرشاد مرادزاده | ۱۹ مرداد ۱۳۹۸ | ۱۵:۵۳

«دیوید کیج» در دوران کاری خود عناوین جالب توجه زیادی ساخته، اما هیچکدام به اندازه بازی Beyond: Two Souls نفاق‌افکن نبوده‌اند. این عنوان که در سال ۲۰۱۳ برای پلی‌استیشن 3 عرضه شد، داستانی را ارائه می‌دهد که مخاطب را به کنجکاوی درونی می‌رساند و به نوعی دلهره‌آور محسوب می‌شود. ستارگانی همچون «الن پیج» و «ولم دفو» در آن نقش‌آفرینی کرده‌اند، اما داستان غیرخطی آن بسیاری را ناامید ساخت. تقریبا شش سال با عرضه نسخه اصلی آن فاصله داریم و فروشگاه اپیک، ماه گذشته آن را به پی‌‎سی آورد.

دیوید کیج طی مصاحبه‌ای با دوال شاکرز درباره پورت پی‌سی این اثر استودیوی Quantic Dream، به این مورد اشاره کرد که بازی Beyond: Two Souls چگونه روی تمام کارهای وی اثر گذاشت. با اینکه این عنوان موجب ایجاد تفرقه‌های زیادی شد، کیج همچنان هم به آن احترام گذاشته و از آن تمجید می‌کند. او در این‌باره گفت: «نمی‌توانید تصور کنید هنگام کار روی این بازی چقدر درس گرفتم. Beyond احتمالا مهم‌ترین بازی در دوران کاری من است که وظیفه نویسندگی و کارگردانی آن را بر عهده داشته‌ام».

از بعد نویسندگی، بازی Beyond: Two Souls به کیج ثابت کرد موضوعات بحث‌برانگیز و درگیرکننده‌تری می‌توانند در بازی‌های ویدیویی مطرح شوند. او ادامه داد:

(ساخت این بازی) مانند یک تمرین رهایی‌بخش برای من بود. جایی که متوجه شدم بازی‌ها می‌توانند مضمون‌های جدی‌تری مانند خودکشی، هویت، منزوی شدن و چالش پیدا کردن شخصیت یک فرد را یادآور شوند. قطعا بیان تمامی این موارد عمیق و ذاتی کار سختی بود، اما آن‌ها مرا سحر کردند. من از ته قلبم معتقدم اگر Beyond را نمی‌نوشتم، بازی Detroit: Become Human عنوان سخت‌تری می‌شد.

وقتی به بخش کارگردانی ماجرا می‌رسیم، کیج اظهار داشت: «همکاری با استعدادهایی مانند الن پیج و ولم دفو کارگردان بهتری از من ساخت». بازی Beyond: Two Souls حتی روی زندگی خود کیج نیز تأثیرات زیادی داشت. او در مورد این موضوع گفت: «نوشتن نقاط داستانی متفاوت یک شخصیت به طوری باورنکردنی چالش‌برانگیز و سحرآمیز است. این موضوع باعث شد متوجه شوم لحظات مختلف زندگی ما چگونه به هم مرتبط هستند و هر انتخابی که داشته‌ایم، چگونه ما را به اینجا رسانده».

بازی Beyond: Two Souls اثری جدایی‌ناپذیر و شخصی برای دیوید کیج محسوب می‌شود، اما برخورد بازیکنان با آن بسیار متفاوت بود. نسخه پلی‌استیشن 3 این بازی نمره ۷۰ را از منتقدان در متاکریتیک کسب کرد که ضعیف‌ترین عملکرد استودیوی کوانتیک دریم محسوب می‌شود و به نظر می‌رسد مضامین و روایت این بازی نتوانسته به اندازه دیگر عناوین این استودیو با مخاطبان ارتباط برقرار کند. با اینکه همچنان هم مخالفت‌هایی با این بازی وجود دارد و کیج هم به این موضوع اعتراف کرده، او معتقد است با بازی ضعیفی طرف نیستیم:

(این بازی) شاید نفوذپذیر و قابل فهم‌ترین عنوانی نباشد که ساخته‌ام، اما بازیکنانی که آن را درک کردند، به شکل عمیقی به آن دلبستگی پیدا کرده‌اند.

او معتقد است بازی بعد از این سال‌ها نیز برجسته خواهد ماند، به خصوص به دلیل تم‌ها و کاراکترهایی که در اختیار دارد. او به موضوعات بازی‌های کوانتیک دریم اشاره کرد:

بازیکنان در زمان عرضه این تم‌ها و شخصیت‌ها را بسیار جالب و درگیرکننده دانستند و ما معتقدیم تجربه حسی این عناوین دست‌نخورده باقی می‌ماند. سؤال «حاضری تا چه اندازه برای نجات کسی که دوستش داری خودت را به خطر بیندازی؟» درست به همان اندازه پرسش به‌جایی در سال ۲۰۱۹ محسوب می‌شود که در زمان عرضه بازی Heavy Rain محسوب می‌شد. ما معتقدیم ماجرای «جودی» برای پیدا کردن هویتش و ورود به زندگی او همچنان هم تجربه تأثیرگذاری است.

بازی Beyond: Two Souls

نکته خوب داستانگویی این است که می‌تواند آزمایش گذشت زمان را پشت سر بگذارد. این بازی‌ها فقط درباره تکنولوژی یا گرافیک یا نوع رابط نیستند. آن‌ها درباره احساسات هستند. احساساتی همچون امید، ترس، عشق و رستگاری. آن‌ها درباره این موضوع هستند که ما چه کسی هستیم و دوست داریم چه کسی باشیم. به‌خاطر تمامی این دلایل، معتقدم این تجارب امروزه به همان اندازه توانا خواهند بود که در زمان عرضه بودند.

چه از بازی‌های کوانتیک دریم لذت ببرید یا نه، آن‌ها موضوعات جالبی روایت می‌کنند که شاید دچار ایجاد تفرقه شود، اما همچنان هم تأثیرگذار هستند. به خصوص در سال ۲۰۱۳، بازی Beyond: Two Souls به مسائلی پرداخت که در بازی‌های ویدیویی بکر بودند، هر چند این کار را بدون ایراد هم انجام نداد. این بازی به دیوید کیج درس‌هایی زیادی داد و به همین دلیل او معتقد است: «این بازی یکی از آثاری است که از (ساخت) آن‌ها مفتخرم».

اگر اثر مورد علاقه کیج را تجربه نکرده‌اید یا می‌خواهید به Beyond: Two Souls فرصتی دوباره بدهید، می‌توانید از طریق پلی‌استیشن 3، پلی‌استیشن 4 و فروشگاه اپیک روی پی‌سی به تجربه آن بنشینید.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی