سعید روستایی از انتشار نسخه غیرقانونی متری شیش و نیم گله کرد

نبود کپی رایت همچنان به هنرمندان صدمه می‌زند

۰

لینک دانلود نسخه قاچاق فیلم متری شیش و نیم در فضای مجازی منتشر شده و سعید روستایی کارگردان جوان این فیلم موفق با انتشار نامه‌ای در صفحه رسمی اینستاگرام خود به این اتفاق واکنش نشان داده است.

چند ماه پیش و همزمان با آغاز اکران فیلم متری شیش و نیم بود که شایعه پخش نسخه غیرقانونی این فیلم در فروشگاه‌ها و سایت‌های اینترنتی شنیده می‌شد. البته آن زمان مشخص شد که این اتفاق رخ نداده و متری شیش و نیم همچنان به فروش خوب خود در سینماهای سرتاسر کشور ادامه داد.

حال که فروش این فیلم از ۲۷ میلیارد تومان فراتر رفته و متری شیش و نیم به پرفروش‌ترین فیلم سال ۹۸ سینمای ایران تبدیل شده، به نظر می‌رسد که سرانجام این اتفاق بد رخ داده و لینک دانلود غیر قانونی این اثر در سطح اینترنت پخش شده است.

سعید روستایی در رابطه با این اتفاق در صفحه اینستاگرام خودش نوشت:

حدود بیست سال از زمانی که نسخه‌ی بی‌کیفیت فیلم‌ها داخل بسته‌بندی‌های بی‌قواره کنار خیابان‌ها به فروش می‌رسید، گذشته. در این بیست سال تکنولوژی چند برابر هزاره‌های سابق پیش رفته، سینما قلب ماهیت یافته، مجاز و واقعیت روی پرده‌ها غیرقابل تفکیک شده، اما ما هنوز پا در گِل رسیدن به حقوق اولیه‌ی خود هستیم.
«نسخه‌ی بازبینی ارشاد» چطور به دست شبکه‌های ماهواره‌ای رسیده؟ رسم امانت چه شد؟ دلخور از این نیستم که در این تنگنای اقتصادی، کسانی بی‌مزد و منت به تماشای فیلم بنشینند و اوقات خود را خوش کنند. دلخوری این‌جاست که بی‌رسمی ممیزان و خیانت در امانت عادی شود.
به آنها که نسخه‌ی غیرقانونی فیلم را دیده یا خواهند دید می‌گویم سرتان سلامت و به آنها که محصول خون‌دل خورده‌ی ما را روانه‌ی بازار کرده‌اند عرض می‌کنم روی‌تان سیاه، راه و رسم‌تان مرده و بی‌رهرو باد.

پخش غیر قانونی این فیلم در حالی صورت گرفته که متری شیش و نیم همچنان به صورت محدود در بعضی از سینماهای کشور اکران می‌شود. البته این اولین باری نیست که یک فیلم موفق قبل از انتشار رسمی در سطح اینترنت و مغازه‌ها پخش می‌شود و فیلم‌هایی مانند «جدایی نادر از سیمین» و «اخراجی‌ها» نیز قربانی چنین اتفاقاتی بودند.

از سوی دیگر طی چند سال اخیر کنترل نهادهای مربوطه روی پخش نسخه غیر قانونی فیلم‌های ایرانی بیشتر شده و بسیاری از سایت‌های دانلود به جای قرار دادن این فیلم‌ها بدون اجازه ناشر، آن‌ها را با استفاده از لینک‌های دانلود قانونی به فروش می‌رسانند. پیش از این محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات از انجام تلاش‌هایی برای به ثبت رساندن قانون کپی رایت در ایران گفته بود.

به نظر شما بهترین راه برای حمایت از حقوق مولف در وضعیت فعلی چیست؟ دیدگاه خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

.کپی شد https://vgto.ir/o0

نظر تو چیه ؟

avatar
1000
  مشترک شدن  
اطلاع رسانی کن
ورود
بارگذاری...
ثبت نام
بارگذاری...