بررسی بازی One Piece Odyssey

بررسی بازی One Piece Odyssey

گومو گومو پیستول!

۶ روز پیش ۵ ذخیره

وقتی به یک بازی ویدیویی بر اساس دنیای «وان پیس» فکر می‌کنیم، ذهن‌مان بیشتر به سمت یک اکشن پر زد و خورد از جنس دزدان دریایی می‌رود تا یک بازی نوبتی به سبک Dragon Quest و Persona، اما حالا بازی جدید این مجموعه یا One Piece Odyssey اینجاست تا ثابت کند که فرمول وان پیس در این دنیا هم جواب می‌دهد. با بررسی ویجیاتو همراه باشید.

One Piece Odyssey
 • امتیاز کاربران
  14 ratings7.5/10
 • امتیاز متاکریتیک 74
 • ژانر نقش آفرینینوبتی
 • تاریخ انتشار دی ۱۴۰۱
 • پلتفرم‌ها ایکس باکس سری ایکسپلی استیشن 5پلی‌استیشن 4پی‌سی
 • ناشر بازی باندای نامکو
 • سازنده ILCA
 • حالت بازی تک نفره
 • درجه سنی بازی مناسب برای ۱۰ سال به بالا

وان پیس در سال جاری ۲۵ سالگی خودش را جشن می‌گیرد. مجموعه‌ای از مانگا و انیمه موفق آن که سال‌هاست مخاطبان این مدیوم‌ها با آن آشنایی دارند و با شخصیت‌های آن ارتباط عمیقی پیدا کرده‌اند. وان پیس رکوردهای زیادی را شکسته و تا امروز طولانی‌ترین انیمه در حال پخش و البته پرفروش‌ترین مانگا با فروش بیش از ۵۰۰ میلیون نسخه بوده است.

یک و نیم ساعت ابتدایی بازی، شبیه به بیشتر بازی‌های انیمه‌ای است و با جست و گریزهای زیادی آغاز می‌شود. بازی در ساعات اول سعی می‌کند تا ساز و کار بازی را برای مخاطب شرح دهد و مدام با سکانس‌های از پیش تعریف‌شده، دیالوگ‌های مختلف و آیتم‌های محیط، جریان بازی را قطع می‌کند. این تکه‌تکه شدن بازی در بخش‌های ابتدایی چندان جذاب نیست، اما کار تمیزی را در جهت یاد گرفتن مکانیک‌های کلی بازی برای بازیکنان جدید انجام می‌دهد. اگر مخاطب JRPGها نباشید و بازی‌های این سبک را خیلی دنبال نکرده باشید، One Piece Odyssey شروع خوب و آسانی را برایتان رقم خواهد زد.

این قطع شدن‌های مدام، تاثیر خیلی خوبی روی جریان کلی بازی نگذاشته‌اند. از آن جایی که بازی از همان چند دقیقه اول قصه می‌گوید و وان پیس هم مجموعه‌ای با شخصیت‌های بی‌شمار است، شاید قطع شدن‌های زیادی گیم‌پلی باعث شود تا بازی از آن فرم قصه‌گویی خارج شود و بعضی‌ها آن را دوست نداشته باشند. ماجرای کلی One Piece Odyssey هم درباره زمانی است که «لوفی» و شخصیت‌های دیگر وان پیس، خودشان را در جزیره «وافورد» پیدا می‌کنند و خیلی طول نمی‌کشد که با شخصیت‌های دیگری از این دنیا مثل Lim برخورد می‌کنند که دل خوشی هم از دزدان دریایی ندارند و منجر به درگیری می‌شود. داستان بازی محرک جالبی برای طرفداران وان پیس است، اما اگر مطلقا چیزی درباره این دنیا ندانید، احتمالا کار بسیار سختی را برای لذت بردن از One Piece Odyssey خواهید داشت.

بازی‌های انیمه‌ای معمولا کار سختی را برای سرگرم کردن مخاطبان خود دارند. در این بین، بعضی بازی‌ها مثل سری Naruto راهی پیدا می‌کنند تا مخاطبان غریب با انیمه را هم به خود جذب کنند، اما اکثر بازی‌های انیمه‌ای در انجام چنین ماموریتی شکست می‌خورند. One Piece Odyssey بهترین بازی برای کسانی که عاشق انیمه آن هستند نیست، اما در عین حال کار بسیار قابل توجهی را انجام می‌دهد. از نویسندگی شخصیت‌ها و ارتباط دادن کوچک‌ترین جزئیات داستانی به سیستم‌های گیم‌پلی و چیزهای مشابه، باعث شده تا One Piece Odyssey تجربه‌ای جذاب را رقم بزند.

اولین چیزی که در برخورد با بازی One Piece Odyssey احساس می‌کنید، آرت استایل جذاب و گرافیک دوست‌داشتنی آن است. بازی جلوه بصری بسیار زیبایی را از خودش به نمایش می‌گذارد و آن حسی را منتقل می‌کند که انیمه‌ای مثل وان پیس باید آن را داشته باشد. از آن جایی که بازی آن‌قدر هم سنگین نیست، پرفورمنس خوبی را چه روی کنسول‌های نسل نهمی و چه روی پی‌سی می‌دهد. هر چند که تنها چیزی که بازی با موس و کیبورد را به تجربه آن‌قدر جذابی تبدیل نمی‌کند، جای‌گذاری بد برخی کلیدهای آن و البته ضعف بازی در UI است که به صورت واضح نشان می‌دهد که بازی برای تجربه با کنترلر ساخته شده است. این موضوع باعث شد تا من از همان دقایق اول قید موس و کیبورد را بزنم و با کنترلر آن را تجربه کنم.

یکی از کارهای جذابی که بازی در زمینه بصری انجام می‌دهد، استفاده از افکت‌های ویژه انیمه در سکانس‌های اکشن بازی است.هر کدام از شخصیت‌های بازی فنون مختلفی دارند که طرفدارهای انیمه قطعا آن‌ها را به خوبی می‌شناسند و با آن‌ها خاطره دارند. در این بین بازی علاوه بر این که شما را ترغیب به استفاده از این فن‌ها کرده، بلکه لذت استفاده از Gomu Gomu Pistol! را روی دشمن‌ها چند برابر می‌کند. به طور کلی، گرافیک بازی جزو نقاط مثبت آن برای یک بازی ۶۰ دلاری انیمه‌ای است و نگاه کردن منظره‌ها از راه دور، مبارزات بازی و قسمت‌های مختلف بازی را جذاب‌تر از همیشه جلوه می‌دهد.

مشکلات بازی در چند جای مختلف ظاهر می‌شوند. قبل از هر چیزی، One Piece Odyssey به اسم یک بازی جهان باز یا اپن ورلد منتشر شده است. حتی اگر تعریف اپن ورلد را از بازی‌هایی مثل جی‌تی‌ای و اساسینز کرید جدا کنیم، باز هم One Piece Odyssey هیچ کدام از خصوصیات یک بازی اپن ورلد را درست پیاده نمی‌کند. دنیای بازی بیشتر شبیه به یکی از بازی‌های دوران PS2 کار می‌کند و پر از دیوارهای نامرئی، مسیرهای خطی و سکانس‌های از پیش تعیین‌شده است. بازی کارگردانی بدی ندارد، اما پر از سکانس‌های قابل پیش‌بینی است که بازی برای شما تصمیم می‌گیرد تا الان کات‌سین ببینید، الان با دشمن وارد مبارزه شوید و چیزهای مشابه. شاید بتوانیم این موضوع را به ذات عناوین JRPG ببخشیم، اما حتی در نمونه‌های موفقی مثل Persona 5 که ۶ سال پیش منتشر شده، ضعف‌هایی از این دست دیده نمی‌شود و دنیای بازی واقعا جذاب و پر از فعالیت‌های مختلف است که می‌تواند شما را به خودش جذب کند. این اتفاق در One Piece Odyssey به کیفیت بازی‌هایی مثل پرسونا نمی‌رسد.

یکی از ویژگی‌های مثبت بازی، شخصیت بخشیدن به هر کدام از کاراکترهای بازی است. به لطف نویسندگی خوب، One Piece Odyssey ده‌ها بار اشارات مخفی و علنی را برای طرفداران انیمه و مانگا دارد و این که تمام شخصیت‌ها را می‌توانید کنترل کنید و هر کدام از آن‌ها برای عبور از یک منطقه به کار می‌آیند. مکالمات بین شخصیت‌ها در این بین خیلی فکرشده و درست از آب در آمده است. جدای از این‌ها، بازی در بخش مبارزات کار قابل قبولی را انجام می‌دهد اما هیچ چالش خاصی هم ندارد.

سیستم مبارزات در بازی‌هایی با اکشن نوبتی، بیشتر شبیه به شطرنج بازی کردن هستند و از شما تصمیم‌گیری درست را در بهترین لحظه انتظار دارند. از آن جایی که بازی آن شور و حال بازی‌های اکشن پر زد و خورد را ندارد، حداقل انتظاری که می‌توان داشت، چالش‌برانگیز بودن برخوردهای بازی و پیچیدگی سیستم مبارزات است که متاسفانه اتفاق نمی‌افتد. برای بازیکن‌های کژوال‌تر، این موضوع شاید حتی نکته منفی هم محسوب نشود اما اگر خودتان را مخاطب هاردکور بازی‌های JRPG می‌بینید، احتمالا اصلا با سیستم مبارزات One Piece Odyssey راضی نخواهید شد.

One Piece Odyssey بر اساس نسخه پی‌سی که بندای نامکو در اختیار ویجیاتو قرار داده بررسی شده است.

خلاصه بگم که …

One Piece Odyssey کاملا حس و حال دنیای دوست‌داشتی یکی از محبوب‌ترین انیمه‌های دنیا را در خود دارد اما برای بهتر شدن به عنوان یک اثر JRPG، رقبای بزرگی دارد که تلاشی هم برای رقابت با آن‌ها نمی‌کند.

می‌خرمش…

بازی One Piece Odyssey بیشتر چیزهایی که طرفداران وان پیس از یک بازی ۶۰ دلاری دارند را فراهم می‌کند. با این که بازی ضعف‌های مختلفی هم دارد، اما سبک گرافیکی جذاب و نویسندگی هوشمندانه آن باعث شده تا لحظات به یاد ماندنی را در این بازی تجربه کنید.

نمی‌خرمش…

اگر طرفدار پر و پا قرص دنیای One Piece نیستید و خیلی با داستان و شخصیت‌های آن ارتباط برقرار نمی‌کنید، قید One Piece Odyssey و سیستم مبارزات پیش پا افتاده آن را بزنید.

 • امتیاز ویجیاتو70
 • امتیاز کاربران
  14 ratings7.5/10
 • امتیاز متاکریتیک74

برچسب‌هاانیمه
کپی شد https://vgto.ir/kb0
نظرات (۴)
5 1 امتیاز
امتیاز مطلب
4 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
دیدگاه درون خطی
نمایش تمام نظرات
GOLABIATOR

kono dio da 🌚

Dishonored

Orewa monky D luffy

Crash

One piece is real

4
0
نظرت رو حتما بهمون بگو!x