معرفی ۱۰ پوکمونی که براساس موجودات افسانه‌ای طراحی شده‌اند

این هیولاهای پاکتی دوست داشتنی

۱

برای معرفی پوکمون همین کافیست که بدانید برند پوکمون بیش از ۹۰ میلیارد دلار ارزش دارد ( در اصل باید پوکی‌مان تلفظ شود ولی در ایران با نام پوکمون شناخته می‌شود) با انتشار بازی واقعیت افزوده Pokémon Go در سال ۲۰۱۶ بیشتر از همیشه محبوب شد و اخیرا با ساخت فیلم کارآگاه پیکاچو و عرضه Pokemon Sword and Shield مجدداً سر زبان‌ها افتاده است.

اگر از طرفداران سری بازی‌های Pokémon باشید، احتمالاً این سوال برای شما به وجود آمده است که طراحان از چه منابعی برای خلق پوکمون‌ها استفاده کرده‌اند. در پاسخ باید گفت که طراحی پوکمون‌ها را می‌توان به ۳ دسته متفاوت تقسیم کرد: دسته‌ اول پوکمون‌هایی است که بر اساس تخیل طراحان خلق شده‌اند؛ دسته‌ دوم پوکمون‌هایی است که بر اساس حیوانات واقعی خلق شده‌اند؛ در نهایت نیز دسته سوم از پوکمون‌ها قرار می‌گیرد که ریشه‌ در افسانه‌های کشورهای مختلف به خصوص ژاپن دارند. در این مقاله قصد داریم تا به معرفی ۱۰ مورد از پوکمون‌های دسته سوم بپردازیم که در عین جذاب و دوست داشتنی بودن، ریشه‌ تاریخی تاریکی دارند.

معرفی پوکمون

مالی بر اساس یک داستان قدیمی درباره همسری آدمخوار است

استودیو بازی‌سازی فریک گیمز در زمان طراحی مالی تصمیم گرفت این پوکمون را براساس یک افسانه قدیمی خلق کند. وقتی به افسانه‌های قدیمی ژاپن نگاهی می‌اندازیم، با موجودات مختلف در شکل و اندازه‌های متفاوت روبه‌رو می‌شویم که در میان مردم این کشور با نام یوکای (Yōkai) شناخته می‌شوند. یکی از افسانه‌های قدیمی، درباره‌ کشاورزی بخیل است که از داشتن همسر جدیدش احساس رضایت بسیاری می‌کرد، زیرا او به ندرت گرسنه می‌شد و غذا می‌خورد. همین مسئله نیز باعث شده بود تا این کشاورز بتواند پول‌ و حجم زیادی غذا ذخیره کند.

با گذشت مدتی از ازدواج این دو، کشاورز متوجه می‌شود که غلات و منابع غذایی که ذخیره کرده بود، به سرعت در حال کم شدن است. کشاورز تلاش بسیاری کرد تا بتواند دلیل این اتفاق را بفهمد اما موفق نشد. شرایط به همین منوال پیش رفت تا اینکه یک شب به طور اتفاقی از خواب بیدار می‌شود و علی‌رغم اینکه انتظار داشت تا همسرش را خوابیده ببینید، او را در حالی می‌یابد که دهان دومش در حال بلعیدن منابع غذایی است.

معرفی پوکمون

گروهی از سِیبِلای‌ها به خانواده‌ای در کنتاکی حمله کردند

یکی از عجیب و غریب‌ترین مواجهه‌ انسان‌ها با موجودات ماورا الطبیعی به سال ۱۹۵۵ باز می‌گردد که پرونده‌ آن امروزه با نام Hopkinsville Goblin شناخته می‌شود. در آن زمان، ادعا شد که یک مزرعه روستایی در کنتاکی توسط گروهی از موجودات ناشناخته با قدی معادل ۳ فوت مورد حمله قرار گرفته‌ است. افراد حاضر در مزرعه نیز به محض مشاهده‌ این موجودات، سلاح‌های خود را برداشته و به سمت آن‌ها شلیک کردند.

با توجه به اظهارات شاهدان عینی، این موجودات ترسناک و در عین حال بازیگوش، پاهای لاغرِ کوچک و چشمانِ روشنِ براقی داشتند، گلوله‌ها روی آن‌ها تاثیری نداشت و از بدنشان عبور می‌کرد و نحوه‌ راه رفتن شان نیز دارای نوسان بود. با توجه به شباهت‌هایی که میان سیبلای‌ها و موجودات ماورا طبیعی توصیف شده توسط شاهدان عینی وجود دارد، به نظر می‌رسد طراحان از این پرونده اسرارآمیز برای طراحی الهام گرفته‌اند.

معرفی پوکمون

ویسکَش با وجود آوردن زلزله، هزاران نفر را به کام مرگ فرستاد

در افسانه‌های ژاپن، ماهی غول پیکری به نام اونامازو در اعماق سواحل گل‌آلود زندگی می‌کرد که قدرت بسیاری داشت. پس از یک زلزله مرگبار که باعث کشته شدن هزاران نفر شد، یک ماهیگیر ادعا کرد درست پیش از آغاز زلزله، متوجه فعالیت شدید اونامازو در اعماق ساحل شده است. همین ادعا نیز مردم را به این نتیجه رساند که این گربه‌ماهی عظیم باعث به وجود آمدن زلزله می‌شود.

این گربه‌ماهی که روزگاری در میان موجودات بسیار ترسناک اسطوره‌شناسی ژاپن قرار داشته، به خاطر همین افسانه‌ و ارتباطش با زلزله در طراحی لوگوی سیستم هشدار زودهنگام زلزله کشور ژاپن به کار رفته است. طراحان پوکمون‌ها نیز نتوانستند قید پتانسیل‌های این موجود افسانه‎‌ای را بزنند و با الهام‌گیری از او، ویسکش را خلق کردند.

معرفی پوکمون

ناین تیلز می‌تواند به قدرتی خداگونه دست یابد

فاکس اسپیریت‌ها اگر چه حضور پر رنگی در افسانه‌های ژاپن دارند اما ریشه‌‌شان به فرهنگ باستانی چین باز می‌گردد. یکی از ویژگی‌های نژاد آن‌ها، این است که هر صد سال یک دم جدید در می‌آورند و زمانی که تعداد دم هایشان به عدد ۹ برسد، به دانش بی نهایت و قدرتی خداگونه دست پیدا می‌کنند و خز سرخ‌رنگشان به سفید تغییر می‌کند. وُلپیکس بدون شک بر اساس فاکس اسپیریت طراحی شده است، با این تفاوت که رنگ خز این پوکمون با رسیدن تعداد دم‌ها به ۳ تغییر پیدا می‌کند.

معرفی پوکمون

جِنیکس علاقه بسیاری به خوردن گوشت دارد

در افسانه‌های ژاپن، موجوداتی به نام یاما-اوبا وجود دارند که معنی اسم آن‌ها به فارسی «عجوزه کوهستان» است. این موجودات به تنهایی در کوه‌های یخی زندگی می‌کنند و تنها هدفشان، اغوا کردن مسافران گم شده در مسیرهای کوهستانی است. بعد از فریب دادن نیز طعمه‌ها را به غار خود می‌برند و پس از کشتن، از گوشت‌شان تغذیه می‌کنند.

در کشور ژاپن به خانم‌های پیرو مد گانگورو، یامانبا می‌گویند که اشاره‌ای به افسانه‌ عجوزه کوهستان است. از ویژگی‌های شاخص این مد می‌توان به پوشیدن لباس‌های پر زرق و برق، استفاده از آرایش غلیط و سفید کردن موها اشاره کرد. جدا از شباهت‌های ظاهری میان جنیکس و عجوزه کوهستان، این پوکمون در دسته‌ Ice و Psychic قرار گرفته است که باعث می‌شود تا از لحاظ اخلاقی نیز شباهت‌هایی به این دو وجود داشته باشد.

معرفی پوکمون

ابسول رازهای دنیای ماورا طبیعه را در اختیار شما می‌گذارد

در افسانه‌های چینی نقل شده روزی امپراتور زرد یا هوانگ تی (فرمانروای اسطوره‌ای و قهرمان ملی چین) مشغول گشت‌زنی در نزدیکی دریای شرقی بوده است که به طور اتفاقی با بای‌زی مواجه می‌شود. در این ملاقات، بای‌زی رازهای دنیای ماورا الطبیعه را در اختیار هوانگ تی گذاشت و به او آموخت که چگونه هزاران گونه‌ مختلف از موجودات افسانه‌ای را شکست دهد. از ویژگی‌های این موجودِ باشکوه می‌توان به یال سفید رنگِ معلق در هوا، شاخ‌های بلند و داشتن ۳ چشم اشاره کرد.

بای‌زی افسانه‌ای و مرموز در فرهنگ ژاپن نیز دیده شده است با این تفاوت که در میان مردم این کشور با نام کوتابه شناخته می‌شود. گسترش آوازه‌ این موجود به زمانی باز می‌گردد که درست چند روز پیش از شیوع طاعون در یک دهکده، مردم آنجا را از خطر قریب الوقع مطلع کرد و آن‌ها را نجات داد. در دنیای سری بازی‌های پوکمون، ابسول نیز وظیفه مشابهی دارد و انسان‌ها را از خطرهای پیش رو مطلع می‌کند. جدا از این موضوع، نمی‌توان از شباهت‌های ظاهری ابسول و کوتابه (یا بای‌زی) چشم پوشی کرد.

معرفی پوکمون

دونسپارس، موجودی افسانه‌ای که مردم ژاپن دوستش دارند

صحبت کردن درباره‌ خدایان و الهه‌های مختلف کافی است و اکنون می‌خواهیم درباره سوچینوکو صحبت کنیم. این موجودات طولی به اندازه ۳۰  الی ۸۰ سانتی‌متر دارند و بسیار به مار شبیه هستند با این تفاوت که بخش‌های مرکزی بدن‌شان از سر و دُم زخیم‌تر است. این موجود در کنار داشتن قابلیت پرش، به خوبی می‌تواند صحبت کند و گرایش عجیبی نیز به دروغ گفتن دارد.

پوکمون

به نظر شما ارتباطی میان مانتریک و گرگ افسانه‌ای وجود دارد؟

در اسطوره‌شناسی ژاپن از شینتو به عنوان خدای آذرخش یاد می‌شود که همدمی به نام رایجو دارد. این همدم در واقع حیوانی است که در داستان‌های مختلف به شکل‌های متفاوت از جمله گربه، راسو یا گرگ توصیف شده و بدنش نیز توسط بارقه‌های آذرخش احاطه شده است.

طبق افسانه‌های قدیمی، رایجو عادت دارد در طول روز‌های طوفانی تغییر شکل داده و در شکم کودکان پناه بگیرد. اگرچه این این ادعا امروزه دور از ذهن به نظر می‌رسد اما در گذشته روش مناسبی برای جلوگیری از خروج کودکان از مکان‌های بسته در شرایط آب و هوایی نامساعد به شمار می‌رفته است.

پوکمون

یک جادوگر یهودی گلورک را به دنیای انسان‌ها فرا خواند

تاکنون به جز یک مورد، تمامی پوکمون‌هایی که معرفی شده‌‌اند، ریشه‌‌شان به موجودی افسانه‌ای در اسطوره‌شناسی ژاپن باز می‌گشت. این‌بار قرار است به سراغ پوکمونی برویم که ریشه‌ در افسانه‌های کشور جمهوری چک دارد. در قرن شانزدهم میلادی، جمعیت یهود شهر پراگ وضعیت خوبی نداشتند و به طور مداوم توسط حکومت وقت مورد آزار و اذیت قرار می‌گرفتند. در چنین شرایطی، یکی از خاخام‌‌ها به درگاه خداوند دعا کرد تا محافظی از جنس خاک رس (گولم) برای یهودیان شهر ارسال کند که بیش از این جان و مالشان در معرض خطر قرار نگیرد.

اگرچه یکی از پوکمون‌ها طراحی گولم‌گونه دارد اما بدون هیچ شک و شبهه‌ای گلورک بر اساس موجود افسانه‌ای شهر پراگ خلق شده است. اگر به مجسمه‌های گولم پراگ که در نقاط مختلف این شهر قرار دارد نگاهی بیندازید، متوجه طراحی مشابه آن‌ها خواهید شد. روی تمامی مجسمه‌ها دو ترک و یک بند وجود دارد که چنین ویژگی در طراحی گلورک نیز دیده می‌شود.

پوکمون

در شب‌های سرد زمستانی، مراقب بانوی سفیدپوش باشید!

یکی دیگر از یوکای‌ها که منبع طراحی یک پوکمون قرار گرفته، یوکی اونا نام دارد. در اسطوره‌های ژاپنی از او به عنوان زنی زیبارو یاد شده است که کیمونویی سفید رنگ می‌پوشد و در شب‌های سرد ظاهر می‌شود. علاوه بر این، او در فاصله کوتاهی از زمین شناور است و هیچ ردپایی از خود بر جای نمی‌گذارد.

با توجه به افسانه‌ها، اگر فردی با او مواجه شود مرگ او حتمی است؛ ممکن است او را در همان نقطه‌ای که ایستاده‌ است منجمد کند، او را با اغواگری از پناهگاهش دور کند تا از سرما بمیرد یا درب خانه‌‌اش را بشکند و هوای بسیار سرد را وارد آن کند. پوکمون گلالی به یقین بر اساس یوکی اونا طراحی شده است. همانند او، رنگ سفید تمام بدنش را پوشانده است و می‌تواند شکار خود را منجمد کند.

منبع: Gamezup

.کپی شد http://dgto.ir/1anp

1
نظر تو چیه ؟

avatar
1000
1 نظرات
0 پاسخ ها
0 دنبال کنندگان
 
بیشترین واکنش
پرطرفدار ترین
1 نویسندگان دیدگاه
Mohammad Amin آخرین نویسندگان دیدگاه
  مشترک شدن  
جدید ترین قدیمی ترین بیشترین امتیاز
اطلاع رسانی کن
Mohammad Amin
کاربر
Mohammad Amin

جالب بود

ورود
بارگذاری...
ثبت نام
بارگذاری...