ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از ویجیاتو انتخاب کنید.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
اصلا راضی نیستم
واقعا راضی‌ام
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر ویجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فیلم ۲۰۲۳ کتاب - Banner
کتاب و ادبیات

۷ فیلم سال ۲۰۲۳ که از روی کتاب ساخته می‌شوند

اقتباس کردن و الهام گرفتن از روی کتاب برای ساخت فیلم، سنتی است که برای سال‌ها ادامه پیده کرده. فیلم‌های اقتباسی، گاه با وفاداری و گاه با دگرگونی‌های کوچک و بزرگ، داستان‌هایی را به تماشاگران ...

محمدرضا صفری
نوشته شده توسط محمدرضا صفری | ۱۲ خرداد ۱۴۰۲ | ۱۹:۰۰

اقتباس کردن و الهام گرفتن از روی کتاب برای ساخت فیلم، سنتی است که برای سال‌ها ادامه پیده کرده. فیلم‌های اقتباسی، گاه با وفاداری و گاه با دگرگونی‌های کوچک و بزرگ، داستان‌هایی را به تماشاگران عرضه می‌کنند که شاید هیچگاه در قالب کتاب تجربه نکرده باشند و نخواهند کرد. در هر حال، فیلم‌ها گستره‌ی بیشتری از مخاطبان را در اختیار دارند و در مدت زمان کوتاه‌تری به روایت داستانشان می‌پردازند. سال ۲۰۲۳ نیز از این قاعده جدا نیست. در سال ۲۰۲۳ هم شاهد ساخت چندین فیلم از روی کتاب هستیم که در این نوشتار به سراغ ۷ مورد از مهم‌ترین آن‌ها می‌رویم.

همچنین شما می‌توانید مقاله مرتبط با بهترین فیلمهای ۲۰۲۳ را نیز از ویجیاتو بخوانید.


The Color Purple

  • بر اساس رمان «رنگ ارغوانی» نوشته‌ی آلیس واکر

رمان رنگ ارغوانی روایتی از یک دختر جوان آفریقایی-آمریکایی است که در ابتدای قرن بیستم میلادی در یکی از ایالت‌های جنوبی ایالات متحده‌ی آمریکا زندگی می‌کند. البته زندگی این دختر پر است از سختی و مشقت؛ او در طول زندگی خود گونه‌های فراوانی از خشونت‌های فیزیکی، جنسی و کلامی را تحمل می‌کند که در رمان رنگ ارغوانی از آن‌ها برای خدای خودش می‌نویسد.

این رمان به شکل نامه‌نگارانه نوشته شده و برای نخستین بار در سال ۱۹۸۲ به چاپ رسید. پیش از این استیون اسپیلبرگ در سال ۱۹۸۵ از روی رمان رنگ ارغوانی یک فیلم با همان نام ساخته بود. حالا و در سال ۲۰۲۳ نیز یک نسخه‌ی دیگر از فیلم The Color Purple ساخته می‌شود که کارگردانی آن بر عهده‌ی بلیتز بازاول است و ستارگانی همچون فانتازیا بارینو، کولمن دومینگو، تراجی پی. هنسون و هلی بیلی در آن ایفای نقش می‌کنند.

Dune: Part Two

  • بر اساس رمان «تلماسه» نوشته‌ی فرانک هربرت

در سال ۲۰۲۳ بخش دوم فیلم اقتباس شده از کتاب تلماسه اکران خواهد شد. ماجرای تلماسه در آینده‌ای دور روایت می‌شود که در آن، انسان‌ها به جای کشورگشایی به سراغ سیاره‌گشایی رفته‌اند. حالا نیز چند خاندان نیرومند به دنبال این هستند تا به قدرت، منابع و نفوذ خود بیفزایند و برای همین با همدیگر درگیر می‌شوند.

دنی ویلنوو در سال ۲۰۲۱ نخستین بخش از این سری اقتباس شده از رمان تلماسه را به روی پرده‌های سینما آورد. پیش از آن، دیوید لینچ در سال ۱۹۸۴ یک برگردان از تلماسه ساخته بود که چندان مورد پسند منتقدان و تماشاچیان قرار نگرفت. حالا در بخش دوم ساخته‌ی دنی ویلنوو، روایت از پیوستن پل اتریدیز به فرمن‌ها پیش می‌رود. در فیلم Dune: Part Two ستارگانی همچون آستین باتلر، فلورنس پیو، کریستوفر واکن و لئا سیدو به این فرانچایز اضافه شده‌اند.

مطلب پیشنهادی
داستان هیولا‌ی گوشت‌خوار مخوف
45 عنوان از بهترین فیلم های زامبی محور تاریخ سینما

The Hunger Games: The Ballad of Songbirds & Snakes

  • بر اساس رمان «تصنیف پرندگان آوازخوان و مارها» نوشته‌ی سوزان کالینز

فرانچایز رمان‌ها و فیلم‌های The Hunger Games یکی از فرانچایزهای سرشناس هزاره‌ی نوی میلادی هستند که ویژه‌ی مخاطبان نوجوان پدید آمده‌اند. در این فرانچایز، ماجرای یک مسابقه روایت می‌شود که در آن چندین نفر باید در یک پیکار مرگبار در برابر هم قرار بگیرند.

موفقیت بازی‌های گرسنگی به قدری بود که ۱۰ سال پس از انتشار واپسین رمان این سری، یعنی زاغ مقلد، یک رمان پیش‌درآمد با نام تصنیف پرندگان آوازخوان و مارها در سال ۲۰۲۰ از این فرانچایز منتشر شد. اکنون و در سال ۲۰۲۳ نیز یک فیلم اقتباسی از این کتاب ساخته می‌شود که کارگردانی آن بر عهده‌ی فرانسیس لارنس خواهد بود و بازیگرانی همچون پیتر دینکلیج، هانتر شیفر، تام بلیث و ریچل زگلر را در خود جای داده است.

The Meg 2: The Trench

  • بر اساس رمان «گودال» نوشته‌ی استیو آلتن

فیلم The Meg سال ۲۰۱۸ یک عنوان علمی-تخیلی و ترسناک بود به که صورت ناوفادارانه‌ای از روی کتاب مگ: رمانی از ترس عمیق نوشته‌ی استیو آلتن ساخته شد. در این روایت، جوناس تیلور در یک ماجرای هیجان‌انگیز و ترسناک در برابر خطراتی از جنس آب‌های ژرف، یعنی کوسه‌ها، قرار می‌گیرد. در فیلم اقتباس شده از این رمان، جیسون استاتهام سرشناس است که نقش جوناس تیلور را بازی می‌کند.

حالا نیز در سال ۲۰۲۳ هم جیسون استاتهام و هم یک کتاب دیگر از استیو آلتن بازگشته‌اند تا فیلم The Meg 2: The Trench را بسازند. بخش دوم از سری فیلم‌های The Meg این بار بر اساس رمان گودال ساخته می‌شود که در سال ۱۹۹۹ به عنوان دنباله‌ی مگ: رمانی از ترس عمیق راهی بازار شد.

The Last Voyage of the Demeter

  • بر اساس رمان «دراکولا» نوشته‌ی برام استوکر

رمان دراکولای برام استوکر که در سال ۱۸۹۷ منتشر شد، یکی از پرآوازه‌ترین روایت‌های از خون‌آشام‌ها و دراکولا به شمار می‌آید که بر اساس ادبیات گوتیک نوشته شده است. دراکولا نخستین نوشته‌ی ادبی درباره‌ی خون‌آشام‌ها نبود ولی به طور کلی موفقیت‌ترینِ آن‌ها محسوب می‌شود. موفقیت رمان دراکولا به اندازه‌ای بود که هنوز هم بعد از گذشت بیش از ۱ قرن از انتشارش، مورد اقتباس، برگردان و الهام قرار می‌گیرد.

تازه‌ترین اقتباس از کتاب دراکولای برام استوکر مربوط به فیلم The Last Voyage of the Demeter سال ۲۰۲۳ است. دراکولا به شکل یک رمان نامه‌نگارانه نوشته شده که از چندین بخش پدید آمده است. برای ساخت فیلم The Last Voyage of the Demeter نیز از فصل گزارش سفرنامه‌ی کاپیتان الهام گرفته می‌شود. بازیگرانی همچون کوری هاکینز، دیوید دستمالچیان و لیام کانینگهام با کارگردانی آندره اوردال در ساخت The Last Voyage of the Demeter همکاری دارند.

مطلب پیشنهادی
منهای اونا ما باقی میمونیم.
نقد فیلم تفریق – اونا کم شن من و تو جمع می‌شیم

Salem's Lot

  • بر اساس رمان «سیلمز لات» نوشته‌ی استیون کینگ

نوشته‌های استیون کینگ تبدیل یکی از بهترین منابع فیلم‌سازان (و حتی سازندگان دیگر مدیوم‌ها) برای اقتباس و الهام به شمار می‌آیند؛ به طوری که در بین نویسندگان زنده، بیش از همه از آثار استیون کینگ آمریکایی در ساخت فیلم‌ها استفاده شده است. اکنون هم در سال ۲۰۲۳، برای بار چندم، کتاب سیلمز لات استیون کینگ برای ساخت اقتباسی با همین نام مورد توجه قرار گرفته است.

ماجرای رمان سیلمز لات که در واقع دومین رمان چاپ شده از استیون کینگ به شمار می‌آید درباره‌ی نویسنده‌ایست که به محله‌ی دوران کودکی خود بازمی‌گردد و می‌فهمد که ساکنانش در حال تبدیل شدن به خون‌آشام هستند. کارگردانی برگردان فیلمی این رمان بر عهده‌ی گری دابرمن است و بازیگران همچون لوئیس پولمن، مکنزی لی، بیل کمپ و پیلو اسبک در ساخت فیلم Salem's Lot دخیل هستند.

Oppenheimer

  • بر اساس بیوگرافی «پرومته‌ی آمریکایی: پیروزی و تراژدی جی. رابرت اوپنهایمر» نوشته‌ی کای بیرد و مارتین جی. شروین

کریستوفر نولان در تازه‌ترین ساخته‌ی خود به سراغ جی. رابرت اوپنهایمر رفته است. اوپنهایمر به خاطر نقشش در پروژه‌ی منهتن به عنوان پدر بمب اتمی شناخته می‌شود؛ همان بمبی که در طول جنگ جهانی دوم مورد استفاده قرار گرفت. نولان برای نوشتن فیلم‌نامه‌ی اثر تازه‌ی خود رو به یک بیوگرافی آورده است.

زندگی‌نامه‌ی اوپنهایمر که توسط کای بیرد و مارتین جی. شروین نوشته شده است با نام پرومته‌ی آمریکایی: پیروزی و تراژدی جی. رابرت اوپنهایمر شناخته می‌شود که در سال ۲۰۰۵ برای نخستین بار منتشر شد. ستارگان سرشناس فراوانی برای ساخت یک اقتباس از این بیوگرافی با کریستوفر نولان همکاری دارند که از بین آن‌ها این کیلین مورفی است که در نقش جی. رابرت اوپنهایمر قرار می‌گیرد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی