ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از ویجیاتو انتخاب کنید.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
اصلا راضی نیستم
واقعا راضی‌ام
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر ویجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

اخبار و مقالات

تمکن مالی برای ویزای تحصیلی چیست؟

متقاضیانی که قصد مهاجرت تحصیلی دارند، قطعا با عبارت تمکن مالی مواجه می‌شوند. این مدرک یکی از مهم‌ترین مدارک جهت گرفتن پذیرش تحصیلی و ویزای تحصیلی می‌باشد که اطلاع از چم و خم آن درصد ...

تیم ویجیاتو
نوشته شده توسط تیم ویجیاتو | ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ | ۱۶:۳۰

متقاضیانی که قصد مهاجرت تحصیلی دارند، قطعا با عبارت تمکن مالی مواجه می‌شوند. این مدرک یکی از مهم‌ترین مدارک جهت گرفتن پذیرش تحصیلی و ویزای تحصیلی می‌باشد که اطلاع از چم و خم آن درصد موفقیت متقاضی را بالا می‌برد. در این مطلب از لتس گو یونی سعی داریم به تمامی سوالات مربوط به نیاز تمکن برای ویزای تحصیلی، تمکن مالی برای ویزای تحصیلی کانادا، انگلیس و هلند و همچنین شرایط مهاجرت تحصیلی بدون تمکن مالی پاسخ دهیم.

تمکن مالی برای ویزای تحصیلی

تمکن مالی یا Proof of Funds برای ویزای تحصیلی یکی از موارد ضروری برای موفقیت در اخذ ویزا می‌باشد. برای دریافت ویزای دانشجویی، دانشجویان باید توانایی مالی‌شان را برای پرداخت هزینه‌های خود در کشور مقصد اثبات کنند. این مدرک سندی رسمی است که موجودی و تراکنش‌های حساب شخص را نشان می‌دهد.

این گواهی باید به نام متقاضی باشد و حتما ترجمه شود؛ چرا که هنگام ارائه به سفارت نسخه ترجمه شده آن نیاز است. همچنین ارائه منابع مالی، مانند فیش‌های حقوقی، مجوز کسب و کار، قرارداد کار، اسناد فروش خانه و ماشین و غیره نیز مهم است؛ چرا که نشان می‌دهد پول جدیدا در حساب گذاشته نشده و از منابع قانونی آمده است.

این مدرک باید توسط یک بانک عمومی یا خصوصی که تحت نظارت بانک مرکزی ایران است صادر شود؛ چرا که تنها در این صورت سفارت‌خانه‌های تمام کشورها آن را به عنوان اثبات وضعیت مالی فرد قبول خواهند کرد. صدور این نامه معمولا ۳ تا ۵ روز طول می‌کشد. در بخش زیر تمکن محبوب‌ترین کشورهای متقاضیان برای مهاجرت تحصیلی را به اختصار بررسی می‌کنیم.

تمکن مالی برای ویزای تحصیلی کانادا

تمکن مالی برای ویزای تحصیلی کانادا چقدر است؟ کانادا مقصد رویایی بسیاری از مهاجران به ویژه ایرانیان است. برای مهاجرت تحصیلی به کانادا شخص باید ویزای دانشجویی و اجازه اقامت دریافت کند، که نیاز به ارائه اسناد مختلفی همچون گواهی تمکن مالی دارد.

یکی از مهم‌ترین اسناد، گواهی تمکن است که نشان می‌دهد متقاضی می‌تواند هزینه‌های شهریه و زندگی برای سال اول در کانادا را تامین کند. به عنوان مثال، اگر شهریه ۱۵ هزار دلار در سال باشد، متقاضی باید اثبات کند این مقدار، به علاوه هزینه‌های سفر و زندگی را پوشش می‌دهد.

این گواهی باید به شکل صورتحساب بانکی باشد و حداقل ۱۲ ماه هزینه‌ها را پوشش دهد. اگر متقاضی متأهل باشد، باید هزینه‌های همسر خود را نیز پوشش دهد. مبلغ لازم برای کشور کانادا حدود ۲۰ هزار دلار است که باید بین ۴ تا ۶ ماه قبل از درخواست متقاضی در بانک گذاشته شود.

تمکن مالی برای ویزای تحصیلی انگلیس

تمکن مالی برای ویزای تحصیلی انگلیس لازم است؟ برای تحصیل در انگلیس نیز، دانشجویان باید ویزای دانشجویی و اجازه اقامت دریافت کنند، که نیاز به ارائه این مدرک دارند و مقدار آن بستگی به هزینه‌های دوره، مدت زمان و مکان تحصیل دارد، که تمامی این موارد در گواهی پذیرش تحصیل (CAS) ارائه می‌شوند.

دانشجویان همچنین باید نشان دهند که حداقل برای ۲۸ روز متوالی، به مدت ۳۱ روز از تاریخ درخواست ویزا، پول کافی برای پوشش خود دارند که این مقدار بین ۱۰ هزار تا ۱۲ هزار پوند به علاوه هزینه‌های تحصیلی یک ساله، محاسبه شده است.

تمکن مالی برای ویزای تحصیلی هلند

تمکن مالی برای ویزای تحصیلی هلند در سال جدید چقدر است؟ برای تحصیل در هلند، شما باید توانایی مالی خود را برای پرداخت هزینه‌های تحصیلی و زندگی خود اثبات کنید. تمکن برای کل دوره تحصیل (حدود ۸۷۰ یورو در ماه) شامل موارد زیر است:

  • هزینه‌های درخواست از اداره تابعیت و مهاجرت هلند
  • هزینه‌های تحصیلی رشته

این مبلغ برای هلند حدود ۱۴ هزار یورو است که باید به همراه هزینه‌های تحصیلی به حساب دانشگاه ریخته شود. فرد می‌تواند پس از رسیدن به هلند، این پول را از دانشگاه پس بگیرد.

نرخ ارز برای تمکن مالی

نرخ ارز برای تمکن مالی سوال دیگری است که ممکن است برای متقاضیان پیش آید. با توجه به وضعیت ناپایدار فعلی، توصیه می‌شود حتما قیمت‌ها روزانه و حتی ساعتی چک شوند. بانک‌ها از نرخ ارز دولتی استفاده می‌کنند، اما سفارت‌خانه‌ها نرخ بازار آزاد را ملاک قرار می‌دهند، بنابراین توصیه می‌شود که معادل ریالی و به روز ارز بررسی شود.

عواقب جعل نامه تمکن

در بازار گرم مهاجرت این روزها، ممکن است بعضی افراد کلاهبردار و کم اطلاع به متقاضی پیشنهاد دهند که گواهی جعلی ارائه دهد؛ که این کار به هیچوجه پیشنهاد نمی‌شود و باید فقط اسناد اصلی ارائه شوند. به هیچوجه نباید از کپی‌های جعلی، مانند صورتحساب بانکی استفاده شود. این اسناد توسط سفارت‌خانه کشوری که متقاضی می‌خواهد در آن تحصیل کند، بررسی می‌شوند و اگر مشخص شود جعلی هستند، فرد ممکن است با عواقب جدی روبرو شود، مانند:

  • ثبت رکورد منفی در دپارتمان مهاجرت کشور مورد نظر
  • تحریم متقاضی توسط سفارت‌خانه به مدت ۵ تا ۱۰ سال (این زمان بسته به قوانین مهاجرت هر کشور متفاوت است و ممکن است کمتر یا بیشتر باشد.)
  • از بین رفتن پول و زمان صرف شده
  • مشکلات حقوقی در صورت اقامه دعوی توسط بانکی که نامه آن جعل شده

برخی از افراد سودجو در حوزه مهاجرت تحصیلی ممکن است وعده دهند که بدون پول و سرمایه یا تمکن می‌شود به کشورهای مختلف، مهاجرت کرد. این موضوع صحت ندارد و هر کشوری هزینه‌های خود را دارد؛ برخی ارزان‌تر و برخی گران‌تر.

مهاجرت تحصیلی بدون تمکن

مهاجرت تحصیلی بدون تمکن در بعضی کشورها با شرایط خاص ممکن است. بسیاری از کشورهای معتبر، مانند ایالات متحده، کانادا و کشورهای منطقه شنگن، بدون این مدرک، ویزا صادر نمی‌کنند. اما برخی استثناها و جایگزین‌هایی وجود دارد که آگاهی از آن‌ها مفید است.

برخی از کشورها، مانند ارمنستان، روسیه، ترکیه، آذربایجان، قبرس و غیره برای ویزای دانشجویی یا نیاز به تمکن ندارند یا مبلغ کمی نیاز دارند. این کشورها ممکن است شاخص‌های دیگری داشته باشند که متقاضی باید برآورده کند. بهتر است راجع به کشورهای مختلف تحقیق کامل صورت گیرد؛ زیرا به طور مثال، کشوری مانند ایتالیا نیز در مقایسه با بسیاری کشورها به مبلغ کمی برای تمکن نیاز دارد.

گزینه دیگری که می‌تواند بار تمکن را از دوش متقاضی بردارد، درخواست کمک هزینه یا فاند کامل است. این آپشن تمام هزینه‌های تحصیلی و زندگی متقاضی را در کشور مورد نظر پوشش داده و معمولا توسط دولت یا سازمان‌های ویژه دیگری از کشور مقصد تامین می‌شود.

با این حال، پروسه گرفتن فاند و بورسیه بسیار رقابتی بوده و نیاز به نمرات عالی و رزومه قوی دارد. فرد باید درخواست خود را با دقت آماده و زودتر از ددلاین اقدام کند تا شانس خود را برای دریافت فاند کامل افزایش دهد. یکی از خدماتی که مجموعه لتس گو یونی ارائه می‌دهد، بررسی شرایط و اقدام برای گرفتن فاند برای متقاضی محترم می‌باشد.

کلام پایانی

نامه تمکن یک سند حیاتی برای دریافت انواع ویزاها، به ویژه ویزای دانشجویی است و بیشتر کشورها برای صدور ویزا این گواهی را می‌خواهند. جعل این سند می‌تواند عواقب جدی داشته باشد، بنابراین ما به شما توصیه می‌کنیم از هر نوع جعل خودداری کنید و قبل از آماده کردن آن از متخصصان مشورت بگیرید. در نهایت، اگر شما یا عزیزانتان قصد تحصیل در خارج را دارید، مشاوران لتس گو یونی می‌توانند شما را در این فرایند پرچالش یاری دهند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی