ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از ویجیاتو انتخاب کنید.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
اصلا راضی نیستم
واقعا راضی‌ام
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر ویجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

مقالات

خطری جدید برای دیابلو به نام Path of Exile 2

پیش به سوی رقابتی جذاب

امیرحسین وفاراد
نوشته شده توسط امیرحسین وفاراد | ۲۳ خرداد ۱۴۰۳ | ۲۲:۰۰

چند وقتی است که بازی Diablo 4 را بازیکنان زیر نظر دارند. این بازی با تبلیغات گسترده‌ای که داشت توانست به سرعت به یکی از پرفروش‌ترین بازی‌های سال تبدیل شود. حالا دقیقا همان موقعی که گیمرها دیگر از این بازی خسته شده‌اند و توانایی تحمل باگ‌های زیاد آن را ندارند، استودیو Grinding Gear Games می‌خواهد از این موقعیت به نحو احسن استفاده کند و بازی Path of Exile 2 را منتشر کند. نسخه اول این بازی تقریبا ۱۰ سال پیش منتشر شد و یک جورایی جانشین دیابلو ۲ بود. ولی خب بعد از آن دائما بزرگ‌تر و بزرگ‌تر شد تا جایی که به یک بازی جدا و مستقل خودش تبدیل شد. هر دو این بازی‌های ARPG ریشه‌هایی یکسان دارند، ولی فقط یکی از آن‌ها می‌تواند بهترین سبک خودش باشد.

یکی از اصلی‌ترین دلایل موفقیت دیابلو ۴ گیم‌پلی بازی بود. در این بازی سیستم گیم‌پلی به حالت کلاسیک خودش برگشت و تعداد زیادی از بازیکنان را خوشحال کرد. تغییرات نه‌چندان محبوبی که در دیابلو ۳ و ایمورتالز ایجاد شده بود از بین رفت و بازی دوباره توانست خودش را در دل طرفداران این سبک جای کند. متاسفانه Path of Exile 2 چندان سابقه بلند بالایی ندارد که بتوانیم آن را مقایسه کنیم، ولی بهبود‌های زیادی را در این بازی نسبت به نسخه قبلی‌اش خواهیم دید. اگر دوست دارید در مورد رقابت احتمالی این دو بازی بیشتر بدانید، در ادامه با ویجیاتو همراه باشید.

گیم‌پلی بازی Path of Exile 2


اگر بازی قبلی Path of Exile را بازی کرده باشید، باید انتظار تغییرات زیادی را از این بازی داشته باشید. دیگر تمامی کلاس‌ها و شخصیت‌ها توانایی جاخالی دارند و محدودیتی در این زمینه نخواهند داشت. درست است که این کار باعث نمی‌شود که مثل یک سری از بازی‌ها ضد ضربه شوید، ولی اگر در زمان درستی این کار را انجام دهید، می‌توانید به خوبی جاخالی دهید.

در این بازی نقش‌آفرینی شما می‌توانید یک کلاس را انتخاب کنید و آن را به قوی‌ترین کلاس بازی تبدیل کنید. یک سری جواهر هم در بازی وجود دارد که به کمک آن‌ها می‌توانید از توانایی‌های کلاس‌های دیگر هم استفاده کنید و این موضوع باعث می‌شود که ترکیب‌های قوی و بسیار متفاوتی را بتوانید به وجود بیاورید.

شما در این بازی می‌توانید سلاح‌ها و زره‌های قوی‌ خود را بسازید یا می‌توانید آن‌ها را پیدا کنید. هر کدام از دشمنان بازی این شانس را دارند که یک آیتم خوب، مثل زره یا سلاح را بیندازند. ولی خب اگر هم بخواهید می‌توانید مواد اولیه مورد نیاز را جمع کنید و خودتان چنین زره‌ها و سلاح‌هایی را بسازید. از نظر گیم‌پلی نسخه اول این بازی خیلی خوب بود، ولی طی یک مصاحبه با کارگردان بازی مشخص شد که این بازی می‌خواهد رقیب اصلی Diablo 4 و Last Epoch باشد و برای همین قصد دارد که بهترین گیم‌پلی ممکن یک ARPG را به نمایش بگذارد. حالا باید صبر کنیم و ببینیم که گیم‌پلی نوین Path of Exile 2 حریف گیم‌پلی کلاسیک دیابلو می‌شود یا خیر.

کلاس‌های بیشتر و بهتر


یکی از اصلی‌ترین تفاوت‌هایی که Path of Exile 2 با دیابلو خواهد داشت، تعداد کلاس‌هایش است. در این بازی هفت شخصیت وجود دارد که هر کدام از آن‌ها به نحوی یک کلاس جدا محسوب می‌شوند. از بین آن‌ها، ۶ نفر از آن‌ها به ۳ زیرشاخه کلاس‌ها دسترسی دارند که در مجموعه ۱۸ ترکیب یا کلاس مختلف و کاملا متفاوت را به وجود می‌آورند. نفر هفتم تنها به یک زیرشاخه دسترسی دارد و در حالت کلی شما به ۱۹ کلاس مجزا دسترسی خواهید داشت. چنین ویژگی‌ای برای این بازی یک نقطه قوت خیلی خوب محسوب می‌شود، چون بازیکنان شاید بیشتر از هر چیزی به دنبال یک بازی بزرگ با ترکیبات متنوع هستند.

در بازی دیابلو شما تنها به ۵ کلاس دسترسی دارید ولی در این بازی شما علاوه بر ۱۹ کلاسی که با توجه به شخصیت و انتخاب‌های شما تعیین می‌شود، می‌توانید در ابتدا از بین ۱۲ کلاس اولیه هم یکی را انتخاب کنید. حالا خودتان می‌توانید بفهمید که بازی چقدر می‌تواند بزرگ و متفاوت باشد. هر کدام از این کلاس‌ها هم قرار است که ویژگی‌های مخصوص خودشان را داشته باشند و هر کدام از آن‌ها این پتانسیل را خواهند داشت که به قوی‌ترین کلاس بازی تبدیل شوند.

ارتباط با بازی قبلی


این بازی به هیچ عنوان قرار نیست از نظر داستانی مرتبط با بازی قبلی باشد. استودیو Grinding Gear Games اعلام کرد که درست است که این دو بازی در یک دنیا قرار دارند و هر دو همزمان اتفاق می‌افتند. یعنی شما می‌توانید هر کدام از این دو بازی را بازی کنید و در نهایت به یک پایان مشترک می‌رسید. برای همین اگر بازی اول را تجربه نکرده‌اید نیازی به نگرانی نیست، بدون آن هم می‌توانید از این بازی لذت ببرید.

تفاوت اصلی با Diablo 4


این موضوع کاملا مشخص است که بزرگ‌ترین تفاوت این بازی با دیابلو در تنوع است. Path of Exile 2 دنیای بزرگ‌تر، گیم‌پلی گسترده‌تر و کلاس‌های خیلی بیشتری دارد. در بازی‌های ARPG تنوع خیلی مهم است، چون بزرگ‌ترین سرمایه‌های این بازی‌ها این است که بازیکنان دلشان بخواهد که دوباره برگردند و بازی کنند. تنوع هم اصلی‌ترین محرکی است که باعث می‌شود ما بخواهیم به یک بازی برگردیم.

البته اشتباه نکنید. دیابلو هم بازی به شدت بزرگ و متنوعی است. این بازی با سیستم کلاس‌ها و مهارت‌هایی که دارد باعث می‌شود که شما بخواهید ساعت‌ها ترکیب‌های مختلفی را امتحان کنید تا بهترین ممکن را پیدا کنید. ولی اگر صرفا بخواهیم تمامی جزئیات کوچک را نادیده بگیریم و این دو بازی را به صورت مستقیم با هم مقایسه کنیم، دیابلو در مقابل Path of Exile 2 چندان تنوعی ندارد.

آیا امیدی به دیابلو وجود دارد؟


یکی از خبرهای خوبی که برای دیابلو وجود دارد این است که فصل جدید آن قرار است به زودی شروع شود. با شروع این فصل جدید، احتمالا شاهد انتشار یکی دو کلاس جدید برای این بازی و مقداری محتوا باشیم. در کنار آن، دیابلو یک بازی معروف و کالت است که نیازی به تبلیغ ندارد و اگر بخواهد می‌تواند تمام هزینه‌هایش را بر روی ارتقا بازی متمرکز کند. ولی Path of Exile 2 چنین خوش‌شانسی‌ای ندارد و شاید از این منظر نتواند تاج را از روی سر دیابلو بردارد.

استودیو سازنده بازی این موضوع را عنوان کرد که اصلا انتظار نداشتند با چنین درجه سختی‌ای مواجه شوند. این بازی از نظر فنی تمام شده، ولی مراحل رفع باگ و بهبود کلی بازی مدت‌هاست که در جریان است. البته اعضا این تیم گفتند که از این موضوع ناراحت نیستند و اتفاقا خوشحالند که مدت زیادی را برای رفع ایرادات بازی صرف می‌کنند. این موضوع در نهایت باعث خواهد شد که یک بازی بهتر و باکیفیت‌تر منتشر شود. به همین خاطر هنوز اطلاعات دقیق از زمان انتشار بازی وجود ندارد. یعنی حتی تیم توسعه‌دهنده‌ آن هم دقیق نمی‌داند که Path of Exile 2 کی قرار است منتشر شود. البته احتمالا تا اواسط سال ۲۰۲۴ بخش بزرگی از آن تمام شود و بازی به صورت بتا در دسترس بازیکنانی قرار بگیرد که Support Pack بازی را خریداری کرده‌اند.

نظر شما چیست؟ آیا Path of Exile 2 می‌تواند یک رقیب و خطر جدی یا به اصطلاح دیابلو کیلر باشد؟ حتما نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید!

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی