ورود به ویجیاتو

بازیابی رمز عبور

ورود با شبکه‌های اجتماعی

کاربر جدید هستی؟ ثبت نام کن

ثبت‌نام در ویجیاتو

ثبت نام با شبکه‌های اجتماعی

قبلا تو ویجیاتو ثبت نام کردی؟ وارد شو.

بازیابی رمز عبور

میتونی وارد ویجیاتو بشی یا ثبت نام کنی

پیشنهاد ده فیلم برتر درباره طبیعت

سیزده به در سینمایی در ایام کرونا

۶

از آنجایی سیزده به در امسال تحت شعاع ویروس کرونای نامرد قرارگرفته،ما هم مثل تمامی نهادها و اشخاص دیگر شدیدا توصیه می‌کنیم که در خانه بمانید. اما سؤالی که پیش می‌آید این است که با جگرسوخته‌مان چه کنیم؟ شاید امسال بتوانیم به کمک قاب تصویر تلویزیون گشتی در طبیعت بزنیم. البته طبیعتا به‌اندازه پیک‌نیک و جوجه‌کباب کیف نمی‌دهد ولی ظاهراً چاره دیگری نداریم.

در اینجا قصد نداریم فیلم‌هایی مثل بازگشته (The Revenant) با بازی «لئوناردو دی کاپریو»، با مضمون مواجهه انسان و طبیعت وحشی و تهدیدات آن را معرفی کنیم. بلکه هدف ما معرفی فیلم‌هایی با مضمون چشم‌اندازهای هیجان‌انگیز، علم، موجودات زنده و شیوه‌های ارتباطی انسان با آن‌ها است. به‌عبارت‌دیگر همه‌چیزی که تئوری علمی بیوفیلیک (هم‌حسی با طبیعت) درباره آن توضیح می‌دهد.

پس حالا که نمی‌توانیم به کوه و کمر بزنیم، حداقل می‌توانیم بخشی از طبیعت را به خانه‌هایمان بیاوریم. ویجیاتو پیشنهاد‌های ویژه‌ای از بهترین فیلم‌های مستند و داستانی درباره طبیعت دارد. پس به‌جای غصه خوردن سریع دست‌به‌کار شوید و یکی از فیلم‌های لیست را در کنار خانواده تماشا کنید.

مرد گریزلی (Grizzly Man 2005)

طبیعت

این فیلم مستند به کارگردانی «ورنر هرتسوک» درباره یک جانور شناس (تیموتی تردول) است که علاقه خاصی به خرس‌های گریزلی دارد و مجبور می‌شود به‌واسطه شغلش مدتی را در طبیعت آلاسکا در میان خرس‌های گریزلی بگذراند. بسیاری از سکانس‌های این فیلم از ویدیوهای شخصی و واقعی «تردول» است. او یک فعال محیط‌زیست فداکار بود که دیوانگی‌های خاص خود را داشت و فکر می‌کرد مرز میان انسان و خرس را درنوردیده ، اما در کمال ناباوری پس از 13 سال هم‌نشینی با خرس‌ها، به همراه معشوقه‌اش توسط یکی از آن‌ها  کشته شد.

این اتفاق وحشتناک در ماه اکتبر زمانی که خرس‌ها مشغول جمع‌آوری آذوقه برای خواب زمستانی بودند، افتاد و  ازآنجایی‌که دوربین در چادر روشن بود همه اتفاقات با صدا ضبط می‌شود! این ماجرا بار دیگر حقیقت بی‌رحم طبیعت و قانون جنگل را یادآوری می‌کند.

برخورد در پایان دنیا (Encounters at the End of The World 2007)

طبیعتبازهم یک فیلم بی‌نظیر دیگر از «ورنر هرتسوک». او این بار برای مدتی در «مک ماردو» بزرگ‌ترین ایستگاه آمریکا در قطب جنوب، به همراه دانشمندان و پژوهشگران زندگی می‌کند. در این فیلم علاوه بر چشم‌انداز متروک و منحصربه‌فرد قطب جنوب، سفری خواهیم داشت به ذهن دانشمندانی که برای کشف اسرار زندگی جانداران، از زندگی متمدن به ناکجا آباد آمده‌اند.

رژه پنگوئن‌ها (March of the Penguins 2003)

طبیعت

احتمالاً این مستند شاهکار و بامزه از طبیعت را دیده باشید. ماجرا ازاین‌قرار است که در پایان تابستان هرسال، پنگوئن‌های امپراتور سفر طول و دراز و سختی را از قطب جنوب به سمت سرزمین سنتی زادو ولدشان آغاز می‌کنند. «لوک ژاکه» کارگردان این فیلم، داستان سفری از میان توندرا، تلاش برای تخم‌گذاری، نگه‌داری از آن و بزرگ کردن جوجه پنگوئن‌ها در طبیعت بی‌رحم را تعریف می‌کند.

رژه پنگوئن‌ها موفق به کسب جایزه اسکار بهترین فیلم مستند در سال 2005 شد. دیدن قسمت دوم این اثر هم می‌تواند گزینه مناسبی باشد که با طبیعت، از نوع قطبی‌اش، آشنا شوید.

سمساره (Samsara 2012)

طبیعت

«رون فریک» شما را به تماشای سفرنامه‌ای جهانی که تنها با تصاویر و موسیقی سخن می‌گوید، دعوت می‌کند. او برای ساخت این فیلم 25 کشور مختلف از جمله هیمالیا، جنوب غربی آمریکا، کلیساهای جامع اروپایی و مکان‌های زیبای بسیاری را گشته. سمساره در زبان سانسکریت به معنای سرگردان است.

ساخت سمساره پنج سال زمان برد و از معدود فیلم‌های 70 میلی‌متری است که در 40 سال  اخیر ساخته‌شده. Cinefix و Taste of Cinema سمساره را در میان 10 فیلم زیبا تمام دوران قراردادند (در این لیست آثاری مثل لورنس عربستان و 2001: ادیسه فضایی نیز به چشم می‌خورند).

وحشی (Wild 2014)

طبیعت

وحشی یک فیلم داستانی است اما بر اساس زندگی واقعی «شرل استرید» در اینجا با نقش‌آفرینی «ریس ویترسپون» ساخته‌شده. او با توجه به زندگی آشفته و مرگ مادرش، تصمیم می‌گیرد تمام‌مسیرهای ساحل اقیانوس آرام را با پای پیاده طی کند. این سفر بی‌شک دشوار است به‌ویژه برای تازه‌کاری که هیچ تجربه‌ای ندارد.

نکته دوست‌داشتنی این فیلم جستجوی غریزی «شرل» در دل طبیعت برای التیام زخم‌هایش است.

لوراکس (The Lorax 2012)

طبیعت

همیشه می‌توانیم برای بیان حقایق ساده به دکتر سوس (Dr. Seuss) اعتماد کنیم. او در سال 1971 داستان کوتاه لوراکس را نوشت تا نگرانی از خطراتی که انسان‌ها برای طبیعت دارند را بیان کند. لوراکس در برابر موجود شروری به نام Once-ler به‌جای درختان صحبت می‌کند. تا سال 2012 هیچ اقتباس سینمایی از داستان «سوس» ساخته نشده بود. البته بسیاری کتاب اصلی را اثری به‌مراتب بهتر می‌دانند، اما فیلم لوراکس توانست پیام محیط‌زیست را به گوش عده بیش‌تری برساند.

در این فیلم بازیگرانی مثل زک افران (در نقش پسر دوازده‌ساله‌ای به نام تد)، دنی دویتو (لوراکس که با فهمیدن اشتباهش، برای طبیعت غرورش را زیر پا می‌گذارد)، تیلور سویفت و… ایفای نقش می‌کنند.

شیر شاه (The Lion King 1994)

طبیعت

حضور انیمیشن شیر شاه در این لیست اصلاً عجیب نیست. این انیمیشن دوست‌داشتنی و پرخاطره پر از شوخی‌های بامزه و آهنگ است اما بی‌شک داستانی کامل و واقعی از چرخه حیات را بازگو می‌کند که راه متفاوتی برای توصیف طبیعت است. حتی مرگ موسافا پدر سیمبا دلالتی بر این حقیقت دارد.

شیر شاه نهمین انیمیشن پردرآمد تمام دوران است. نسخه لایو اکشن این انیمیشن دوست‌داشتنی توسط دیزنی بازسازی‌شده که تماشای آن نیز خالی از لطف نیست.

به‌سوی طبیعت وحشی (Into the Wild 2007)

 

این فیلم در آلاسکا روایت می‌شود و داستان پسر جوانی که تازه فارغ‌التحصیل شده و برای خودشناسی، از زندگی پرزرق‌وبرق و ثروتش می‌گذرد و به دل طبیعت پناه می‌برد را بازگو می‌کند.

به‌سوی طبیعت وحشی به کارگردانی «شان پن» و بر اساس کتابی از «جان کراکائر» ساخته‌شده است. «کراکائر» داستان‌های درجه‌یکی درباره ماجراجویی در طبیعت نوشته که ارزش خواندن دارند.

نهنگ سوار (Whale Rider 2002)

طبیعت

این فیلمِ داستانی درباره طبیعت، داستان دختر مائوری و سیر و سلوک او در جهان را بیان می‌کند. در کنار تمرکز به روابطش ، به درک او از طبیعت و نهنگ‌های جنوبی که نماد مهمی برای او و قبیله‌اش هستند، پرداخته می‌شود. در جایی که «پای» نهنگ‌ها را نجات می‌دهد و آن‌ها  را به سمت دریا می‌برد، یک زن قدرت رهبری که پیش‌تر به‌صورت سنتی برای مردان تعریف می‌شد، را اثبات می‌کند.

سیاره زمین (Planet Earth 2006)

طبیعت

قرار بود در این لیست فیلم سینمایی پیشنهاد دهیم اما در این مورد خاص استثنا قائل می‌شویم و از مستند بی‌نظیر بی‌بی‌سی، «سیاره زمین» نمی‌گذریم. در هر قسمت از این مستند به دل کوه‌ها، جنگل‌ها، غارها و زمین‌های یخی سفر می‌کنید. مهاجرت حیوانات، طوفان‌های شن، حمله ملخ‌ها و… را تجربه می‌کنید.

جالب است بدانید هر دقیقه در فیلمی که ما می‌بینیم برابر 400 دقیقه فیلم‌برداری در نسخه اورجینال است. در حال حاضر 11 اپیزود از این مستند تولید شده و سیاره زمین 2 و 3 قرار است تا سال 2027 راهی جعبه جادو شوند.

منبع: goodearthplants

.کپی شد https://vgto.ir/3kl

6
نظر تو چیه ؟

avatar
1000
6 نظرات
0 پاسخ ها
0 دنبال کنندگان
 
بیشترین واکنش
پرطرفدار ترین
6 نویسندگان دیدگاه
Reza_DarkMarkoehsansh8964ashkanهادی آخرین نویسندگان دیدگاه
  مشترک شدن  
جدید ترین قدیمی ترین بیشترین امتیاز
اطلاع رسانی کن
Reza_Dark
مهمان
Reza_Dark

عالی بود واقعا مقاله🔥
خداقوت

Marko
مهمان
Marko

از همین سازنده مستند سیاره زمین، و گوینده بی نظیرش، مستند سیاره یخ زده frozen planet رو هم از دست ندین

ehsansh8964
کاربر
ehsansh8964

فیلم call Of The Wild که اخیرا کیفیت مناسبش اومده هم میتونست تو لیست باشه 👌

ashkan
مهمان
ashkan

جای فیلم Captain Fantastic 2013 خالیه👌

هادی
مهمان
هادی

من life of pie رو هم پیشنهاد میکنم

سمولکو
مهمان
سمولکو

green inferno 2013 رو هم ببیند درباره طبیعت امازمون و …:) ببینید . +۲۰ هستش ها …

ورود
بارگذاری...
ثبت نام
بارگذاری...