ورود به ویجیاتو

بازیابی رمز عبور

ورود با شبکه‌های اجتماعی

کاربر جدید هستی؟ ثبت نام کن

ثبت‌نام در ویجیاتو

ثبت نام با شبکه‌های اجتماعی

قبلا تو ویجیاتو ثبت نام کردی؟ وارد شو.

بازیابی رمز عبور

میتونی وارد ویجیاتو بشی یا ثبت نام کنی

۲۰ بازی که در نسل فعلی کنسول‌ها بهترین داستان‌سرایی را دارند

بازی‌هایی که داستان‌های روایت‌محور و عمیق ارائه می‌دهند

۹
انارگیفت

بازی‌های ویدیویی به راحتی می‌توانند توسط داستان‌های روایت محور و عمیق‌شان، انواع موقعیت‌ها و احساسات را برای بازیکنان‌شان به ارمغان آورند. در نتیجه، بعضی مواقع خیلی سخت است که در هنگام انجام بعضی بازی‌ها، نخواهیم کنترلر را برای چند لحظه استراحت کردن به زمین بگذاریم. اگر به دنبال لذت بردن از بازی‌ای هستید که شما را توسط سیر روایی‌اش در خودش غرق کند، ما عناوین بسیار خوبی را سراغ داریم که می‌توانید روی پلتفرم‌های پی‌سی، پلی استیشن 4، ایکس باکس وان و همچنین نینتندو سوییچ از آن‌ها لذت ببرید.

مثل همیشه، دوست داریم یادآوری کنیم که هیچ چیز قطعی‌ای وجود ندارد و از این رو، این لیست نیز اینگونه نیست. هر کس نظرات و عقاید خاص خودش را دارد و شما ممکن است بازی های مختلفی را بشناسید که بخواهید به لیست خود اضافه کنید. به همین خاطر، ما دوست داریم که انتخاب‌های شخصی شما را نیز بدانیم.


۲۰. Everybody’s Gone To The Rapture

 • سازنده: The Chinese Room, SCE Santa Monica Studio
 • ناشر: Sony Computer Entertainment
 • پلتفرم‌ها: PS4, PC
 • تاریخ انتشار: ۱۱ آگوست ۲۰۱۵

Everybody’s Gone To The Rapture یک جانشین معنوی برای Dear Esther به شمار می‌رود. اگر از طرفداران شبیه سازهای پیاده‌روی‌ای هستید که بیشتر از مکانیک‌های گیم‌پلی، تمرکز خود را بر روایت قرار می‌دهند، پس پیشنهاد می‌کنیم که این عنوان را انجام دهید. در این عنوان، بازیکنان در یک روستای متروکه سرگردان هستند و سعی می‌کنند که بفهمند ساکنین آن کجا رفته‌اند. همانطور که قبلا گفته شد، خبری از مکانیک‌های گیم‌پلی چندانی برای سر و کله زدن با آن‌ها نیست، اما چندین معما برای حل کردن وجود دارد. شما عمدتا به گشت و گذار در محیط می‌پردازید و به دنبال سرنخ‌هایی برای پی بردن به آنچه که پیش از ورود شما اتفاق افتاده است، می‌گردید.


۱۹. Quantic Dreams Collection

مجموعه Quantic Dreams Collection شامل دو عنوان Heavy Rain و Beyond Two Souls است. در اینجا یک خلاصه برای هر دو بازی ذکر شده است.

Heavy Rain

 • سازنده: Quantic Dream
 • ناشر: Sony Computer Entertainment
 • پلتفرم‌ها: PS3, PS4, PC
 • تاریخ انتشار: ۲۳ فوریه ۲۰۱۰

استودیوی Quantic Dream در ساخت بازی هایی تخصص دارد که درست همانند سری Life Is Strange، بیشتر از مکانیک‌های گیم پلی‌شان، روی سیر روایی خود مانور می‌دهند. البته بیشتر اوقات، این بازی‌های ویدیویی مشابه با شبیه سازهای پیاده‌روی‌ای شده‌اند که QTEها از سر و رویشان می‌ریزد. اکنون هم ما در حال نگاه کردن به Heavy Rain هستیم که یکی از بهترین عناوین ساخته شده توسط این استودیو به شمار می‌رود.

بازی پیرامون رازهای مرتبط با یک قاتل سریالی و معروف با نام قاتل اوریگامی (Origami Killer) می‌گردد. این قاتل، کودکان خردسال را هدف قرار می‌دهد و سرنوشت تمام آن‌ها نیز به غرق شدن در آب باران و مرگ خاتمه می‌یابد. در طول این داستان، شما با گروهی از کارکترهای مختلف مواجه خواهید شد که هرکدام از آن‌ها، پیشینه‌ای مرتبط به این قضایا را داشته و به دنبال قاتل سریالی مذکور می‌گردند.

وقتی ایتن مارس متوجه می‌شود که پسرش ربوده شده، شکار شروع می‌شود. شما در نقش چندین شخصیت مختلف قرار خواهید گرفت که تمام آن‌ها به دنبال این هستند که قبل از این که دیگر خیلی دیر شود، فرزند ایتن را پیدا کنند. بیشتر بازی به تحقیق در مورد شخصیت‌ها و جستجوی محیط‌ها برای یافتن سرنخ، و به منظور تلاش برای نجات یک کودک و پیدا کردن هویت واقعی قاتل، خلاصه می‌شود.

Beyond: Two Souls

بازی Beyond: Two Souls

 • سازنده: Quantic Dream
 • ناشر: Sony Computer Entertainment
 • پلتفرم‌ها: PS3, PS4, PC
 • تاریخ انتشار: ۸ اکتبر ۲۰۱۳

Beyond Two Souls یکی دیگر از بازی‌های ویدیویی ساخته شده توسط Quantic Dream است. پس اگر تاکنون به انجام یکی از بازی‌های ساخته شده توسط آن‌ها پرداخته باشید، تقریبا می‌دانید که پیشروی در روند گیم پلی آن به چه صورت است. محوریت اصلی در این بازی‌ها، سیر روایی آن‌هاست. یعنی بازیکنان می‌بایست با پیدا کردن سرنخ‌ها، انجام سکانس‌های QTE و انتخاب‌ها در طول گیم‌پلی به پیشروی بپردازند. ولی این بازی همچنین از یک تم ماوراء الطبیعه نیز بهره می‌برد که آن را بیشتر از قبل شبیه سری Life is Strange می‌کند.

بازیکنان در نقش شخصیتی با نام جودی هولمز قرار می‌گیرند، شخصی که با یک موجود ماوراء طبیعی و نامرئی به نام Aiden در ارتباط است. با کمک آیدن، جودی می‌تواند به نابود کردن نیروهای متخاصم بپردازد و یا به تعامل با اشیای خارج از دسترسش بپردازد. اما بعد از این که سایرین درک می‌کنند که جودی از چه چیز منحصر به فردی بهره می‌برد، او در نهایت تحت مراقبت دولت قرار گرفته و به انجام وظایفی که آن‌ها به او محول می‌کنند، می‌پردازد.

سیر روایی بازی به بازگویی داستان زندگی جودی پرداخته و تصویری از درگیری‌ها و خوشی‌هایی که او به خاطر آیدن متحمل شده، ترسیم می‌کند.


۱۸. Detroit Become Human

 • سازنده: Quantic Dream
 • ناشر: Sony Interactive Entertainment
 • پلتفرم‌ها: PS4, PC
 • تاریخ انتشار: ۲۵ می ۲۰۱۸

بازیکنانی که از روایت‌های متغیر و مبتنی بر انتخاب‌ها لذت می‌برند، بهتر است به انجام Detroit: Become Human که یکی دیگر از ساخته‌های Quantic Dream است، بپردازند. این بازی یک عنوان هیجانی نئو نوآر به شمار می‌رود که منبع الهامش، همان دموی تکنیکی سال ۲۰۱۲ این استودیو است که به سرعت در اینترنت به محبوبیت رسید.

بازیکنان کنترل سه شخصیت مختلف که همه‌ی آن‌ها یک اندروید (موجودات مکانیکی انسان‌نما) هستند را به عهده خواهند گرفت: کارا که از کارخانه‌ی محل ساخته شدنش فرار کرده است، کانر که وظیفه‌ی یافتن و دستگیر کردن اندرویدهای شورشی را به عهده دارد، و در نهایت هم مارکوس که یک انقلاب علیه انسان‌ها به راه می‌اندازد.

در این بازی ویدیویی، همه‌چیز در مورد انتخاب‌ها است و مطمئنا این طور به نظر می رسد که صدها نوع از آن‌ها در داخل بازی وجود دارد. در حدی تعداد این انتخاب‌ها زیاد است که تک‌تک آن‌ها، سیر روایی بازی را تغییر می‌دهند و حتی می‌توانند پیامدهای بسیار مهمی برای شخصیت‌های شما به همراه داشته باشند.


۱۷. Until Dawn

 • سازنده: Supermassive Games
 • ناشر: Sony Computer Entertainment
 • پلتفرم‌ها: PS4
 • تاریخ انتشار: ۲۵ آگوست ۲۰۱۵

Until Dawn یکی از عناوین انحصاری پلی استیشن 4 و عنوانی ترسناک و ماجرایی محسوب می‌شود که توسط استودیوی Supermassive Games توسعه یافته است. داستان این بازی، روی گروهی متشکل از هشت کارکتر تمرکز دارد که تصمیم دارند تعطیلاتشان را در کلبه‌ای جنگلی که در ترفجگاه کوهستانی‌ خیالی واقع در غرب کانادا، بگذرانند.

با این حال، زمانی که آن‌ها متوجه می‌شوند یک قاتل روانی در حال پرسه زدن در محیط است، تعطیلات‌شان به طور کامل خراب شده و در عوض مجبور می‌شوند برای زنده ماندن تا طلوع آفتاب، تلاش کنند. اگر از بازی‌های ویدیویی‌ مبتنی بر انتخاب لذت می‌برید، در این صورت تجربه این بازی یکی از واجبات است.

در حالی که این بازی بیشتر روی وحشت تمرکز می‌کند، ولی تاکید گسترده‌ای نیز روی انتخاب‌ها دارد. تقریبا مانند Life is Strange، انتخاب‌ها تغییراتی در سیر روایتی ایجاد می‌کنند و حتی ممکن است به مرگ یک سری از کارکترها منجر شوند.


۱۶. Firewatch

بهترین بازی‌ های کوتاه

 • سازنده: Camp Santo
 • ناشر: Panic, Campo Santo
 • پلتفرم‌ها: PC, PS4, XBO, NS
 • تاریخ انتشار: ۹ فوریه ۲۰۱۶

Firewatch اولین عنوان ساخته شده توسط استودیوی Campo Santo است. در این بازی، بازیکنان نقش یک جنگل‌بان به نام هنری را بر عهده می‌گیرند. از آن‌جایی که بازی در سال ۱۹۸۹ رخ می‌دهد، تنها روشی که هنری با آن قادر به مکالمه با بقیه است، یک بی‌سیم است که توسط آن می‌تواند با جنگل‌بان دیگری با نام Delilah صحبت کند.

به طور کلی، هنری وظیفه دارد که ایمنی جنگل را حفظ کرده و در صورت امکان از وقوع آتش سوزی‌های احتمالی در آن نیز جلوگیری کند. با این حال، به نظر می‌رسد چیزی فراتر از آنچه که انتظار می‌رود، در جنگل در حال رخ دادن است که نهایتا منجر به یک خرابکاری احتمالی می‌شود. در طول این عنوان ماجراجویی روایی، بازیکنان دلیل این که چرا هنری به انتخاب شغلی پرداخته که اساسا او را از دنیای خارج منزوی می‌کند را نیز خواهند یافت.


۱۵. Life is Strange

 • سازنده: Dontnod Entertainment
 • ناشر: Square Enix
 • پلتفرم‌ها: Android, iOS, PC, PS3, PS4, X360, XBO
 • تاریخ انتشار: ۳۰ ژانویه ۲۰۱۵

Life is Strange یکی از آن بازی‌هایی است که در نگاه اول، به نظر نمی‌رسند چندان روایت عمیقی داشته باشد. اما وقتی آن را امتحان کنید، برایتان خیلی سخت می‌شود که کنترلر را زمین بگذارید. در حدی سیر روایی و خط داستانی این بازی از عناصر مختلف برخوردار است که می‌توان آن را به راحتی هم به کسانی که به دنبال داستانی عمیق هستند، پیشنهاد کرد و هم به کسانی که در زمینه‌ی گیمینگ تجربه‌ی چندانی ندارند.

در این بازی، بازیکنان نقش نوجوانی با نام مکس را به عهده می‌گیرند که برای گذراندن سال‌های تحصیلی ارشدش در دوره‌ی دبیرستان، در یک آکادمی معتبر که دارای یک دوره عکاسی مطلوب نیز هست، قبول شده است. این مدرسه در واقع مکس را به زادگاهش یعنی Arcadia Bay (واقع در ایالت Oregon) بازمی‌گرداند و همین بازگشت، باعث دیدار مجدد او با دوست صمیمی سابقش یعنی کلویی می‌شود.

سال‌ها از زمانی که مکس با والدینش از آن شهر نقل مکان کرده‌اند، گذشته و اکنون چیزی جز یک “آشنا بودن” از دوستی قدیمی او با کلویی باقی نمانده است. با این حال، روزی مکس به این موضوع پی می‌برد که او نوعی توانایی‌ فراطبیعی در معکوس کردن جریان زمان دارد و از طریق آن، می‌تواند دوستی خود را با کلویی دوباره برقرار کند. غافل از این که چیزی عمیق‌تر در Arcadia Bay در جریان است.

شما از اسرار عمیق و تاریکی که شهر برای مدتی طولانی آن‌ها را مخفی نگه داشته بوده است، پرده‌برداری خواهید کرد و انتخاب‌های اخلاقی سخت و عاطفی‌ در پیش خواهید داشت که روایت داستان را تغییر می‌دهند. این یک بازی ویدیویی اپیزودیک است و از آن‌جایی که کل قسمت‌های فصل اول آن در دسترس است، تجربه‌اش را به شدت توصیه می‌کنیم. گیم‌پلی آن هم بیشتر به سمت حل معماها و گشت و گذار در محیط سوق دارد که انتخاب و انجام دادنش را برای هر کسی آسان می‌کند.


۱۴. The Wolf Among Us

 • سازنده: Telltale Games
 • ناشر: Telltale Games
 • پلتفرم‌ها: iOS, Android, PC, PS3, PS4, PSV, X360, XBO
 • تاریخ انتشار: ۱۴ اکتبر ۲۰۱۳

The Wolf Among Us یک عنوان فوق العاده‌ی دیگر از استودیوی Telltale Games است که از سری کمیک Fables اقتباس شده است. اتفاقات این بازی در شهری واقع در آمریکا رخ می‌دهد که ساکنینش، همان شخصیت‌های داستان‌های افسانه‌ای هستند. شخصیت‌هایی که بنابر دلایلی، از محل زندگی اصلی خود رانده شده و اکنون مجبور به زندگی کردن در دنیای انسان‌ها شده‌اند. بازیکنان در نقش Bigby Wolf (که قبلا و توسط سایر شخصیت‌های افسانه‌ای با نام Big Bad Wolf شناخته می‌شد) قرار می‌گیرند، کسی که اکنون به نوعی نقش کلانتر را ایفا کرده و باید این شخصیت‌های افسانه‌ای را از درگیری با یکدیگر و جلب نظرهای ناخواسته، باز دارد.

اما زمانی که زنجیره‌ای از همین شخصیت‌های افسانه‌ای به قتل می‌رسند، انجام چنین کاری صرفا در گفتار آسان‌تر به نظر می‌رسد. از آن‌جایی هم که این افراد تنها می‌توانستند توسط شخصیت‌های افسانه‌ای دیگری به قتل برسند، تحقیق در مورد علت آن‌ها و یافتن قاتل واقعی، نهایتا Bigby را به سوی ملاقات با برخی دوستان قدیمی‌اش سوق می‌دهد.


۱۳. Yakuza 6

 • سازنده: Sega, Ryu Ga Gotoku Studio
 • ناشر: Sega
 • پلتفرم‌ها: PS4
 • تاریخ انتشار: ۱۷ آپریل ۲۰۱۸

برای کسانی که با سری یاکوزا آشنایی داشته باشند، آخرین نسخه‌ی اصلی در خط داستانی Kazuma Kiryu یعنی Yakuza 6: The Song of Life، دقیقا همان روندی را ادامه خواهد داد که طرفداران سری، سال‌ها در حال دنبال کردنش بوده‌اند. درست همانند نسخه‌های پیشین این فرنچایز، بازیکنان می‌توانند انتظار عنوانی با سیستم مبارزه‌ی Arena محور و جهانی نیمه‌باز برای گشت‌وگذار در آن را داشته باشند.

با پیشروی در بازی، بازیکنان می‌توانند کارکتر خود را Level Up کرده و توانایی‌های جدیدی را نیز برای مبارزه با اراذل و اوباش‌ بدست آورند. هنگامی هم که بحث روایت به میان می‌آید، بازیکنان دوباره در نقش Kazuma Kiryu ظاهر خواهند شد که در تلاش است تا بفهمد بعد از زندانی شدنش برای مدت سه سال، چه بر سر فرزند خوانده‌اش یعنی Haruka آمده است.


۱۲. Wolfenstein II: The New Colossus

راهنمای خرید شوتر اول شخص

 • سازنده: MachineGames
 • ناشر: Bethesda Softworks
 • پلتفرم‌ها: PC, PS4, XBO, NS
 • تاریخ انتشار: ۲۷ اکتبر ۲۰۱۷

Wolfenstein II: The New Colossus ادامه‌دهنده‌ی وقایع Wolfenstein: The New Order است و درست همانند آن بازی، به تغییر دادن اتفاقات تاریخی می‌پردازد. داستان کلی این نسخه از این قرار است که بعد از مسلط شدن نازی‌ها بر کل جهان، یک جنبش مقاومت در دل کشور آمریکا شکل گرفته و علیه حکومت نازی‌ها قیام می‌کند. البته و با این حال، پیشنهاد می‌کنیم که اگر هنوز به انجام نسخه‌ی پیشین (یعنی Wolfenstein: The New Order) نپرداخته‌اید، آن را قبل از انجام این عنوان تجربه کنید تا سیر روایی داستان William BJ Blazkovicz و نبرد او علیه رژیم نازی‌ها دستتان بیاید.

در هر صورت، ولفنشتاین 2 یک دنباله‌ی بسیار خوب به شمار می‌رود که موفق می‌شود همان داستان خشونت‌بار و پر از صحنه‌های اکشن و درگیری‌های پی‌در‌پی را دوباره به مخاطبش ارائه دهد. همچنین لازم به ذکر است که این بازی یک عنوان متمرکز بر بخش تک‌نفره به شمار می‌رود. پس اگر به دنبال عنوانی با ویژگی‌های چندنفره مثل Co-Op و Multiplayer هستید، باید جای دیگری به دنبال آن‌ها بگردید.


۱۱. Gone Home

بهترین بازی‌ های کوتاه

 • سازنده: The Fullbright Company
 • ناشر: The Fullbright Company, Majesco Entertainment, Annpurna Interactive
 • پلتفرم‌ها: PC, PS4, XBO, NS
 • تاریخ انتشار: ۱۵ آگوست ۲۰۱۳

Gone Home درست همانند یک بازی ماجرایی اول‌شخص به نظر می‌رسد و در طول آن، بازیکنان نقش دختر جوانی را به عهده می‌گیرند که بعد از پیدا کردن وقت مناسب برای گذراندن با خانواده‌اش، به خانه‌ای که سابقا در آن اقامت داشته برمی‌گردد. ولی هنگامی که بازیکنان به این خانه می‌رسند، آن را خالی از سکنه می‌یابند. اینجاست که سیر داستانی بازی با محوریت یافتن این که پدر، مادر و خواهر شخصیت اصلی کجا هستند، شروع می‌شود.

گیم پلی بازی تقریبا مشابه یک شبیه‌ساز راه رفتن به نظر می‌رسد. چون در طول این عنوان، شما همواره از یک اتاق به اتاقی دیگر حرکت خواهید کرد تا با یافتن سرنخ‌های کافی بفهمید که قبل از رسیدن شما به این خانه، چه اتفاقی رخ داده بوده است. با این که چنین توضیحی ممکن است این طور به نظرتان برساند که بازی پر از ترس‌های ناگهانی یا همان Jumpscare است، اما در عمل اصلا چنین اتفاقی رخ نداده و این بازی در واقع یک سفر روایی عمیق و آرامش‌بخش به شمار می‌رود. شما خودتان را در حال فرار کردن از یک موجود فراطبیعی و یا یک نیروی متخاصم نخواهید یافت، بلکه عنوانی با داستان بزرگسالانه را تجربه خواهید کرد که توسط سرنخ‌ها و پیام‌هایی که در سرتاسر خانه پیدا می‌کنید، روایت می‌شود.


۱۰. Rise of the Tomb Raider

 • سازنده: Crystal Dynamics
 • ناشر: Square Enix
 • پلتفرم‌ها: X360, XBO, PC, PS4
 • تاریخ انتشار: ۱۰ نوامبر ۲۰۱۵

Rise of the Tomb Raider دنباله‌ای برای ریبوت این سری (که در سال ۲۰۱۰ عرضه شد) به شمار رفته و داستان همان نسخه را ادامه می‌دهد. پس از این که تشکیلات Trinity بر وقایع رخ داده در Yamatai سرپوش می‌گذارد، همگان به لارا کرافت به چشم یک انسان دیوانه نگاه می‌کنند. حالا لارا برای این که دیوانه نبودنش را اثبات کند، راهی شهر باستانی Kitezh می‌شود. چون او عقیده دارد که ممکن است شیء خاصی در آن مکان مخفی شده باشد که برای اثبات سخنانش به کسانی که او را باور نداشتند، مثمر ثمر باشد. درست برخلاف Tomb Raider 2010، این بازی لارا کرافتی را به شما معرفی می‌کند که نسبت به گذشته، توانایی‌های حرفه‌ای‌تری دارد و می‌تواند از آن‌ها به خوبی استفاده کند.


۹. Nier: Automata

 • سازنده: PlatinumGames
 • ناشر: Square Enix
 • پلتفرم‌ها: PS4, PC, XBO
 • تاریخ انتشار: ۷ مارس ۲۰۱۷

Nier: Automata دنباله‌ای بر عنوانی با نام Nier محسوب می‌شود که در سال ۲۰۱۰ عرضه شده و خودش یک نسخه‌ی فرعی از سری Drakengard به شمار می‌رفت. داستان این بازی در مورد نبردی است که میان ربات‌های تولید شده توسط مهاجمان بیگانه و آخرین انسان‌های باقی مانده در جهان، به راه افتاده است. با پیشرفت در طول این داستان نیز به اطلاعات بیشتری در مورد پروتاگونیست اندروید آن که وظیفه‌ی نجات جهان برای انسان‌ها را بر عهده دارد، پی خواهید برد.


۸. Horizon Zero Dawn

 • سازنده: Guerrilla Games
 • ناشر: Sony Interactive Entertainment
 • پلتفرم‌ها: PS4
 • تاریخ انتشار: ۲۸ فوریه ۲۰۱۷

Horizon Zero Dawn اولین آی‌پی جدید ساخته شده توسط Guerrilla Games از زمان توسعه عنوان Killzone در سال ۲۰۰۴ محسوب می‌شود. این عنوان، یک بازی اکشن نقش‌آفرینی است و اتفاقات آن، هزاران سال در آینده رخ می‌دهد. انسانیت به طرز مرموزی سقوط کرده و شهرهای مختلف، تنها پوسته‌ای باقی مانده از تمدنی که زمانی بسیار پررونق بود، به شمار می‌روند. حالا تنها گروه‌های قبیله‌ای کوچک و موجودات مکانیکی غول‌پیکر هستند که روی زمین در حال رفت و آمد هستند.

داستان بازی حول یک شکارچی مونث با نام Aloy می‌گردد که به سفری برای گشت‌وگذار در جهان باز این عنوان، ملاقات با سایر قبیله‌ها و همچنین یافتن دلیل این که چرا در دوران نوزادی‌اش از قبیله‌ی خود تبعید شده بوده است، می‌پردازد.


۷. Telltale’s The Walking Dead

بازی های شبیه The Last of Us

 • سازنده: Telltale Games
 • ناشر: Telltale Games
 • پلتفرم‌ها: PC, PS3, PS4, PSV, X360, XBO, Mobile, Ouya
 • تاریخ انتشار: ۲۲ آگوست ۲۰۱۳

هنگامی که صحبت از مراقبت کردن از بازی‌های می‌شود، Telltale Games استودیویی است که حسابی به این قضیه بها می‌دهد. اغلب اوقات، آن‌ها به ساخت بازی‌های اقتباسی از آی‌پی‌های دیگری همانند Batman و Game of Thrones هم پرداخته‌اند، اما همواره پیچ و تاب‌های خاص خودشان را هم به آن‌ها اضافه کرده‌اند. این موضوع معمولا به روایتی ماجراجویانه منتهی می شود که برای تغییر داستان و شخصیت‌های موجود در آن، به شدت روی انتخاب‌های بازیکنان تمرکز می‌کند.

وقایع بازی The Walking Dead درست در همان جهان سری کمیک و مجموعه تلویزیونی کانال AMC رخ داده و به همین خاطر، ممکن است حتی به یک شخصیت آشنا هم در طول آن برخورد کنید. اما با این حال، اتفاقات آن عمدتا به شرح حال کارکترهایی منحصر به فرد و کاملا نو در این جهان می‌پردازد.

اولین فصل این سری به روایت داستان Lee Everett اقدام می‌کند؛ مردی که در حال انتقال یافتن به زندان است، اما به خاطر هجوم زامبی‌ها، از چنگال قانون رها می‌شود. پس از رها شدنش در یک جهان پر هرج و مرج، لی سپس به دختربچه‌ای تنها با نام کلمنتاین برخورد کرده و تصمیم می‌گیرد که با ایفا کردن نقش پشتیبان او، از کلمنتاین در برابر حقایق تلخ و زننده‌ی دنیای واقعی محافظت کند.

بعد از اتمام فصل اول نیز، بازیکنان به تجربه کردن داستان‌های روایی دیگری خواهند پرداخت که بر محور کلمنتاین و زندگی او در این جهان زامبی‌زده تمرکز می‌کند.


۶. The Witcher 3: The Wild Hunt

 • سازنده: CD Projekt Red
 • ناشر: CD Projekt
 • پلتفرم‌ها: PC, PS4, XBO, NS
 • تاریخ انتشار: ۱۹ می ۲۰۱۵

طرفداران بازی‌های نقش‌آفرینی غربی بدون شک تاکنون حداقل یکی از بازی‌های سری ویچر را تجربه کرده‌اند. بعد از ساعت‌ها سیر روایی عمیق و ارائه جهان‌های پرجزئیات، این تریلوژی نهایتا با عنوان The Witcher 3: Wild Hunt خاتمه یافت. بازیکنان در این عنوان، مجددا در نقش Geralt of Rivia قرار گرفته و سپس متوجه می‌شوند که در کنار تهاجم امپراتوری سرزمین‌های شمالی، همچنین می‌بایست با خطر رو به گسترشی که از جانب گروه Wild Hunt تهدیدشان می‌کند، مقابله کنند.

درست همانطور که انتظار می‌رفت، نه تنها نسخه‌ی سوم با تحول گرافیکی عظیمی روبرو شده بود، بلکه بازیکنان را نیز با جهانی زنده‌تر که پر از دلایل مختلف برای گشت و گذار بود، روبرو کرد. البته خارج از ارائه دادن یک جهان عظیم برای گشت و گذار کردن در آن، ویچر 3 همچنین خطوط داستانی و ماموریت‌های فراوانی را نیز در اختیارتان می‌گذارد تا ساعت‌ها به بازی کردن مشغول باشید.


۵. Persona 5

 • سازنده: P-Studio
 • ناشر: Atlus, Sega
 • پلتفرم‌ها: PS3, PS4
 • تاریخ انتشار: ۴ آپریل ۲۰۱۷

پرسونا 5 در واقع ششمین نسخه‌ی اصلی از این سری محسوب می‌شود که خودش هم زیر مجموعه‌ای از سری بزرگتر Shin Megami Tensei است. داستان این بازی در زمان مدرن و در شهر توکیو رخ داده و روایتگر ماجراهای شخصیتی اصلی است که برای ادامه تحصیل، به آکادمی Shujin منتقل می‌شود. بعد از گذشت مدتی کوتاه از سال تحصیلی، پروتاگونیست بازی همراه با یک سری دیگر از سایر دانش آموزان آکادمی، به آزاد شدن توانایی‌های نهفته‌ی خود و همچنین امکان دسترسی پیدا کردن به جهان Metaverse پی می‌برند.

برای سری پرسونا اصلا سخت نیست که با هر نسخه‌اش، طرفداران جدیدی را به سمت خودش جذب کند و از آن‌جایی که این نسخه همچنین جدیدترین آن‌ها هم محسوب می‌شود، قطعا نخواهید خواست که لذت تجربه‌ی آن را از دست بدهید.


4) Uncharted 4: A Thief’s End

 • سازنده: ناتی داگ
 • ناشر: Sony Interactive Entertainment
 • پلتفرم‌ها: PS4
 • تاریخ انتشار: ۱۰ می ۲۰۱۶

فرنچایز Uncharted همواره بین طرفداران سونی از محبوبیت گسترده‌ای برخوردار بوده است. نسخه‌ی چهارم این سری یعنی Uncharted 4: A Thief’s End، به عنوان حسن ختامی برای پروتاگونیست فعلی این سری یعنی نیتن دریک در نظر گرفته شده بود.

آنچارتد 4 سال‌ها پس از وقایع رخ داده در Uncharted 3: Drake’s Deception و کناره‌گیری نیتن دریک از بحث شکار گنج رخ می‌دهد. البته اوضاع فقط تا وقتی به همین صورت باقی می‌ماند که او مجبور می‌شود برای نجات دادن جان برادر بزرگترش یعنی Sam، به او و همچنین شریک قدیمی‌اش Sully بپیوندد تا به کمک یکدیگر، به دنبال سرنخ‌هایی برای یافتن گنجینه گمشده‌ی کاپیتان Henry Avery بگردند.


۳. God of War

 • سازنده: SIE Santa Monica Studio
 • ناشر: Sony Interactive Entertainment
 • پلتفرم‌ها: PS4
 • تاریخ انتشار: ۲۰ آپریل ۲۰۱۸

چه چیزی می‌توانیم در مورد God of War بگوییم که شما از آن اطلاعی نداشته باشید؟ این فرنچایز کارش را از مدت‌ها پیش و از زمان پلی استیشن 2 شروع کرده و همچنان با قدرت در حال ادامه دادن است. ولی این عنوان به خصوص، یک ریبوت نرم برای این سری به شمار می‌رود.

اگر با نسخه‌های قبلی آشنایی داشته باشید، تنها چیزی که باید بدانید این است که کار کریتوس با افسانه‌های یونان به پایان رسیده و از آن زمان به بعد، به سراغ افسانه‌های نورس رفته است. به همین خاطر هم او دیگر تنها نیست، چون می‌بایست از پسرش با نام Atreus که به تازگی مادرش را از دست داده، مراقبت کرده و او را برای روبرو شدن با دنیای واقعی آماده کند.


۲. The Last of Us Remastered

 • سازنده: ناتی داگ
 • ناشر: Sony Computer Entertainment
 • پلتفرم‌ها: PS4
 • تاریخ انتشار: ۲۹ جولای ۲۰۱۴

ناتی‌داگ خوب می‌داند که چگونه می‌تواند بازی‌های فوق‌العاده بسازد و الان چند سالی می‌شود که در حال انجام این کار برای سونی است. ولی این یکی از آی‌پی‌های اخیر آن‌ها یعنی The Last of Us بود که شهرتش به خاطر داستان‌سرایی و گیم پلی‌اش، در همه جا طنین انداز شد.

اساسا The Last of Us عنوانی دیگری است که داستانش بر زندگی در دنیایی پسا آخرالزمانی و زامبی زده تمرکز دارد. بعد از پخش شدن یک بیماری زامبی‌گونه توسط نوعی قارچ که خودش را به اجساد انسان‌ها متصل کرده و سپس آن‌ها را دوباره به حرکت در می‌آورد، انسانیت به تقلا برای ادامه‌ی زندگی می‌افتد. درست است که بر طبق توضیح فوق، این موجودات زامبی نیستند، اما واقعا سخت است که آن‌ها را در دسته‌بندی دیگری قرار دهیم.

داستان این عنوان در مورد مردی با نام جوئل است که دنیایش در همان اوایل بازی، کاملا از هم می‌پاشد. با این حال و بعد از گذر زمانی طولانی، او را در حالی خواهیم یافت که علیرغم نابود شدن زندگی‌اش، همچنان در حال تلاش برای بقا در این جهان پر از آشوب، فساد و بلاتکلیفی است. اما زمانی که او مجبور می‌شود برای محافظت از دختری جوان با نام الی، کل کشور را با پای پیاده بپیماید، زندگی‌اش از این رو به آن رو می‌شود.

همانطور که احتمالا انتظارش را دارید، سفر جوئل و الی بسیار کند بوده و زمان زیادی را برای کامل شدنش از آن‌ها خواهد گرفت. در همین مدت زمان است که از یک سو، رابطه‌ی بین این دو عمیق‌تر شده و از سوی دیگر نیز با بیشتر وارد شدن به سیر روایی این داستان، برایتان مشخص می‌شود که جو جهان تا چه حد تاریک شده است.

این عنوانی است که شما در تمام مدت تجربه کردن آن، حسابی به کنترلر خواهید چسبید و تنش را احساس خواهید کرد. بعد از مدت زمانی که به تجربه‌ی این بازی اختصاص خواهید داد، سخت خواهد بود که از نظر عاطفی با یک سری از کارکترها ارتباط برقرار نکنید.


1) Red Dead Redemption 2

تنظیمات گرافیکی Red Dead Redemption 2

 • سازنده: Rockstar Studios
 • ناشر: Rockstar Games
 • پلتفرم‌ها: PS4, XBO, PC
 • تاریخ انتشار: ۲۶ اکتبر ۲۰۱۸

Rockstar Games تاکنون به ساخت یک سری از عناوین فوق‌العاده پرداخته است که از میان آن‌ها می‌توان به مجموعه‌ی باقدمت و محبوب Grand Theft Auto، عنوان Bully و همچنین سری وسترن Red Dead Redemption اشاره کرد. Red Dead Redemption هم مخصوصا طرفداران بسیاری در سراسر جهان دارد؛ طرفدارانی که همواره منتظر منتشر شدن اطلاعات بیشتر در مورد محتویات اضافه‌ی آن از جانب راکستار هستند.

در داخل این بازی وسترن جسورانه، شما ماجراهای رخ داده برای کابویی یاغی با نام آرتور مورگان و همچنین گروه Van der Linde را دنبال خواهید کرد. از نظر گیم‌پلی هم می‌توانید انتظار مخلوطی از اولین عنوان سری و عناوین GTA را داشته باشید. یعنی این عنوان نه تنها از جهانی باز برای گشت‌وگذار کردن بهره می‌برد، بلکه ماموریت‌های مختلفی از جمله اتفاقات کاملا تصادفی نیز در آن قابل دسترسی هستند.


شایسته‌های تقدیر:

Days Gone

 • سازنده: SIE Bend Studio
 • ناشر: Sony Interactive Entertainment
 • پلتفرم‌ها: PS4
 • تاریخ انتشار: ۲۶ آپریل ۲۰۱۹

Days Gone هم یکی دیگر از آن بازی‌هایی است که در جهان پسا آخرالزمانی که اکثر انسان‌هایش به موجوداتی زامبی وار تبدیل شده‌اند، محسوب می‌شود. بازیکنان در نقش مردی با نام Deacon St. John ظاهر می‌شوند که سابقا یک شکارچی جایزه بوده، اما حالا مجبور است که از توانایی‌های ردیابی و شکار کردنش برای زنده ماندن در این جهان خصومت آمیز، استفاده کند. هنگامی که بازی را آغاز می‌کنید، دو سال از این وقایع و تباه شدن جهان گذشته است و پروتاگونیست ما به زندگی جاده‌ای خود و سفرهای بی هدفش از شهری به شهر دیگر، عادت کرده است.

این بازی، یکی دیگر از آن عناوین بی مغز زامبی محور نیست که هدفتان نجات جهان باشد. در عوض با روایتی تاریک سروکار خواهید داشت که بر محوریت مردی که از نظر روحی و روانی شکسته شده، می‌گردد. دیکن به جای این که فقط به دنبال زندگی برای زنده ماندن باشد، در جهان می‌گردد و با شخصیت‌های مختلفی روبرو می‌شود که هر کدامشان اندیشه‌ها و داستان پیش زمینه‌ی مخصوص به خودشان را دارند. با این حال، خط داستانی اصلی بازی روی این ایده تمرکز می‌کند که همسر دیکن به احتمال زیاد زنده و در نقطه‌ای از این جهان آخرالزمانی است. این موضوع هم تلاش برای یافتن این که سالیان پیش و در طی شیوع ویروس زامبی، چه اتفاقاتی رخ داده بوده و آیا همسر دیکن واقعا زنده است یا نه را به هدفی برای بازیکن تبدیل می‌کند.

Final Fantasy VII Remake

 • سازنده: Square Enix
 • ناشر: Square Enix
 • پلتفرم‌ها: PS4
 • تاریخ انتشار: ۱۰ آپریل ۲۰۲۰

سری Final Fantasy از یک جامعه طرفداری بسیار عظیم برخوردار است. عناوین بزرگی تاکنون از این سری عرضه شده‌اند، اما یکی از بزرگترین آن‌ها قطعا فاینال فانتزی 7 است. این بازی نه تنها در نزد طرفداران سری بسیار محبوب شد، بلکه یک عنوان شناخته شده و ساختار شکن در ژانر نقش آفرینی نیز محسوب می‌شود. بعد از عرضه شدن این بازی بر روی کنسول پلی استیشن 1، مجبور شدیم تا زمان پلی استیشن 4 صبر کنیم تا نهایتا متوجه شویم که Square Enix بالاخره در صدد بازسازی کردن آن برآمده است. هرچند که تغییراتی در بازی اعمال شده است.

برای شروع، مکانیک‌های گیم پلی از یک عنوان نقش آفرینی نوبتی، به یک عنوان اکشن نقش آفرینی همانند سری Kingdom Hearts تغییر پیدا کرده است. همچنین بازی اکنون به صورت ایپزودیک عرضه خواهد شد و قسمت اولش در حال حاضر در دسترس است. متاسفانه این موضوع به این معنی است که داستان بازی کامل نیست، ولی به خاطر ماجراهای نمادینی که با شخصیت‌های منحصر به فرد آن خواهید گذراند، مطمئن هستیم که در حدی از آن لذت خواهید برد که بخواهید آن را دوباره تجربه کرده و یا از ابتدا شروع کنید.

منبع: Gameranx

.کپی شد https://vgto.ir/4eq

9
نظر تو چیه ؟

avatar
1000
7 نظرات
2 پاسخ ها
0 دنبال کنندگان
 
بیشترین واکنش
پرطرفدار ترین
8 نویسندگان دیدگاه
aliReza_DarkMorteza0935FazelBandit8D آخرین نویسندگان دیدگاه
  مشترک شدن  
جدید ترین قدیمی ترین بیشترین امتیاز
اطلاع رسانی کن
ali
مهمان
ali

وقتی که بایوشاک توی این لیست نباشه مخصوصا بایوشاک اینفنیت کل لیست بی ارزشه قبول ندارین یه دور بایوشاک اینفنیت رو بازی کنید

Reza_Dark
مهمان
Reza_Dark

عالی عالی مقاله

Fazel
مهمان
Fazel

در بین بازی های شناخته شده انتخاب های نسبتا درستی است اما در این انتخاب ها بازی های روایت محور خیلی خوبی اصلا اسمشان نیامده

Bandit8D
کاربر
Bandit8D

لعنتی لست آف آس همه جا هست:)
به نظر من از لحاظ داستان سرایی بهترینشون واکینگ دد فصل اوله بعد بیاند تو سولز و رد دد البته من یه چند تا بازی این لیست رو هنوز تجربه نکردم…

Gorgali
مهمان
Gorgali

همه اینا که گفته شد جالب و خوب هستن جای دویل مکرای هم خالیه توی لیست اگه میشه درموردش مطلب بزارید

Morteza0935
مهمان
Morteza0935

اتفاقا سری دویل می کرای با وجود تمام جذتبیت هاش،یکی از بدترین روایت های داستانی رو داخل تمام بازی های ویدیویی داره.من خودم از طرفدار های سر سخت دانته هستم ولی کپکام باید یه فکری به حال روایت سطحی و تاریخ مصرف گذشته ی بازی هاش بکنه.برای این مساله هم دلایل محکم خودمو دارم.

kiamehrZ
مهمان
kiamehrZ

به نظر من آنچارتد ۴ لایق اون رتبه نیست ( من خودم عاشق سری آنچارتدم ولی کلا داستان همه ی بازی های این مجموعه در یک کلام خوبه ولی شاهکار نیست )
جای دث استرندینگ هم واقعا خالیه تو لیست در حالی که یکی از بهترین بازی های نسل بود از لحاظ داستان سرایی

علی
مهمان
علی

کنترل هم خدایی خیلی قشنگ بود داستانش

Reza_Dark
مهمان
Reza_Dark

عاالی بود کنترل

ورود
بارگذاری...
ثبت نام
بارگذاری...