بررسی بازی Cyberpunk 2077: Phantom Liberty

بررسی بازی Cyberpunk 2077: Phantom Liberty

بسته الحاقی؟ با سی‌دی پراجکت تماس بگیرید

۱۵ مهر ۱۴۰۲ ۴.۶ ذخیره

من یکی از بهترین تجربه‌های ویدیوگیمی عمرم را مدیون CD Project Red هستم. قطعا Witcher 3 از نظر بسیاری از گیمرها یکی از بهترین بازی‌های تاریخ محسوب می‌شود؛ اما برای من بسته الحاقی Heart of Stone تجربه متفاوتی بود. آنقدر جذاب، دلنشین و به یاد ماندنی که ابایی از معرفی آن به عنوان رتبه اول بازی‌های مورد علاقه‌ام نداشته باشم. با این وجود انتظارات من از Cyberpunk 2077: Phantom Liberty بالا بود. حتی با وجود تمام مشکلات موجود باز هم داستان‌سرایی، شخصیت‌پردازی و روایت Cyberpunk 2077 را فوق‌العاده دوست داشتم و منتظر بودم تا همه چیز در فانتوم لیبرتی یک پله بالاتر برود. خوشحالم بگویم اتفاقی که منتظرش بودم افتاد، Phantom Liberty دقیقا همان چیزی بود که انتظارش را داشتم!

Cyberpunk 2077: Phantom Liberty
 • امتیاز کاربران
  29 ratings9.1/10
 • امتیاز متاکریتیک 89
 • ژانر اکشن-نقش‌آفرینی
 • پلتفرم‌ها ایکس باکس سری ایکسپلی استیشن 5پی‌سی
 • ناشر بازی سی‌دی پراجکت
 • سازنده سی‌دی پراجکت رد
 • حالت بازی تک نفره
 • درجه سنی بازی مناسب برای بزرگسالان

این بسته الحاقی می‌تواند پایان‌بندی جدید تجربه شما از سایبرپانک باشد یا داستان ۲۰ و خورده‌ای ساعته جذابی که ماجراجویی‌ و تلاش V و جانی را برای بقا هیجان‌انگیز‌تر می‌کند. هکری به نام Song So-Mi (با نقش آفرینی Christine Minji Chang) که برای دولت کار می‌کند با شما تماس می‌گیرد و می‌گوید می‌تواند در ازای انجام دادن یک ماموریت مهم جانتان را نجات دهد. شروع داستان با صحنه‌ای کوبنده همراه است؛ جایی که متوجه می‌شوید Song So-Mi هم می‌تواند مانند شما با جانی در ارتباط باشد و او را ببیند! اینجاست که متوجه می‌شوید Song یک دروغ‌گو نیست و به احتمال زیاد معجزه‌ای که آرزویش را دارید در دستانش قرار دارد.

ماموریت چیست؟ هواپیمای رئیس جمهور NUSA (آمریکای جدید) پس از شلیک یک موشک در محله‌ای خطرناک و خود مختار به نام Dogtown (شهر جدید بازی) سقوط کرده. وظیفه شما این است که جان رئیس جمهور را نجات دهید و پیش از اینکه خلافکارها دستشان به او برسد به فکر پناهگاهی امن برایش باشید. با ناپدید شدن Song پس از این حادثه و احتمال در خطر بودن او، ماموریت تغییر می‌کند تا به همراه یکی از جاسوس‌‌ها و مامورین سابق دولت به نام Solomon Reed (با نقش آفرینی Idris Elba) برای پیدا کردن Song اقدام کنید.

فانتوم لیبرتی تلاش می‌کند تا یک داستان بی‌نظیر بر بستری از فعالیت‌های جاسوسی و هیجان‌انگیز را تعریف کند و این روایت به واسطه نقش آفرینی و شخصیت‌پردازی درست کارکترها به بهترین شکل ممکن انجام شده. تشخیص راست و دروغ در بازی سخت است و اعتماد کردن به افراد جاییست که مسیرهای منتهی به اندینگ‌ را برایتان مهیا می‌کند. Phantom Liberty چهار اندینگ دارد که هیچکدام از آن‌ها را نمی‌توان «پایان‌بندی خوب» تلقی کرد. در مورد هر کدام از آن‌ها بحث‌ها و دیدگاه‌های مختلفی وجود دارد.

طراحی مراحل در Phantom Liberty به بهترین حالتی که می‌توانید تصور کنید انجام شده. در قسمتی از بازی مشغول گول زدن یک خواهر و برادر فرانسوی برای جلب اعتمادشان بودم، قسمتی دیگر مانند جیمز باند وارد یک مهمانی بزرگ شدم و با تم جاسوسی سعی کردم تا اطلاعات مورد نیازم را تامین کنم. قسمتی به آدم‌ربایی مشغول بودم و حتی برای ورود به ساختمانی مهم از تمام مهارتم برای پیشروی به صورت مخفیانه استفاده کردم. سورپرایز نهایی و جذاب فانتوم لیبرتی جایی بود که به سبک بازی‌های Amnesia باید از دست یک ربات ترسناک و کشنده فرار می‌کردم! فانتوم لیبرتی به هیچ عنوان اجازه نمی‌دهد ریتمش برای مخاطب خسته‌کننده شود و این مسئله باعث می‌شود تا تجربه‌اش فوق‌العاده لذت‌بخش باشد.

نکته‌ای که در Cyberpunk 2077: Phantom Liberty حائز اهمیت است بلوغ سی‌دی پراجکت در داستان‌نویسی و روایت آن است. شخصیت‌های جدید با روایت گذشته‌شان از آن حس تو خالی بودن فاصله می‌گیرند و همین مسئله تصمیم‌گیری در موردشان را برای شما سخت‌تر می‌کند. اگر اتفاقی برای آن‌ها رخ بدهد عمیقا ناراحت می‌شوید و تمام تلاشتان را می‌کنید تا از آن‌ها محافظت کنید. در کنار شخصیت‌پردازی، روایت سینمایی فانتوم لیبرتی جاییست که سی‌دی پراجکت در آن حسابی درخشیده. بخشی از این روایت به‌یادماندنی مدیون جلوه‌های بصری و نورپردازی منحصربه‌فرد سایبرپانک است. برخی قاب‌ها، محیط‌ها و شرایطی که در بازی با آن‌ها مواجه می‌شوید به زیباترین شکل ممکن صحنه‌سازی شده‌اند.

گرچه به‌روزرسانی دوم سایبرپانک و تغییرات بنیادی آن را نباید به پای فانتوم لیبرتی نوشت، اما نمی‌توان نادیده گرفت که چقدر برای افرادی مثل من که پس از سال‌ها و برای ملاقات مجدد با V و جانی سیلورهند وارد بازی شده‌ایم این تغییرات بولد و تاثیرگذارند. درخت قابلیت‌های V دچار تحولی بزرگ شده و حالا کار کردن با آن ساده‌تر است. نیروهای پلیس حالا برای شما تهدید محسوب می‌شوند و بالاخره سیستم رانندگی در بازی لذت‌بخش است. با اعمال تغییرات روی سیستم رانندگی و از طرفی قابلیت مبارزه حین راندن اتومبیل بستر مناسبی برای یکی از جالب‌ترین ماموریت‌های جانبی فانتوم لیبرتی فراهم شده. جایی که شما می‌بایست ماشین‌های متنوعی را با استایل فیلم «سرقت در ۶۰ ثانیه» از گوشه کنار خیابان بدزدید و با شرایط خاص به دست خریدار برسانید. از طرفی پررنگ‌تر شدن نقش شخصیت Mr. Hands و ماموریت‌های ویژه‌ای که به شما می‌دهد و مجموعه‌ای از ماموریت‌های جانبی جذاب دیگر را نباید در فانتوم لیبرتی نادیده گرفت.

مدت زمان بازی

داستان: ۲۵ ساعت
تکمیل کردن: ۵۰ ساعت

برخلاف نایت‌سیتی Dogtown شهری مخروبه است که گوشه‌ گوشه‌اش نوعی فعالیت خلافکاری رخ می‌دهد. شما در این بسته الحاقی بالا تا پایین این شهر را می‌بینید و با انواع و اقسام دسیسه‌های سیاسی، سیاست‌های خودخواهانه و فعالیت‌های زشت و تاریکش آشنا می‌شوید. حتی برای اولین بار حس می‌کنید که با شهری زنده مواجهید چرا که اتفاقات رندوم، درگیری‌های مختلف و تعقیب و گریزهای زیادی در آن جریان دارد. اضافه شدن باس‌فایت‌های زیاد و سخت، دانجین‌های مدرنی که لوت‌های ارزشمندی در اختیارتان قرار می‌دهند و فعالیت‌های بیشتر موجب شده تا حضور در Dogtown جالب سپری شود.

در کنار مشکلاتی مانند فریم ریت‌های سینوسی، باگ‌های عجیب و کرش‌های اعصاب‌خورد کنی که از ابتدا گریبان‌گیر سایبرپانک بوده‌اند شاید تنها ایرادی که می‌توانم به Cyberpunk 2077: Phantom Liberty وارد بدانم برخی از تصمیم‌گیری‌های ظاهرا تاثیرگذار آن است. در طول بازی بارها و بارها با مکالماتی روبه‌رو می‌شوید که حس می‌کنید روی جریان بازی و اندینگ نهایی تاثیر‌گذارند، اما این تاثیر‌گذاری کم‌تر از چیزیست که تصور می‌کنید. فارغ از این مسئله فانتوم لیبرتی دقیقا همان سایبرپانکیست که ۳ سال پیش منتظرش بودیم، پس به هیچ عنوان تجربه‌اش را از دست ندهید.

خلاصه بگم که…

سی‌دی پراجکت خاطرات بد لانچ سایبرپانک را با انتشار موفق فانتوم لیبرتی و از طرفی دومین آپدیت بزرگ بازی شست و برد. این استودیوی لهستانی یک بار دیگر ثابت کرد که اگر پای بسته‌های الحاقی وسط باشد حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. فانتوم لیبرتی با طراحی مراحل متنوع، داستان‌سرایی هیجان‌انگیز و شخصیت‌پردازی‌های بی‌نقص قطعا تا سال‌های سال گوشه ذهن شما باقی می‌ماند.

بررسی بازی Cyberpunk 2077: Phantom Liberty
بررسی بازی Cyberpunk 2077: Phantom Liberty

می‌خرمش…

ماجراجویی‌های V و جانی سیلورهند را در دل نایت‌سیتی دوست داشتید؟ شاید بد نیست سری به داگ‌تاون بزنید و از حضور کنار شخصیت‌های جدید و جذاب فانتوم لیبرتی لذت ببرید. یا به اندینگ جدید بازی می‌رسید، یا یک داستان فراموش‌نشدنی را تجربه می‌کنید. در هر صورت محتوای این بسته الحاقی از نظر من ارزش فوق‌العاده‌ای دارد.

نمی‌خرمش…

فانتوم لیبرتی نیامده تا باگ‌های سایبرپانک را برطرف کند. گرچه آپدیت ۲ بازی بخش اعظمی از مشکلات آن را برطرف کرده، اما همچنان تجربه بازی ناپایدار و همراه با مشکلات فنی متعدد است. فارغ از این مسئله، اگر با داستان و سبک سایبرپانک ارتباط نگرفته‌اید قطعا از فانتوم لیبرتی هم لذت نمی‌برید.

بررسی بازی Cyberpunk 2077: Phantom Liberty
 • امتیاز ویجیاتو95
 • امتیاز کاربران
  29 ratings9.1/10
 • امتیاز متاکریتیک89
کپی شد https://vgto.ir/oe3
نظرات (۳)
4.6 7 امتیازها
امتیاز مطلب
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
3 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
دیدگاه درون خطی
نمایش تمام نظرات

یکی‌ از بهترین dlc های اخیر که تجربه کردم .

۹۵!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! عجیبه

احتمالا دو بسته رو در یکی ادغام کردن و قیمتش هم شده ۲۰+۱۰ = ۳۰
ویچر ۳ هم دو بسته ۱۰ و ۲۰ دلاری داشت

3
0
نظرت رو حتما بهمون بگو!x