بررسی بازی Helldivers 2

بررسی بازی Helldivers 2

وقتش است که هیولاها را از فضا پاک کنید!

۵ اسفند ۱۴۰۲ ۵ ذخیره

سال ۲۰۲۳ بود که در رویداد PlayStation Showcase به صورت رسمی از بازی Helldivers 2 رونمایی شد. یک بازی اکشن چند نفره آنلاین محور که در آن باید از سیاره‌های مختلف در برابر موجودات بیگانه دفاع کنید. استودیو Arrowhead Game Studios، سازنده بازی Helldivers 2 تصمیم گرفته تا بازی برای پلی‌استیشن ۵ و پی‌سی به صورت هم‌زمان منتشر شود و تا این لحظه خبری از نسخه ایکس باکس بازی نیست ولی با اینکه پلتفرم‌های بازی بسیار محدود هستند، آوازه این بازی خیلی زود در شبکه‌های اجتماعی پیچید و تا به اینجای کار Helldivers 2 توانسته عملکرد خوبی به جا بگذارد و آمار ۴۶۰ هزار بازیکن هم‌زمان در استیم را برای خود ثبت کند. حتی کار به جایی کشیده که سرورهای بازی کامل پرشدند و سازنده‌ها تا الان مجبور شدند دو بار سرورهای بازی را تا مرز ۷۰۰ هزار نفر افزایش دهند. در ادامه همراه ویجیاتو باشید تا باهم نگاهی به بازی Helldivers 2 بیندازیم.

Helldivers 2
 • امتیاز کاربران
  15 ratings7.6/10
 • امتیاز متاکریتیک 82
 • ژانر اکشنبقاشوتر اول شخصشوتر سوم شخص
 • تاریخ انتشار ۲۰ بهمن ۱۴۰۲
 • پلتفرم‌ها پلی استیشن 5پی‌سی
 • ناشر بازی Sony Interactive Entertainment
 • سازنده Arrowhead Game Studios
 • حالت بازی تک نفرهچند نفره
 • درجه سنی بازی مناسب برای ۱۷ سال به بالا
بررسی بازی

از آنجایی که در بازی‌های آنلاین محور زیاد روی داستان بازی مانور داده نمی‌شود، Helldivers 2 هم از این قضیه مستثنی نیست و وقتی اولین بار بازی را اجرا می‌کنید، بازی با نمایش یک ویدیو چند دقیقه‌ای داستان را برای شما بازگو می‌کند.

بسیاری از سیاره‌ها مورد حمله بیگانگان قرار گرفتند و این شما هستید که باید همراه اسکواد خود به عنوان یک هل‌دایور این سیارات مختلف را از خطرات گوناگون پاک کنید.

بازی از همان ابتدا و نمایش یک ویدیو کوتاه سعی می‌کند تمام مکانیزم‌هایی که باید حین ماموریت آن‌ها را بلد باشید به شما یاد بدهد.

برای همین بخش تمرینی بازی شما را با انواع سلاح‌ها، حرکات، دشمنان و ماموریت‌ها آشنا می‌کند و در نهایت با پوشیدن شنل، این پیام را به شما می‌دهد که دیگر وقت آن است تا بخش تمرینی را پشت سر بگذارید و وارد ماموریت‌های واقعی شوید.

نمایی از بخش انتخاب اسم سفینه
نمایی از بخش انتخاب اسم سفینه

هر بازیکن در بازی یک سفینه مخصوص به خود دارد که از همان ابتدا شما می‌توانید اسم آن را خودتان بر اساس گزینه‌هایی که بازی در اختیارتان قرار می‌دهد انتخاب کنید. بعد از وارد شدن به سفینه ۳ بخش اصلی در اختیار شما قرار می‌گیرند. بخش اول یعنی Galactic War مربوط به انتخاب ماموریت‌ها می‌شود؛ در واقع از این بخش می‌توانید به تمام ماموریت‌های موجود در سیارات مختلف دسترسی داشته باشید و یکی از مزیت‌های خوب بازی در این بخش این است که بازی دست شما را کامل باز می‌گذارد تا ماموریت‌ها را به سلیقه خودتان انتخاب کنید.

نمایی از بخش انتخاب ماموریت‌های بازی
نمایی از بخش انتخاب ماموریت‌های بازی

از طرفی تنوع ماموریت‌ها در بازی به شدت بالاست و احتمال اینکه یک ماموریت تکراری حین بازی به پست شما بخورد خیلی کم است. از ماموریت‌هایی که در داخل بازی موجود هستند میشه به پاک کردن یک سیاره از دست بیگانه‌ها، نجات مردمی که در سیاره گیر کردند، تحقیقات و جمع‌آوری نمونه از سیاره‌ای خاص اشاره کرد.

هر ماموریت زمان خاصی دارد و باید طوری زمان‌بندی کنید که طی زمان مشخص‌شده از آن سیاره خارج شوید چون در غیر این صورت ماموریت شما تکمیل نمی‌شود و امتیازی هم نصیب شما نمی‌شود. حرف از امتیاز شد و این نکته را هم در نظر داشته باشید که امتیاز و پولی که در پایان هر ماموریت به شما داده می‌شود، کاملا متناسب با نحوه تکمیل ماموریت شما در بازی است.

به طور مثال هرچقدر سریع‌تر یک ماموریت را تکمیل کنید، بازی زمان باقی‌مانده را محاسبه کرده و معادل آن به شما امتیاز و پول می‌دهد یا از آنجایی که حالت فرندلی فایر در بازی از همان ابتدا فعال است اگر به اشتباه یارهای خود را بکشید، بازی امتیاز کمتری به شما می‌دهد.

درجه سختی Helldive
درجه سختی Helldive

هم‌چنین در هر ماموریت، علاوه بر کارهای اصلی یک سری ماموریت جانبی هم برای شما در نظر گرفته شده که با تکمیل آن‌ها، امتیاز و پول بیشتری نصیب شما می‌شود. غیر از این موضوع بازی برای شما ۹ درجه سختی مختلف در نظر گرفته که از همان ابتدا تنها به درجه سختی ۱ دسترسی دارید و برای بازکردن ۸ درجه سختی بیشتر باید ماموریت‌های بیشتری را تکمیل کنید. هرچقدر درجه سختی بازی بالاتر باشد، با تکمیل ماموریت، پول و امتیاز بیشتری به شما داده می‌شود اما این فکر که بازی بسیار آسان خواهد بود را از همان ابتدا از سرتان بیرون کنید چرا که درجه سختی ۴ بازی هم بسیار مشکل و سخت خواهد بود. از طرفی بازی به شما این امکان را داده تا علاوه بر تکمیل ماموریت به صورت فردی، آن‌ها را با اسکواد ۴ نفره خود تکمیل کنید. طبیعی است که هرچقدر تعداد شما بیشتر باشد، شانس زنده ماندنتان هم بالاتر می‌رود.

سازنده‌های بازی برای ساخت سیارات، دشمنان و اتمسفر بازی سنگ تمام گذاشتند و هیچ چیزی در بازی برای شما تکراری نمی شود. به طور مثال در هر سیاره‌ای که قدم بگذارید، جو و اتمسفر آن سیاره با سیارات دیگر متفاوت خواهد بود؛ مثلا اگر آن سیاره نزدیک به خورشید باشد، دمای آن بیشتر و جو گرم‌تری خواهد داشت و انرژی شما برای دویدن زودتر از حالت عادی تمام می‌شود.

بازی Helldivers 2 هم‌چنین طیف وسیعی از دشمنان را شامل می‌شود که هرکدام نقاط ضعف و قوت خاصی دارند؛ از حشرات ریز و سریع گرفته تا ربات‌هایی کشنده که سلاح به دست، به سمت شما شلیک می‌کنند. ولی نگران نباشید چراکه با تجربه حداقل ۵ دست می‌توانید به مرور نقاط ضعف هر کدام از بیگانه‌های بازی و نحوه کشتن آن‌ها را یاد بگیرید.

نورپردازی داخل سیارات به بهترین شکل ممکن طراحی شده و هر سیاره متناسب جو خود رنگی منحصر به فرد ساطع می‌کند. تنوع در آب و هوای هر سیاره هم فوق‌العاده زیبا طراحی شده و یقینا این اتمسفرهای متفاوت روی شیوه بازی شما هم تاثیرگذار خواهند بود. به طور مثال چاله‌های آب، خار و خاشاک و باران از سرعت حرکت شما کم می‌کنند یا مه‌گرفتگی شعاع دید شما را تا حد زیادی کاهش می‌دهد به طوری که حتی تشخیص یارها و دشمنان در چنین شرایطی بسیار سخت خواهد بود.

دومین بخش سفینه شما یعنی Armory مربوط به شخصی‌سازی کاراکتر شما می‌شود. بازی آپشن‌های زیادی در اختیار شما قرار می‌دهد تا شخصیت خود را چه از نظر ظاهری و چه از نظر قدرتی شخصی‌سازی کنید. همان‌طور که گفتم با تکمیل هر ماموریت به شما امتیاز و پول به عنوان جایزه داده می‌شود اما این تمام ماجرا نیست و یک آیتم با ارزش دیگر هم بازی به شما می‌دهد که بتوانید جایزه‌های بخش بتل‌پس بازی را با آن‌ها بخرید.

بازی در حالت عادی شامل ۲ بتل‌پس مجزا می‌شود. یکی بتل‌پس کاملا رایگان و دیگری پولی که با پرداخت ۱۰ دلار می‌توانید آن را بخرید. برخلاف دیگر بازی‌های لایو سرویس بتل‌پس رایگان بازی کاملا نیازهای شما را برطرف می‌کند و بتل‌پس پولی تنها برای کسانی که به آیتم‌های اضافه بیشتری نیاز داشته باشند ساخته شده است. در این بتل‌پس‌ها شاهد سلاح‌های مختلف، ایموت‌ها، آیتم‌های ظاهری مثل کلاه، شنل و زره هستیم که می‌توانید تک تک آن‌ها را با تکمیل ماموریت‌های مختلف به دست آورید.

نگاهی به آیتم‌های موجود در بتل پس رایگان بازی
نگاهی به آیتم‌های موجود در بتل پس رایگان بازی

بعد از به دست آوردن این آیتم‌ها می‌توانید برای هر ماموریت یک سلاح اصلی، یک سلاح دوم و یک مدل نارنجک انتخاب کنید. سلاح‌های بازی هم از تنوع زیادی برخوردار هستند و می‌توانید از انواع شاتگان‌ها، مسلسل‌ها و رایفل‌ها برای کشتن بیگانگان فضایی استفاده کنید.

بخش سوم سفینه شما هم که خیلی مهم محسوب می‌شود و Ship Management نام دارد، مربوط به ویژگی‌های برتر کاراکتر و سفینه شما می‌شود. اگر نگاهی به گیم‌پلی بازی Helldivers 2 انداخته باشید حتما دیدید که اسکوادی در بازی یک منطقه کامل را بمباران می‌کنند، موشک‌های لیزی شلیک می‌کنند یا حتی هل‌دایورها مسلسل به دست به سمت دشمنان حمله‌ور می‌شوند. تمامی این قابلیت‌ها در بخش سوم سفینه شما قابل دسترسی است و با جمع‌آوری نمونه‌های سیارات، پول و امتیازات لازم می‌توانید این قابلیت‌ها را در این بخش از سفینه خود فعال کنید.

تنوع این بخش از سفینه شما هم درست به اندازه دیگر بخش‌هایی که توضیح دادم بالاست و می‌توانید ده‌ها ویژگی مختلف را برای کاراکتر خود بخرید و استفاده کنید. استودیو Arrowhead برای راحتی کار با این ویژگی‌ها مکانیزم جالبی طراحی کرده که به شما اجازه می‌دهد تا با تکمیل کردن کدها به وسیله جهت‌های دسته یا کیبورد این قابلیت‌ها را خیلی راحت فعال کنید.

نگاهی به تنوع دشمنان داخل بازی
نگاهی به تنوع دشمنان داخل بازی

از بخش گیم‌پلی و مکانیک‌های بازی که بگذریم به صداگذاری بازی می‌رسیم که در این بخش هم استودیو Arrowhead Game Studios سنگ تمام گذاشته و شاهد طیف وسیعی از صداهای مختلف برای هر بیگانه، سیاره و سلاح‌ها هستیم. هم‌چنین اگر با اسکواد به تجربه بازی بپردازید شاهد مکالمات فان و جالبی هستیم که هل‌دایورها بین خود رد و بدل می‌کنند و یا حتی موقع کشته شدن، به بیگانگان فحش می‌دهند!

بازی به شما اجازه می‌دهد تا در کنار تمام آیتم‌های جذابی که در اختیار دارید، به کند و کاو سیارات مشغول شوید، ماموریت‌هایتان را تکمیل کنید و حتی اگر بازیکنی در ماموریتی نیاز به کمک داشت به کمک سفینه خود خیلی سریع به کمک او بروید. در حالت عادی هم شما می‌توانید دوستان خودتان را دعوت به بازی کنید و هیچ مشکلی در این زمینه وجود ندارد. هم‌چنین بازی به آی‌پی ایران حساس نیست و می‌توانید بدون هیچ مشکل و نگرانی به تجربه بازی روی پی‌سی یا پلی‌استیشن 5 بپردازید. از طرفی بازی از قابلیت کراس‌پلی هم پشتیبانی می‌کند تا بازیکنان این دو پلتفرم بتوانند باهم به تکمیل ماموریت‌ها بروند.

خلاصه بگم که…

Helldivers 2 یک بازی شوتر آنلاین محور فوق‌العاده‌ زیباست که چه از نظر بصری و گرافیکی و چه از نظر گیم‌پلی و محتوایی می‌تواند ساعت‌ها بی‌وقفه شما را سرگرم کند و هیچ جوره از این بازی خسته نشوید.

بررسی بازی Helldivers 2 - ویجیاتو

بررسی بازی Helldivers 2 - ویجیاتو

می‌خرمش…

اگر طرفدار بازی‌های شوتر هستید، بی‌شک هل‌دایورز ۲ یکی از بهترین بازی‌های سال ۲۰۲۴ برای شما محسوب می‌شود. بازی که با بهترین گرافیک و محتوای ممکن تنها ۴۰ دلار قیمت دارد و با وجود بتل‌پس رایگانی که در اختیار شما قرار می‌دهد، می‌تواند ساعت‌ها شما را مشغول کند.

نمی‌خرمش…

تنها دلیلی که باعث می‌شود از هل‌دایورز ۲ دست بکشید، این است که طرفدار بازی‌های آنلاین نباشید چرا که بازی برای تجربه تک نفره هم نیاز به اتصال دائم اینترنت دارد.

بررسی بازی Helldivers 2 - ویجیاتو

 • امتیاز ویجیاتو95
 • امتیاز کاربران
  15 ratings7.6/10
 • امتیاز متاکریتیک82
کپی شد https://vgto.ir/qvp
نظرات (۳)
5 1 امتیاز
امتیاز مطلب
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
3 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
دیدگاه درون خطی
نمایش تمام نظرات

عجب شوتر خوبی
اگه شد میخوام حتما تجربه اش کنم

“استودیو Arrowhead Game Studios، سازنده بازی Helldivers 2 تصمیم گرفته تا بازی برای پلی‌استیشن ۵ و پی‌سی به صورت هم‌زمان منتشر شود”
آی پی مگه برای سونی نیست ؟
پس اون تصمیم می گیره که برای چی و کِی بیاد !

3
0
نظرت رو حتما بهمون بگو!x