ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از ویجیاتو انتخاب کنید.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
اصلا راضی نیستم
واقعا راضی‌ام
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر ویجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

بررسی بازی V Rising

بررسی بازی V Rising

انتشار در ۲۸ خرداد ۱۴۰۳
محمدرضا نوروزی
نوشته شده توسط محمدرضا نوروزی | ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ | ۲۲:۰۰
ناشر بازی: Stunlock Studios مدت زمان بازی: 42 ساعت
سازنده بازی: Stunlock Studios کامل کردن بازی: 87 ساعت
محمدرضا نوروزی
محمدرضا نوروزی

منتشر‌ شده در 4 هفته قبل
اشتراک گذاری:

می سال ۲۰۲۰ بود که یک بازی خون آشامی بقا محور توسط تیم Stunlock Studios به صورت دسترسی زودهنگام منتشر شد و حالا بعد از ۲ سال، شاهد انتشار نسخه‌ی کاملی از این بازی هستیم. آیا V Rising همان تجربه‌ی خون‌آشامی جذابی است که مدت‌ها انتظارش را می‌کشیدیم؟ همراه ویجیاتو باشید.

تا به امروز داستان‌های بسیاری از خون‌آشام‌ها و ومپایرها شنیده‌ایم که هر یک تاثیر به‌ سزایی روی ژانرهای مختلف، از درام گرفته تا وحشت و غیره گذاشته‌اند که البته V Rising به هیچ عنوان عضوی از آن‌ها به شمار نمی‌رود. بازی اصلا قصد ندارد تا داستان بگوید و این شما هستید که داستان خود را با ماجراجویی‌هایتان خلق می‌کنید. در واقع، در طول V Rising شما ومپایری هستید که مدت‌هاست که به خواب عمیقی فرو رفته و اکثر توانایی‌های خود را از دست داده‌است و حال باید با بیدار شدن از رویای‌ تب‌آلودتان، حکومتتان بر این کره خاکی را پس بگیرید و البته، یک سری باس که تاثیری جزئی روی روند داستان دارند را بکشید!

خیلی نمی‌توان به داستان بازی سخت گرفت، اما بد هم نبود اگر تیم سازنده کمی روی این بخش وقت بیشتری می‌گذاشتند و حداقل یک لور جذاب برای جهان V Rising خلق می‌کردند تا بازیکن‌های پیگیرتر کمی از جهان آن بیشتر اطلاعات کسب کنند که خوب یا بد این اتفاق رخ نداده است. اما چرا خوب؟

هرچند داستان بازی سطحی و نه‌چندان درگیرکننده است، از همان ابتدا که وارد بازی می‌شوید، المان‌های گیم‌پلی فریاد می‌زنند که قرار است تا ساعت‌های بسیار طولانی پای بازی وقت بگذارید و با دستان خودتان، تک به تک آجر‌های امپراطوری جدیدتان را روی هم گذاشته و آن را بنا کنید. شما این انتخاب را دارید تا بین بخش آنلاین PVE و PVP و بخش آفلاین یک مورد را انتخاب کنید و وارد جهان بازی شوید که این بسته به سلیقه شما خواهد بود. اگر دوستان و همراهانی دارید یا اینکه دوست دارید تا در جهانی جدید با شخصیت‌هایی تازه همراه شوید و با آن‌ها دوست شده یا اینکه آن‌ها را شکار کنید راه‌هایی‌ست که می‌توانید برای لذت‌ بردن از بازی انتخاب کنید.

V Rising

بعد از انتخاب حالت بازی، یک سری المان شخصی‌سازی در دسترس شما قرار خواهد گرفت که به شما اجازه می‌دهد تا بخش‌هایی مثل صورت، مو، رنگ پوست و اکسسوری‌های خون آشام خود را تغییر دهید که اگرچه به نسبت نسخه‌ی ارلی اکسس شاهد تنوع بیشتری هستیم، که صرفا قابل قبول است و به شما اجازه می‌دهد تا شخصیت تقریبا منحصر به فردی داشته باشید. بعد از ساخت کاراکتر، حال این شما هستید و جهان بزرگی متشکل از ۵ زیست‌بوم مختلف، ۱۵ باس یا V blood منحصر به فرد و دهکده‌ها و جنگل‌هایی که می‌توانید در آن‌ها به شکار پرداخته و یا قلعه‌ی خود را بسازید.

بازی از دو بخش تشکیل شده. بخش اول قسمتی است که شما باید با ایجاد سرپناه، شکارهای متوالی و ساخت ابزار و لوازم مختلف به بقای خود بپردازید و در بخش دوم، شاهد تجربه‌ای اکشن و نقش‌آفرینی هستیم که به مبارزه با دشمنانی مثل اسکلت‌ها، جمع کردن منابع ارزشمند و یادگیری جادوها و در کل لول آپ شدن برای رویارویی با باس‌ها خلاصه می‌شود. از آن جا که بازی در شب آغاز می‌شود و زودتر از هرچیز المان‌های اکشن خود را به تصویر می‌کشد، ما هم از همین بخش شروع می‌کنیم.

بازی شامل مبارزاتی نسبتا چالش‌برانگیز است که در ابتدا با پنجه‌های شما آغاز شده و با جمع‌آوری منابع و ساخت سلاح‌های بیشتر به مبارزه با سلاح‌های سرد و البته ترکیب آن با جادوهایی که به هنگام لول آپ کردن آزاد می‌کنید ختم می‌شود. سلاح‌ها که شامل شمشیر، نیزه، گرز و غیره بوده به ترتیب و با افزایش سطح شما قابل ساخت خواهند بود و بسته به متریال‌هایی مثل سنگ، آهن و برنز که آزاد می‌کنید، قوی‌تر می‌شوند. در این بین شما یک سری جادوی مخصوص دارید که از عناصر مختلفی مثل یخ یا خون ساخته می‌شوند و برای آزاد کردن آن باید باس‌های مختلفی که به نام V blood شناخته می‌شوند را آزاد کنید. نکته‌ی جالب آن است که بدانید برای افزایش قدرت خود و البته بازیابی سلامتی به خوردن خون دشمنانی که نزدیک به مرگ هستند نیاز دارید. این تایپ خون بسته به کلاس دشمن شما متفاوت است و باف‌های مختلفی را پیش روی شما می‌گذارد. حال هرچه خون دشمن شما خالص‌تر باشد، به درصد بیشتری می‌توانید از قابلیت‌های آن موجود استفاده کنید. برای مثال استفاده از خون آهو می‌تواند سرعت شما را افزایش دهد و حال اگر آهویی که شکار کرده‌اید خون خالص‌تری داشته باشد، سرعت شما بسیار بیشتر خواهد شد.

بازی V Rising

کشته شدن در بازی اتفاق معمولی بوده و به همین دلیل، بازیکن باید با آنالیز دشمن، از جادوهای تدافعی، دش کردن به سمت عقب و چینش استراتژی‌های مختلف بسته به تایپ دشمن استفاده کرده تا در مبارزات پیروز شود و از همین‌رو می‌توان مبارزات بازی را عمیق‌تر از چیزی که فکر می‌کنید دانست. این موارد بیش از هر چیز در رابطه با باس‌های بازی صدق می‌کند که شکست دادن آن‌ها با جوایز ارزنده‌ای همراه است. برای مثال اولین باس بازی که با او روبرو می‌شوید یک گرگ آلفا بوده که اگر موفق به شکست آن شوید، این قابلیت را پیدا می‌کنید که به فرم گرگ دربیایید و مسافت‌های بازی را راحت‌تر طی کنید که حرکت جالبی است. باقی باس‌ها نیز مهارت‌های ویژه‌ی خود را به شما منتقل می‌کنند و با شکست دادن آن‌ها و کسب قدرت‌شان می‌توانید به خوبی فرایند پیشرفت را احساس کنید.

از مبارزات که بگذریم، به بخش ساخت و ساز و بقا می‌رسیم. همان‌طور که اشاره کردم، بازی به دو بخش روز و شب خلاصه می‌شود و اگر شما فرمانروای شب‌ها باشید، این خورشید است که در روزها از مردم و موجودات مختلف محافظت می‌کند و اگر زیر آفتاب بروید، پوست شما می‌سوزد و به تدریج کشته می‌شوید. به همین دلیل باید برای خود یک قلعه بسازید و در آن زندگی کنید. هر قلعه یک سازه به نام قلب یا Castle Heart دارد که قلعه را زنده نگه‌ داشته و با استفاده از آیتمی به نام Blood Essence شارژ می‌شود و این آیتم، با کشتن دشمنان شما به دست می‌آید. حال شما می‌توانید قلعه خود را به دلخواه تزئین و آن را به یک مکان مخوف تبدیل کنید. برای مثال می‌توانید ماشین‌های مختلف برای برش چوب، دستگاهی برای خلق موجودات عجیب و غریب و موارد دیگر بسازید و آن‌ها را در یک اتاق قرار دهید و در سالن مرکزی، تابوت خود و کتابخانه‌ را بسازید تا هربار که کشته‌ شدید، در آنجا بیدار شوید. البته که نگران جهان بزرگ بازی نباشید چرا که اگر در طول مسیر پیشرفت کنید، می‌توانید قلعه خود را به بایم‌های دیگر منتقل کرده و در آنجا به ماجراجویی خود ادامه دهید.

بررسی بازی V Rising

بازی از نظر هنری تجربه‌ای قابل توجه است که معماری گوتیک آن در کنار جزئیات سازه‌ها و ماشین‌ها و البته کلیت جهان آن قابل تقدیر است و در ادامه شاهد یک تجربه‌ی روان و عاری از مشکلات فنی هستیم که با یک سیستم معمولی و حتی ضعیف می‌توانید ان را تجربه کرده و لذت‌ ببرید. اما متاسفانه گشت و گذار در ابتدا به دلیل مسافت‌های نسبتا طولانی و تعداد کم پورتال‌های فست ترول کمی خسته‌کننده بوده که در ادامه با باز شدن قابلیت‌هایی مثل تبدیل شدن به گرگ یا خفاش به شکل سریع‌تری صورت می‌گیرد و از طرفی در بخش آنلاین آن، عموما جو آرامی برقرار است و باید کمی در طول بازی بگردید تا بتوانید یک سرور مناسب برای قسمت چند‌نفره پیدا کنید و شاید این موارد را بتوان از نقاط ضعف بازی دانست.

بازی V Rising با توجه به کد ارسالی ناشر Stunlock Studios روی پی‌سی تجربه و بررسی شده است.

85
امتیاز ویجیاتو

در نهایت می‌توان گفت که V Rising یکی از بهترین گزینه‌ها برای گیمرهایی است که در ابتدا دوست دارند یک تجربه‌ی بقا محور را تجربه کنند و در ادامه، به خون آشام‌ها و داستان‌های دراکولایی علاقه‌مند هستند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی