ورود به ویجیاتو

بازیابی رمز عبور

کاربر جدید هستی؟ ثبت نام کن

ثبت‌نام در ویجیاتو

قبلا در ویجیاتو ثبت نام کردی؟ وارد شو.

بازیابی رمز عبور

میتونی وارد ویجیاتو بشی یا ثبت نام کنی

بازی جدید باب اسفنجی با روح و روان شما بازی می‌کند

پرش از این ستون به آن ستون فرج است!

۱۳ تیر ۱۳۹۹ ۱.۵ ذخیره

باب اسفنجی آنقدری که در دنیای انیمیشنی خود محبوب بوده و ترکانده، در دنیای بازی‌های ویدیویی نتوانسته این موفقیت را تکرار کند؛ با اینکه بیش از ۲۰ بازی از روی این شخصیت و دوستانش ساخته شده ولی تقریبا نام هیچ‌یک در تاریخ این صنعت ماندگار باقی نمانده و اکثر این عناوین یک سری بازی فن ‌سرویس به حساب می‌آمدند که برای راضی کردن طرفداران عرضه شده بودند و هدف دیگری را دنبال نمی‌کردند.

بیش از ۵ سال بود که از بازی جدیدی پیرامون این کاراکتر خبری نبود و نسل جدید کنسول‌ها فاقد یک بازی با میزبانی این کاراکتر دوست داشتنی بود. اساسا باب اسفنجی در سالهای اخیر روندی نزولی را طی کرده و با اینکه هواداران قدیمی همچنان آن را دوست دارند ولی واقعیت اینجاست که این فرنچایز حال و روز چندان خوشی را سپری نمی‌کند (درباره محبوبیت باب اسفنجی در دوران نزولی خود می‌توانید در این لینک بیشتر بخوانید.)

SpongeBob SquarePants: Battle for Bikini Bottom – Rehydrated
 • امتیاز کاربران
  55 ratings7/10
 • امتیاز متاکریتیک 67
 • ژانر پلتفرمر
 • تاریخ انتشار ۴ تیر ۱۳۹۹
 • پلتفرم‌ها ایکس‌باکس وانپلی‌استیشن 4پی‌سینینتندو سوییچ
 • ناشر بازی THQ Nordic
 • سازنده Purple Lamp Studios
 • حالت بازی تک نفرهچند نفره
 • درجه سنی بازی مناسب برای همه
بازی‌های این فرنچایز تحت اختیار کمپانی THQ بود و با منحل شدن این کمپانی، IP باب اسفنجی به اکتیویژن رسید. اکتویويژن یکی دو بازی پیرامون باب اسفنجی ساخت و هیچ‌کدام نتوانستند به سوددهی لازم برسند و در نهایت THQ Nordic حق و حقوق ساخت این بازی‌ها را پس گرفت و اعلام کرد که روی یک بازی جدید از این فرنچایز کار می‌کند. عنوان جدید SpongeBob SquarePants: Battle for Bikini Bottom – Rehydrated نام دارد و همانطور که از نامش مشخص است، یک ریمیک به حساب می‌آید. بازی SpongeBob SquarePants: Battle for Bikini Bottom جزو معدود عناوین ساخته شده از روی این فرنچایز بود که نمرات قابل قبولی را در زمان عرضه روی کنسول‌های نسل ششم (پلی استیشن ۲ و ایکس باکس کلاسیک) دریافت کرد و به نظر می‌رسد در نسلی که ریمسترها و ریمیک‌ها جایگاه خوبی پیدا کرده‌آند، بی‌خطرترین کار برای احیای باب اسفنجی نیز بازسازی یک عنوان محبوب قدیمی است. اما آیا این بازسازی توانسته حق مطلب را ادا کند؟

بازی همان داستان عنوان قبلی را روایت می‌کند، داستانی که در واقع متشکل از چندین و چندین داستانک است و تمامی شخصیت‌های آشنای این سری در آن حضور دارند، ولو یک حضور کمرنگ. شما با چندین شخصیت از جمله باب اسفنجی و پاتریک و سندی چیکس بازی را پیش می‌برید و هر یک از آنها قابلیتی دارد که در حل معماهای بازی به کمکتان می‌آید.

در وهله اول و با آغاز بازی از صداپیشگی خوب شخصیت‌ها راضی خواهید بود و از شنیدن صدای اصلی شخصیت‌ها ذوق زده خواهید شد. تقریبا اکثر تیم صداپیشگی انیمیشن اینجا گرد هم آمدند و صدهایشان را به شخصیت‌های بازی قرض داده‌اند. شوخی‌ها و دیالوگ‌ها همانند انیمیشن باب اسفنجی طنز ظریفی دارد که به نظر کمی کهنه می‌آید، همانطور که کل بازی سر و شکلی کهنه دارد. SpongeBob SquarePants: Battle for Bikini Bottom – Rehydrated مشکلی که دارد اینست که انگار دیرتر از موعد عرضه شده و باید برای نسل پیشین ساخته می‌شد. در اینجا تقریبا همه عناصر یک بازی از گرافیک گرفته تا گیم‌پلی حال و هوایی قدیمی دارند و بوی کهنگی از سرتاسر بازی، حتی از طراحی مراحل آن به مشام می‌رسد. در بین این بازار کهنه‌فروشان، مساله گیم‌پلی از همه چیز بدتر است و مصداق رمیدن یک گله اسب وحشی روی مخ گیمر است.
شما ممکن است برای یک پرش ساده از یک ستون به ستون دیگر، چند دقیقه‌ای درگیر شود و در نهایت بعد از اینکه این عمل خطیر را انجام دادید، با عنایت یک روبات مزخرف به قعر این ستون پرتاب شوید و از کجا بازی را شروع کنید؟ یک چک پوینت که در بیست هزار فرسنگ آنورتر قرار دارد. بازی از این حیث یک عنوان چالشی به شمار می‌رود اما چالشی که به خاطر وجود نقصان در گیم‌پلی باشد بیشتر از آنکه تبدیل به یک گلاویزی جذاب باشد، شبیه به سیخونک زدن یک شخص سوم در حین نبردی تن به تن و جذاب است. شما در بازی پلتفرمری مثل Crash Bandicoot از اینکه می‌توانید فلان مرحله را بالاخره رد کنید، خوشحال می‌شوید و چالش‌های بازی را می‌پذیرید، اما در عنوان باب اسفنجی جدید، فقط می‌خواهید که این تکه از بازی تمام شود تا بلکه مرحله بعدی این مشکل را نداشته باشد و متاسفانه، مرحله بعدی مشکل بیشتری در برابر شما پهن می‌کند.

کنترل خشک و عذاب آور بازی و کند بودن بیش از حد همه بازی، از کات سین‌ها گرفته تا حرکت کاراکترها باعث شده که برای کیف کردن از بازی یک صبر ایوب داشته باشید و یا نهایتا یک دو جین طرفدار باب اسفنجی باشید وگرنه لدت بردن از این عنوان پلتفرمر کار سختی است. طراحی مراحل بازی بسیار شلخته انجام شده و با اینکه در وهله اول به نظر می‌آید بازی سوراخ سمبه‌های زیادی دارد که می‌توان با کنکاش در آنها از مدت زمان بیشتری از بازی لذت برد، اما این مکان‌های مخفی چیزی در چنته ندارند تا گیمر را به سمت خود جلب نمایند. دشمنان بازی آی‌کیویی در حد مرغ پخته دارند و حرکات اکشن بازی (که نهایتا در یک دکمه خلاصه می‌شود) حوصله‌سر بر هستند. اما آیا بازی در بخش معماهای خود این مشکلات را جبران کرده است؟

پازل‌های بازی هم قربانی گیم‌پلی کفاره‌پذیر بازی شدند، حل برخی از این پازل‌ها به خاطر کنترل سخت و خشک بازی آنقدر سخت می‌شود که بیخیال آن می‌شوید و ترجیح می‌دهید خط اصلی داستان بازی را طی کنید و همانجا سرتان درد بگیرد و دیگر نمک روی زخم گیم‌پلی نزنید. در برخی موارد برای حل معماها باید از همه کاراکترها استفاده کنید و در واقع شخصیت‌ها را سوییچ کنید که این کار نیز به یمن مغز متفکر پشت طراح گیم‌پلی بازی، با یک دکمه انجام شدنی نیست و حتما باید بار و بنه جمع کنید و به یک مکان خاص بروید تا بتوانید شخصیت خودتان را تعویض کنید. بازی با همین مسائل مسخره خودش را طولانی می‌کند وگرنه جزو بازی‌های بسیار کوتاه به شمار می‌رود که نهایتا در 8 ساعت تمام می‌شود و می‌توانم بهتان قول بدهم که این ساعات جزو بدترین تجربه‌های شما خواهد بود، مگر اینکه واقعا طرفدار باب اسفنجی باشید و از تمامی این خطاها چشم‌پوشی کنید. هرچند باور دارم یک هوادار واقعی با عرضه چنین بازی ضعیفی باید بیشتر از همگان معترض باشد و توقع یک بازی خوب با شخصیت‌هایی که پتانسیل قوی دارند داشته باشد.

مدت زمان بازی

داستان اصلی: ۸ ساعت
داستان و ماموریت فرعی: ۱۰ ساعت
صد در صد کردن بازی: ۱۱ ساعت

بازی SpongeBob SquarePants: Battle for Bikini Bottom – Rehydrated بازگشت غیرآبرومندانه‌ای برای این فرنچایز به شمار می‌رود و افول کیفیت محتواهای تولید شده پیرامون این شخصیت را سرعت می‌بخشد، باب اسفنجی در دنیای انیمیشن سعی می‌کند به روز حرکت کرده و هر بار با کودکان نسل جدید انس بگیرد و شوخی‌های جدیدی را رو کند که با مسائل مخاطبان جدیدش همخوانی دارد. این موضوع اما در بازی ویدویی این اثر رعایت نشده و بازی به جای آنکه روی به روز بودن حرکت کند، یک اثر کاملا کهنه و باستانی به شمار می‌آید که می‌توانست با عرضه شدن در سال ۲۰۱۰، یک بازی موفق به شمار بیاید اما در حال حاضر تبدیل به لکه ننگی روی این برند می‌شود.

خلاصه بگم که...

بازی جدید باب اسفنجی برای هواداران این شخصیت می‌تواند عناصر قابل توجهی داشته باشد و مخاطبین کم سن و سال را نیز برای لحظاتی سرگرم می‌کند، هرچند کنترل خشک و بد بازی باعث می‌شود که تجربه آن برای هر سن و سالی عذاب آور باشد.

می‎خرمش

اگر دلتان برای باب اسفنجی و دوستانش تنگ شده و اگر می‌خواهید یک بازی کمدی از جنس این سریال انجام دهید و با صداپیشگان اصلی سری انیمیشنی نیز تجدید شنیداری دوباره داشته باشید! بازی جدید باب اسفنجی گزینه مناسبی برای شماست.

نمی‎خرمش

دلایل زیادی برای نخریدن یک بازی متوسط وجود دارد، بازی بسیار بوی کهنگی می‌دهد، از گرافیک خارج از رده تا کنترل و گیم‌پلی قدیمی آن و حتی داستانی که در واقع در بازی وجود ندارد. پتانسیل‌های زیادی از دنیای باب اسفنجی در بازی هدر رفته که می‌توانست آن را تبدیل به اثری مفرح کند اما رعایت نکردن این موارد باعث شده بازی در بهترین حالت یک اثر کاملا متوسط باشد.

 • امتیاز ویجیاتو50
 • امتیاز کاربران
  55 ratings7/10
 • امتیاز متاکریتیک67
سیستم پیشنهادی:
  حداقل سیستم مورد نیاز:

   کپی شد https://vgto.ir/5iu
   نظرات (۴)
   1.5 2 امتیازها
   امتیاز مطلب
   مشترک شدن
   اطلاع رسانی کن
   4 دیدگاه
   جدید ترین
   قدیمی ترین بیشترین امتیاز
   دیدگاه درون خطی
   نمایش تمام نظرات
   SloOpY

   بازی که کردم به این فکر افتادم که چرا من نتونم بازی ب این خنکی بسازم

   Ali97

   بازی خوبیه برای مرور خاطرات

   Javad

   گیم پلی قبل انتشارش رو دیدم
   نمیدونستم چطور تونستم ۱۰ دقیقش رو ببینم بس که مسخره بود ؟؟؟؟