ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از ویجیاتو انتخاب کنید.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
اصلا راضی نیستم
واقعا راضی‌ام
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر ویجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فیلم و سریال

کوین فایگی به یازده سوال مهم در رابطه با Avengers: Endgame پاسخ می‌دهد

کوین فایگی، رئیس استودیو‌های مارول، اخیراً به پرسش‌های طرفداران درباره فیلم Avengers: Endgame و آینده دنیای سینمایی مارول پاسخ داده است که در این مقاله به مهم ترین آن‌ها می‌پردازیم. قبل از هر چیز بهتر ...

سورنا رضایی
نوشته شده توسط سورنا رضایی | ۱۶ خرداد ۱۳۹۸ | ۱۴:۳۰

کوین فایگی، رئیس استودیو‌های مارول، اخیراً به پرسش‌های طرفداران درباره فیلم Avengers: Endgame و آینده دنیای سینمایی مارول پاسخ داده است که در این مقاله به مهم ترین آن‌ها می‌پردازیم. قبل از هر چیز بهتر است خلاصه وار با روند پیشرفت فایگی طی این سال‌ها آشنا شویم. او در سال 2000 به عنوان تهیه کننده به استخدام کمپانی مارول درآمد. اطلاعات او درباره کمیک‌های مارول مدیران را تحت تاثیر قرار داده بود و هر سال بر میزان نفوذش اضافه می‌شد. این روند تا جایی ادامه یافت که در سال 2007 به عنوان رئیس استودیو‌های مارول انتخاب شد.

در طول مدیریت فایگی شاهد رشد چشمگیر برند مارول و خلق دنیای سینمایی مارول بوده‌ایم. این دنیای سینمایی تاکنون و پس از اکران 22 فیلم توانسته به فروشی معادل 21 میلیارد دلار در سراسر جهان دست یابد که از این نظر بین تمامی فرنچایزها رکوردار است. فیلم Avengers: Endgame هم که اخیراً به اکران درآمده، فاصله زیادی تا شکستن رکورد آواتار (Avatar) و تبدیل شدن به پرفروش ترین فیلم تاریخ سینما ندارد. بدون شک، باید بخش عمده‌ای از این موفقیت‌ها را به پای فایگی و چشم انداز مدیریتی‌اش نوشت. از ویژگی‌های مهم او برنامه ریزی‌های بلند مدت است.

پس از آغاز اکران Avengers: Endgame در سراسر جهان، کوین فایگی فرصت را مناسب می‌دیدید تا در یک گفتگوی نسبتاً مستقیم به پرسش‌های طرفداران پاسخ دهد. بنابراین در سری پرسش و پاسخ‌های فروم ردیت که با نام Ask Me Almost Anything شناخته می‌شود، حضور پیدا کرد. هر چند مدیران مارول جزئیات زیادی را از فاز چهارم دنیای سینمایی به اشتراک نمی‌گذارند و فایگی نیز منطقاً چنین سیاستی را در هنگام پاسخ دادن رعایت کرد اما برخی از جواب‌های او بسیار ارزشمند هستند. در ضمن، پیش بینی‌ می‌شود در جریان رویداد کامیک کان 2019 نخستین اطلاعات از فاز چهارم به طور رسمی منتشر شود.

کوین فایگی

برنامه‌ ریزی‌های مربوط به Infinity War و Endgame از سال 2012 آغاز شده بود

مارول به برنامه ریزی در بلند مدت مشهور است و بسیاری از طرفداران معتقدند اولین اشاره‌ها به اتفاقات فیلم‌های اخیر نیز در سکانس پس از تیتراژ پایانی The Avengers وجود داشته است. جاس ویدون که کارگردانی فیلم را بر عهده داشت، می‌دانست که به یک تکیه گاه محکم برای لوکی نیاز دارد تا او دست به چنین اقدامی بزند. از آن‌جایی که علاقه بسیاری به شخصیت تانوس در کتاب‌های کمیک داشت، تصمیم گرفت تا این غول دیوانه را وارد دنیای سینمایی کند. او درخواست خود را برای مارول ارسال کرد و آن‌ها نیز موافقت کردند. به گفته کوین فایگی، از همان موقع‌ بود که اولین ایده‌ها برای اقتباس از کمیک Infinity Gauntlet نوشته جیم استرالین در ذهنشان شکل گرفت.

پایه ریزی برنامه‌های اصلی از 5 سال پیش، زمانی که مارول تصمیم گرفت تا اتفاقات را در جریان دو فیلم مستقل روایت کند آغاز شد. در آن زمان، فاز سوم دنیای سینمایی هنوز معرفی نشده و فیلم‌ها نیز با اسم‌های Infinity War Part I و Infinity War Part II شناخته می‌شدند. اوایل سال 2015 و پیش از اینکه روند تولید Captain America: Civil War آغاز شود، مارول از کریستوفر مارکوس و استفن مک‌فیلی درخواست کرد تا روی فیلمنامه‌ها کار کنند و برادران روسو نیز کارگردانی را بر عهده بگیرند. کوین فایگی در این باره گفت: «نوشتن جزئیات داستان را در جریان روند تولید Civil War آغاز کردیم. به یاد می‌آورم که بین برداشت‌های داخل اتاق کنفرانس مُدام این سمت و آن سمت می‌رفتیم.»

کوین فایگی

مارک روفالو تاثیر قابل توجهی روی قوس شخصیتی هالک داشت

شخصیت هالک یک قوس شخصیتی داشت که روند آن از فیلم Thor: Ragnarok آغاز شد، در فیلم Avengers: Infinity War ادامه یافت و نهایتاً در فیلم Avengers: Endgame به پایان رسید. اینطور که به نظر می‌رسد، ایده قوس شخصیتی هالک از مارک روفالو الگو برداری شده است. کوین فایگی در این باره گفت: «سال‌ها پیش مارک برای ملاقات با ما به [دفتر] استودیوهای مارول آمد تا درباره چگونگی رشد هالک و تکامل او طی فیلم‌های پیش رو صحبت کند. ایده‌های جذاب بسیاری را مطرح کرد که برخی از آن‌ها را در فیلم‌های Thor: Ragnarok، Infinity War و Endgame دیدید و فکر می‌کنم جالب می‌شود که از تعداد دیگری از ‌آن‌ها را در آینده استفاده کنیم.» وقتی بازیگری یک نقش را برای چندین سال ایفا می‌کند، به مرور زمان آن نقش برایشان اهمیت پیدا می‌کند. از همه مهمتر اینکه مارول به دیدگاه‌‌ها و نظرات بازیگران خود اهمیت داده و آن‌ها را در برنامه‌هایش اعمال می‌کند.

کوین فایگی

کاپیتان آمریکا از همان ابتدا لایق برداشتن میولنیر بود

برداشتن میولنیر  (چکش ثور) توسط کاپیتان آمریکا، یکی از جذاب ترین لحظه‌‎های فیلم Avengers: Endgame بود که بسیاری از تماشاچیان را به وجد آورد. طبق گفته‌های فایگی، این اتفاق نباید چندان باعث غافل گیری می‌شد: «فکر می‌کنم او همیشه لایق برداشتن چکش ثور بوده است. در فیلم Age of Ultron تنها سعی داشت تا متواضع باشد.» از همه مهمتر اما پاسخ جاس ویدون، کارگردان Age of Ultron ، به سوالی مشابه در رویداد کامیک کان 2015 است. پاسخ او در آن زمان چندان مورد توجه قرار نگرفت اما اکنون می‌توان متوجه نکته موجود در آن شد: «یعنی میگید لایق نیست؟»

کوین فایگی

بشکن هالک چطور همه را به زندگی برگرداند؟

هالک، نقش کلیدی را در فیلم Avengers: Endgame ایفا می‌کرد، زیرا تنها کسی بود که می‌توانست از دستکش سنگ‌های بی‌نهایت استفاده کرده و از اتفاق بعد آن جان سالم بدر ببرد. در نهایت نیز این اتفاق افتاد؛ هالک با زدن بشکن همه را به زندگی بازگرداند اما سوالات زیادی درباره چگونگی رخ دادن این اتفاق وجود دارد. برای مثال، فردی را تصور کنید که داخل هواپیما نشسته بوده و پس از بشکن تانوس ناگهان ناپدید شد. مسلماً این فرد پس از بشکن هالک در همان ارتفاع و شرایط قبلی ظاهر می‌شد، با این تفاوت که اینبار خبری از هواپیما نیست. یکی از طرفداران در این رابطه پرسید: «آیا این امکان وجود داشته که هالک نه تنها افراد ناپدید شده را بازگردانده، بلکه مطمئن شده در مکان امنی ظاهر شوند؟» فایگی که از ایده خوشش آمده بود گفت: «ترجیح می‌دهیم هالک فیلم Endgame را با نام هالک باهوش صدا بزنیم. بنابراین، بله [چنین احتمالی وجود داشته است].»

کوین فایگی

تنها مارول می‌داند که سفر در زمان چگونه اتفاق افتاد

سفر در زمان، یکی دیگری از موارد بحث برانگیز فیلم Endgame بود که علی‌رغم توضیحات ارائه شده در دو سکانس (سکانس نخست زمانی است که هالک این فرایند را توضیح می‌دهد و سکانس دوم زمانی است که انشنت وان قوانین و منطق سفر در زمان را بیان می‌کند) همچنان سوالات زیادی پیرامون آن وجود دارد. نکته جالب توجه درباره این موضوع این است که کارگردانان و نویسندگان فیلم نیز چندان با یکدیگر در این زمینه توافق نداشته و زمانی که سوالی در این باره پرسیده شد، پاسخ‌های متناقضی ارائه کردند. کارگردانان فیلم عقیده دارند استیو راجرز پس از بازگشت به گذشته برای قرار دادن سنگ‌های بی نهایت و چکش ثور در جای اصلی شان، نه یک واقعیت اصلی، بلکه در یک واقعیت متناوب به زندگی با مامور کارتر ادامه داد. نویسندگان فیلم اما معتقدند استیو راجرز در همان واقعیت اصلی به زندگی با معشوقه‌ قدیمی‌اش پرداخت.

در چنین شرایطی، یکی از طرفداران سوالی را درباره سفر در زمان از فایگی پرسید و او تنها گفت: «بله!» کاملاً مشخص است که فایگی دلیلی نمی‌دیده تا در آن زمان توضیحی درباره سفر در زمان بدهد، زیرا این احتمال وجود دارد که در فیلم Spider-Man: Far From Home اطلاعاتی درباره جهان‌های موازی در اختیار ما قرار خواهد گرفت. ظاهراً همین توضیحات برای یافتن پاسخ سوال‌هایی که در ذهن طرفداران ایجاد شده کافی خواهد بود.

کوین فایگی

استنلی هرگز فرصت نیافت تا به تماشای Avengers: Endgame بنشیند

متاسفانه استنلی هرگز فرصت نیافت نسخه کامل فیلم Avengers: Endgame را تماشا کند. فایگی در این باره گفت: «او دوست داشت صبر کند تا نسخه نهایی را در نمایش افتتاحیه تماشا کند. پس هرگز فرصت نیافت تا به تماشای آن بنشیند.» فایگی در ادامه صحبت‌های خود اضافه کرد روزی که استنلی برای کمئو (حضور کوتاه و افتخاری) خود سر صحنه فیلمبرداری حاضر شد، نسخه کامل داستان را دریافت کرد.

کوین فایگی

مارول 5 سال آینده را با جزئیات برنامه ریزی کرده است

طبق صحبت‌های فایگی، مارول بر اساس برنامه‌ ریزی‌های 5 ساله عمل می‌کند که جزئیات زیادی را شامل می‌شوند. از این حرف می‌توان نتیجه گرفت اسامی تمامی فیلم‌های مارول و طرح کلی داستان شان تا سال 2024 از هم اکنون مشخص شده است. فایگی همچنین گفت آنها برخی اوقات برنامه‌هایی را تدوین می‌کنند که سال‌های بیشتری را شامل می‌شود. چندی پیش شایعه‌ای در فضای مجازی منتشر شد که ادعا می‌کرد مارول برنامه‌های خود تا سال 2028 را چیده است. با در نظر گرفتن حرف‌های فایگی، این شایعه درست بوده.

کوین فایگی

مارول احتمالاً برنامه‌هایی برای ماندارین دارد

در جریان گفتگو، از فایگی پرسیده شد که آیا شاهد دیدن سازمان جنایتکاری 10 حلقه یا ماندراین (رهبر این زمان سازمان) در آینده دنیای سینمایی مارول خواهیم بود یا خیر؛ زیرا در یکی از وان شات‌ها اشاره‌ای به این شخصیت شده بود. رئیس استودیو‌های مارول نیز با گفتن «بله» این موضوع را تایید کرد که برنامه‌هایی دارند. البته مشخص نیست که جواب «بله» به حضور سازمان 10 حلقه داده شده یا ماندارین. در هر صورت، این پاسخ مستقیم و بدون ابهام باعث شده تا بسیاری از طرفداران خود را برای ملاقات با ماندارین در فیلم ابرقهرمانی شانگ-چی آماده کنند. به خصوص اینکه شایعات نیز چنین موضوعی را تایید می‌کنند.

کوین فایگی

احتمال حضور شخصیت‌های فراموش شده وجود دارد

دیگر سوالی که از فایگی پرسیده شد، درباره احتمال بازگشت و ملاقات دوباره‌ با شخصیت‌های فراموش شده از جمله لیدر (فیلم هالک شگفت انگیز)، ابومینیشن (هالک شگفت انگیز) و جاستین همر (مرد آهنی 2) بود. اگرچه فایگی تلاش کرد تا در پاسخ خود اشاره‌ای به اسامی نام برده شده نداشته باشد اما نسبت به بازگشت شخصیت‌های قدیمی که مردم فکر می‌کنند دیگر نمی‌بینند ابراز تمایل کرد. او برای مثال به شخصیت‌ تاندربول راس از هالک شگفت انگیز و هارلی کینر در فیلم مرد آهنی 3 اشاره کرد.

کوین فایگی

دیگر خبری از وان شات‌ها نخواهد بود

آخرین قسمت از سری فیلم‌های کوتاه وان شات در سال 2014 ساخته و منتشر شد و از آن زمان تاکنون خبری از قسمت جدید نبوده است. کوین فایگی در پاسخ به سوالی درباره سری وان شات و توقف تولید آن‌ها گفت: «بهترین نکته سری وان شات این بود که به دیگر شخصیت‌ها می‌پرداخت. اکنون سریال‌های دیزنی پلاس (Disney+) را داریم که قرار است همان کار را با تعداد بیشتری از شخصیت‌هایی که می‌شناسیم و عاشق شان هستیم در مقیاس بزرگی انجام دهد.» به گفته فایگی، سریال‌های شبکه دیزنی پلاس را می‌توان جانشین معنوی فیلم‌های کوتاه وان شات دانست. فایگی همچنین وعده داد این سریال‌ها به طور کامل با فیلم‌های سینمایی در ارتباط خواهند بود.

کوین فایگی

چرا کوین فایگی در فیلم‌های دنیای سینمایی مارول کمئو ندارد؟

پس از فوت استن لی، این احتمال مطرح شد که فایگی برای زنده نگه داشتن سنت کمئوها خودش جلوی دوربین خواهد رفت. ظاهراً، رئیس استودیوهای مارول علاقه‌ای به این ایده ندارد: «دوست ندارم جلوی دوربین برم. البته در یکی از سکانس‌های اولین فیلم سری مردان ایکس به عنوان تکنسین اسلحه ایکس ظاهر شدم که به نسخه نهایی راه نیافت. به طور کامل با روپوش، ماسک و عینک پو پوشیده شده بودم.» جالب است؛ پس کوین فایگی در طول عمر خود یکبار آن هم به طور کاملاً پوشیده جلوی دوربین رفت که البته به نسخه نهایی فیلم راه نیافت!

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (2 مورد)
 • MatinGlitcher
  MatinGlitcher | ۱۶ خرداد ۱۳۹۸

  قشنگ بود ولی فک میکردم کامل تر از این باشه !

  • سورنا رضایی
   سورنا رضایی | ۱۷ خرداد ۱۳۹۸

   تو متن هم به این نکته اشاره شد که کویم فایگی خیلی محتاطانه به سوال‌ها جواب می‌داد تا چیزی از فیلم‌های آینده لو نره...

مطالب پیشنهادی