خجالت‌آورترین و عجیب‌ترین لحظات تاریخ E3

هشدار؛ برخی از این لحظات خطر ایجاد سرطان دارند

۳۱ خرداد ۱۳۹۹ ذخیره

خرداد ماه هر سال از بسیاری جهات یکی از بهترین و دوست‌داشتنی‌ترین زمان‌ها هم برای گیمرها و حتی بازی‌سازان است. بزرگترین نمایشگاه و کنفرانس خبری مربوط به بازی‌ها یعنی E3 در این ماه برگزار می‌شود و میلیون‌ها نفر لحظه‌ای چشم‌هایشان را از کنفرانس شرکت مورد‌ علاقه‌شان بر نمی‌دارند.

این کنفرانس‌ها فرصتی استثنایی برای شرکت‌های بزرگ و ناشرین بازی است تا از جدیدترین سخت‌افزارها و بازی‌های خودشان رونمایی کنند، اما همیشه همه‌چیز آنطور که باید با برنامه و درست پیش نمی‌رود. اجرای زنده و برنامه‌ریزی کنفرانس کار آسانی نیست و البته هیچ وقت نمی‌توان با قطعیت واکنش مخاطبین نسبت به برخی برنامه‌ها را درست سنجید. بنابراین نمایشگاه E3 هر چقدر که در شگفت‌زده‌ کردن طرفداران دنیای ویدیوگیم ید طولا دارد، به همان اندازه در خجالت‌ زده کردن و عجیب بودن هم با استعداد است.

از آنجایی که امسال به لطف کرونا شانس تماشا و دنبال کردن کنفرانس‌های E3 را از دست دادیم. تصمیم گرفتیم در این مطلب بار دیگر برخی از خجالت‌آورترین و عجیب‌ترین لحظات تاریخ برگزاری این نمایشگاه را همراه با هم بررسی کنیم.

آقا ما تو همون سی ثانیه اول فهمیدیم خوب فلوت می‌زنی - کنفرانس سونی سال ۲۰۱۸

اجازه دهید در یک مورد صادق باشیم؛ کرنلیوس بوتس (Cornelius Boots) یا همان نوازنده فلوتی که سونی به کنفرانس خود آورد، واقعا اجرای خوب و کم‌نقصی آن هم در برابر چشمان صد‌ها تماشاگر داشت. هر چقدر که از این اجرا جوک و میم (Meme) ساخته شود، نمی‌توانیم این حقیقت را انکار کنیم. بنابراین بد و عجیب بودن این اجرا بیشتر به سونی مربوط می‌شود. اما چرا؟

به خاطر اینکه انگار آن دقیقه مکث بین برگزاری مراسم و جابه‌جا شدن به خودی خود کافی نبود و باز سونی به دلایلی نامعلوم تصمیم گرفت که نمایش Ghost of Tsushima را با اجرای طولانی موسیقی زنده همراه کند. رونمایی از گاد آو وار در سال ۲۰۱۶ به همراه اجرای ارکستر زنده شاید یکی از بهترین اتفاقات در کل تاریخ نمایش‌های سونی بود و پس می‌توان تصور کرد که احتمالا آن‌ها به همین خاطر این روند را ادامه دادند. شاید هم روی کاغذ این اجرا ایده خوبی بود ولی در واقعیت به نمایشی خسته کننده و کاملا بی‌جا تبدیل شد.

از اون کنسرت‌ها که ‌از گوش‌هات خون میاد - کنفرانس بتسدا سال ۲۰۱۸

کنفرانس دو سال پیش بتسدا از اول تا آخر عجیب، سورئال و خجالت‌آور بود اما هیچ بخشی از آن در افتضاح بودن توانایی رقابت با کنسرت راک و موسیقی زنده هنگام معرفی Rage 2 را ندارد. راستش را بخواهید اندرو دابلیو کی (Andrew W.K) به هیچ وجه خواننده بدی نیست و فاز کنسرت عجیب او هم با اتمسفر خاص ریج به طرز احمقانه‌ای تناسب دارد. ولی کافیست به قیافه‌های بهت‌زده و بدون هیجان حضار نگاهی کنید، تا از شدت عجیب بودن این لحظات تمام وجودتان کرخت شود و دلتان بخواهد در اعماق زمین فرو بروید.

اجرای نامتعارف و حرکات غریب اندرو هم همه‌چیز را بدتر و این کنسرت را به طولانی‌ترین چند دقیقه عمرتان تبدیل می‌کند. شاید بهتر باشد خودتان ویدیو زیر را ببینید فقط اخطار می‌دهم که این احتمالا بدترین کنسرت عمرتان است و اگر با سبک راک آشنایی ندارید، لطفا نگذارید این اولین آهنگی باشد که از این ژانر گوش می‌دهید.

هیس! تریلرها صدا ندارند – کنفرانس مایکروسافت سال ۲۰۱۳

بروز مشکلات فنی در نمایش‌ها و کنفرانس‌های زنده به هیچ وجه موضوع جدید و غیر معمولی نیست. به عبارتی قطع شدن صدای تریلر یکی از آن سوتی‌هایی به حساب نمی‌آید که بخواهید برای آن بیش از حد نگران و مضطرب شوید؛ مگر آنکه شما پارتیک سادرلند (Patrick Soderlund) باشید، در جواب خنده‌های حضار بگید «ساکت باشید» و بعد از چندین بار پخش دوباره همچنان تریلر بدون صدا پخش شود.

خوشبختانه تقریبا بعد از یک دقیقه و لحظات تمسخرآمیز سنگین، بلاخره تریلر با صدا و درست به نمایش در آمد ولی فکر کنم از این لحظه تاریخی به بعد، بررسی و چک کردن تجهیزات و تریلرها به اولویت اول استودیو دایس و الکترونیک آرتز تبدیل شد.

به امید تقلب سر جلسه نرید – کنفرانس الکترونیک آرتز سال ۲۰۱۷

در کنفرانس خبری سال ۲۰۱۷ الکترونیک آرتز اتفاقی افتاد که بار دیگر نشان داد چرا نمی‌توان به تکنولوژی اطمینان کرد. در آن سال الکترونیک آرتز از جسی ولنز (Jesse Wellens)، یوتیوبر و ستاره شوخی‌های اینترنتی، دعوت کرده بود تا به لوس آنجلس بیاید و تریلر گیم‌پلی Need for Speed Payback را نمایش دهد. اما اتوکیو که رو‌به‌رویش قرار داشت، خراب شد و او هم کامل از یاد برد که قرار بوده چه عنوانی نمایش دهد. خوشبختانه تهیه کننده بازی یعنی مارکوس نیلسون (Marcus Nilsson) به موقع به روی صحنه آمد تا نجاتش دهد اما تا قبل از آن سناریو زیر اتفاق افتاد. البته برای درک بهتر اوضاع توصیه می‌‌کنیم ویدیو را هم از دست ندهید.

هممم…بچه‌ها اگه در جریان نبودید، نید فور اسپید پیبک…هممم…آره خیلی بازی خوبیه. همه اینا به کنار، من یه تولید کننده محتوا تو یوتیوبم و نید فور اسپید پیبک قراره منتشر بشه…اینجا تهیه کننده بازی مارکوس نیلسون رو داریم، اون تهیه کننده بازیه. مرسی نیک (!) که ازم دعوت کردی.

وقتی می‌خوای به بقیه یه چیزی رو نشون بدی و نمیشه – کنفرانس مایکروسافت سال ۲۰۰۹

یکی از خنده‌دارترین و البته ضایع‌ترین لحظات تاریخ E3 مربوط به زمانی می‌شود که مایکروسافت می‌‌خواست قابلیت‌های ویژه کینکت (پروژه ناتال در آن زمان) را به تماشاگران نشان دهد. در کلیپ زیر کارگردان و مسئول بخش خلاقیت کینکت در تلاش است تا قابلیت ردیابی بدن کینکت را به رخ بکشد؛ اما این اتفاق به جمله‌هایی ختم شد که احتمالا تا آخر عمر آن‌ها را فراموش نمی‌کنیم.

«تا حالا براتون سوال پیش اومده ته کفش یه آواتار چه شکلیه؟» تماشاگر‌ها هم اینجورین که رفیق راستشو بخوای نه، ولی لطفا ادامه بده. «خب، بووم. این شکلیه.»

بعد از گفتن همین آخرین جمله است که او حرکتی ناگهانی می‌کند و 180 درجه می‌چرخد، اما دست و پای آواتار بیچاره‌اش روی ایکس باکس در هم پیچ می‌خورد و کامل گیر می‌کند. البته باید انصاف را رعایت کنیم، تو این جریان پیچ خوردن واقعا ته کفش آواتار معلوم شد.

‌کی آخه با کتاب بازی می‌کنه؟ – کنفرانس سونی سال ۲۰۱۲

سونی در کنفرانس خبری سال ۲۰۱۲ از محصول خاص و جدیدی رونمایی کرد که امید داشت با آن کتاب‌خوان‌ها و طرفداران آثار فانتزی چون هری‌پاتر را دیوانه خود کند. واندربوک (Wonderbook) کتابی فیزیکی و واقعی بود که برای پلی استیشن 3 معرفی شد و به کمک آن، دوربین Eye و کنترلرهای موو (Move) می‌توانستید در قالب تکنولوژی واقعیت افزوده به دنیای کتاب‌های مورد علاقه‌تان قدم بگذارید. در ایده و حرف شاید همه چیز هیجان‌انگیز به نظر برسد اما نمایش واندربوک به اندازه‌ای بد پیش رفت که روی فروش واندربوک و هم بازی اول آن یعنی Book of Spells تاثیر گذاشت.

در یکی از بدترین قسمت‌های کل کنفرانس، خانمی که در حال مشغول بازی کردن بود نمی‌توانست جادو مورد نظر را اجرا کند. حالا معلوم نیست مشکل از بازی بود یا واندربوک ولی به هر حال پروژه سونی خیلی زود شکست خورد و از بازی جمع شد. در ویدیو رو به رو فاصله زمانی بین ۲:۴۲ تا ۳:۵۰ را از دست ندهید، یک دقیقه‌ای که یک سال طول می‌کشد.

به کره شمالی خوش اومدید - کنفرانس مایکروسافت سال ۲۰۱۳

همانطور که بارها گفتیم یکی از بهترین کنفرانس‌های سونی زمانی بود که در چند دقیقه با معرفی پلی‌ استیشن 4 حریفش را کامل به خاک کشاند. اما موضوع اینجاست که کمتر از ۱۲ ساعت قبل مایکروسافت با دست‌های خودش ایکس‌باکس وان را خاک کرده و تنها کاری که سونی باید انجام می‌داد، این بود که دقیقا عکس کنفرانس مایکروسافت را اجرا کند. کنسول جدید و نسل هشتمی مایکروسافت نه تنها باید هر ۲۴ ساعت به اینترنت متصل می‌شد، بلکه از بازی‌های دست دوم پشتیبانی نمی‌کرد و نصف بیشتر کنفرانس به قابلیت‌های بی‌کاربرد آن چون تماشای تلویزیون اختصاص یافته بود.

همچنین قیمت این کنسول ۴۹۹ دلار اعلام شده بود، آن هم فقط به خاطر اینکه کینکت به صورت اجباری همراه آن به فروش می‌رفت و به گفته دان متریک (Don Mattrick)، رییس سابق برند ایکس‌باکس، کینکت همیشه روشن خواهد بود و به تمامی صحبت‌های شما گوش می‌دهد. توضیحاتی که فکر نمی‌کنم برای هیچ کدام از حضار جالب بوده باشد. نتیجه این کنفرانس هم مشخص بود، دان متریک از مایکروسافت رفت و تا به امروز هم تیم ایکس باکس در تلاش است تا تمامی تصمیمات اشتباه او را جبران کند.

خرچنگ سونی معرفی شد – کنفرانس سونی سال ۲۰۰۶

شوخی کاربران اینترنتی با اتفاقات این کنفرانس گاهی هنوز هم ادامه دارد.

تقریبا خرداد ماه هر سال، نیمه شب کاز هیرای (Kaz Hirai)، مدیر عامل سابق سونی، خیس عرق از خواب می‌پرد و به ترسناک‌ترین کابوس زندگیش یعنی سال ۲۰۰۶ فکر می‌کند. سالی که سونی تصمیم گرفت با معرفی کنسول پلی استیشن 3 گوی رقابت را از حریفش ربوده و نسل هفتم را در دست خود بگیرد اما همه‌چیز به شکل ناراحت کننده‌ای اشتباه پیش رفت.

کنفرانس خبری سونی در آن سال مملو از لحظاتی خنده‌دار، خجالت‌آور و شوکه کننده است. قیمت ۵۹۹ دلاری کنسول آن هم در سال ۲۰۰۶ فراتر از تصور و بی‌نهایت گران بود؛ حالا تصور کنید بازی‌هایی که معرفی می‌شدند هم یکی پس از دیگری حضار را ناامید می‌کردند. از ذوق عجیب و غریب کاز هیرای در هنگام معرفی بازی Ridge Racer و فریاد زدن «این ریج ریسره، رییییییییج ریسر» که بگذریم، دوست عزیز دیگری به نام بیل ریچ (Bill Ritch) از گیم‌پلی نسخه دوم سری گنجی به شکلی رونمایی کرد که تا به امروز هم خنده‌دار و جالب است.

او به روی صحنه آمد تا دمویی از Genji: Days of the Blade نمایش دهد. بیل برای شروع و هیجان زده کردن حضار از این گفت که برخی از جنگ‌های معروف را که واقعا در ژاپن باستان اتفاق افتادند، دوباره ساخته و در بازی پیاده کردند. اما در همین لحظه است که خرچنگی به اندازه یک ساختمان جلوی شخصیت اصلی می‌پرد و بیل هم در ادامه می‌گوید: «این جا هم خرچنگ غول‌پیکر دشمن رو داریم که می‌بینید.»

در هر صورت شاید ما اشتباه می‌کنیم و خرچنگ‌های غول‌پیکر واقعا در جنگ‌های باستانی ژاپن حضور داشتند اما دیگر مطمئن هستیم که عوض کردن سلاح‌ به صورت آنی ویژگی انقلابی و جدیدی نیست که سازنده‌ای بخواهد با آن فخر فروشی کند. به هر حال یکی از کاربرهای یوتیوب ویدیویی ۵ دقیقه‌ای از هایلایت‌های این کنفرانس خبری ساخته که البته آن را با کمی ادیت و شوخی‌ همراه کرده، توصیه می‌کنم ویدیو رو به رو را ببینید تا دوباره ایمان بیاورید که چرا آنقدر معرفی اولیه کنسول روی موفقیت آن می‌تواند تاثیرگذار باشد.

هر چی دیدی فراموش کن، اگه تونستی – کنفرانس کونامی سال ۲۰۱۰

بدون هیچ شک و شبهه‌ای کنفرانس سال ۲۰۱۰ کونامی را می‌توان عجیب‌ترین و وحشتناک‌ترین کنفرانس خبری تاریخ E3 دانست. هیچ کلمه، جمله یا پاراگرافی برای توصیف این افتضاح کافی نیست. تاک فوجی (Tak Fujiii) به روی صحنه می‌آید و چندین بار خطاب به تماشاگران اشاره می‌کند تا تشویقش کنند اما کسی دست نمی‌زند، کشتی‌‌کج‌کارهایی نیمه‌‌برهنه در حین کنفرانس انگار واقعا و خارج از برنامه با مجری دعوا می‌کنند و بگذارید خیالتان را راحت کنم، ثانیه به ثانیه این کنفرانس ملغمه‌ای دردناک از لحظاتی چون تعجب، ترس و تمسخر است که دیدن آن به هر کسی توصیه نمی‌شود.

در ویدیو رو به رو می‌توانید لحظاتی گلچین شده از این کنفرانس منحوس را ببینید اما تمام عواقب دیدن آن با خودتان است. تنها می‌توانم امیدوار باشم که دیدنش آنقدری شما را اذیت نکند. تقریبا می‌توانیم مطمئن باشیم که دیگر کنفرانسی شبیه این در تاریخ تکرار نخواهد شد.

مستر درانک شاید اسم بهتری باشه – کنفرانس یوبیسافت سال ۲۰۱۱

بی‌راه نیست اگر فرض کنیم که بعد از افتضاح کونامی در سال ۲۰۱۰، یوبیسافت جلسه‌ای اضطراری تشکیل داده باشد تا کشف کند چطوری می‌تواند سال آینده رکورد کونامی را زده و جایزه بدترین و خجالت‌آورترین کنفرانس تاریخ را در تنها چند دقیقه برای همیشه از آن خود کند. در واقع بر خلاف کونامی که دقیقه به دقیقه‌ کنفرانسش عجیب و شوکه کننده بود، اتفاقا یوبیسافت سال ۲۰۱۱ کنفرانس خوبی برگزار کرد اما صحبت‌های آرون پرایسمن (Aaron Priceman)، بازیگر درجه دو، برای خراب کردن کل کنفرانس کافی بود.

آرون با اسم صحنه مستر کافئین به روی صحنه آمد تا به بهانه ۲۵ ساله شدن یوبیسافت در مورد فرانچایزهای مختلف این کمپانی صحبت کند، در شرایطی که اگر ۲۵ سال پیش ساخته می‌شدند. اما تمام جوک‌های زشت و جنسی مستر کافئین با سکوت محض حضار مواجه شد و ادا و صدای عجیب او برای نشان دادن سفر در زمان یکی از عجیب‌ترین حرکاتی خواهد بود که در کل عمرتان دیدید. آرون همچنین چندین بار بدون هیچ دلیل خاصی نام تام کلنسی (Tom Clancy)، نویسنده معروف و فقید را اشتباه تلفظ می‌کند. تمام این موارد کافیست تا بدون هیچ شکی این چند دقیقه را بدترین و عجیب‌ترین لحظه تاریخ E3 بنامیم.


تمامی موارد بالا از بدترین و خجالت‌آورترین لحظات تاریخ نمایشگاه E3 بودند. به نظر شما بدترین مورد کدام یکی از موارد بالاست؟ یا مورد دیگری است که به ذهنتان برسد و در لیست بالا ذکر نشده باشد؟ حتما در زیر نظرات خودتان را با ما به اشتراک بگذارید.

کپی شد http://dgto.ir/1bk1
نظرات (۹)
0 0 امتیازها
امتیاز مطلب
9 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
دیدگاه درون خطی
نمایش تمام نظرات
Mahdiyarr11

کنفرانس کونامی

Mohamad Javad

کونامی واقعا یه کنفرانس از یه سیاره دیگه بود :)))) هنوز باورم نمیشه چنین چیزی قبلا رفته روی صحنه :)))

...KIAN...

از همه باحالتر کنفرانس کونامی بود
جنسشون واقعا ناب بوده

محمدجواد مبین‌زاده

فقط کنفرانس کونامی =))))

کوین

بنظر من بدترینش یوتیوبره بود که زبونش بند اومده بود، دلم سوخت براش

9
0
دوست داشتید، نظر دهیدx
()
x