بازی The Sinking City از نشان دادن دیدگاه نژادپرستانه لاوکرفت ابایی ندارد

بازی کارآگاهی جدید استودیو Frogwares لاوکرفت و تعصباتش را رها نکرده است

1

عنوان The Sinking City یک پیشنهاد وسوسه انگیز است. یک بازی کارآگاهی جاه‌طلبانه از شرکت Frogwares، همان شرکتی که تعداد زیادی با محوریت شخصیت محبوب شرلاک هولمز ساخته است. بازی در دنیایی الهام گرفته شده از آثارو جهان هاوارد فیلیپ لاوکرفت با تم وحشت کیهانی (Cosmic Horror) روایت می‌شود. بستر این اثر یک منطقه در حال غرق شدن در شهر New England با حضور شخصیت‌هایی که هر کدام به صورت خاصی دارای عقاید نژادپرستانه هستند در نظر گرفته شده است. به طور ریشه‌ای این مسئله با وضعیت ممیزی‌های فعلی اجتماعی و سیاسی یک چالش جدی خواهد بود، ولی تا به حال چیزهایی که از بازی دیدیم نوید یک محصول جالب را می‌دهند.

تیم Vice هفته پیش به دو مرحله اول بازی دسترسی داشته است. بر اساس شواهد بازی یک عنوان میان‌رده، سوم شخص کارآگاهی با اتمسفر لاوکرفتی است. بازیکن در نقش یک قواص سابق نیروی دریایی قرار می‌گیرد که با رویاهای کابوس‌وار دست و پنجه نرم می‌کند قرار می‌گیرند؛ او به شهر نیمه غرق شده Oakmont در ایالت ماساچوست می‌رود تا علل این تشنج‌های عصبی را پیدا کند.

البته به زودی متوجه خواهید شد که شما تنها شخصی نیستید که کابوس‌های عجیب می‌بیند. صد البته در کنار آن، یک شهر پر رمز و راز را با معماهایی که به کشتار، دیوانگی کیهانی و بعضی مواقع هر دو مربوط هستند کشف می‌کنید.

برای حل این معماها و کشف راز و رمز شهر، باید نواره‌های معمول سه بعدی را مثل آپارتمان، گوشه‌های غم‌زده خیابان‌ها و کشتی‌‌ها را بگردید و کاوش کنید. مکانیزم‌های متعددی برای حالت‌های مختلف کارآگاهی و کارهای مربوطه‌تان وجود دارد، چیزی که به شدت وجودش در بازی خوب است. صحنه‌های بررسی وجود دارند که در آن‌ها باید به دنبال شواهد مختلف باشید، سپس به یک دید ماورا الطبیعه می‌روید و اتفاقات افتاده شده را می‌توانید ببینید و بازبینی و دسته بندی کنید.

در بازی قسمت آرشیو وجود دارد که می‌توانید در رابطه با حوادث روزنامه‌ها و تبلیغات‌ها تحقیق انجام دهید، آدرس و نشانی افراد مختلف را به وسیله این تحقیقات پیدا کنید. و صد البته، دیالوگ‌ها و مکالماتی با شخصیت‌های جذاب این جهان خواهید داشت، درخت مکالمات و رد و بدل شدن شواهد در سینکینگ ستی را می‌توان به نسخه ماورایی LA Noire تشبیه کرد.

بازی دارای یک سیستم مبارزاتی سبک است ولی در کنار آن عناصر کاوشگری محیطی غوغا می‌کند، دو مرحله اول دارای سرعت مناسبی هستند. تمام مکانیزم‌ها در کنار نقشه شهر مناسبی همانند چرخ‌ دنده‌های یک ساعت بی‌نقص در کنار یک‌دیگر چفت شده اند.

بیشتر مناطق شهر قابلیت این را دارند که به آن‌ها سرک بکشیید و در آن‌ها پرسه بزنید، البته برای رفت و آمد در بخش های سیل زده  نیاز به قایق دارید. قابلیت سفر سریع هم در بازی وجود دارد که کانکس‌های تلفن همگانی نقش پرتال‌های بازی را یدک می‌کشند که به بازی رنگ و بوی یک عنوووان جهان باز را اعطا می‌کند. البته برای این که بازی را یک عنوان جهان باز بنامیم، باید خودمان را گول بزنیم، چرا که نمی‌توانید هر زمان که خواستید هر جایی که خواستید بروید. البته عناصر ذکر شده باعث می‌شود تا دنیای بازی زنده و داینامیک جلوه کند؛ جهانی که رو به نابودی است ولی هم‌چنان فارغ از همه مباحث، زندگی در آن جریان دارد. قسمتی از این زندگی بازتابی مستقیم از پیش داوری‌های دنیای لاوکرفت است، مبحثی که باعث می‌شود جنجالی‌ترین قسمت بازی خودش را نشان دهد.

بازی با یک پیام هشدار دهنده در رابطه با لاوکرفت و دیدگاه‌های نژادپرستانه او آغاز می‌شود، چیزی که هم غیر منتظره و هم وجودش در اول بازی قابل قبول است. این پیام شما را آماده می‌کند تا با دیدگاه‌های رادیکال و تند بازی رو به رو شوید. چیز زیادی هم نخواهد گذشت تا با پدیده نژادپرستی در بازی ملاقات داشته باشید.

در اولین پرونده بازی با شخصی به نام Robert Throgmorten مواجه خواهید شد، فردی دورگه که در همان ساعت های اولیه بازی معرفی می‌شود. او یکی از اشراف محلی است که لباسی سفید بر تن دارد و به شما می‌گوید که پسرش در سفری اکتشافی به اعماق اقیانوس، که خودش هزینه آن را داده، گم شده است؛ او به آن‌جا فرستاده شده بوده تا در رابطه با پدیده آب گرفتگی شهر تحقیقاتی به عمل بی‌آورد. رابرت در رابطه با گروهی به نام Innsmouthers هم با شما صحبت می‌کند و در همان لحظه های اول متوجه نفرت او از این گروه خواهید شد. در حین این مکالمه او از هیچ توهینی که مربوط به مسئله مهاجرت آن‌ها به این شهر است کم نمی‌گذارد.

گروه Innsmouthers دیگر دورگه‌های داستان بازی هستند، آن‌ها از پیوند ماهی و انسان به وجود آمده‌اند. هم‌چنین این گروه اشاره مستقیمی به داستان «The Shadow over Innsmouth» دارد، داستانی با روایتی نژاد پرستانه که ترس لاوکرفت ازازدواج سفید پوست با فردی از نژاد دیگر را به شدت بروز داده است. پس ما در این‌جا با تم‌های جنجالی مختلف سر و کار داریم که هیچ‎گاه از نشان دادن دیدگاه‌های نژادپرستانه که در میان پوسته‌ای از سیاست پیچیده شده پا پس نمی‌کشند.

شما برای حل کردن پرونده مربوط به فرزند Throgmorten که نامش Albert است، باید با افراد خاندان Throgmorten ها و گروه Innsmouthers  و هم‌چنین انسان‌های جزیره هم صحبت شوید؛ و تمام این افراد دیدگاهشان این است که از باقی گروه‌ها والاتر هستند.

و صحبت از نژاد پرستی تمثیلی و پوشیده شده نیست، در این بازی همه چیز رو نشان داده شده است. برای مثال زمانی که به دفتر کار روزنامه شهر می‌رسید و آرشیو آن‌ها را زیر و رو می‌کنید در بین عکس ها، عکسی از گروه KKK و رداها و طناب‌های معروفشان پیدا خواهید کرد. البته حتی این مسئله هم به عکس ها محدود نمی‌شود؛ در بخشی به نام شبکه شواهد در بازی مستقیما به دست داشتن KKK در اتفاقات بازی اشاره می‌شود. البته این بستر مشخصا برای تقدیر از KKK یا هر گروه دیگری نیست ولی شرکت Frogwares ابایی از نشان دادن صحنات نژاد پرستی ندارد.

خاندان تروگمورتن‌ها گروه اینزموثرز را «مهاجران کثیف» خطاب می‌کنند و در حضورشان در سوت‌هایی که مخصوص صدا زدن سگ‌ها است می‌دمند. نفرت و غرور نژادی از عناصر اصلی این جهان ساخته شده هستند. هم‌چنین جالب است که نگرش Frogwares  این‌است که با استفاده از کنایه‌های علمی-نژادی خود لاوکرفت نشان دهد او تا چه حد به برتری سفید‌ها اعتقاد داشته است.

افراد دورگه ماهی-انسان اینسموث‌ها یک تشبیه از نگرش ضد مهاجرتی لاوکرفت در اوایل قرن بیستم است. او با استفاده از این تشبیه سعی داشت تا این افراد و جوامعی که آن‌ها تشکیل می‌داند را بدنام کند. پس در این‌جا هم کاراکتر‌های بازی هم چنین نگرش ضد مهاجرتی را در برابر اینزموثرزها اتخاذ می‌کنند.

گروه سازنده در برابر سوالاتی که در رابطه با این تصویرگرایی فوق ملموس در رابطه با چنین مسائل جنجالی‌ای شده بود پاسخ دادند:

ما به عنوان یک استودیو به هیچ عنوان هیچ نوع برتری گرایی و یا هیچ تعصبی را قبول نداریم. هر چند غرور نژادی قسمتی سیاه از تاریخ دهه 20 میلادی است، و این به آن معنا است که ما در بازی شاهد فرم‌هایی از بیگانه هراسی خواهیم بود. در عین حال، ما نمی‌خواهیم این مسئله را از دیدگاه و پرسپکتیو مدرن نمایش دهیم، و این تم اصلی بازی نخواهد بود. این بخشی از دنیای بزرگ بازی است که قهرمان داستان با آن سر و کار دارد. به نظر ما این عداوت و دشمنی در بازی نشان‌گر آن است که بعضی‌ها ترجیح می‌دهند بر روی تفاوت‌های کوچک و بی‌ربط انسان‌ها تمرکز کنند به جای آن که به خطر در حال رشد و بزرگ‌تر توجه داشته باشند.

نمی‌توان راجع به این مسئله برداشت دقیقی داشت چرا که تنها دو مرحله از بازی نمایش داده شده است. از چیزی که پیدا بود سینکینگ سیتی چیزهای زیادی در مورد تعصب های شخصی لاوکرفت برای گفتن دارد. به نظر می‌رسد این مسائل بیشتر از «بخشی از دنیای بزرگ بازی» باشند که قهرمان ما می‌بیند. چیزی که از نژاد پرستی در این عنوان نشان داده می‌شود، بر اساس بازه زمانی آن خیلی با چیزی که ما امروزه در رابطه با بیگانه هراسی می‌بینیم تفاوت دارد. باید اشاره کرد که نشان دادن این موضوعات به صورت صحیح و مناسب کار بسیار دشواری خواهد بود.

بازی The Sinking City ششم تیرماه عرضه خواهد شد و باید صبر کنیم و ببینیم تمام چیزهایی که به آن‌ها اشاره شد در آخر چگونه در خروجی نهایی کنار هم خواهند نشست. راستی چندی قبل هم از این گفتیم چرا سینکینگ سیتی همان عنوانیست که طرفداران لاوکرفت انتظار آن را دارند، پیشنهاد می‌کنم این مطلب را هم از دست ندهید.

منبع: Vice

1
نظر تو چیه ؟

avatar
1000
1 نظرات
0 پاسخ ها
0 دنبال کنندگان
 
بیشترین واکنش
پرطرفدار ترین
1 نویسندگان دیدگاه
Hanna آخرین نویسندگان دیدگاه
  مشترک شدن  
جدید ترین قدیمی ترین بیشترین امتیاز
اطلاع رسانی کن
Hanna
مهمان
Hanna

جالب بود. مشکل اینجاست که لاوکرافت در زمانی که نژادپرستی رویه ای معمول بود و اصولا جزو نرم های جامعه محسوب می شد، خودش به نژادپرستی معروف بود. الان که تقریبا شبیه هیتلر هست.

ورود
بارگذاری...
ثبت نام
بارگذاری...