معرفی سریال Brooklyn Nine-Nine؛ قدرت و نبوغ طنز

معرفی سریال Brooklyn Nine-Nine؛ قدرت و نبوغ طنز

طنزی فراتر از خنده روتین

۲۳ خرداد ۱۳۹۸ ۳.۴ ذخیره
بدون دیدگاه


کارگردان:‌ مایکل شور و دن گور
ژانر: سیتکام-کمدی
شبکه پخش کننده: فاکس – ان‌ ‌بی ‌سی
تعداد فصل: ۶ (فصل هفتم در حال ساخت)
تعداد قسمت‌ها: ۱۳۰
مدت زمان هر قسمت: ۲۱ تا ۲۳ دقیقه
زیرنویس: دارد


نوشتن در مورد یک سریال طنز و کمدی احتمالا یکی از سخت‌ترین کارهایی است که در چند سال اخیر انجام دادم. می‌پرسید چرا؟ چون از بین کل تیم ویجیاتو، یکی از معدود کسانی هستم که به سختی با ژانر طنز ارتباط برقرار می‌کنم. صدای خنده‌ یا همان Laugh Track که در پس صحنه‌‌های خنده‌دار این سریال‌ها پخش می‌شود، برایم آزاردهنده است و ترجیح می‌دهم خودم را درگیر دنیایی نکنم که از هر لحظه جدی و واقعی فرار می‌کند. اما Brooklyn Nine-Nine یک استثنا بزرگ است؛ آخرین ساخته مایکل شور، یکی از تهیه‌کنندگان سریال تحسین شده آفیس، به اندازه‌ای سکانس‌های بامزه و خنده‌دار دارد که طرفداران این ژانر را راضی کند و هم با چنان ظرافتی دست روی مسائل مهم‌تری می‌گذارد که دیدن آن به همه با هر سلیقه‌ای توصیه شود. در ادامه با ویجیاتو همراه باشید تا به معرفی مختصر و مفید شاهکار شبکه فاکس و NBC بپردازیم.

بروکلین ناین ناین درباره «زندگی روزمره» کاراگاهان ایستگاهی پلیس به شماره ۹۹ در شهر نیویورک است و دلیل نام‌گذاری سریال هم به همین دلیل بر می‌گردد. اما مهم‌ترین کلمه در توصیف ستینگ داستانی بروکلین ناین ناین همان کلمه «زندگی روزمره» است. بیشتر قسمت‌ها از اداره پلیس آغاز می‌شود، تقریبا تمامی شخصیت‌های سریال کاراگاه هستند و در این میان پرونده‌های زیادی هم حل و مجرمانی دستگیر می‌شوند اما بروکلین ناین ناین به ندرت سریالی در مورد سیستم قضایی و پلیس‌هاست. حتی جزییات کار ماموران و فرآیند‌های قانونی تطابق چندانی با واقعیت ندارد.

‌شخصیت‌هایی همواره در حال تغییر

شخصیت اصلی و اول سریال، کاراگاه جوانی به نام جیک پرالتا است که اندی سبمرگ (Andy Samberg) وظیفه هنرمایی نقش آن را بر عهده دارد. اما بروکلین ناین ناین یکی از آن سریال‌هایی است که به نحوی همه بازیگرها نقش اول به حساب می‌آیند، تمامی آن‌ها شخصیت‌هایی کامل و جذاب دارند و سریال نیز به هر کدامشان زمان قابل‌توجهی اختصاص می‌دهد. اما مهم‌تر از همه این‌ها، شخصیت‌های دنیای بروکلین ناین ناین قسمت به قسمت و فصل به فصل رشد می‌کنند و روابط بینشان توسعه می‌یابد. به همین دلیل طنز نهفته در بسیاری سکانس‌ها برای کسی که سریال را تا به حال ندیده، قابل درک نیست چون ماه‌ها و حتی سال‌ها شخصیت‌پردازی باعث خلق این لحظات شدند و این شاید بهترین ویژگی بروکلین ناین ناین باشد.

روابط بین کاراکترها و دوستی‌هایشان ابزاری ثابت برای خنداندن بیینده نیست. هر رابطه دوستی دو نفره در سریال پایه‌ها و اساس خودش را دارد و لحظه به لحظه بلوغ هم پیدا می‌کند. کاراکترها در گذر زمان با ترس‌ها و ضعف‌هایشان مواجه می‌شوند، آن‌ها را پذیرفته و رشد پیدا می‌کنند؛ سیر و پیشرفتی که در باقی سریال‌های کمدی چندان دیده نمی‌شود. شگفتی دیگر بروکلین ناین ناین، رویکردش در به تصویر کشیدن روابط احساسی است. رابطه‌های عاطفی بین کاراکترها هیچ وقت به هدف و اسکوپ اصلی تبدیل نمی‌شوند، حتی اگر ۴ فصل و به عبارتی ۴ سال زمینه‌چینی‌ آن‌ها به طول انجامیده باشد. بروکلین ناین ناین وقت شما را با دعواها و مشکلات رابطه هدر نمی‌دهد، بلکه در عوض نشان می‌دهد یک رابطه سالم چه شکلی است. رابطه‌ای که جنس مونث حکم نقش دوم را ندارد و طرف مقابلش هیچ وقت حقوق برابرش را زیر سوال نمی‌برد.

فارق از کمان شخصیتی کاراکترها و سرمایه‌گذاری سریال روی آن، طنز روتین و ساده بروکلین ناین ناین هم به شکل شگفت‌آوری هوشمندانه و نبوغ‌آمیز است. شاید فکر کنید استفاده از لفظ «هوشمندانه» به نظر اغراق‌آمیز می‌آید اما در دنیای کمدی مرز بسیار باریکی بین طنز و هجو کشیده شده و کمتر پیش می‌آید اثری هنگام رد شدن از روی آن دچار لغزش نشود. اما بروکلین ناین ناین از قسمت اول تا آخر فصل ششم هیچ وقت توهین‌آمیز نمی‌شود و برای خنداندن مخاطبینش دست‌ نیاز به شوخی‌های درجه سه دراز نمی‌کند. نگارش و اجرای چنین شکلی از طنز به خصوص با در نظر گرفتن بازیگران متنوع آن واقعا تحسین‌برانگیز است.نترس در برابر کلیشه‌ها

بروکلین ناین ناین با همین شخصیت‌هایش کلیشه‌ها و تصورات غلط بی‌شماری را نیز در هم می‌شکند. جیک (همان نقش اول سریال) در نگاه نخست مانند یکی دیگر از هنرپیشه‌های سفید پوست نقش اول است که همه دنیا حول آن می‌چرخند. تری، گروهبان تیم که هنرپیشه معروف تری کروز (Terry Crews) نقش آن را ایفا می‌کند؛ بر خلاف ظاهر و چهره غول‌آسا و خشنش، به جرات یکی از مهربان‌ترین کاراکترهای سریال است و چنین روندی در پایه‌ریزی شخصیت تمامی کاراکترها ادامه دارد. اقلیت‌های نژادی و جنسی مختلف نه تنها در بروکلین ناین ناین حضور دارند، بلکه به جای آنکه دست‌مایه‌ای برای طنز بیشتر و مسخره کردن باشند، همه آن‌ها نقش مهم دارند. کاپیتان و رییس اداره، یک مرد سیاهپوست و دگرباش است و دو تا از مهم‌ترین کاراگاهان دو خانم لاتین هستند. هیچ کدام از این نقش‌ها نیز هیچ‌وقت اعتقادات و شخصیت خودشان را داخل چشم مخاطب فرو نمی‌کنند.

توصیفات بالا دقیقا یکی دیگر از مهم‌ترین شاخصه‌های مثبت بروکلین ناین ناین به حساب می‌آید. جامعه امروز واقعا نیازمند گسترس نظریه‌های پیشرو (Progressive) است و تاریخ انقضای انواع تبعیض‌های نژاد و جنسی فرا رسیده اما بیشتر آثار امروزی از دنیای سینما گرفته تا حتی بازی‌های ویدیویی صرفا از چنین نظریه‌های برای تبلیغات بیشتر استفاده می‌کنند، رویکردی که حتی اثربخشی معکوس هم می‌تواند داشته باشد. به این مفهوم SJW‌ می‌گویند که در مطلبی جداگانه پیش‌تر در مورد آن صحبت کردیم اما به جرات بروکلین ناین ناین می‌‌تواند کلاس درسی برای نحوه درست پرداختن به این مسائل حساس باشد.

همانطور که گفتم، شخصیت‌های سریال هر چقدر هم خاص باشند، وجودشان را فریاد نمی‌زنند. بی‌دلیل به آن‌ها اهمیت داده نمی‌شود و هر سکانس و قسمتی که روی چنین مسائلی دست می‌گذارد، واقعا فکر شده و صادقانه است. بهترین مثال این قضیه را می‌توان در یکی از قسمت‌های فصل چهارم دید که به معضل نژادپرستی در بین نیرو پلیس می‌پردازد، قسمتی که کمی از اتمسفر همیشگی سریال به دور است اما با چنان قدرتی روایت و پرداخته می‌شود که در انتها واقعا تاثیرگذار است.

حالا بهترین زمان برای دیدن سریال است

مهم نیست اگر از طرفداران سرسخت آثار کمدی هستید، دنبال سریالی تاثیرگذار با شخصیت‌هایی دوست‌داشتنی می‌گردید یا تنها می‌خواهید برای ۲۰ دقیقه از دنیای گاها خسته کننده روزمره بگریزید؛ بروکلین ناین ناین در راضی نگه داشتن همه شما موفق عمل می‌کند. اگر تا به امروز نام سریال را نشنیده‌اید یا آن را شروع نکردید، خبر خوب اینکه دیگر لازم نیست هنگام تماشای سریال با استرس ناشی از کنسل شدن دست و پنجه نرم کنید. شبکه فاکس بعد از ۵ فصل به خاطر پخش برنامه‌های ورزشی‌اش تصمیم گرفت بروکلین ناین ناین را با وجود نمرات خوب و شمار بیننده مناسب کنسل کند اما فردای همان روز شبکه NBC حق ساخت سریال را خریداری کرد. حالا نه تنها همین چندی پیش فصل ششم به پایان رسید، بلکه بروکلین ناین ناین برای فصل ۷ هم تایید شده است.

راستی اگر پیش‌تر موفق به تماشای سریال شدید یا هر وقت آن را دیدید؛ حتما در بخش نظرات دیدگاه‌های خودتان در مورد بروکلین ناین ناین را به اشتراک بگذارید. ما همیشه از خواندن نظرات شما و بحث کردن خوشحال می‌شویم.

برچسب‌هاسریال
کپی شد http://dgto.ir/1bys
نظرات
3.4 7 امتیازها
امتیاز مطلب
0 دیدگاه
دیدگاه درون خطی
نمایش تمام نظرات
0
دوست داشتید، نظر دهیدx
()
x