رئیس مایکروسافت گیم استودیوز از پروژه‌ اسکارلت و هیلو اینفینیت می‌گوید

مصاحبه‌ای با مت بوتی پیرامون ایکس باکس، هیلو و فقدان فیبل

0

چند روزی از کنفرانس مایکروسافت در مراسم E3 می‌گذرد. کنفرانسی به یاد ماندنی که حداقل حضور ناگهانی کیانو ریوز در آن برای همیشه در خاطرمان باقی خواهد ماند. از این گذشته بالاخره مایکروسافت حاضر شد توضیحات بیشتری در رابطه با ایکس باکس بعدی با اسم رمز پروژه‌ی اسکارلت ارائه کند.

البته با این حال همچنان اطلاعات کاملی از کنسول نسل بعدی مایکروسافت در دست نیست. تنها می‌دانیم که در تعطیلات سال ۲۰۲۰ همراه با هیلو اینفینیت عرضه خواهد شد. علاوه بر این می‌دانیم که هیلو بعدی هم برای نسل آینده عرضه خواهد شد و هم گیمر‌های نسل کنونی می‌توانند انتظارش را بکشند.

اما سوالات بسیاری همچنان بی پاسخ مانده است. این که چرا فیبل -که همه انتظار نمایشش را می‌کشیدند- در E3 حضور نداشت و این جمله که «اسکارلت قدرتش چهار برابر ایکس باکس وان ایکس است» یعنی چه؟ وبسایت یوروگیمر پیرامون همین موضوعات گفتگویی مفصل با مت بوتی، رئیس مایکروسافت گیم استودیوز داشته که ترجمه‌اش را می‌توانید از ویجیاتو مطالعه کنید.

بعد از مدت‌ها بالاخره راجع به پروژه‌ی اسکارلت صحبت کردید. برای من این اتفاق مشابه سال گذشته و معرفی پروژه‌ی اسکورپیو بود؛ یک کنسول قدرتمند، فقط یک کنسول. اما سال گذشته فیل اسپنسر در رابطه با کنسول‌های ایکس باکس صحبت کرد که یعنی چند کنسول. چه انتظاری باید برای سال آینده داشته باشیم؟

مت بوتی: هرچیزی که پیش از این راجع به آن صحبت می‌کردیم مربوط به امروز بود. نه من و نه فیل [اسپنسر] بیشتر از چیزی که در ویدیو مشاهده کردید صحبتی نداشتیم. پروژه‌ی اسکارلت کنسولی خواهد بود که در سال ۲۰۲۰ عرضه می‌شود.

پس گفتید کنسول [نه کنسول‌ها].

مت بوتی: پروژه‌ی اسکارلت بخشی از برنامه‌های ما در سال ۲۰۲۰ است. موضوعی که دوست دارم با شما در میان بگذارم و کمی بیشتر مربوط به حوزه‌ی کاری من در بخش استودیو‌های بازی ایکس باکس است، این است که [اسکارلت] در زمینه‌ی گیم دیزاین چه گشایش‌هایی ایجاد خواهد کرد. اگر به سال ۲۰۰۰ میلادی برگردیم و با جریانات آن زمان همراه شویم، حتی با توجه به معماری‌های مختلفی که موتور بازیسازی آنریل با اهدافی خاص ایجاد کرده بود- بارگذاری در بازی‌ها بخشی اصلی از طراحی بازی‌ها به شمار می‌رفت و مدت‌هاست که به قوت خود باقی مانده است.

با داشتن قدرت کنونی [در اسکارلت] و بهره‌مندی اسکارلت از SSD رویکردی جدید در طراحی بازی‌ها ایجاد خواهد شد. احتمالا ما در حال حاضر در یک نقطه‌ی محوری حضور داریم که در آن طراحی بازی‌ها دگرگون خواهد شد. با توجه به سرعت و کارایی بسیار بالایی که کنسول جدید ارائه می‌دهد، همچنین برخورداری از استریم ابری و امکاناتی که دارد، اجرای بازی‌ها در دیتا سنتر‌ها و همراهی همه‌ی این اتفاقات با سخت افزار‌های قدرتمند ما را در نقطه‌ای محوری قرار می‌دهد. شبیه به روز‌هایی که دنیای بازی‌ها در حال گذار از تولید بازی‌های دو بعدی به بعدی بود.

به اولین کنسول‌های سه بعدی که عرضه شدند فکر کنید. بسیاری از بازی‌ها در آن با ۲.۵ بعد نمایش داده می‌شدند. در واقع مدتی زمان برد تا افراد متوجه شدند که چگونه می‌توان یک بازی مبارزه‌ای را به صورت سه بعدی تولید کرد. چطور بازی‌های پلتفرمر در دنیای سه بعدی کار می‌کنند. من احساس می‌کنم در حال حاضر دقیقا در نقطه‌ی محوری مشابهی به سر می‌بریم چرا که سخت افزار‌های کنونی امکانات بسیار زیادی را برایمان فراهم می‌کنند.

برگ برنده‌ی مایکروسافت در سال آینده هیلو اینفینیت است. این بازی در حالی برای ایکس باکس اسکارلت عرضه می‌شود که قرار است برای ایکس باکس وان و ایکس باکس وان ایکس هم عرضه شود. بنابراین سوالی که پیش می‌آید این است که خریداران ایکس باکس بعدی می‌توانند چه چیز‌هایی از هیلو ببینند که در کنسول‌های نسل کنونی در دسترس نیست.

مت بوتی: امروز راجع به ویژگی‌های بازی هیلو اینفینیت صحبتی نمی‌کنیم اما چیزی که می‌توانم بگویم این است که استودیو‌های انحصاری ما دسترسی مستقیم به سخت افزار‌های به کار رفته در پروژه‌ی اسکارلت دارند و تیم سازنده‌ی هیلو یکی از اولین‌هاست که توانسته با این سخت افزار آشنا شود. بنابراین آن‌ها احتمالا اولین کسانی باشند که از ویژگی‌های ارائه شده توسط اسکارلت برخوردار می‌شوند، اما همانطور که اشاره کردید ما می‌خواهیم مطمئن شویم که کاربران ایکس باکس وان هم تجربه‌ی بسیار خوبی از این بازی خواهند داشت. اما به هر ترتیب بهترین نمایش [هیلو] در اسکارلت خواهد بود.

پس مواردی که پیش‌تر به آن‌ها اشاره داشتید درباره‌ی استریم بازی‌ها و لودینگ بسیار سریع‌تر از مزایایی به شمار می‌روند که در هیلیو اینفینیت نسخه‌ی اسکارلت خواهیم دید؟

مت بوتی: نمی‌خواهم با عنوان کردن اطلاعات بیشتر لحظات پرشوری که بانی راس می‌تواند داشته باشد را لوث کنم اما فکر می‌کنم برخی از این ویژگی‌ها را در ویدیویی که در مراسم نمایش دادیم مشاهده کردید. اما بیایید به چیز‌هایی نظیر بخشیدن جزئیات بیشتر به یک دنیا فکر کنیم. ما می‌دانیم که هیلو چه عنوانی خواهد بود و از همه‌ی جزئیات آن با خبریم. به این فکر کنید که برای ارائه‌ی این جزئیات فوق العاده نیازی نیست به دنبال راه حل‌های سخت افزاری باشید و می‌توانید همه را مستقیم به SSD بفرستید تا با سرعت بالا اجرا شوند.

بنابراین به نظر می‌رسد که در فروشگاه‌ها با دو جعبه‌ی مختلف از هیلو اینفینیت رو به رو شویم که روی یکی از آن‌ها نوشته مربوط به ایکس وان ایکس و روی جعبه‌ی دیگر نوشته است که این بازی برای اسکارلت است. آیا این دو عنوان از لحاظ ویژگی‌هایی که ارائه می‌دهند برابر هستند؟ آیا تفاوت‌ها تنها در ظاهرشان خلاصه می‌شود؟

مت بوتی: ما همین حالا هم در حوزه‌ی بازی‌های کامپیوتر با این موضوع سر و کار داریم. شما می‌توانید یک کامپیوتر با دو کارت گرافیک انویدیا و ۶۴ گیگابایت رم داشته باشید و از طرفی ممکن است من بخواهم یک بازی را با لپتاپ تجربه کنم. این بازی باید آنقدر هوشمند باشد که بتواند از سخت افزار‌های قوی‌تر بهترین استفاده را ببرد و از طرفی این توانمندی را داشته باشد که خود را با سخت افزار‌های ضعیف تر هم تطابق دهد. این موضوع که ما ارتباط مستقیمی با تیم ویندوز که روی DirectX و دیگر ویژگی‌های مربوط به بازی‌ها کار می‌کنند داریم به این معنی است که ما پیش از این هم تجربه‌ی تطابق کارایی بازی‌ها با سخت افزار را داشتیم. حالا بخش کوچکی از این اتفاق احتمالا برای کنسول‌ها هم رخ خواهد داد. البته باید باز هم اشاره کنم که نگاه ما به این موضوع از چشم کاربران است. ما می‌خواهیم تا جایی که امکان دارد افراد بیشتری بتوانند با استفاده از کنسول‌های خانواده‌ی مایکروسافت بازی‌ها را تجربه کنند.

اسکارلت

برای فروش اینفینیت و دیگر بازی‌هایی که همزمان با اسکارلت عرضه خواهند شد چه رویکردی خواهید داشت؟ احتمالا این بازی‌ها به عنوان یک برگ برنده برای فروش بهتر کنسول نسل آینده‌تان به بازار می‌آیند و از طرفی دیگر چون برای نسل کنونی هم هستند، برخی از کاربران می‌توانند آن‌ها را برای کنسول‌های همین نسل خریداری کنند.

فکر می‌کنم همین کاری که گفتید را انجام دهیم. نزدیک به دو میلیارد نفر در دنیا وجود دارند که بازی می‌کنند. این حجم از مخاطبین به شدت وسیع هستند و تلاش ما این است که تا جای امکان این بازیکنان در ایکس باکس که حدود ۶۰ میلیون نفر هستند- را از طریق ایکس باکس لایو به هم متصل کنیم. همچنین حالا با اضافه شدن ویژگی استریم تلاش این است که افراد بتوانند بازی‌ها را هرجایی که می‌خواهند تجربه کنند. ما قصد نداریم جلوی بازی کردن گروهی خاص را بگیریم.

سال آینده اتفاقات فوق العاده‌ای خواهد افتاد.

تیم‌های انحصاری ما این آزادی را دارند که بازی‌ها را همانطور که می‌خواهند بسازند، اما باید پلتفرم‌های درستی را هدف قرار دهند. هفته‌ی گذشته ما شاهد ماینکرفت در مراسم WWDC اپل بودیم و حالا آیفون یکی از پلتفرم‌های فوق العاده به شمار می‌رود که به دنبال ایجاد تجربه‌ای جذاب از واقعیت افزوده است. ما بر این عقیده‌ایم که فضای یاد شده می‌تواند برای ماینکرفت فوق العاده باشد. این بازی روی ۲۱ پلتفرم مختلف عرضه شده. این موضوع یک دستور از بالا نیست و از جامعه برخاسته، جایی که گیمر‌ها در آن حضور دارند.

استودیو‌هایی که بازی‌هایی نظیر هیلو، گیرز آو وار و فورزای بعدی را منتشر می‌کنند دسترسی فوق العاده‌ای به افرادی دارند که روی پروژه‌ی اسکارلت تمرکز کرده‌اند. همچنین همانطور که گفتید این بازی‌ها برای همه در دسترس قرار خواهد گرفت اما بهترین نمایش را در اسکارلت خواهد داشت.

در مراسم E3 تعداد بسیار بالایی از بازی‌ها را نمایش دادید و انواع مختلفی از آن‌ها را هم شاهد بودیم. اما به نظر می‌رسید که در زمینه‌ی نمایش بازی‌های انحصاری کمی دست نگه داشتید و می‌خواهید آن‌ها را سال آینده نمایش دهید. به همین دلیل آیا ممکن است برخی از استودیو‌هایی که اخیرا با آن‌ها وارد همکاری شده‌اید سال آینده میوه‌هایشان را به ثمر برسانند؟

مت بوتی: ما ۶۰ بازی مختلف را نمایش دادیم که ۱۴ تا از آن‌ها مربوط به استودیو‌های ایکس باکس بود. ما برای این که شناخت بهتری از استودیو‌هایی که تازه به ما اضافه شده‌اند به دست بیاوریم، نیاز داریم کمی آهسته تر پیش برویم. البته شخصا راجع به آینده به شدت هیجان زده‌ام. ما چیز‌های بسیار زیاد و هیجان انگیزی داریم که هنوز نمایششان ندادیم و همانطور که گفتید با گذشت زمان کم کم از آن‌ها پرده برداری خواهیم کرد.

موضوعی که شما به آن اشاره داشتید در تمرینات پیش از برگزاری نمایش هم مورد بحث قرار گرفته بود. ما ۱۴ بازی مربوط به استودیو‌های ایکس باکس را به نمایش گذاشتیم. اما همه‌ی محتویات کیسه‌مان را خالی نکرده‌ایم.

متوجه شدم. شما سال آینده یک کنسول بسیار قدرتمند را عرضه می‌کنید و باید عناوین منحصر به فرد را همزمان با اسکارلت نمایش دهید. اما طرفداران سری بازی‌های Fable در E3 امسال شدیدا منتظر یک نمایش هرچند کوچک از این بازی بودند…

مت بوتی: [می‌خندد] همانطور که گفتم… سال آینده اتفاقات فوق العاده‌ای خواهد افتاد. امیدوارم سال آینده هم همدیگر را ببینیم.

اسکارلت

به اسکارلت برگردیم… به این موضوع اشاره کردید کنسول نسل آینده‌تان قدرتی ۴ برابر ایکس باکس وان ایکس دارد که موضوعی بسیار جذاب و هیجان انگیز به نظر می‌رسد. اما معنی این جمله دقیقا یعنی چه؟

مت بوتی: چند مورد مختلف مد نظر قرار می‌گیرد. ترکیبی از افزایش سرعت‌ها که تنها مربوط به SSD نیست و می‌تواند سرعت پردازنده‌ها هم باشد. همچنین کارایی پردازشگر گرافیکی و رم. البته ما در دنیایی زندگی می‌کنیم که کم کم اهمیت سرعت کمتر از گذشته می‌شود. شما می‌توانید با ایجاد نقاط دسترسی بیشتر سرعت رم را افزایش دهید. به این فکر کنید که چه مواردی در حال حاضر شما را از بازی کردن دور می‌کند؟ مثلا در حال انجام یک بازی هستید و ناگهان *بلوپ* یک صفحه‌ی لودینگ اجازه‌ی بازی کردن از شما را می‌گیرد. ما به دنبال این هستیم که این موارد را به حداقل برسانیم.

وقتی به صنعت بازیسازی در حال حاضر نگاه می‌کنید چه می‌بینید؟ وقتی نگاهی به اطراف می‌اندازید… چه کسانی اینجا هستند و چه کسانی دیگر حضور ندارند؟ چه نام‌هایی هنوز در این صنعت بر سر زبان‌ها هستند؟

این که صنعت در حال حاضر در چه وضعیتی قرار دارد، من فکر می‌کنم در نقطه‌ای هستیم که نسل جدید کم کم از راه خواهد رسید و چند کنسول جدید هم به زودی معرفی و عرضه خواهند شد. هر دوی آن‌ها چیز‌هایی شبیه به استفاده از SSD و این که قرار است چند برابر کنسول قبلی قدرتمند باشیم را هم گفته‌اند. چه چیزی در اسکارلت وجود دارد که باعث شود آن را برتر بنامیم؟

مت بوتی: شما باید به کلیت نگاه کنید. مثلا بازی‌ها و عناوینی که واقعا می‌خواهید تجربه‌شان کنید. جامعه و افرادی که می‌خواهید با آن‌ها بازی کنید، جامعه‌ای قدرتمند که بتواند همه‌ی افراد را دور هم جمع کند تا بتوانند همه با هم بازی کنند. همچنین شیوه‌ای که دوست دارید بازی کنید. اسکارلت مجموعه‌ای درخشان از مواردی است که به آن‌ها اشاره کردم. [اسکارلت] کسنولی خواهد بود که با استفاده از آن در خانه بازی می‌کنید و حتی ممکن است وسیله‌ای باشد که بازی را به هرجایی که می‌خواهید استریم خواهید کرد؛ جایی که بتوانید انواع مختلفی از بازی‌ها که برای چهار نسل مختلف ساخته شده است را تجربه کنید. جایی که بتوانید با استفاده از گیم پس ایکس باکس عناوین جدید را بیابید و از طریق ایکس کلاود تجربه‌شان کنید.

من فکر می‌کنم دو سال آینده در صنعت بازی نقطه‌ای دگرگون کننده باشد که در ۲۰ سال گذشته شاهدش نبودیم و احتمالا در ۲۰ سال آینده هم تکرار نخواهد شد. با تکنولوژی جدید که به زودی در اختیار افراد قرار می‌گیرد، تغییر رفتار گیمر‌ها، مخاطبین بیشتر برای تماشای بازی‌ها و همچنین اضافه شدن امکان تجربه‌ی بازی‌ها هر جایی که می‌روید باعث خواهند شد شاهد تغییراتی اساسی باشیم. شدیدا هیجان زده‌ام تا ببینم در آینده چه اتفاقی خواهد افتاد و از طرفی به خاطر نوع رویکردمان به جامعه و فضای ابری، می‌توانیم در این زمینه بسیار موفق باشیم.

اسکارلت

شما در بخشی از کسب و کارتان به توسعه‌ی بازی برای پلتفرم‌های دیگر -پلتفرم‌های رقیب- می‌پردازید. این موضوع در آینده تغییر خواهد کرد؟

مت بوتی: برای تصمیم گیری در این باره باید به این سوال اساسی پاسخ دهیم که «انتظار بازیکنان چیست»؟ چگونه می‌توانیم انتظارات کاربران خود را برآورده کنیم؟ ما قصد نداریم یک بازی را مجبور کنیم که تنها برای پلتفرم‌هایی خاص عرضه شود. هدف باید پلتفرمی باشد که گیمر‌ها در آن حضور دارند. به همین دلیل امروز شاهد شبیه ساز پرواز مایکروسافت بودیم. ما زمان زیادی را به این موضوع اختصاص دادیم که چه عناوینی را نمایش دهیم.

ارتباط ما با سونی خصوصا در زمینه‌ی ماینکرفت کاملا سالم و فوق العاده است.

در واقع به این نتیجه رسیدیم که نمایش شبیه ساز پرواز مایکروسافت می‌تواند انتخابی مناسب باشد چرا که ارتباط نزدیکی با ریشه‌های مایکروسافت دارد و اولین عنوانی که عرضه کردیم به شمار می‌رود. البته می‌توانید به این موضوع اشاره کنید که این عنوان مربوط به کامپیوتر‌های شخصی است، ممکن است ادعا کنید بیشتر طرفداران این نوع بازی‌ها افرادی هستند که جوی‌استیک‌های خاص خریداری می‌کنند، چند نمایشگر مختلف دارند و علاقمندند تا وسایل مختلفی را برای بازی کردن خریداری کنند. با این حال ما در تلاشیم تا این بازی را برای ایکس باکس هم عرضه کنیم. چرا؟ به این خاطر که کاربران دوست دارند آن را در ایکس باکس تجربه کنند و به همین خاطر به دنبال راه حلی خواهیم بود که این موضوع عملی شود. بنابراین ما هر جایی که کاربران بخواهند، حتی در پلتفرم‌های رقیب به تولید بازی خواهیم پرداخت.

یعنی اگر تعداد طرفداران هیلو که پلی استیشن دارند زیاد باشد…

مت بوتی: من نمی‌توانم به جای سونی صحبت کنم اما می‌توانم به کاری که ما در زمینه‌ی ماینکرفت انجام دادیم اشاره کنم. ماینکرفت روی هر دو کنسول ایکس باکس و پلی استیشن عرضه شده و در هردو پلتفرم عملکرد یکسانی دارد. ارتباط ما با سونی خصوصا در زمینه‌ی ماینکرفت کاملا سالم و فوق العاده است. نینتندو فقط یک خیابان در ردموند با ما فاصله دارد و ماینکرفت در سوییچ عملکردی فوق العاده اشته است.

به عنوان آخرین سوال؛ طرفداران به دنبال این هستند که بتوانند بازی‌ها را هم به صورت دیجیتال و هم به صورت فیزیکی داشته باشند و می‌خواهند بدانند که آیا این حق انتخاب را اسکارلت در اختیارشان قرار خواهد داد یا خیر؟

مت بوتی: بله. اسکارلت دارای درایو نوری خواهد بود. من هنوز فیلم‌هایی در خانه دارم که روی دیسک‌های فیزیکی هستند، همچنین افراد زیادی را می‌شناسم که علاقه دارند تا بازی‌ها را روی دیسک خریداری کنند تا کلکسیون جذابی از بازی‌ها داشته باشند.

منبع: یوروگیمر

نظر تو چیه ؟

avatar
1000
  مشترک شدن  
اطلاع رسانی کن
ورود
بارگذاری...
ثبت نام
بارگذاری...