ورود به ویجیاتو

بازیابی رمز عبور

کاربر جدید هستی؟ ثبت نام کن

ثبت‌نام در ویجیاتو

قبلا در ویجیاتو ثبت نام کردی؟ وارد شو.

بازیابی رمز عبور

میتونی وارد ویجیاتو بشی یا ثبت نام کنی

نگاهی به بازی موبایلی Limbo؛ شاهکاری دیگر از سازندگان Inside

روزی روزگاری، شروع یک قصه بی‌پایان

۲۹ مرداد ۱۴۰۰ ۵ ذخیره

اگر طرفدار بازی‌های ماجراجویی سبک موبایلی هستید، در این مطلب با بررسی بازی iOS و اندروید Limbo همراه ویجیاتو باشید.

پلتفرم موبایل از ابتدا تاکنون شاهد عناوین شاهکار بسیاری بوده است. عناوینی که گاه بدون هیچ توضیحی مخاطب را راهی دنیای جذاب خودشان کرده‌اند. قرار نیست که این عناوین شاهکار موبایلی تنها به بازی‌های شوتر و بتل رویال خلاصه شود. انتخاب بهترین بازی موبایلی کاری واقعا دشوار است و لزوما قرار نیست که این بازی‌ها، عناوینی اکشن باشند. گاه در بین تمامی بازی‌های موبایلی، عناوینی را می‌بینیم که واقعا تمامی آن‌چیزی که نیاز است را در اختیار مخاطب موبایلی قرار می‌دهند. بازی‌هایی که شاید متفاوت باشند اما همین تفاوت آن‌ها، به این بازی‌ها رنگ و بویی خاص داده است.  

شاید اگر کسی از شما بپرسد که یک بازی موایلی چگونه می‌تواند شاهکار باشد؟ جواب‌های متعددی داشته باشید. از گرافیک و گیم‌پلی بازی بگیرید تا داستان و موسیقی آن، همگی می‌توانند نقشی در این موضوع داشته باشند. اما چیزی‌که مهم است، این است که چگونه یک استودیوی بازی‌سازی می‌تواند از تمامی ظرفیت‌های خودش جهت ساخت یک بازی موبایلی شاهکار استفاده کند. چگونه یک استودیوی بازی‌سازی می‌تواند خلاق باشد و چگونه باید این خلاقیت را در کالبد یک بازی موبایلی، پیاده کرد. سوال اصلی اینجاست که چگونه می‌توان در عین سادگی، مرز‌های بازی‌سازی را جا به جا کرد؟

برای پیدا کردن پاسخ این سوال باید سفری طولانی را به ابعاد اصلی بازی‌سازی شروع کنیم. متاسفانه در دنیایی زندگی می‌کنیم که اطرافمان پر شده است از بازی‌های تکراری و المان‌هایی که انگار هیچ بویی از خلاقیت نبرده‌اند. متفاوت بودن در این مارکت بازی‌سازی، کار هرکسی نیست. بازی‌های ویدیویی فارغ از سبکی که دارند همگی باید حول محور سرگرم کننده بودن بچرخند. گاها برای پیدا کردن بازی‌های شاهکار، نیاز نیست که حتما سری به استودیو‌های بزرگ بازی‌سازی بزنیم. پلتفرم موبایل ثابت کرده است که حتی استودیو‌های کوچک و مستقل بازی‌سازی هم اگر بخواهند، می‌توانند جذاب باشند و دنیای بازی‌های ویدیویی را بار دیگر تکان دهند.

در طول این چندسال اخیر، استودیوهای بازی‌سازی مستقل خودشان را بیش از دیگر توسعه دهندگان در راس دیدها قرار داده‌اند. توسعه دهندگان مستقل هیچ ترسی از خلاق بودن ندارند و برای همین، معمولا آثار آن‌ها عناوینی خوب و باکیفیت است. استودیوی مستقل بازی‌سازی دانمارکی Playdead که جز همین استودیوهای بازی‌سازی محسوب می‌شود، در سال ۲۰۱۰ عنوانی را معرفی کرد که حتی پس از گذشت سال‌ها، یکی از جذاب‌ترین بازی‌های موبایلی محسوب می‌شود و می‌توان آن را شاهکاری تمام معرفی کرد.

اجازه دهید که همین ابتدای کار تکلیفمان را مشخص کنیم، بازی Limbo یک عنوان شاهکار است! حالا با در نظر گرفتن این موضوع، طبعا می‌توان بهتر این بازی را بررسی کرد. Limbo یک بازی ماجراجویی با المان‌های پازل – پلتفرمر است که در سال ۲۰۱۰ ابتدا در اختیار کاربران Xbox Live  قرار گرفت و بعد از آن، برای پلتفرم‌های مختلفی پورت شد. Limbo توسط استودیوی دانمارکی Playdead توسعه پیدا کرد و در همان ابتدای کار توانست به موفقیت‌های بسیاری دست پیدا کند. نقدها از بازی عالی بود و منتقدان Limbo را ستایش می کردند. اما چه چیزی لیمبو را خاص کرده بود؟

Limbo بیش از آن که بخواهد یک بازی ویدیویی باشد، یک دیدگاه فلسفی است. لیمبو خلاق است و خودش را از سایر بازی‌های ویدیویی متمایز می‌کند. بازی سفری عمیق به لایه‌های تاریک دیدگاه افراد است و ترس آن‌ها به خودشان نشان می‌دهد. لیمبو مرگ را به فلسفی‌ترین شکل ممکن نشان می‌دهد و بعدی متفاوت را از آن به نمایش می‌گذارد. لیمبو یک پرسش بی‌پاسخ به ماهیت مرگ و هستی است. لیمبو از شما قهرمان نمی‌سازد! بلکه شما را با سوالی بزرگ رو به رو می‌کند!‍ برای تحقق یک رویا تا چه اندازه حاضر به فداکاری هستید؟

روزی روزگاری، در دل یک جنگل بی‌پایان. رمان‌های فانتزی را دور بیندازید! Limbo تراژدی خودش را دنبال خواهد کرد. داستان بازی درباره پسری است که خودش را در دل جنگلی تاریک و سرد پیدا می‌کند. این جنگل مکان ارواح سرگردان است و درست در بین مرگ و زندگی قرار گرفته است. طبق افسانه‌های قدیمی تنها ارواحی می‌توانند از لیمبو خارج شوند که به درستی دفع شده باشند. حالا شما باید به دنبال خواهرتان بگردید تا هم او را نجات دهید و هم راهی برای نجات خودتان پیدا کنید.

Limbo یک عنوان ماجراجویی با المان‌های پازل – پلتفرمر است! این یعنی شما باید انتظار بالایی از گیم‌پلی بازی داشته باشید. گیم‌پلی مجموعه‌ای از اتفاقات و تصمیمات مهم است که شما مجبور به ادامه این بازی می‌کند. استودیوی Playdead در ساخت بازی Limbo سبکی را دنبال کرده است که ما کمتر آن را دیده‌‌ایم. از گیم‌پلی بازی بگیرید تا موسیقی و داستان آن، همگی اندوهی بزرگ را نشان می‌دهند. Limbo صرفا قرار نیست که یک بازی موبایلی ساده باشد! Limbo آغازی برای تحقق یک رویای فانتزی، اما تاریک است.

در Limbo تقریبا هیچ دیالوگی رد و بدل نمی‌شود و شما باید گیم‌پلی بازی با استفاده از صداهای محیط دنبال کنید. محیط بازی به شدت تاریک و مرموز طراحی شده است و همین موضوع باعث می‌شد که شما بیشتر به فلسفه بازی فکر کنید. پازل‌ها ساده هستند اما شما برای حل کردن پازل‌های بازی قطعا با چالش‌های بسیاری رو به رو خواهید شد. پازل‌های بازی هوشمندانه طراحی شده‌اند و خیالاتان را از سرگرم کننده بودن Limbo را رااحت می‌کنند.

محیطی زنده، اما تاریک! بدوید، بپرید، سر بخورید، معما حل کنید و تلاش کنید که خواهرتان پیدا کنید. تمامی آن‌چیزی هستند که گیم‌پلی بازی را تشکیل داده‌اند. محیط بازی واقعا ترسناک است و این ترس را می‌توان در چشمان سفید پسرک به خوبی حس کرد. برای حرکت در بازی تقریبا هیچ علامت و نشانه‌ای نیست! محیط زنده است اما تقریبا هیچ حرکتی از خود نشان نمی‌دهد. شما باید با حرکت انگشتانتان به چپ و راست، در بازی حرکت کنید و با محیط تعامل داشته باشید. محیط بازی به طرز عجیبی سرد و بی‌روح طراحی شده است. انگار که هیچ امیدی برای این پسرک وجود ندارد.

در ستایش گرافیک بازی واقعا چیزی نمی‌توان نوشت. محیط بازی تماما خاکستری ساخته شده است و تنها رنگی که می‌توان در آن دید، سیاه و سفید است. توسعه دهندگان Limbo بجای استفاده از رنگ‌های شاد از سایه روشن‌های متعدد برای بیان احساسات بازی استفاده کرده‌اند. محیط به گونه‌ای طراحی شده است که انگار داستانی مرموز پشت آن خوابیده. سازندگان بارها در بازی دیوار چهارم را می‌شکنند و به سورئال‌ترین حالت ممکن، با مخاطب ارتباط می‌گیرند. انگار که بازی زنده است و می‌خواهد داستانی عجیب را روایت کند. گرافیک Limbo ساده است اما پشت همین سادگی، دیدگاهی فلسفی خوابیده است.

سکوت بزرگ‌ترین موسیقی است! صداگذاری بازی به حرفه‌ای‌ترین شکل ممکن صورت گرفته است و اتمسفر بازی را جذاب‌تر نیز کرده است. استودیوی بازی‌سازی پلی‌دد در ساخت این بازی، کاملا موفق بوده است. موسیقی بازی واقعا زیباست. علی‌رغم اینکه تم اصلی بازی همراه با سکوت است، اما این سکوت ابدا بد نیست! جلوه‌های صوتی بازی عالی هستند و تمامی صداگذاری‌ها با اتمسفر بازی ترکیبی عالی را ایجاد کرده‌اند.

پیشنهاد میشه!

وقتی استودیوی بازی‌سازی Playdead در سال ۲۰۱۰ بازی Limbo را ساخت، هرگز فکرش را نمی‌کرد که روزی این بازی تبدیل به یکی از بهترین بازی‌های ویدیویی شود. لیمبو یک عنوان ماجراجویی است که المان‌های پازل – پلتفرمر آن در کنار گرافیک سورئال بازی، ترکیبی عالی را ساخته‌اند. موسیقی بازی، جذاب است و سکوت آن، شما را به فکر فرو خواهد برد.

Limbo

    Limbo

  • سازنده Playdead
  • سیستم عامل iOS اندروید
  • ژانرپازلپلتفرمررازآلودماجراییمعمایی
  • حجم: 25 مگابایت

کپی شد https://vgto.ir/bex
نظرات (۲۱)
5 3 امتیازها
امتیاز مطلب
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
21 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
دیدگاه درون خطی
نمایش تمام نظرات
Thunderbolt

کو سی جی که ارزوش براورده شده؟

ROSSI

من تا حالا اینو بازی نکردم ولی فکر میکنم با یه شاهکار فوق العاده طرف هستم
ممنون از نقد و بررسی هاتون
لطفا سراغ بازی smash hit هم برید خیلی خوبه

SiNa-----

من بازی کردم smash hit رو فوق العاده است

Thunderbolt

فک کنم بازی کردم اسمش اشناست

ROSSI

همونیه که با توپ به شیشه باید شلیک کنی

sorooshkiller

بچه ها بازی Asphalt Nitro 2 منتشر شده، با حجم ۵۲ مگ یک گرافیکی داره و آفلاینه! آقا حسین خواه هم اگه یه نقدی بنویسن دربارش ممنون میشم.

Daeealireza

سلام اسفالت بهترین ریسینگ های موبایل رو میسازه و قطعا ۵۰ مگ نیست و نصب داخلی کم کم ۲ گیگ داره

sorooshkiller

من الان نصب کردم و چند لول رفتم. ۱-تماما آفلاینه
۲-فقط ۷۰ مگ فضام رو گرفته

Daeealireza

مطمئنی؟؟

الان میرم نصب کنم ببینم واقعا این طوریه

sorooshkiller

فقط دقت کن نتت ر.وشن نباشه بری توو درضمن سایت Moddroid هم دارتش

AmirMohammd

داداش مطمعنی واقعیه چون اینکه گفتی حتی تو گوگل پلیم نیست مگه میشه؟؟؟؟؟

sorooshkiller

هنو رسمی ریلیز نشده یه جورایی ارلی اکسسه

Daeealireza

ممنون که رفتید سراغش

Capitan-JACK-Sparrow

دمتون گرم
آقای حسین خواه zula mobile فراموش نشه😉

AmirMohammd

سلام آقای حسین خواه توی نقد و بررسی بعدیتون به سراغ بازی Stick Fight:The Game Mobile برید که نسخه پورت شده بازی استیک فایت هست که برای موبایل اومده ‌‌.

AmirMohammd

اون دوستمون اگه الان اینو ببینه خیلی خوشحال میشه😁😁😁😁😁

YOUNES8405

نقد عالی👌
خواهشا سراغ بازی progressbar95 برای اندروید و ios هم برید
مطمئنم خیلیا عاشقش میشن

آخرین ویرایش 1 ماه پیش توسط YOUNES8405
SiNa-----

یکی از اولین بازی هایی که تو عمرم دیدم و تجربش کردم.بهترین،در همه چیز.کسایی که بازی کردن میدونن چه فضای دارک و سنگینی داشت.خیلی دلم براش تنگ شده…………..

Behrad

به به بالاخره رفتید سراغش
پیشنهاد میکنم پشت سر هم زیاد بازی نکنید،چون بخاطر رنگش یکم چشمم اذیت میکنه،مخصوصا توی گوشی
البته تایم بازی زیاد نیست ولی یسری جاها سخته و برای رد کردنش یکم زمان میبره

آخرین ویرایش 1 ماه پیش توسط Behrad