ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از ویجیاتو انتخاب کنید.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
اصلا راضی نیستم
واقعا راضی‌ام
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر ویجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

برترین‌ها

۱۰ بازی ویدیویی که با یک تصمیم اشتباه نابود شدند

ساخت و انتشار یک بازی شاید از هزاران یا ده‌ها هزار تصمیم مختلف تشکیل شود. سالیان درازی برای ایده‌پردازی، نویسندگی، طراحی و عرضه‌ بازی طی می‌شود و هیچوقت مشخص نیست که نتیجه نهایی چه شکلی ...

رضا مدرسی
نوشته شده توسط رضا مدرسی | ۲۵ مهر ۱۴۰۰ | ۱۴:۰۰

ساخت و انتشار یک بازی شاید از هزاران یا ده‌ها هزار تصمیم مختلف تشکیل شود. سالیان درازی برای ایده‌پردازی، نویسندگی، طراحی و عرضه‌ بازی طی می‌شود و هیچوقت مشخص نیست که نتیجه نهایی چه شکلی از آب در خواهد آمد.

در این میان برخی بازی‌ها هستند که قربانی یک تصمیم اشتباه می‌شوند، تصمیمی که تمام زحمات دیگر را هدر می‌دهد و مثل لکه‌ای بزرگ روی اسم همان بازی قرار می‌گیرد؛ به شکلی که حتی وقتی چندین سال از انتشار آن محصول گذشته باشد و نامش را ببریم، اولین چیزی که به ذهن مخاطبین رجوع می‌کند همان نقطه ضعف بزرگ است.

در لیست پیش رو می‌خواهیم به ۱۰ بازی ویدویی که با یک تصمیم اشتباه نابود شدند یا به ورطه‌ نابودی کشانده شدند بپردازیم، عناوینی که یا قربانی عجله‌ سازندگان شدند، یا حرص و طمع ناشران. همراه ویجیاتو باشید.

اضافه شدن لوت‌باکس‌ها به Star Wars: Battlefront II


پس از اینکه EA در سال ۲۰۱۵ ریبوت Star Wars Battlefront را منتشر کرد و با عنوانی ضعیف مواجه شدیم که بخش کمپین هم نداشت و مطلقا مولتی‌پلیر بود، چیزی که بیش از همه جامعه گیمینگ را عصبانی کرده بود تمرکز زیاد بازی روی فروش لوت‌باکس به بازیکن بود. EA ادعا کرد متوجه این ناراحتی شده و در نسخه دوم که قرار بود در ۲۰۱۷ منتشر شود، هیچ خبری از لوت‌باکس یا خرید درون‌برنامه‌ای نخواهد بود.

ولی با انتشار استار وارز بتلفرانت 2، دوباره دیدیم که چرا کمپانی‌های بازی‌سازی دوست شما نیستند! این عنوان پر شده بود از آیتم‌هایی که پولی بودند و با خرید آنها می‌توانستید قدرتمندتر شوید و بازی را بهتر پیش ببرید. این آیتم‌ها یا با پول واقعی به دست می‌آمدند، یا هم با ساعت‌ها گرایند داخل بازی که قطعا طاقت‌فرسا و اعصاب خردکن است.

پس از فشار بسیاری که هم از طرف منتقدین و هم گیمرها به EA وارد شد، یکی از اعضای روابط عمومی این کمپانی از طرف شرکت، بیانیه‌ای منتشر کرد و به انتقادها واکنش نشان داد؛ این بیانیه که در پلتفرم ردیت منتشر شده بود، توانست بیشترین تعداد دیس‌لایک (downvote) در تاریخ ردیت را از آن خود کند!

پس از حدود ۶ ماه لوت‌باکس‌های پولی از بازی حذف شدند، اما اتفاقی که نباید می‌افتاد، افتاده بود و استار وارز بتلفرانت 2 قربانی این تصمیم مهلک ناشر شده بود. حتی برخی از دولت‌ها نیز به این مسئله ورود پیدا کردند و به بررسی مجرمانه بودن لوت‌باکس‌ها پرداختند.

شاید بتوانیم از داستان نسبتا متوسط استار وارز بلتفرانت 2 چشم‌پوشی کنیم، ولی قطعا نمی‌توان لوت‌باکس‌ها و قولی که تیم سازنده داده بود را فراموش کرد، قولی که منجر شد کل بازی زیر سوال برود و خاطره‌ای بد از این عنوان به یادگار بگذارد.

نبود NPCها در زمان انتشار Fallout 76


فال‌آوت 76 که یک تجربه‌ کاملا آنلاین است، در سال ۲۰۱۸ از طرف بتزدا منتشر شد و... اصلا موفق عمل نکرد. در کنار باگ‌های بسیار زیاد و عدم بهبودگیم‌پلی نسبت به فال‌آوت 4، مسئله‌ دیگری که این عنوان را از چشم می‌انداخت نبودِ حتی یک NPC بود!

تاد هاوارد در E3 این مورد را شرح داد و گفت که ما می‌خواستیم تمام کسانی که در بازی حضور دارند، بازیکن واقعی باشند و انسان دیگری که توسط هوش مصنوعی کنترل شود، در سرزمین‌های ویرجینیای غربی دیده نشود. البته ربات‌هایی به عنوان NPC در بازی حضور داشتند که تاثیر چندانی هم بر تجربه‌تان نمی‌گذاشتند.

ولی کلاه‌ خود را قاضی کنید و جواب بدهید؛ یک بازی نقش‌آفرینی که نسخه‌های قبلی‌اش پر بوده از دیالوگ‌های جذاب و شخصیت‌های دوست‌داشتنی، چطور می‌تواند NPCها را به کل از بازی حذف کند؟! این کار رسما یکی از هسته‌های مهم نقش‌آفرینی بودن بازی را زیر سوال برد و امکان انتخاب دیالوگ‌های متعدد و رسیدن به نتایج متفاوت را از فال‌آوت 76 گرفت.

پس از اعتراض بسیار کاربران، بتزدا بالاخره در سال ۲۰۲۰، یعنی دو سال بعد از انتشار، از طریق بسته الحاقی Wastelanders به درخواست بازیکنان جواب داد و NPCهایی که کاملا صداگذاری شده بودند را به بازی اضافه کرد.

گرچه فال‌آوت 76 در حال حاضر تجربه‌ قابل احترامی است و نمی‌توان پیشرفت بازی را انکار کرد، ولی حضور نداشتن NPCها موقع عرضه، ضربه‌ شدیدی به فال‌آوت 76 و تیم بتزدا زد که به این زودی‌ها از یاد نمی‌رود.عرضه‌ ناقص Metal Gear Solid V: The Phantom Pain


Metal Gear Solid V یکی از بهترین بازی‌های نسل قبل است. گیم‌پلی این عنوان واقعا جای حرف ندارد اما چه بخواهید و چه نخواهید، روایت داستان در بخش‌های نهایی اصلا به خوبی چیزی نیست که انتظارش را داشتیم.

حتی اگر قبول کنیم که خود کوجیما هم می‌خواسته این نسخه از متال گیر سالید گیم‌پلی محور باشد و دیگر کات‌سین‌های یک ساعته به نمایش نگذارد، نمی‌توانیم انکار کنیم که روابط بد کوجیما با کونامی باعث شد بازی آسیب ببیند.

کمپانی کونامی پس از مدتی به این نتیجه رسید که شخص کوجیما در توسعه بازی کوتاهی کرده و برای دریافت منابع و بودجه بیشتر در حال وقت‌کشی است، به همین دلیل متال گیر سالید 5 را قبل از اینکه کاملا آماده شود عرضه کردند که نتیجه‌اش را هم دیدیم: حذف شدن کامل چپتر سوم از بازی، و ایجاد تعلیقی آزار دهنده که داستان را ناتمام باقی می‌گذاشت. در این بخش حذف شده از بازی، قرار بود که اسنیک با الی، در جزیره‌ای که او به کنترل خود درآورده مبارزه کند.

باز هم تکرار می‌کنم؛ متال گیر سالید 5 بازی بسیار خوبی است و گیم‌پلی و داستان فوق‌العاده‌ای دارد اما رفتار بد ناشر با تیم توسعه‌دهنده و تصمیمات اشتباهشان، باعث شد حسرت تجربه‌ یک عنوان کامل و بدون نقص برای همیشه در دلمان بماند.

شخصیت‌پردازی افتضاح ساموس در Metroid: Other M


ساموس آران یکی از بهترین و به اصطلاح، خفن‌ترین کاراکترهایی است که در صنعت گیم دیده‌ایم. Metroid: Other M که بیشتر بر گذشته این کاراکتر و آشنا کردن او با بازیکن تمرکز داشت، در ماموریت خود نه تنها موفق نشد، بلکه شکستی بزرگ خورد و ساموس را به بدترین شکل ممکن به نسل جدید معرفی کرد.

قدرت و اعتماد به‌نفس ساموس در این بازی کاملا نادیده گرفته شده بود و او را کاراکتری ضعیف نشان می‌داد، که رفتارهای بچه‌گانه دارد و از همه چیز می‌ترسد. تکیه‌ ساموس به مردان و عدم نمایش استقلال از خودش کاملا به چشم می‌آمد و باعث می‌شد افرادی که از قبل ساموس را می‌شناسند حس کنند که با شخصیتی کاملا متفاوت رو به رو هستند.

عاقبت بازی ناراحت کننده بود، چون حتی با وجود گیم‌پلی خوب و روان، نویسندگی بازی بسیار ضعیف بود و در امتداد آن شخصیت‌پردازی ساموس هم باعث شد این نسخه به یکی از ضعیف‌ترین‌های مجموعه‌ متروید تبدیل شود.واگذار کردن طراحی‌باس‌فایت‌ها به استودیویی دیگر در Deus Ex: Human Revolution


Deus Ex: Human Revolution تجربه‌ فوق‌العاده‌ای بود و نسبت به نسخه‌ اوریجینال پیشرفت‌های بسیاری داشت، اما این عنوان نیز مثل خیلی‌های دیگر قربانی برخی سوءمدیریت‌ها شد و نتوانست به یک بازی بی‌نقص تبدیل شود.

مشکلی که این عنوان داشت نبود تعادل بین مراحل معمولی و مراحلی که باید با باس‌فایت مبارزه می‌کردید بودند؛ چرا؟ چون تیم سازنده‌ اصلی Eidos، برای تکمیل روند توسعه در مدت زمانی که در اختیار داشتند، مجبور شدند طراحی مراحل باس‌فایت‌ها را به تیم شناخته‌نشده‌ Grip Entertainment محول کنند که اصلا نتیجه خوبی نداشت.

Deus Ex: Human Revolution بیشتر با تاکید روی مخفی‌کاری پیش می‌رفت اما باس‌فایت‌هایی داشت که سراسر اکشن و مبارزه بودند، امری که اغلب کاربران آمادگی‌اش را نداشتند و به همین دلیل حتی بازی را ترک می‌کردند.

این نبود تعادل باعث شد انتقادات فراوانی به سمت توسعه‌دهندگان روانه شود که در انتها شاهد واکنش Eidos هم بودیم: نسخه‌ای ویرایش شده تحت عنوان Director's Cut برای این بازی منتشر شد که باس‌فایت‌ها را بهتر از قبل، و مشکلات عمده را حل می‌کرد. البته این نسخه پولی بود و کسانی که از قبل بازی را خریده بودند، شامل تخفیف می‌شدند تا تهیه نسخه‌ ویرایش شده برایشان آسان‌تر باشد.

رفتار و کنترل اعصاب خرد کن تریکو در The Last Guardian


فومیتو اوئدا و تیم ایکو پس از عرضه‌ شدو آو کولاسوس به دنبال ساخت بازی بعدی خود رفتند و روند تکمیل این عنوان حدود یک دهه طول کشید و در نهایت The Last Guardian را عرضه کردند. این بازی گرچه تجربه نسبتا خوبی بود و طرفداران خاص خود را هم دارد، اما ایرادی هم داشت که تجربه‌ کلی اثر را برای بسیاری سخت و حتی غیرممکن می‌ساخت.

تریکو، حیوان دست‌آموزی که ترکیبی از سگ، گربه و پرنده است، کنترل طاقت‌فرسایی داشت و از طرف دیگر هوش مصنوعی نه چندان حرفه‌ای، باعث می‌شد برخورد با این حیوان کار آسانی نباشد و بازیکن را مدت‌ها درگیر خود کند که قاعدتا اعصاب‌‌خردکن می‌شد. دوربین بد بازی را هم روی این ترکیب اضافه کنید تا متوجه شوید هدایت تریکو چه اعصاب پولادینی می‌خواست!

شاید لست گاردین در محیط‌پردازی عملکرد خوبی از جا گذاشته باشد یا با القای احساسات --که حرفه‌ اصلی اوئدا است-- توانسته باشد در ذهن مخاطبین بر جا بماند، اما قطعا مشکلاتی که در خصوص تریکو وجود داشتند نیز به راحتی فراموش نخواهند شد.

فیزیک یا حرکت کاراکترها دقیقا شبیه همان چیزی بود که در شدو آو کولاسوس هم دیده بودیم اما هوش مصنوعی با این نوع فیزیک تطابق زیادی پیدا نمی‌کرد و گاهی باعث می‌شد تریکو دقیقا مخالف کاری را انجام دهد که از او درخواست کرده بودید.

شاید برخی بگویند که خب این رفتارهای تریکو باعث می‌شد تجربه ما از بازی واقع‌گرایانه‌تر شود، اما حقیقت ماجرا این است که وقتی شما سراغ بازی‌های ویدیویی می‌روید، دل‌تان نمی‌خواهد ساعت‌ها به آموزش یک حیوان دست‌آموز احمق بگذرانید که قرار نیست هیچ وقت اصلاح شود.اضافه شدن استودیو Avalanche به توسعه Rage 2


id Software را که می‌شناسید؟ خالقان سبک شوتر اول شخص با عناوینی مثل دووم و ولفنشتاین، که چند سال است جزو استودیوهای بتزدا هستند. این تیم خلاق و البته سرشناس مجموعه‌ای با نام ریج نیز ساخته که نسخه اول آن در نسل هفتم منتشر شده بود. ریج 2 اما برای نسل هشتم بود و نه فقط اید سافتور، بلکه استودیویی دیگر نیز در توسعه‌اش دخالت داشت که آنها را با سری جاست کاز می‌شناسید: Avalanche.

وقتی ریج 2 معرفی شد و فهمیدیم که سازندگان جاست کاز نیز قرار است به اید سافتور در توسعه این عنوان کمک کنند، سوالی که از خود می‌پرسیدیم این بود که اوالانچ قرار است دقیقا چکار کند؟ سازندگان خیلی زود به این سوال جواب دادند و گفتند که طراحی جهانِ آزاد و مراحل ریج 2 بر عهده‌ اوالانچ است. اید سافتور نیز گیم‌پلی و سیستم گان‌پلی را طراحی خواهد کرد تا هر ۲ تیم زمان کافی برای رسیاندن بازی به نقطه مدنظر داشته باشند.

پس از عرضه‌ بازی کاملا مشخص بود که اید سافتور به هدفش رسیده و گیم‌پلی و گان‌پلی واقعا عالی بود، اما طراحی جهان و مراحل به‌قدری ضعیف بود که تمام زحمات تیم اید زیر سوال رفت و پشت انتقادات به اوالانچ، فراموش شد. مراحل تکراری، کمپین کوتاه و جهان خالی و پوچ از مواردی بودند که اوالانچ بر سر ریج 2 آورده بود. اگر اوالانچ اصلا در توسعه این عنوان شرکت نمی‌کرد و بازی به خود اید سافتور سپرده می‌شد، قطعا با عنوان بهتری روبه‌رو می‌شدیم که خب، با تصمیم اشتباه ناشر بازی، دیدیم که ریج 2 چقدر ضعیف و بد از آب درآمده است. به قول دوستی، ریج 2 مثل یک کشتی در حال غرق است، اید سافتور آب‌ها را بیرون می‌ریزد و می‌خواهد بقیه را نجات دهد، اما اوالانچ کشتی را بیش از پیش سوراخ می‌کند و به غرق شدن همه کمک می‌کند!

پایان‌بندی Mass Effect 3


مس افکت 3 یکی از مورد انتظارترین بازی‌های ویدیویی در دهه اخیر بود، چرا که می‌خواست سه‌گانه‌ محبوب بایوور را تمام کند و از همین رو محکوم به خوب بودن بود. اما آیا مس افکت لایق این پایان‌بندی بود؟ قطعا خیر.

بایوور قبل از انتشار بازی قول داده بود که این عنوان جوری تمام خواهد شد که تمام تصمیماتی که در طول ۳ بازی گرفته‌اید در انتها تاثیر خواهد داشت و نتیجه‌ اعمال‌تان را خواهید دید؛ با عرضه‌ بازی ولی متوجه شدیم که این هم یکی دیگر از همان وعده‌های دروغین سازندگان برای هایپ بیشتر هواداران بوده است.

پایان‌بندی مس افکت 3 اینگونه بود که چند رنگ متفاوت رو به رو‌ بازیکن می‌گذاشت و از آنها می‌خواست یکی را انتخاب کنند. هر یک از رنگ‌ها نشان‌دهنده‌ برخی از انتخاب‌های گیمر در طول بازی بود و بسیاری از انتخاب‌ها و تصمیمات مهم در این پایان‌بندی شامل نشده بودند.

بایوور پس از مواجهه با انتقادات فراوان سریعا واکنش نشان داده و به طرفداران اطمینان خاطر داد که از مشکلات آگاه هستند و تا جایی که بتوانند به رفع آنها خواهند پرداخت. در انتها دیدیم که بسته‌ای الحاقی برای مس افکت 3 منتشر شد تا پایان‌بندی افتضاحش را اصلاح کند، که خب گرچه بهتر از پایان اصلی بود، اما باز هم خیلی‌ها را ناراضی رها کرد و نتوانست رضایت همه را جلب کند.

این نوع پایان دادن به مجموعه‌‌ای که محبوبیتی جهانی داشت و طرفداران زیادی هم کسب کرده بود، عملا توهین به شعور هواداران و البته زیر سوال بردن تمام فرنچایز بود. بسیاری معتقدند پایان مس افکت 3 نه تنها فقط این نسخه، بلکه سطح کیفی کل مجموعه را پایین می‌آورد.لوت‌باکس‌های Middle-Earth: Shadow of War


شدو آو وار برخلاف نسخه اول یعنی شدو آو موردور، شامل لوت‌باکس می‌شد و بازی هم به شکل مرتب کاربران را تشویق به خرید این لوت‌باکس‌ها می‌کرد. متاسفانه این آیتم‌های پولی تاثیر بسیار زیادی روی تجربه اثر داشتند، چرا که فرد پولدار می‌توانست در یک روز ارتشی بسیار قوی بسازد و در نبردی ناعادلانه، کاربرانی که حاضر به خرید لوت‌باکس نشده‌اند را شکست دهد.

این تصمیم اشتباه سازندگان با انتقادات فراوانی رو به رو شد و حتی کاری کرد که تیم سازنده هم متوجه اشتباهش شود و بعد از ۶ ماه اقدام به حذف لوت‌باکس‌ها کند. استودیو مونولیث دلیل حذف کردن خریدهای درون برنامه‌ای را «محافظت از هسته اصلی سیستم نمسیس» خواند و گفت که اگر لوت‌باکس‌ها در بازی باقی می‌ماندند، به عملکرد کلی نمسیس ضربه وارد می‌شد و بازیکنان در شرایط نابرابری قرار می‌گرفتند و همچنین از مراحل متنوع زیادی غافل می‌ماندند، چرا که آیتم نهایی را با پول خریده‌اند و داستان را تجربه نکرده‌اند.

لوت‌باکس‌ها حتی برای کسی که اقدام به خرید کرده بودند هم لذت بخش نبود؛ بسیاری از این کاربران مدعی شدند که پس از خرید و رسیدن به قدرت‌های فراتر از حد معمول، بازی برایشان خسته کننده شده و علاقه‌ای به ادامه نداشته‌اند، چون به راحتی در مبارزات برنده می‌شدند و کسی واقعا حریف‌شان نمی‌شد.

در هر صورت این لوت‌باکس‌ها باعث شدند بازی حتی تا مدتی کوتاه زیر انتقادات قرار بگیرد و با بازخوردهای منفی رو به رو شود؛ اما پس از مدتی شاهد حذف خریدهای درون‌برنامه‌ای بودیم که قطعا امری مثبت در پیشرفت این اثر حساب می‌شد.

خریدهای درون برنامه‌ای Diablo 3


سومین نسخه از Diablo تقریبا پس از ۱۰ سال غیبت قرار بود در سال ۲۰۱۲ منتشر شود و هواداران بسیار زیادی منتظر تجربه این عنوان بودند، اما روح‌شان هم خبر نداشت که در کنار خود بازی و همان چیزی که می‌خواستند، چه چیزی انتظارشان را می‌کشد.

مثل بسیاری از موارد حاضر در مقاله، کاپیتالیسم اینجا هم روی شیطانی خودش را نشان داد و سازندگان را ترغیب کرد که خریدهای درون برنامه‌ای را به دیابلو 3 اضافه کنند و ضربه‌ای جبران ناپذیر به پیکر دیابلو و جامعه‌ هواداران این مجموعه محبوب وارد کنند. بسیاری از طرفداران پس از آگاهی از وجود خریدهای درون‌برنامه‌ای در دیابلو 3، این عنوان را ترک کردند و شاهد کاهش چشم‌گیری در میزان بازیکنان این عنوان بودیم.

یکی از لذت‌های خاص دیابلو به این بود که بازیکن به سیاهچال‌های پر از شیطان برود و پس از کلی مبارزه و پیدا کردن مسیر درست، به آیتم‌ها و جوایز ارزشمند و کمیابی برسد تا در مبارزه با بقیه، دست بالاتر را داشته باشد؛ خریدهای درون برنامه‌ای ولی این اصل را نقض می‌کردند و باعث می‌شدند کاربران پولدارتر فقط با چند گردش مالی در حساب بانکی‌شان، به آیتم‌های خاص برسند.

گرچه بلیزارد پس از حدود ۲ سال این قابلیت را از دیابلو 3 حذف کرد، اما آسیبی که نباید به بازی می‌رسید، رسیده بود و بسیاری فضای دیابلو 3 را ترک کرده بودند.

۱۰ موردی که در مقاله خواندید، از مواردی بودند که بازی‌ها را به نابودی کشاندند یا حداقل تقریبا به این مرحله رسیدند و با مدیریت تیم سازنده، آسیبِ وارد شده جبران شد. شما چه بازی‌هایی برای اضافه کردن به لیست دارید؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

بیشتر بخوانید:

منبع: WhatCulture

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (124 مورد)
 • IAmAmir714
  IAmAmir714 | ۲۹ مهر ۱۴۰۰

  تمام دشمنای عالم رو ببخشم کونامی رو نمیبخشم...

 • doctorfaker
  doctorfaker | ۲۸ مهر ۱۴۰۰

  عه .چرا ادغام بلیزارد و اکتیویژن نیست

 • V-e-r-g-i-l
  V-e-r-g-i-l | ۲۸ مهر ۱۴۰۰

  از نظر من با اختلاف نجومی بدترین تصمیم تاریخ گیم سپردن بازی Devil may cry 2 به کسی به جز هیدکی کامیا بزرگ بود تو قسمت ۲ هنوز هیچکس نمیدونه کارگردان اصلی کیه حتی هیدیاکی ایتسونو فقط ۵ ماه اخر بازی اومد کاگردان بازی شد در نتیجه این اثر بی نظیر به بدترین شکل ممکن نشون داده شد به خاطر یه تصمیم به شدت اشتباه

 • alireza17gamer
  alireza17gamer | ۲۷ مهر ۱۴۰۰

  ?

 • Warcraftfans
  Warcraftfans | ۲۶ مهر ۱۴۰۰

  دیابلو
  .

 • Thunderbolt
  Thunderbolt | ۲۶ مهر ۱۴۰۰

  بعضی بازیا واقعا نباید بد بدن بیرون
  به شخصه به متال گیر احترام خاصی دارم

 • Nostradamous
  Nostradamous | ۲۶ مهر ۱۴۰۰

  آقا توروخدا تلفظ بازي ها رو اشتباه نگين خيلييي ضايعس برا سايتتون. كولاسوس اخه؟!!
  يه بار توو گوگل بزنين تلفظ اين كلمه رو گوش كنيد. كِ لا سِس
  يا يه اشتباه ديگه اقا نيما كه هميشه مي گه رِدمشن در حالي كه درستش هست ريدمپشن

  • ARZ86666
   ARZ86666 | ۲۶ مهر ۱۴۰۰

   اینا تلفظ فارسیشه برای راحتی کاربر هاس

   • Nostradamous
    Nostradamous | ۲۶ مهر ۱۴۰۰

    عذر بدتر از گناهه. يعني كاربرا دور از جونشون خنگن و نمي توونن بگن موردِر به جاي موردور يا بگن ريدمپشن يا كِلاسِس و صدتا مورد ديگه؟

    • ARZ86666
     ARZ86666 | ۲۶ مهر ۱۴۰۰

     شاید بعضی ها انگلیسی نخوندن

    • King-Moein-Khan-Khafan
     King-Moein-Khan-Khafan | ۲۶ مهر ۱۴۰۰

     جوش نکن ، نفس عمیق بکش

 • SinaSniper12
  SinaSniper12 | ۲۶ مهر ۱۴۰۰

  متال گیر سالید وی مشکل طراحی مرحله هم داشت کلا نسبت به بقیه متال گیر های تا حدی ضعیف تر بود ولی باز هم بازی بدی نبود

 • Alireza8405
  Alireza8405 | ۲۵ مهر ۱۴۰۰

  خیلی از مقاله هاتون خوشم میاد رضا جان

  همینطور پیش برو
  دمت گرم???

 • mmd-mofangi
  mmd-mofangi | ۲۵ مهر ۱۴۰۰

  هر وقت اسم بازی فال اوت 76 میاد یاد این جمله تاد هاوارد میفتم
  16 times detail
  (16 برابر جزئیات بیشتر)

 • mmd-mofangi
  mmd-mofangi | ۲۵ مهر ۱۴۰۰

  منم کوجیما بیشتر رو گیم پلی تمرکز کرده بود از طرفی کونامی سر سری می خواست بازی رو عرضه کنه هعی روزگار چرا این شرکت ها درس نمیگیرن زود عرضه کردن یک اثر بیشتر بهش آسیب میزنه تا براش مفید باشه مثل وارکرفت 3 ریفورجد

 • Uncle-Grizzly-2
  Uncle-Grizzly-2 | ۲۵ مهر ۱۴۰۰

  جدایی همکار کن لوین طی پروسه ساخت Bioshock Infinite ؟!؟!

 • Mahdi10238040
  Mahdi10238040 | ۲۵ مهر ۱۴۰۰

  ( برخی از دولت‌ها نیز به این مسئله ورود پیدا کردند و به بررسی مجرمانه بودن لوت‌باکس‌ها پرداختند) کاش دولت مام ورود کنن این زولای لعنتی رو درست کنن خیلی مزخرفه

  • Alireza8405
   Alireza8405 | ۲۵ مهر ۱۴۰۰

   دولت ما کلا گیم رو کشنده و مزخرف می دونه!!!!!??

   • Mahdi10238040
    Mahdi10238040 | ۲۵ مهر ۱۴۰۰

    ماعم اونو کشنده و مزخرف میدونیم ?

   • Doosty
    Doosty | ۲۶ مهر ۱۴۰۰

    چون بلد نیستن گیم رو سانسور کنن:)

  • Thunderbolt
   Thunderbolt | ۲۶ مهر ۱۴۰۰

   زولا برای ایران که نیس

  • reza-a-m-p-r
   reza-a-m-p-r | ۲۶ مهر ۱۴۰۰

   زولا مال ما که نیست ! مال ترکیست . سرنا گیمز با اوون شرکت تکییه ای همکاری کرده تا تو ایران هم نسخه ی فارسیشو بدن .

   • Mahdi10238040
    Mahdi10238040 | ۲۶ مهر ۱۴۰۰

    در هر صورت نسخه فارسیش تو ایران منتشر شده پس باید روش نظارت داشته باشند

    • reza-a-m-p-r
     reza-a-m-p-r | ۲۶ مهر ۱۴۰۰

     ???
     تو ایران کی به بازی توجه میکنه؟! ???

  • mohamad-
   mohamad- | ۲۹ مهر ۱۴۰۰

   مگه کانتر استرایک رو گرفتن ازمون که بریم یه بازی مسخره ی ترکیه ای بکنیم

  • IAmAmir714
   IAmAmir714 | ۲۹ مهر ۱۴۰۰

   با اختلاف زولا یکی از آشغال ترین و یکی از بدترین p2w هایی هس که تو عمرم دیدم
   ولی سازنده هاش به هدفشوت رسیدن
   مخاطباشون پلیرایی بود که بازی های معروفو بازی نمیکنن
   کسایی که سیستم قوی ندارن
   کسایی که بازی درست و درمون بازی نکردن
   خیلی راحت جیب سازنده رو پر کردن
   که اکثرشون آدمایی هستن که فقط در حد گیم نت با دنیای گیم آشنایی دارن

 • iman-generous
  iman-generous | ۲۵ مهر ۱۴۰۰

  آقای رضا مدرسی عزیز، مقاله بسیار خوبی بود بخصوص توضیحات شما در خصوص متال گیر 5 کاملا صحیح و به جا بود و دردی در دلم پدید آمد که مجددا گفتم شرم بر کونامی و درود بر استاد کوجیما، با این که بازی رو با 70 درصد پیشرفت عرضه کردند، عجب بازی بود عجب هنری و عجب تجربه ای، اگر کامل منتشر می شد تبدیل به بهترین بازی تاریخ می شد

  • mmd-mofangi
   mmd-mofangi | ۲۵ مهر ۱۴۰۰

   شاید نامزد بازی سال هم میشد

   • iman-generous
    iman-generous | ۴ آبان ۱۴۰۰

    شد. در چهار بخش و از جمله بهترین بازی سال، نامزد شد در دو بخش هم جایزه را برد (بهترین بازی اکشن ادونچر و بهترین موسیقی و صداگذاری)

 • shadistore9
  shadistore9 | ۲۵ مهر ۱۴۰۰

  مایکروسافت یه زمان از یه نظر یه اشتباه افتضاح و از نظر دیگه یه کار فوق العاده بود.جی تی ای وی رو اورد تو گیم پس. و کپکام هم بزگترین اشتباهش رزیدنت اویل 3 ریمیک بود خیلی گند زد حتی یه مرحله فرعی رو هم حذف کرد

 • Matin-Artorias
  Matin-Artorias | ۲۵ مهر ۱۴۰۰

  عرضه زودرس:سایبرپانک
  رایگان کردن:PES

  • Matin-Artorias
   Matin-Artorias | ۲۶ مهر ۱۴۰۰

   به وجود آوردن فرانچایز اساسینز کرید: prince of persia forgotten sands و prince of persia 2008

   • ARZ86666
    ARZ86666 | ۲۶ مهر ۱۴۰۰

    به وجود اومدن فرانچایز اساسینز کرید اشتباه نبود تصمیم درستی بود
    شما الان برو نسخه های اولش رو بازی کن صد در صد بیشتر از والهالا یا اودیسی لذت میبری مخصوصا سه گانه اتزیو

    • Matin-Artorias
     Matin-Artorias | ۲۶ مهر ۱۴۰۰

     در واقع بخاطر اساسینز کرید یوبیسافت دیگه روی پرنس آف پرشیا و اسپلینترسل و درایور و ریمن و... تمرکز نکرد

   • IAmAmir714
    IAmAmir714 | ۲۹ مهر ۱۴۰۰

    هم اره هم نه
    اسسین کرید خداییش عالی بود
    البته بود...
    الان به این بازیای آخر نگا نکن
    من خودم هنوزم با سری دزموند حال میکنم
    برخلاف بقیه که از پایان بندی تو اسسین ۳ ناراضی بودن
    من به شخصه خیلی خوشم اومد
    دزموند یه قهرمان واقعیه...
    و کانر هم یکی از عذاب کشیده های تاریخ...

 • mohammadat85
  mohammadat85 | ۲۵ مهر ۱۴۰۰

  بلایی که کونامی سر pes آورد.....

 • eminem1386
  eminem1386 | ۲۵ مهر ۱۴۰۰

  با صلام
  بندح بوجود عامدن گروح قلت نویصان را الام میفرمایم.
  اگر غبلا همچین چیضی وجود داشطه باید بره چونکه من اومدم.
  در ثورط مخالفط خب مخالفط کنید ما با انرجی طمام ادامه میدحیم.
  #قلط_نویصی

  • Daeealireza
   Daeealireza | ۲۵ مهر ۱۴۰۰

   امینم جان نکن
   نکن زشته
   اگه من به گذشته میتونستم برم هیتلر رو نمیکشتم
   میرفتم اریو گیمر رو میکشتم که هرچی غلط نویسان گوربه گنگ اینارو تاسیس کرد????
   (امیر جان به دل نگیر شوخیه)

   • eminem1386
    eminem1386 | ۲۷ مهر ۱۴۰۰

    تو اگه میتونستی بری گذشته جلوی انقلابو میگرفتی جون دل??

   • AmirRu
    AmirRu | ۲۷ مهر ۱۴۰۰

    میدونم دایی شما ثابت شده ای?❤
    علی من غلط نویسان رو تاسیس نکردم
    دینیلا کرد

  • رضا مدرسی
   رضا مدرسی | ۲۵ مهر ۱۴۰۰

   https://s4.uupload.ir/files/cover6_5jvt.jpg

   • Alirezaeghbal
    Alirezaeghbal | ۲۵ مهر ۱۴۰۰

    آخ عاشق این کار های آقای مدرسی هستم

   • ARZ86666
    ARZ86666 | ۲۶ مهر ۱۴۰۰

    زیبا بود :)))))

  • AtlasWesker
   AtlasWesker | ۲۵ مهر ۱۴۰۰

   سایت رو نابود کردین با این کامنت های سمیتون،یه روز میبینی همه پیشی شدن یه روز میبینی دوباره این موضوع۵+۱ شروع شده یه روز میبینی دوباره غلط نویسیه

  • AtlasWesker
   AtlasWesker | ۲۵ مهر ۱۴۰۰

   تمومش کنید.

  • Daniella-dimitrescu
   Daniella-dimitrescu | ۲۵ مهر ۱۴۰۰

   نه داداش
   جنگ جهانی ویجیاتو تموم شده.

  • Brainless
   Brainless | ۲۵ مهر ۱۴۰۰

   مورگان خط قرمز منه باهاش شوخی نکن????

   • eminem1386
    eminem1386 | ۲۵ مهر ۱۴۰۰

    داداش من فنشم براش گریه کردم برای شوخی اونو گذاشتم

    • King-Moein-Khan-Khafan
     King-Moein-Khan-Khafan | ۲۶ مهر ۱۴۰۰

     اینو بن کنید بره سراغ درسش??

     • eminem1386
      eminem1386 | ۲۷ مهر ۱۴۰۰

      نگران نباش عزیز دل من بچه زرنگم?

  • amir-hossein1389
   amir-hossein1389 | ۲۵ مهر ۱۴۰۰

   من از کاربران تقاضای دیس لایک فراوان(طوری که رکورد بزنه) و بی محلی به مزخرفات ایشون دارم
   و از مسئولین سایت تقاضای بن ایشون رو دارم تا سایت رو خراب و جبهه ای نکنه
   با تشکر یه بنده خدا ?

   • Daniella-dimitrescu
    Daniella-dimitrescu | ۲۵ مهر ۱۴۰۰

    دیگه بن زیاده رویه?

    • pouriae020
     pouriae020 | ۲۶ مهر ۱۴۰۰

     اصلا

   • Elman
    Elman | ۲۵ مهر ۱۴۰۰

    موافقم

   • Hhd
    Hhd | ۲۵ مهر ۱۴۰۰

    ???????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

   • pouriae020
    pouriae020 | ۲۶ مهر ۱۴۰۰

    گل گفتی ???????????

  • Matin-Artorias
   Matin-Artorias | ۲۵ مهر ۱۴۰۰

   یعنی قشنگ ری.دی تو آرتور مورگان و امینم و متولدین ۸۶

   • ARZ86666
    ARZ86666 | ۲۶ مهر ۱۴۰۰

    متولد 86؟
    بنش کنید امینم رو پس بنش کنید داره آبروم رو میبره

  • Kabod
   Kabod | ۲۵ مهر ۱۴۰۰

   عالیه منم به تو میپوندم?

   • BenitoMussolini
    BenitoMussolini | ۲۵ مهر ۱۴۰۰

    you do ghalat

   • Alirezaeghbal
    Alirezaeghbal | ۲۵ مهر ۱۴۰۰

    بعد میگی چرا با من خشنین

   • Alireza8405
    Alireza8405 | ۲۵ مهر ۱۴۰۰

    یکی این بچه مچه ها رو از برق بکشه بابا

    به خدا حیفه این سایته که با اینا به فنا بره

    • mmd-mofangi
     mmd-mofangi | ۲۵ مهر ۱۴۰۰

     چند ماه دیگه مدارس حضوری میشه اینا میرن پی کارشون

     • Alireza8405
      Alireza8405 | ۲۵ مهر ۱۴۰۰

      امیدوارم

     • amir-hossein1389
      amir-hossein1389 | ۲۶ مهر ۱۴۰۰

      بخدا سایت خیلی خوب و عالیه و از سایت های دیگه خیلی بهتره
      خبر ها رو زودتر از همه پوشش میدن، مقاله های تخصصی و عالی ، سردبیر عالی و برنامه ریزی عالی حتی کاربر ها هم که کم سنن خیلی بهتر از سایت های دیگس . اونور همیشه دعواعه و خبر ها رو دیر پوشش میدن و...
      بخدا حیفه با این کارا خرابش کنیم.

     • pouriae020
      pouriae020 | ۲۶ مهر ۱۴۰۰

      باز هم یه کامنت حق دیگه

     • Thunderbolt
      Thunderbolt | ۲۶ مهر ۱۴۰۰

      حق

    • Kalantaripoor
     Kalantaripoor | ۲۸ مهر ۱۴۰۰

     با همین کامنتشون معلومه چقدر بچه هستن

   • Thunderbolt
    Thunderbolt | ۲۶ مهر ۱۴۰۰

    کبود کبودیا اگه دم دستم باشی

   • Matin-Artorias
    Matin-Artorias | ۲۶ مهر ۱۴۰۰

    You eat g*h

   • pouriae020
    pouriae020 | ۲۶ مهر ۱۴۰۰

    حیف اون روزی که تو وارد سایت شدی ؟

  • Hhd
   Hhd | ۲۵ مهر ۱۴۰۰

   عجب اشتباهی کردم این جنگو راه انداختم!??‍♂️
   البته من این جنگو تموم کردم خیلی وقت پیش...

   • Daniella-dimitrescu
    Daniella-dimitrescu | ۲۵ مهر ۱۴۰۰

    اثرات مخرب جنگ تا ابد باقی می ماند...

    • Hhd
     Hhd | ۲۵ مهر ۱۴۰۰

     دیگه اثرات جنگو پیش بینی نکرده بودم??‍♂️

     • mmd-mofangi
      mmd-mofangi | ۲۵ مهر ۱۴۰۰

      حالا آخرش کی برد؟؟؟

     • Hhd
      Hhd | ۲۵ مهر ۱۴۰۰

      راستش هر دو جبهه صلح کردن

    • SinaSniper12
     SinaSniper12 | ۲۶ مهر ۱۴۰۰

     This war of mine

   • King-Moein-Khan-Khafan
    King-Moein-Khan-Khafan | ۲۶ مهر ۱۴۰۰

    نمی‌دونم ولی حس می‌کنم احساس هیتلر بودن داری به خاطر راه انداختن جنگ

  • mmd-mofangi
   mmd-mofangi | ۲۵ مهر ۱۴۰۰

   غلط نویسان نه از بین میروند و نه به وجود میان بلکه از شکلی به شکل دیگر تغییر میکنن

   • Matin-Artorias
    Matin-Artorias | ۲۶ مهر ۱۴۰۰

    و مقدار کل آنها ثابت میماند

  • Thunderbolt
   Thunderbolt | ۲۶ مهر ۱۴۰۰

   بچه جان ۳۲تا دیس گرفتی من تو یک سالی که هستم جمعا ۳۲تا نگرفتم
   بعد شم بن میشی

   • eminem1386
    eminem1386 | ۲۶ مهر ۱۴۰۰

    گدرت باعث حسودی دیگران میشود?????

   • eminem1386
    eminem1386 | ۲۶ مهر ۱۴۰۰

    حالا ما یه شوخی کردیم اخه چتونه??

   • Siavash-777-AAA
    Siavash-777-AAA | ۲۷ مهر ۱۴۰۰

    الان شده 41

    • IAmAmir714
     IAmAmir714 | ۲۹ مهر ۱۴۰۰

     با مال منم میشه ۴۲?

  • BenitoMussolini
   BenitoMussolini | ۲۶ مهر ۱۴۰۰

   ترشی نخوری رکورد دیس لایکو میزنی?

 • sina2000
  sina2000 | ۲۵ مهر ۱۴۰۰

  ممنون جالب بود

 • Amin1216
  Amin1216 | ۲۵ مهر ۱۴۰۰

  مرحله اول MGSV واقعا فوق العاده بود. نمیدونم چرا بازی رو open world کرده بودن. اصلا همین open world بودن، بازی رو خراب کرد

  • mmd-mofangi
   mmd-mofangi | ۲۵ مهر ۱۴۰۰

   نه اتفاقا اوپن ورد بودنه یه نو آوری بود تویه سری بهت آزادی عمل خیلی بیشتری میداد
   اون ناقص بودن بازی و کونامی کارو خراب کردن

 • Hhd
  Hhd | ۲۵ مهر ۱۴۰۰

  خوبه call of duty mobile اینجوری نیست این نهایتش پول میدی اپراتور خفن یا کامو خفن میگیری دیگه چیزی نداره که?

  • I-have-ps5
   I-have-ps5 | ۲۵ مهر ۱۴۰۰

   نباید هم داشته باشه
   بازی به این بزرگی رو که نمیتونن پی تو وین کنن

  • hurting-other-pepole
   hurting-other-pepole | ۲۵ مهر ۱۴۰۰

   نه لزوما ... من خودم بازی نمیکنم ولی اینجوری که من از دوستان کاد موبایل باز شنیدم بازی بلو پرینت هایی با تایپ لجندری و میتیک دارن که قشنگ میتونن درگیری رو به نفع کسی که اون بلو پرینت رو داره برگردونه .? شایدم دوستای من نوب نوینن و میخوان دلیل باختنشون رو توجیح کنن .

   • MOSTAFA-COD-M
    MOSTAFA-COD-M | ۲۵ مهر ۱۴۰۰

    نه بابا اصلا همچین چیزی نیست دلیل مهارت بالای افرادی که اسکین پولی دارن اکثرا به خاطر تجهیزاتشون از جمله اینترنت قوی سیستم خفن و این جور چیزا

    • Daeealireza
     Daeealireza | ۲۵ مهر ۱۴۰۰

     این برای پابجی وارزون و فورتنایت هم صدق میکنه

    • hurting-other-pepole
     hurting-other-pepole | ۲۵ مهر ۱۴۰۰

     واقعا پینگ ۱۹۹ بالاست ?

     • Kabod
      Kabod | ۲۵ مهر ۱۴۰۰

      مال من ۵۰ که?

     • hurting-other-pepole
      hurting-other-pepole | ۲۵ مهر ۱۴۰۰

      نه در برابر کسایی که پینگ هاشون ۱۳ هستش . ?

     • Hhd
      Hhd | ۲۵ مهر ۱۴۰۰

      کلا کف پینگ تو ایران همینه

     • amir-hossein1389
      amir-hossein1389 | ۲۶ مهر ۱۴۰۰

      من بهترین پینگی که داشتم 130 بود حس کسی رو داشتم که بهش تیتاپ دادن(البته حالت عادی 180 و ایناس)

     • Shadow28693
      Shadow28693 | ۲۸ مهر ۱۴۰۰

      معلومه که بالاست من تازه با پینگ 150 خیلی وضعم با اونی که پینگش 50 هست فرق داره.

   • Hhd
    Hhd | ۲۵ مهر ۱۴۰۰

    من که نفهمیدم چی گفتی ولی نه نیست همچین چیزی

    • hurting-other-pepole
     hurting-other-pepole | ۲۵ مهر ۱۴۰۰

     پینگ های هایشان high ۱۳ است .?

     • Hhd
      Hhd | ۲۵ مهر ۱۴۰۰

      ?

  • mohammadat85
   mohammadat85 | ۲۵ مهر ۱۴۰۰

   زولا در حدیه که اگر پول بدی یه گزینه فعال میکنی همه پلیر ها میمیرن و لوز میشن

   • Hhd
    Hhd | ۲۵ مهر ۱۴۰۰

    ?

   • Mahdi10238040
    Mahdi10238040 | ۲۵ مهر ۱۴۰۰

    اره منم دارمش هروقت با ایوجی لول 6 ک باید پول بدم تا بخرم منو میزنن ب اول و اخره سورنا گیمز( ناشر زولای مزخرف) فش میدم ??

    • mohammadat85
     mohammadat85 | ۲۷ مهر ۱۴۰۰

     ببین کلا نمیشه پول نداد، مثلا بازی های دیگه هم میشه دونیت کرد یه چیزی گرفت، ولی همونو میشه با پول جمع کردن تو بازی هم به دست آورد. زولا اسمش اینه که یه بازی آنلاین برای کسایی که سیستم ضعیف دارن، ولی در واقع بازی بچه پولداراست /:

   • mmd-mofangi
    mmd-mofangi | ۲۵ مهر ۱۴۰۰

    ??

  • SinaSniper12
   SinaSniper12 | ۲۶ مهر ۱۴۰۰

   دلیل اینکه من از کاد رفتم پابجی همین بود همه چیز های خوب برای سی پی دار هاست حتی چند تا اسکین متوسط به ما کاربرای عدی نمیدن لعنت به اکتیویژن پول پرست

   • MOSTAFA-COD-M
    MOSTAFA-COD-M | ۲۶ مهر ۱۴۰۰

    داش پابجی که خسیستره هیچی نمیده
    UC‌دارا هم کلی اسکین خفن دارن تو بازی
    ۱۰‌تا صندوق باز میکنی یا یه شورت بهت میدن یا یه اسکین سلاحی که فقط زحمت کشیدن یه خط با مداد رنگی زدن روش
    کالاف که کلی اسکین و بلوپرینت میده?
    من فقط تو این فصل جدید یه مقدار از کالاف بدم‌میاد با اینکه این آپدیت چیزای باحالی داشت ولی بازی پر باگ و گلیچ شد
    انمی‌ها برام دیر لود میشن اسکینای مردم تو بتل رویال همه یکیه

    • SinaSniper12
     SinaSniper12 | ۲۶ مهر ۱۴۰۰

     صندوق های پابجی رو مخه ولی اگه سیلور یا گلد جمع کنی چند تا اوت فیت خوب هست که بگیری از شاپ بازی.....ولی کلا بتل رویال های موبایلی همه شون به فنا رفتن...خدا کنه ایپکس و بتلفیلد بیان و مارکت بتل رویال های اندرویدی رو درست کنن...باز کالاف وضعیت پینگش واسه ما ایرانیا بهتره گیم پلیش هم سریعتره

    • SinaSniper12
     SinaSniper12 | ۲۹ مهر ۱۴۰۰

     کالاف اسکین میده و کاراکتر نه بدبختی اینه من الان کلی اسکین خفن دارم ولی 4 تا کاراکتر هم میداد خوب بود فقط سی پی داره ها کاراکتر میگیرن

 • BenitoMussolini
  BenitoMussolini | ۲۵ مهر ۱۴۰۰

  حالا فهمیدم چرا میگن فال اوت ۷۶ بازی بدی بود
  پ.ن:آقای مدرسی چرا ۹+۱ نگفتین?

  • رضا مدرسی
   رضا مدرسی | ۲۵ مهر ۱۴۰۰

   از اون ترکیب‌ها برای مناسبات خاص استفاده می‌کنیم :))

   • Daeealireza
    Daeealireza | ۲۵ مهر ۱۴۰۰

    ۸ ابان روز نوجوانه یه برنامه براش بچینید چون ۹۰ درصد سایت نوجوانن:))))
    یک ۵+1شیطون بلا:)))))))))))))

 • Brainless
  Brainless | ۲۵ مهر ۱۴۰۰

  فورتنایت هم میتونه باشه بخاطر پول اما نیست که نابود شده باشه و هنوز خیلی ها بازی میکنن

  • I-have-ps5
   I-have-ps5 | ۲۵ مهر ۱۴۰۰

   فورتنایت هنوز اوکی هست.
   پ.ن:من کلا یه هفته است ریختم??

   • Brainless
    Brainless | ۲۵ مهر ۱۴۰۰

    منم بازی میکنم ولی فورتنایت چپتر ۱ یه چیز دیگه بود

    • I-have-ps5
     I-have-ps5 | ۲۵ مهر ۱۴۰۰

     چجوری بود؟

     • Brainless
      Brainless | ۲۵ مهر ۱۴۰۰

      هر هفته یه آپدیت میداد گان اضافه میکرد مپ تغییر میکرداینقدر تو فکر قرارداد نبود برا بازی بیشتر وقت میذاشت الان همش قرارداد(خودم چپتر ۲ هستم?)
      منبع:پسر داییم،لیکویید کیوب،سینایرو

     • Alirezaeghbal
      Alirezaeghbal | ۲۵ مهر ۱۴۰۰

      خط آخر خدا بود

  • mmd-mofangi
   mmd-mofangi | ۲۵ مهر ۱۴۰۰

   اون اولا که فورت نایت اومده بود من تقریبا بهش معتاد شدم دو تا آزمون هفتگی هامو صفر شدم به خاطرش ولی الان؟؟

   • Alirezaeghbal
    Alirezaeghbal | ۲۶ مهر ۱۴۰۰

    الآنم اونجوری که میگین دیگه بد نیست تازه می تونین با دوستاتون برین کریتیو
    زر زدم بتلش رو خودمم دیگه نمیرم

   • Siavash-777-AAA
    Siavash-777-AAA | ۲۷ مهر ۱۴۰۰

    فورتنایت درواقع سال 2011 اومد اون بخش save the world که هست اون بود بعد که پابجی اومد سال 2017 فورتنایت هم یه بخش اضافه کرد سال 2017 مثل پابجی
    فورتنایت قبلا یه چیز دیگه بوده کلا

مطالب پیشنهادی