ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از ویجیاتو انتخاب کنید.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
اصلا راضی نیستم
واقعا راضی‌ام
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر ویجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

کتاب های ویچر - Banner
کتاب و ادبیات

کتاب‌های ویچر را به چه ترتیبی بخوانیم؟

اگر ساخته‌ای با زبانی به جز انگلیسی منتشر شود، چالش بزرگ‌تری برای پیدا کردن مخاطب جهانی دارد. این اتفاقی بود که برای کتاب های ویچر نیز رقم خورد. نخستین داستان از مجموعه‌ی ویچر در سال ...

محمدرضا صفری
نوشته شده توسط محمدرضا صفری | ۹ تیر ۱۴۰۲ | ۱۹:۰۰

اگر ساخته‌ای با زبانی به جز انگلیسی منتشر شود، چالش بزرگ‌تری برای پیدا کردن مخاطب جهانی دارد. این اتفاقی بود که برای کتاب های ویچر نیز رقم خورد. نخستین داستان از مجموعه‌ی ویچر در سال ۱۹۸۶ و نخستین کتاب از این فرانچایز در سال ۱۹۹۰ به زبان لهستانی منتشر شدند.

ولی رقم خوردن آوازه‌ی جهانی فرانچایز ویچر کم و بیش تا هزاره‌ی نوی میلادی و آغاز به انتشار بازی‌های سری ویچر طول کشید. شاید کتاب های ویچر در کشورهایی همچون لهستان و اسلواکی تا حدودی شناخته شده بود، ولی این بازی‌های ساخته‌ی CD PROJEKT RED و به طور نمایان‌تر عنوان The Witcher 3: Wild Hunt بودند که این فرانچایز را در سطح جهانی شناساندند؛ به طوری که نخستین ترجمه‌ی انگلیسی رسمی از کتاب‌ها و داستان‌های ویچر با انتشار بازی The Witcher هماهنگ شده بود تا در سال ۲۰۰۷ راهی بازارها شود.

به این ترتیب، چندان عجیب نیست اگر شما هم یکی از کسانی باشید که تا به حال کتاب های ویچر را نخوانده‌اید یا درباره‌ی آن‌ها چیزی نمی‌دانید. اگر دوست دارید این نوشته‌های آندژی ساپکوفسکی را بخوانید ولی نمی‌دانید به چه ترتیبی باید این کار را کنید، در این نوشتار به راهنمایی شما خواهیم پرداخت.

اسپویل؟

تلاش شده در این نوشتار تا جایی که ممکن است از اسپویل رویدادهای ویچر جلوگیری شود. با این وجود، نوشتن در مورد ماجرای برخی از کتاب‌ها بدون اشاره به رویدادهای روایت‌های پیشین غیرممکن است.


کتاب های داستان کوتاه ویچر

مجموعه‌ی ویچر در واقع شامل دو بخش اصلی می‌شود: داستان‌های کوتاه و حماسه‌ی ویچر. به طور کلی، فرانچایز ویچر به شکل داستان‌های کوتاهی آغاز شد که توسط آندژی ساپکوفسکی نوشته و برای مجله‌ی فانتزی Fantastyka لهستانی برای چاپ فرستاده می‌شد. به مرور و با افزایش محبوبیت این داستان‌ها، ساپکوفسکی بخشی از این روایت‌ها را به شکل کتاب منتشر کرد.

این کتاب‌ها ابتدا در هزاره‌ی پیشین میلادی به زبان لهستانی به انتشار رسیدند و سپس به مرور در هزاره‌ی تازه‌ی میلادی به طور رسمی به انگلیسی ترجمه و چاپ شدند. دو کتاب از داستان‌های کوتاه از دنیای ویچر به انگلیسی چاپ شدند که رویدادهای آن‌ها پیش از وقایع حماسه‌ی ویچر در جریان هستند. پس اگر می‌خواهید کمی بیش‌تر با گرالت و دیگر شخصیت‌های دنیای ویچر و گذشته‌ی آن‌ها پیش از حماسه‌ی بنیادین بدانید، می توانید به سراغ این دو کتاب بروید.

۱. The Last Wish

نویسندهآندژی ساپکوفسکی
تاریخ انتشار نسخه‌ی لهستانیسال ۱۹۹۳
تاریخ انتشار نسخه‌ی انگلیسیسال ۲۰۰۷
نام لهستانیOstatnie życzenie
برگردان به فارسیواپسین آرزو

کتاب The Last Wish طبق تاریخ انتشار نسخه‌ی لهستانی، دومین کتاب از مجموعه‌ی ویچر به شمار می‌آید. با این حال، رویدادهای این نوشته آغازگر دنیای ویچر محسوب می‌شود و خوانندگان را بیش‌تر با شخصیت‌های این فرانچایز آشنا می‌کند. به طور مشخص‌تر، «واپسین آرزو» در ابتدا به عنوان یک پیش‌درآمد برای کتاب Sword of Destiny نوشته شده بود ولی این نخستین کتاب از مجموعه‌ی ویچر است که به زبان انگلیسی ترجمه و عرضه شد.

۲. Sword of Destiny

نویسندهآندژی ساپکوفسکی
تاریخ انتشار نسخه‌ی لهستانیسال ۱۹۹۲
تاریخ انتشار نسخه‌ی انگلیسیسال ۲۰۱۵
نام لهستانیMiecz Przeznaczenia
برگردان به فارسیشمشیر سرنوشت

همان طور که گفته شد، کتاب «شمشیر سرنوشت» از نظر رویدادهای داستانی دومین کتاب از فرانچایز ویچر به شمار می‌آید ولی نخستین کتاب از این دنیاست که به زبان لهستانی منتشر شد. البته انتشار نسخه‌ی انگلیسی رسمی آن تا سال ۲۰۱۵ طول کشید. Sword of Destiny نیز همانند The Last Wish شامل داستان‌هایی کوتاه از دنیای ویچر است که پیش از حماسه‌ی بنیادین ویچر در جریان هستند.


کتاب های حماسه‌ی ویچر

پس از مجموعه داستان‌های کوتاه ویچر، نوبت به کتاب‌هایی می‌شود که به شکل یک رمان نوشته شده‌اند و ماجرایی را با نام حماسه‌ی ویچر عرضه می‌کنند. حماسه‌ی ویچر بیش از هر چیزی روی پیوند بین گرالت آو ریویا، پروتاگونیست بنیادین دنیای ویچر، و سیری، دخترخوانده‌ی او، به علاوه‌ی سرنوشت سیری تمرکز می‌کنند.

۱. Blood of Elves

نویسندهآندژی ساپکوفسکی
تاریخ انتشار نسخه‌ی لهستانیسال ۱۹۹۴
تاریخ انتشار نسخه‌ی انگلیسیسال ۲۰۰۸
نام لهستانیKrew elfów
برگردان به فارسیخون الف‌ها

«خون الف‌ها» به عنوان نخستین کتاب از حماسه‌ی ویچر، ماجرای سیری را به تصویر می‌کشد. سیری پرنسس سرزمینی تازه اشغال شده است که درگیر کشمکش سیاسی و قدرت‌طلبی فرمانروایان دیگر قلمروها می‌شود. با این وجود، او دخترخوانده‌ی گرالت آو ریویا به شمار می‌آید. به این ترتیب، گرالت خود را مسئول نگه‌داری از سیری می‌بینید و او را با خودش همراه می‌کند.

۲. Time of Contempt

نویسندهآندژی ساپکوفسکی
تاریخ انتشار نسخه‌ی لهستانیسال ۱۹۹۵
تاریخ انتشار نسخه‌ی انگلیسیسال ۲۰۱۳
نام لهستانیCzas pogardy
برگردان به فارسیزمان زبونی

«موعد تحقیر» یا «زمان زبونی» نشان می‌دهد که سیری در مسیر رفتن به آرتوزا، یادگیری جادو و پیوند خوردن با برخی از نیرومندترین جادوگران دنیای ویچر قرار می‌گیرد. با این وجود، جرقه‌های یک جنگ بین امپراطوری‌های قدرتمند قاره رقم می‌خورد تا او مجبور شود با گروهی از راهزنان فرار کند.

۳. Baptism of Fire

نویسندهآندژی ساپکوفسکی
تاریخ انتشار نسخه‌ی لهستانیسال ۱۹۹۶
تاریخ انتشار نسخه‌ی انگلیسیسال ۲۰۱۴
نام لهستانیChrzest ognia
برگردان به فارسیغسل آتش

گرالت در این کتاب با گروهی از شخصیت‌ها همراه می‌شود (که اگر بازی‌های ویچر را بازی کرده باشید با برخی از آن‌ها آشنا هستید) تا به دنبال سیری بگردد. در همین حال نیز سیری بیش از پیش به گروه راهزنان (با نام موش‌ها) که همراهشان است احساس نزدیکی می‌کند.

۴. The Tower of the Swallow

نویسندهآندژی ساپکوفسکی
تاریخ انتشار نسخه‌ی لهستانیسال ۱۹۹۷
تاریخ انتشار نسخه‌ی انگلیسیسال ۲۰۱۶
نام لهستانیWieża Jaskółki
برگردان به فارسیبرج چلچله

گروه همراه گرالت هنوز هم به دنبال سیری هستند در حالی که خود این شاهدخت آسیب دیده و توسط یک پیرمرد مورد مراقبت قرار می‌گیرد. البته باید اشاره کرد که این رمان در ایالات متحده‌ی آمریکا با نام The Tower of the Swallows («برج چلچله‌ها» یا «برج پرستوها») به چاپ رسیده است.

۵. The Lady of the Lake

نویسندهآندژی ساپکوفسکی
تاریخ انتشار نسخه‌ی لهستانیسال ۱۹۹۹
تاریخ انتشار نسخه‌ی انگلیسیسال ۲۰۱۷
نام لهستانیPani Jeziora
برگردان به فارسیبانوی دریاچه

«بانوی دریاچه» رمان پایان‌بخش به حماسه‌ی ویچر به شمار می‌آید. سیری درگیر واید هانت شده است و حالا به دنبال این می‌گردد تا یک بار، شاید برای واپسین بار، با گرالت و ینیفر به عنوان سرپرستانش ملاقات کند.


۶. Season of Storms

نویسندهآندژی ساپکوفسکی
تاریخ انتشار نسخه‌ی لهستانیسال ۲۰۱۳
تاریخ انتشار نسخه‌ی انگلیسیسال ۲۰۱۸
نام لهستانیSezon burz
برگردان به فارسیفصل طوفان‌ها

۱۴ سال پس از به پایان رسیدن حماسه‌ی ویچر، آندژی ساپکوفسکی یک کتاب دیگر را نیز از این فرانچایز به چاپ رساند. این کتاب نه یک دنباله برای حماسه‌ی ویچر، بلکه روایتی‌ست که در لا به لای داستان‌های The Last Wish در جریان است؛ هر چند زمان دقیق رویدادهای آن در خط زمانی روایت‌های ویچر به خاطر خودپایی ماجرایش کمی نامشخص است.

با این حال، باید توجه کنید که این کتاب پس از به پایان رسیدن حماسه نوشته و چاپ شده است و ساپکوفسکی در آن اشاراتی به رویدادهایی پیش‌روی شخصیت‌ها می‌کند؛ به طوری که برخی از آن‌ها حتی می‌توانند به طور کامل بعضی از ماجراهای حماسه‌ی ویچر را اسپویل کنند.

اپیلوگ «فصل طوفان‌ها» نیز سال‌ها پس از رویدادهای حماسه در جریان است. پس اگر نمی‌خواهید حماسه‌ی ویچر برایتان لو برود، بهتر است Season of Storms را به عنوان واپسین کتاب از فرانچایز ویچر بخوانید.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (6 مورد)
 • Shadi.h
  Shadi.h | ۱۰ تیر ۱۴۰۲

  مرسییی به لیست احتیاج داشتم بخصوص که حس میکردم نمیتونن ویچرو جمع کنن

 • Aliak
  Aliak | ۱۰ تیر ۱۴۰۲

  یک لیست مفید و بدرد بخور

 • KOUWNENTZ
  KOUWNENTZ | ۱۰ تیر ۱۴۰۲

  هم سریال هم سه گانه پروجکت واقعا کمتر از چیزی هستن که آندر ساپوفسکی خلق کرده و اصلا در حد کتاب ها نیستن

 • witcher4
  witcher4 | ۹ تیر ۱۴۰۲

  خیلی blood of elves رو دوست دارم

 • SOAD2282
  SOAD2282 | ۹ تیر ۱۴۰۲

  من همیشه مناظره های فلسفی بین کاراکترهای ادبیات اروپای شرقی رو خیلی دوست داشتم. خوشبختانه ویچر هم از این قاعده مستثنی نیست و بسیاری از جذابیت کتاب ویچر به همین بحث ها و مناظرات بین کاراکتر ها مربوط میشه. کتاب هم مثل یه فیلم نوشته شده. صحنه ها بسیار باور پذیرن و بسیاری از اتفاقات کتاب هم غیر قابل پیش بینی. در کل میتونم به جرات بگم جهان و داستان ویچر به اندازه کتاب ترانه آتش و یخ، پویا و پر جزئیات و جذابه

  • Mr-Morphious
   Mr-Morphious | ۹ تیر ۱۴۰۲

   علاوه بر اون کتاب خیلی خوب صحنه های مبارزه رو توصیف میکرد. من فانتزی خون هستم و کمتر کتابی رو دیدم که انقدر خوب صحنه ی مبارزه رو توصیف کنه.
   ولی در کل داستان بازی خیلی بهتر از داستان کتاب بود

مطالب پیشنهادی