بازی Stronghold Kingdoms؛  جنگ‌های صلیبی روی موبایل!

بازی Stronghold Kingdoms؛ جنگ‌های صلیبی روی موبایل!

شاهکاری کمترشناخته‌شده از استودیوی Firefly

۱۳ اسفند ۱۴۰۰ ۳.۴ ذخیره

اگر علاقه‌مند به تجربه بازی‌های استراتژی موبایلی هستید، در این مطلب با بررسی بازی iOS و اندروید Stronghold Kingdoms همراه ویجیاتو باشید.

اجازه دهید که به اوایل دهه ۸۰ شمسی بازگردیم. وقتی به تاریخچه گیمینگ در ایران نگاه می‌کنیم، با بازی‌های فوق‌العاده‌ای رو به رو می‌شویم که برخلاف بازارهای جهانی؛ در بین کاربران ایرانی محبوب‌تر از هر عنوان دیگری بودند. حتما آن روزهایی را که خسته از مدرسه برمی‌گشتیم و فورا با دوستانمان به سراغ عناوینی چون کانتر ۱.۶ می‌رفتیم و سعی می‌کردیم که تجربه‌ای جذاب از این بازی‌ داشته باشیم را به یاد دارید. منتهی در روزهایی که کاربران ایرانی برخلاف ترند روز عناوین ویدیویی حرکت می‌کردند، این تنها بازی کانتر ۱.۶ نبود که توانست در بازار ایران؛ طرفداران بی‌شماری پیدا کند.

سال‌ها پیش عناوین ویدیویی روندی کاملا متفاوت داشتند. روندی که در نتیجه آن، ما شاهد عناوینی شاهکار و خلاقانه‌ای بودیم و اکنون متاسفانه دیگر سال‌هاست که خبری از المان‌های خلاقانه در بازی‌سازی نیست. خاطرات کودکی بسیاری از ما مملو شده از عناوینی به یادماندنی که فکر نمی‌کنم بتوان مشابه‌شان مجددا تجربه کرد. به هرحال صنعت بازی‌سازی درحال پیشرفت است و نمی‌توان جلوی تغییر را گرفت. اما هنوز هم مرور خاطرات گذشته، موضوعی دل‌انگیز است. اما همه‌چیز در دستان شماست! آیا همچنان پایبند به ریشه‌های اصلی عناوین کلاسیک هستید، یا صرفا به دنبال تجربه‌ای جدید می‌گردید؟

مطلب پیشنهادی:با نسخه موبایلی بازی Mortal Kombat آشنا شویدبازی Mortal Kombat X را این‌بار روی موبایل تجربه کنید با نسخه موبایلی بازی Mortal Kombat آشنا شوید

در بین تمامی عناوینی که تاکنون دیده‌ایم، بازی‌های استراتژی بدون شک جزو برترین‌ها هستند. نمی‌دانم که آیا درست به یاد دارید یا نه، اما روزهایی بود که بازی‌های استراتژی تبدیل به بخشی جدایی ناپذیر از دنیای ویدیوگیم شده بودند. موفقیت آن‌ها بقدری دلگرم‌کننده بود زمینه‌ساز ورود این عناوین به دل پلتفرم موبایل نیز شد. بنابراین شاید بد نباشد که این‌بار نگاهی به یکی از متفاوت‌تر بازی‌های استراتژی موبایلی داشته باشیم.راستش را بخواهید، عناوین استراتژی امروزه بیش از هر چیز دیگری در سقوطی بی‌انتها به سر می‌برند. سال‌ها پیش استودیوهای خلاقانه‌ای پا به میدان بازی‌سازی گذاشتند که میراث آن‌ها حتی پس از گذشت سال‌ها نیز زنده است. در این بین استودیوی بازی‌سازی Firefly یکی از همین بازی‌سازها بود که عناوینش برخلاف بازارهای جهانی؛ در ایران محبوبیت بی‌حد و مرزی داشتند. اما با این‌حال عناوین این استودیو برای بسیاری از کاربران امروزی بازی‌های ویدیویی؛ یادآوری دوران خوب عناوین کلاسیک است.

پیش‌تر اشاره کردیم که این تنها بازی کانتر ۱.۶ نبود که توانست دربین کاربران ایرانی محبوب شود. درکنار کانتر ۱.۶؛ عناوین متفاوت دیگری نیز حضور داشتند که صنعت گیمینگ ایران را در آن‌ سال‌ها پر بارتر کرده بودند. غیرممکن است که صحبت از عناوین استراتژی باشد و حرفی از فرنچایز‌هایی چون Stronghold و Stronghold: Crusader به میدان نیاید. فرنچایزهایی که با آغوش باز کاربران ایرانی مواجه شدند و ما آن‌ها را با اسامی قلعه و جنگ‌های صلیبی می‌شناسیم. جالب است بدانید که همان Firefly مسئول ساخت چنین شاهکارهایی بوده و حالا دیدنش روی پلتفرم موبایل؛ واقعا هیجان‌انگیز است.

مطلب پیشنهادی:از کال آف دیوتی موبایل خسته شده‌اید؟ Battle Prime بازی کنیدشاید وقت تغییر تاکتیک رسیده باشد از کال آف دیوتی موبایل خسته شده‌اید؟ Battle Prime بازی کنید

درست در سال ۲۰۱۲ بود که این استودیو به سراغ ساخت بازی Stronghold Kingdoms رفت و آن را برای کامپیوترهای شخصی توسعه داد. منتهی این‌بار همه‌چیز متفاوت‌تر از قبل بود و ما با یک بازی کاملا عحیب رو به رو بودیم. Stronghold Kingdoms از همان ابتدای کار، یک بازی کاملا رایگان و آنلاین بود. این‌بار دیگر خبری از بخش داستانی و موضوعات دیگر نبود! بلکه استودیوی Firefly سعی کرده بود تا Stronghold Kingdoms را به ریشه‌های اصلی بازی‌سازی‌اش بازگرداند. امری که در آن، تاحدودی نیز موفق بود و متای بازی Stronghold Kingdoms به ۷۵ رسید که عددی قابل قبول بود.

ایده ساخت Stronghold Kingdoms سال‌ها پیش و در سال ۲۰۰۷ شروع شده بود. Stronghold Kingdoms یک بازی استراتژی با المان‌های MMO بود که می‌توانست رویای فراموش‌شده استودیوی Firefly را یک‌بار دیگر به واقعیت تبدیل کند. منتهی این بازی علی‌رغم نمایش خوبش و متای قابل قبولی که داشت، هرگز آنطوری که انتظار می‌رفت دیده نشد. همچنین در خط زمانی ما، بازی Stronghold Kingdoms پیش از انتشار جهانی‌اش در سال ۲۰۱۲؛ در سال ۲۰۰۹ بتای خودش را تنها با ۱۵۰ کاربر آغاز کرد و نسخه موبایلی آن نیز در سال ۲۰۱۷ راهی پلتفرم موبایل شد.

همانطور که گفته شد، بازی موبایلی Stronghold Kingdoms یک بازی داستان‌محور نیست. بازی اساسا طبق فلسفه مولتی‌پلیر ساخته شده. این برای اولین بار است که استودیوی Firefly بیخیال بخش داستانی بازی‌هایش شده است. به هرحال وجود کمپینی هرچند سطحی، در دنیای Stronghold Kingdoms می‌توانست عملکرد بازی را بهتر کند؛ اما متاسفانه خبری از داستان‌های تاریخی در دنیای این بازی نیست و تنها چیزی‌که مشخص است، جریان داشتن بازی در عصر جنگ‌های صلیبی و قرون وسطی است.

برای اجرای بازی موبایلی Stronghold Kingdoms شما نیاز به دسترسی به اینترنت دارید

اولین چیزی‌که به محض تجربه بازی Stronghold Kingdoms متوجه آن خواهید شد، تغییر کلی منوهای بازی است. بطوری که اگر نسخه‌های پیشین این فرنچایز را بازی کرده باشید، منوهای Stronghold Kingdoms تماما شکلی جدید برایتان خواهند داشت. طبیعتا عادت کردن به منوهای بازی زمان‌بر است، اما چندان گیج‌کننده نیست. Stronghold Kingdoms قابلیت‌های مختلفی را از دیگر عناوین استراتژی موبایلی الهام گرفته است! برای مثال اگر کلش آف کلنز بازی کرده باشید، حتما با بخش ویرایش دهکده آشنایی دارید، خوشبختانه بازی موبایلی Stronghold Kingdoms نیز از این قابلیت پشتبیانی می‌کند و پروسه چیدمان قلعه‌یتان به شدت ساده‌تر شده.

مطلب پیشنهادی:بازی موبایلی Company of Heroes؛ روایت تاریک جنگ جهانی دومجنگ هرگز پاسخی درست برای بقا نبوده بازی موبایلی Company of Heroes؛ روایت تاریک جنگ جهانی دوم

Stronghold Kingdoms ترکیبی از نسخه اول بازی Stronghold: Crusader و نسخه کلاسیک بازی Stronghold است. بطوری که مکانیک‌های نسخه‌های پیشین این فرنچایز، در Stronghold Kingdoms نیز حضور دارند که باعث جذابیت بازی شده‌اند. همچنین المان محبوب میزان رضایت مردم نیز در بازی نقش مهمی دارد. جایی‌که شما باید مانند یک فرمانروای واقعی، رضایت مردم را در حد مطلوبی نگه دارید و این امر، با کارهایی چون ایجاد شغل و رسیدگی به جرایم و کنترل مالیات ماهانه امکان‌پذیر است. البته اگر پیش‌تر بازی‌های قدیمی استودیوی Firefly را تجربه کرده باشید، این بخش برایتان کاملا آشنا خواهد بود و نیازی به توضیح چندانی ندارد.

فراموش نکنید که بازی Stronghold Kingdoms؛ یک عنوان آنلاین است. مانند تمامی عناوین استراتژی آنلاین دیگر، شما باید با دیگر بازیکنان ارتباط و تعامل داشته باشید، لشکر کشی کنید و قلمروی خودتان را گسترش دهید. همچنین باید با ساخت ساختمان‌های جدید، مردم را به سرکار بفرستید و سربازانتان را بسازید. همچنین برخلاف دیگر عناوین استودیوی Firefly؛ شما برای ساخت ساختمان‌های جدید، نیاز زمان دارید و تنها می‌توان تعداد ساختمان محدودی را در زمانی معین ساخت. همچنین در Stronghold Kingdoms خبری از آپگریدهای اضافی نیست و این‌بار باید با کسب عمل و تحقیق درباره ساختمان و یا حتی سربازان؛ آن‌ها را ارتقا دهید.گرافیک بازی موبایلی Stronghold Kingdoms شاید در سال ۲۰۱۲ جذاب بوده باشد، اما وقتی این بازی در سال ۲۰۱۷ برای پلتفرم موبایل منتشر شد، طبیعتا انتظار گرافیکی فوق‌العاده را از آن داشتیم. منتهی به محض تجربه Stronghold Kingdoms گرافیک آن شما را دلسرد خواهد کرد. البته اگر از آن دسته از کاربرانی باشید که صرفا به دنبال تجربه‌ای کلاسیک برای زنده کردن خاطرتشان هستند، گرافیک Stronghold Kingdoms چندان هم بد نیست. البته بخش گرافیک، موضوعی کاملا سلیقه‌ای است و من مشکل چندانی با آن نداشتم. بلکه بازی Stronghold Kingdoms بیش از آن‌که برای من یک بازی مدرن استراتژی باشد، یک سفر در زمان برای مرور خاطرات بود.

مطلب پیشنهادی:با بازی موبایلی Assassin’s Creed Rebellion تبدیل به یک اساسین واقعی شویدداستان اتزیو آئودیتوره و رفقا با بازی موبایلی Assassin’s Creed Rebellion تبدیل به یک اساسین واقعی شوید

موسیقی‌متن بازی به لطف تجربه خوب استودیوی Firefly در ساخت عناوین ویدیویی، شاهکار است. حتی اگر اکنون به سراغ نسخه‌های کلاسیک این فرنچایز بروید، به شما قول خواهم داد که موسیقی‌متن این عناوین شما را میخ‌کوب خودشان خواهند کرد. بنابراین دیدن و شنیدن همان موسیقی‌متن‌های قدیمی در دنیای بازی Stronghold Kingdoms؛ واقعا هیجا‌ن‌انگیز است.

Stronghold Kingdoms

پیشنهاد می‌شه!

بازی موبایلی Stronghold Kingdoms تلاشی فوق‌العاده برای بازگشت به دوران طلایی عناوین استراتژی بود. تلاش که علی‌رغم پتانسیل‌های استودیوی Firefly و Stronghold Kingdoms؛ هرگز موفقیت‌آمیز نبود. منتهی همچنان این بازی دوست داشتنی و قابل احترام است. Stronghold Kingdoms در سال ۲۰۱۲ منتشر شد و نسخه موبایلی آن نیز در سال ۲۰۱۷ راهی پلتفرم موبایل شد. هرچند که شروع ایده بازی در سال ۲۰۰۷ بود، اما Stronghold Kingdoms ثابت کرد که یک بازی استراتژی موبایلی همچنان می‌تواند جذاب باشد.

Stronghold Kingdoms Castle Sim
Stronghold Kingdoms Castle Sim
  • سازنده firefly
  • سیستم عامل iOS اندروید
  • ژانرMMOاستراتژیکمدیریتی
  • حجم706 مگابایت

کپی شد https://vgto.ir/ez0
نظرات (۱۰)
3.4 9 امتیازها
امتیاز مطلب
10 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
دیدگاه درون خطی
نمایش تمام نظرات
reza123456789

یادش بخیر
استرانگ هولد لجندز
قلعه دو
جنگ های صلیبی
رو ذغال بازی می‌کردم تا اینکه فوت کرد دغال بابا
ولی ناموسن قدیم بازی ها خیلی بهتر بودن
الان این بازی ها به جز گرافیک هیچی ندارن
البته یه سری
الان فقط بخاطر پول کار میکنن

Babamojifan

من که رو پیسیم هر روز قلعه بازی میکردم کلا از این بازی حالم بد شد
یکمم حس قلعه رو نمیده

lord ilay

دخترا: پسرا احساس ندارن
پسرا بعد از اینکه میفهمن قلعه نسخه موبایل داره 😭

YOUNES8405

بازی خوبیه ولی ای کاش real time تر بود
مثل نسخه های pc

Ali-SH13

من دارم بهش کمپین جنگ های صلیبی لجندز رو میرم نسبت به موقع عرضه خیلی بهتر شده اگه میشه با هم دیگه هم از آنلاینش گیم پلی بزارین

Eigi.1385.kabir

من که ترجیح میدم بجای اینکه اینو بازی بکنم برم همون قلعه های پی سی رو بازی بکنم.

آخرین ویرایش 10 ماه پیش توسط Eigi.1385.kabir
gogoli

خیلی ببخشید ولی یه ساعتی میشه که اطلاعاتی از رزولوشن و فریم ریت و تاریخ عرضه نسخه نسل نهمی gta v توی اینترنت پخش شده اما پوشش ندادید 🙁🙁
من به خاطر قالب تر تمیز ویجیاتو (که البته چند وقته تبلیغا ت داره مارو میکشه) خیلی دوست دارم که اخبار رو داخلش دنبال کنم اما دیر پوشش میدید ):

10
0
نظرت رو حتما بهمون بگو!x