بازی موبایلی Five Nights at Freddy’s؛ تجربه حس خالص وحشت

بازی موبایلی Five Nights at Freddy’s؛ تجربه حس خالص وحشت

با یکی از ترسناک‌ترین پورت‌های موبایلی آشنا شوید

۱ فروردین ۱۴۰۱ ۴.۳ ذخیره

اگر علاقه‌مند به تجربه بازی‌های سبک وحشت موبایلی هستید، در این مطلب با بررسی بازی iOS و اندروید Five Nights at Freddy’s همراه ویجیاتو باشید.

راستش را بخواهید، بازی‌های ژانر ترسناک هرگز چیزی نبوده‌اند که من علاقه‌مند به تجربه‌شان باشم. البته این موضوع به معنای بد بودن این سبک از عناوین نیست. بلکه بازی‌های ژانر وحشت طرفداران خاص خودشان را دارند. یکی از المان‌های دوست داشتنی بازی‌های ژانر وحشت این است که این بازی‌ها علی‌رغم محدودیت‌هایی که دارند، تجربه‌ای جذاب را به مخاطب انتقال می‌دهند. درواقع کانسپت اولیه بازی‌های ترسناک، از صنعت فیلم‌های سینما اقتباس شده بود و پس از موفقیت‌هایی که تجربه کرد، پایشان را به دل صنعت بازی‌های ویدیویی نیز گذاشت.

چیزی‌که به شخصه بیش از هرچیز دیگری در دنیای بازی‌های ترسناک دوست دارم؛ این است که این عناوین به طرز باورنکردنی می‌توانند خلاقانه باشند. تعداد بازی‌های ترسناک شاهکار در دنیای عناوین ویدیویی کم نیست و اگر کمی حوصله به خرج بدهید، بازی‌هایی را می‌توانید پیدا کنید که بدون شک می‌توانند شما را بترسانند. برای مثال فرنچایز سایلنت هیل و یا رزیدنت اویل که به عنوان سرآمد بازی‌های ژانر وحشت شناخته می‌شوند، دقیقا از همین فرمول استفاده کرده‌اند. زامبی‌ها در دنیای رزیدنت اویل و یا شهری عجیب در دنیای سایلنت هیل؛ به خودی خود ترسناک نیستند! بلکه این خلاقیت در فضاسازی و روایت داستان است که می‌تواند چاشنی کار باشد.

مطلب پیشنهادی:چرا بازی موبایلی Frozen City جایگزینی عالی برای بازی Frostpunk است؟اجازه ندهید که سرما بلای جانتان شود چرا بازی موبایلی Frozen City جایگزینی عالی برای بازی Frostpunk است؟

خبر خوب این است که امروزه بازی‌های موبایلی و کاربران آن‌ها نیز چراغ سبزشان را به عناوین ژانر وحشت نشان داده‌اند. بازی‌های ترسناک موبایلی امروزه بیش از هرچیز دیگری طرفدار دارند و مدام درحال پیشرفت هستند. اگرچه بسیاری فکر می‌کنند که اساسا یک بازی موبایلی پتانسیل ترسناک بودن را ندارد؛ اما فکر می‌کنم که این فرضیه چندان درست نیست و اگر کمی به این بازی‌ها فرصت دهید؛ ترس را حس خواهید کرد.

اگرچه بازی‌های ترسناک موبایلی فاصله زیادی تا تبدیل شدن به آن‌چیزی که انتظار داریم؛ دارند، اما اما خوشبختانه با پیشرفت سخت‌افزاری پلتفرم موبایل و به دنبال آن پورت شدن عناوین و فرنچایزهای بزرگ، این شانس وجود دارد که بتوانیم بازی‌های ترسناک باکیفیتی را روی موبایلمان تجربه کنیم. بازی Five Nights at Freddy’s نیز دقیقا از جمله همین عناوین پورت شده موبایلی است که روی پلتفرم‌های اصلی طرفداران زیادی پیدا کرده بود و حالا پایش به دنیای موبایل گیمینگ نیز باز شده است.

Five Nights at Freddy’s قطعا جزو برترین‌های عناوین ژانر وحشت است. اولین نسخه از این فرنچایز در سال ۲۰۱۴ توسط بازی‌سازی مستقل به نام Scott Cawthon توسعه پیدا کرد. نسخه اول این فرنچایز برای کنسول‌های نسل هشتمی و کامپیوترهای شخصی توسعه پیدا کرد و مدتی بعد در همان سال ۲۰۱۴ برای پلتفرم موبایل نیز پورت شد. Five Nights at Freddy’s بقدری موفقیت‌آمیز بود که امتیاز متای بازی به ۷۸ رسید که عددی فوق‌العاده برای یک بازی مستقل ترسناک بود. البته Five Nights at Freddy’s برخلاف سایلنت هیل چندان فلسفی نیست و از طرفی نمی‌خواهد که مانند رزیدنت اویل کلیشه‌ای بنظر برسد. بلکه این بازی؛ اتمسفر و دنیای ترسناک خودش را دارد.

مطلب پیشنهادی:طرفدار دنیای باب اسفنجی هستید؟ این بازی موبایلی گزینه خوبی برای شماستBattle for Bikini Bottom یک بازی باکیفیت کنسولی برای موبایل است طرفدار دنیای باب اسفنجی هستید؟ این بازی موبایلی گزینه خوبی برای شماست

شما را نمی‌دانم؛ منتهی وقتی برای اولین بار به سراغ بازی Five Nights at Freddy’s رفتم، اتمسفر بازی من را یاد رمان‌های فانتزی – ترسناک آر ال استاین انداخت. دنیای رمان‌هایی که پیش‌تر خوانده بودم؛ بی‌شباهت به دنیای تاریک Five Nights at Freddy’s نبود و برای همین این بازی من را مجذوب خودش کرد. به هرحال همانطور که اشاره کردیم؛ Five Nights at Freddy’s یکی از برترین عناوین ژانر وحشت موبایلی است و سعی کرده که با استفاده از المان‌های اکشن – اشاره و کلیک؛ ظاهر ترسناک‌تر به خودش بگیرد.

یک بازی ترسناک برای سرگرم‌کننده بودن نیاز به داستان دارد؛ مگر نه؟ داستان بازی Five Nights at Freddy’s درباره نگهبان جوانی است که راهی پیتزا فروشی Freddy Fazbear شده. منتهی حتی روحش هم خبر ندارد که چه اتفاقات عجیبی در این پیتزا فروشی رخ داده است. طبیعتا زنده ماندن باید دستور کارتان باشد، منتهی آیا به اندازه‌ای که باید شجاع هستید که نگهبان خوبی برای این پیتزا فروشی باشید؟

بازی موبایلی Five Nights at Freddy’s یک عنوان کاملا آفلاین است

گیم‌پلی بازی در عین سادگی، سخت است. البته هیچ جای نگرانی نیست. همه‌چیز ساده و آرام پیش می‌رود و فورا به اتفاقات و المان‌های بازی عادت خواهید کرد. همه‌چیز در ۵ شب خلاصه شده است. ۵ شبی که اگر بتوانید در آن زنده بمانید، کلید خروج شما از این پیتزا فروشی جهنمی خواهد بود. البته همه‌چیز هم به همین سادگی نیست. اگر فرنچایز Outlast را تجربه کرده باشید، خیلی خوب می‌دانید که دوربین شما تنها یار و همدمتان است! حالا این‌بار نوبت به بازی Five Nights at Freddy’s رسیده تا یک‌بار دیگر اهمیت دوربین‌ها را به ما گوش زد کند. البته فراموش نکنید که در دنیای Five Nights at Freddy’s خبری از انسان‌های عجیب و غریب نیست! بلکه همه‌چیز ترسناک‌تر از آن‌چیزی است که فکرش را می‌کنید.

مطلب پیشنهادی:بررسی بازی Call of Duty Warzone 2جذاب روی کاغذ، زجرآور در اجرا بررسی بازی Call of Duty Warzone 2

۵ شب برای زنده ماندن، سخت بنظر نمی‌رسد مگر نه؟ خیلی خب، همه‌چیز آنطوری هم که فکر می‌کنید گل و بلبل نیست! چه چیزی می‌تواند ترسناک‌تر از موجودات عجیب و غریب باشد؟ عروسک‌ها! این عروسک‌ها هستند که در دنیای Five Nights at Freddy’s حرف اول و آخر را می‌زنند. عروسک‌هایی که باید با استفاده از دوربین‌های مدار بسته آن‌ها را کنترل کنید تا مبادا به شما حمله کنند. همه‌چیز ساده است، البته نه‌ تا زمانی که محدودیت زمانی داشته باشید! بله درست است؛ باید پیش از اتمام شب اول؛ حرکت‌ها و اتفاقات پارانرمال را ضبط کنید تا عروسک‌ها به شما حمله نکنند.

در دنیای بازی Five Nights at Freddy’s نیز درست مانند فرنچایز Outlast؛ خبری از اسلحه‌هایی عجیب و غریب نیست! باتری دوربین شما به شدت محدود است و باید به کمک یک استراتژی درست، مدیریت زمان داشته باشید. فراموش نکنید که دنیای Five Nights at Freddy’s مملو است از جامپ‌اسکرها؛ جامپ‌اسکرهایی که بخش عمده انتقال ترس را برعهده دارند و همین موضوع بار ترسناک بازی را چندین برابر کرده است.

گرافیک بازی ساده و دوست داشتنی است. علی‌رغم اینکه Five Nights at Freddy’s برای پلتفرم موبایل پورت شده است، اما به هرحال گرافیک نسخه پورت شده آن چندان بد نیست. گرافیک در یک بازی ترسناک عمده سهم انتقال حس وحشت به مخاطب را به دوش دارد. بنابراین به جرات می‌توانم بگویم که Five Nights at Freddy’s گرافیک واقعا ترسناکی دارد. موسیقی‌متن و جلوه‌های صوتی بازی نیز عملکرد مناسبی دارند و اگر سرتان برای یک بازی ترسناک موبایلی درد می‌کند، Five Nights at Freddy’s بهترین گزینه شماست.

Five Nights at Freddy's

پیشنهاد می‌شه!

دنیای عناوین ترسناک موبایلی مدام درحال پیشرفت است. بازی موبایلی Five Nights at Freddy’s قطعا یکی از برترین عناوین ژانر وحشت موبایلی است که در سال ۲۰۱۴ برای کنسول‌های نسل هشتمی، کامپیوترهای شخصی و پلتفرم موبایل توسعه پیدا کرد. متای بازی Five Nights at Freddy’s نیز بقدری فوق‌العاده بود که به امتیاز ۷۸ رسید که عددی قابل قبول برای یک بازی ترسناک موبایلی است.

Five Nights at Freddy’s
Five Nights at Freddy’s
  • سازنده Clickteam
  • سیستم‌عامل iOS اندروید
  • ژانروحشت
  • حجم108 مگابایت
کپی شد https://vgto.ir/f9n
نظرات (۱۴)
4.3 3 امتیازها
امتیاز مطلب
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
14 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
دیدگاه درون خطی
نمایش تمام نظرات

ببینم پولیه یا رایگان؟

پیشنهاد میکنم قبل از اینکه بازیش کنین برین داستانشو کامل بخونین. اینجوری بهتر میفهمین که چرا مثلا یکی باید بیاد جونشو به خطر بندازه تا فقط ۱۲۰ دلار به عنوان حقوق بگیره یا اینکه اصلا هدف اصلی این بازی چیه.

و درباره خود بازیا، اگه نمیخواین زیاد بترسین ۱ و ۳, اگه میخواین دهنتون سرویس شه ۲, اگه میخواین واقعا بترسین ۴, اگه هم میخواین تو محیط ازاد حرکت کنین و نمیخواین فقط تو یه اتاق حبس شین و چن تا دوربینو چک‌ کنین ۵ (این توی یکی از اندینگاش باید مثل بقیه سری تو یه اتاق بشینین و دوربینارو چک کنین از ساعت ۱۲ تا ۶ 🙂 ) و هلپ وانتد و سکیوریتی بریچ, ۶ و التیمیت کاستوم نایت هم حتما بازی کنید چون این دوتا خیلی مهمن توی داستان.

اگرم دوست دارید براساس تایم لاین اصلی بازی کنید, ۴–> 5–> 2–> 1–> 3–> 6–> ucn–> هلپ وانتد–> سکیوریتی بریچ

موفق باشین 🙂

سری فنف یکی از ترسناک ترین بازی هایی بود که بازی کردم
و خلاصه اینکه اگه بازی ترسناک دوست دارید حتما پلی بدید ( اگه خیلی ترسناک دوست دارید نسخه ۴ رو برید اگه زیاد ترسناک دوست ندارید ۳ رو برید چون جامپ اسکر هاش بعد یه مدت تکراری میشه و اگه دوست ندارید فقط کلیک کنید و بازی کنید نسخه های سیستر لوکیشن و شکست امنیتی رو بازی کنید )

من خودم فن فنافم و پیشنهاد میکنم اگه میخواین زیاد نترسید و معمولی بازی کنید fnaf1 رو پیشنهاد میکنم اما اگه میخواید هاردکور بازی بکنید و بترسید فناف ۴ اما اگر میخواید راه هم برید توی بازی و هم بترسید و لذت ببرید fnaf security breach ?

بازی خیلی ترسناکی نیست چرا؟؟؟…..چون:
۱_ خیلی زود ترس جامپ اسکر ها تکراری میشن، ترسناکی شون رو از دست می دن، از بس جامپ اسکر سریع اتفاق می افتن و زیاد تکرار میشن؛ همینا باعث میشه این بازی تبدیل شه به یک بازی پوینت اند کلیک درجه ۳ که هزارتا ازش تو بازار وجود داره.
۲_گیم پلی بازی بده یعنی اینطوریه یه جا میشینی و چند تا چیز میز کلیک میکنی بعد به صدا گوش میدی و چند تا فیلم از دوربین مدار بسته رو می بینی و وای میسی تا چن دقیقی بگذره تمام.

من نسخه یک تا چهار رو پیشنهاد میکنم
ولی پی سی گیمری جدیدترین نسخه یا همون security breach رو پیشنهاد میکنم

14
0
نظرت رو حتما بهمون بگو!x