معرفی بازی موبایلی Oxenfree؛ روایتی مرموز از جزیره‌ای متروکه

با یکی از برترین عناوین مستقل سال ۲۰۱۶ آشنا شوید

۱۰ فروردین ۱۴۰۱ ۵ ذخیره

اگر علاقه‌مند به دنیای بازی‌های ماجراجویی موبایلی هستید، در این مطلب با بررسی بازی iOS و اندروید Oxenfree همراه ویجیاتو باشید.

باور کنید یا نه، عناوین ماجراجویی جزو برترین سبک‌های بازی‌سازی هستند. اما آیا تابحال از خودتان پرسیده‌اید که چه چیزی یک بازی ماجراجویی را خاص می‌کند؟ برای پیدا کردن پاسخ این سوال؛ تنها کافی است که به مارکت چندسال اخیر دنیای ویدیوگیم نگاهی بیندازیم. راستش را بخواهید چندسالی است که استودیوهای کوچک بازی‌سازی تصمیم به ساخت عناوینی خوش‌ساخت گرفته‌اند. عناوینی که سهم عمده‌ای از مارکت بازی‌های امروزی را تشکیل داده‌اند و درست به همان اندازه که انتظار داریم؛ شاهکارند. بازی‌سازهای مستقل غیرممکن‌ها را ممکن کرده‌اند و شایسته احترام هستند.

به شخصه عناوین ماجراجویی از آن‌جایی دوست دارم که مرز بین واقعیت و دنیای ویدیوگیم را به نازکی یک تار مو تبدیل کرده‌اند. این بازی‌ها حسی را به مخاطب انتقال می‌دهند که غیرممکن است بتوانید مشابه‌شان را پیدا کنید. عناوین ماجراجویی دنیاهایی بی‌پایان هستند که با استفاده از خط زمانی؛ داستان‌هایی عجیب را به تصویر کشیده‌اند. بطوری که گاه ممکن است یک بازی ماجراجویی شما را راهی کهکشان‌های دور برای مبارزه با گونه‌ای ناشناخته کنند و گاهی نیز ممکن است که روایت‌گری قابل احترام از دنیایی پسا‌آخرالزمانی باشند.

مطلب پیشنهادی:بازی‌های وسترن موبایلی بیش از آنچه فکر می‌کنید جذاب هستندبازگشت به غرب وحشی بازی‌های وسترن موبایلی بیش از آنچه فکر می‌کنید جذاب هستند

با تمام احترامی که به عناوین ماجراجویی قائلم؛ باید اعتراف کرد که این سبک از بازی‌ها روی پلتفرم موبایل هنوز جای کار دارند. البته منظورم به معنای بد بودن این عناوین نیست؛ بلکه اگر بازی‌ساز هستید و دوست دارید که عنوانی ماجراجویی روی پلتفرم موبایل بسازید؛ کار واقعا سختی پیش رو خواهید داشت. برای برترین بود در دنیای پلتفرم موبایل علاوه برخلاقیت؛ شما نیاز به رویاپردازی نیز دارید و این چیزی نیست که هرکسی بتواند از پس انجام دادنش بربیاید.تاکنون به سراغ عناوین ماجراجویی مخلفتی رفته‌ایم. عناوینی که شاید در ابتا چندان جذابیتی برای مخاطب نداشتند؛ اما به محض تجربه‌شان متوجه المان‌های خلاقانه آن‌ها خواهید شد و این درست همان‌چیزی است که مخاطب موبایلی از آن انتظار دارد. در این بین بازی موبایلی Oxenfree نیز از جمله برترین عاوین ماجراجویی مستقل است که در طی چندسال اخیر منتشر شده. چیزی‌که این بازی را تا به اندازه خاص کرده است، نحوه روایت داستان بازی و اتفاقات مربوط به آن است.

عنوانی که امروز قصد صحبت درباره آن را داریم، بدون شک جزو برترین عناوین مستقل سال ۲۰۱۶ بود. منتهی اقبال با Oxenfree یار نبود و این بازی هرگز به آن‌چیزی که لیاقتش را داشت نرسید. Oxenfree توسط استودیوی دوست داشتنی Night School Studio توسعه پیدا کرد و راهی کنسول‌های نسل هشتمی و کامپیوترهای شخصی شد. همچنین عملکرد فوق‌العاده این بازی بقدری دوست داشتنی و دلگرم‌کننده بود که در سال ۲۰۱۷ برای نینتندو سوئیچ نیز منتشر شد. همچنین اگر از آن دسته از بازیکنانی هستید که به دنبال امتیاز متای بازی می‌گردند، باید بگویم که شاهکار استودیوی Night School Studio بقدری که باید جذاب است که با متای ۸۷‌اش گزینه‌ای عالی برایتان باشد.

مطلب پیشنهادی:بازگشت دوباره تامی به دنیای GTA Vice City روی موبایلتجربه‌ای عالی از اتمسفر دهه ۸۰ میلادی بازگشت دوباره تامی به دنیای GTA Vice City روی موبایل

به محض تجربه بازی Oxenfree متوجه خواهید شد که این بازی صرفا عنوانی ساده نیست. علی‌رغم اینکه Oxenfree یک بازی مستقل است، اما کیفیتش در حد و اندازه عناوین AAA است و این موضوع از همان ابتدای کار مشخص است. Oxenfree نمی‌خواهد که شاهکار بنظر برسد! منظورم این است که قرار نیست با یک عنوان پیچیده و فلسفی رو به رو شوید، بلکه همه‌چیز در ابتدای بازی ساده و همین موضوع باعث جذابیت هرچه بیشتر بازی موبایلی Oxenfree شده است.

داستان بازی و اتفاقات مربوط به Oxenfree حو‌ل‌محور ۳ دوست دبیرستانی جریان دارد که در طی یک سفر علمی راهی جزیره‌ای مرموز می‌شوند. جزیره‌ای که به محض ورود به آن اتفاقات عجیب و غریبی شروع به رخ دادن می‌کنند و با گمشدن اعضای تیم؛ پروتاگونیست‌های بازی باید به دنبال کشف راز جزیره بگردند. اما همه‌چیز در این جزیره بسیار ترسناک‌تر از آن‌چیزی است که فکرش را می‌کنید.

بازی موبایلی Oxenfree یک عنوان کاملا آفلاین است

همانطوری که پیش‌تر به آن اشاره کردیم؛ بازی موبایلی Oxenfree یک عنوان ماجراجویی با المان‌های رازآلود موبایلی است. البته همه‌چیز دراین موضوعات خلاصه نشده و بازی Oxenfree تلاش کرده است که با کشیدن پای المان‌های نقش آفرینی به دل داستان و گیم‌پلی خودش؛ تجربه‌ای عامه‌پسند باشد. وظیفه اصلی شما انتخاب کردن است! بله، انتخاب کردن! Oxenfree بیش از آن‌که یک بازی موبایلی باشد، کالبدی کامیک‌بوکی دارد و شما باید مو به مو به دیالوگ‌های بازی گوش کنید، تا بتوانید انتخابی درست داشته باشید.

مطلب پیشنهادی:نگاهی به بازی موبایلی مکس پین؛ شاهکاری که فراموش شده استتجربه‌ای فوق‌العاده از عنوانی شاهکار نگاهی به بازی موبایلی مکس پین؛ شاهکاری که فراموش شده است

فراموش نکنید که مانند هربازی نقش آفرینی دیگری نیز؛ تصمیمات و انتخابات شما در Oxenfree می‌توانند بر پایان‌بندی بازی تاثیر مستقیمی داشته باشند. چه بسا تصمیمات بنظر ساده‌ای هستند که اگر اشتباه آن‌ها را انجام دهید؛ ممکن است که قیمت نابودی دوستانتان تمام شود. Oxenfree اجازه تعامل با محیط را نیز به شما می‌دهد. برای مثال اگر در کنار فروشگاه و یا خودرویی متروکه باشید؛ می‌توانید با آن‌ها ارتباط بگیرید و در این صورت پروتاگونیست‌های بازی شروع به صحبت با یکدیگر خواهند کرد. البته این موضوع چندان نقشی بر روند داستان بازی ندارد، اما گاهی می‌توان با دیالوگ‌های بامزه‌ای رو به رو شد. برای مثال در همان ابتدای بازی با تعامل با یکی از ساختمان‌های بازی؛ متوجه خواهید شد که این ساختمان؛ ساختمان موردعلاقه پروتاگونیست اصلی در دوران کودکی‌اش بوده! اما این‌که آن چرا دیگر در این جزیره ساکن نیست؛ خدا می‌داند!

همه‌چیز در بازی ساده است! شما باید انتخاب کنید و معما حل کنید. با تپ کردن روی صفحه نمایشگر گوشیتان؛ کاراکترهای بازی را حرکت دهید و در همین حین؛ به دیالوگ‌های بازی گوش کنید. Oxenfree ابدا عنوانی سخت نیست، اما طبیعتا برای مسلط شدن به آن نیاز به صرف زمانی طولانی است.یکی از دوست داشتنی‌ترین چیزها درباره عناوین ویدیویی مستقل، گرافیک آن‌هاست. بطوری که بازی‌سازهای کوچک‌تر به سمتی حرکت می‌کنند که استودیوهای بزرگ‌تر هرگز فکرش را هم نمی‌کنند. در این بازی گرافیک بازی موبایلی Oxenfree نیز از همین موضوع پیروی می‌کند. گرافیک بازی ترکیبی از مکانیزم‌های ۲ بعدی و ۳ بعدی است. همچنین گرافیک Oxenfree در انتقال حس ترس به مخاطب عالی عمل کرده است. موسیقی‌متن و جلوه‌های صوتی بازی نیز از جمله دیگر المان‌های فوق‌العاده بازی است. اگر به سراغ Oxenfree رفتید، فراموش نکنید که از هدفون استفاده کنید.

Oxenfree

پیشنهاد می‌شه!

بازی موبایلی Oxenfree جزو برترین عناوین ماجراجویی مستقل سال ۲۰۱۶ بود. این بازی در نگاه اول چیز چندانی برای ارائه ندارد. بزرگ‌ترین دستاورد آن گرافیک و خط داستانی شاهکار آن است که توام با المان‌های نقش آفرینی آن؛ حسی ایده‌آل را به مخاطب انتقال خواهند داد.

Oxenfree

    Oxenfree

  • سازنده Night School Studio
  • سیستم عامل iOS اندروید
  • ژانرماجرایینقش آفرینی
  • حجم: 1600 مگابایت

کپی شد https://vgto.ir/f9y
نظرات (۱)
5 3 امتیازها
امتیاز مطلب
1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
دیدگاه درون خطی
نمایش تمام نظرات
hurting-other-pepole

صبر کنید ببینم این شاهکار ایندی رو که از لحاظ داستان فوق العادست برای کنسول و پی سی معرفی نمی کنید و نسخه موبایلش رو معرفی میکنید ؟

1
0
دوست داشتید، نظر دهیدx
()
x