بازی موبایلی The Room: Old Sins؛ ترکیبی از ژانر وحشت و پازل

حس شرلوکی خودتان را تقویت کنید

۳ هفته پیش ۴ ذخیره

اگر علاقه‌مند به تجربه بازی‌های پازلی موبایلی هستید، در این مطلب با بررسی بازی iOS و اندروید The Room: Old Sins همراه ویجیاتو باشید.

راستش را بخواهید؛ بازی‌های پازلی هرگز آنطوری که باید پرطرفدار نبوده‌اند. این بازی‌ها علی‌رغم پتانسیل‌هایشان؛ آنطوری که انتظار می‌رفت، با آغوش باز کاربران بازی‌های ویدیویی رو به رو نشدند. هرچند که این بازی‌ها از همان قدم‌های اولیه صنعت ویدیوگیم همراهمان بودند و با افزایش محبوبیت بازی‌های ویدیویی و ورود دستگاه‌های آرکید در دهه ۹۰ میلادی؛ عناوین پازلی نیز به طبع دچار پیشرفت‌های بسیاری شدند. اما دوران طلایی این بازی‌ها چندان ادامه‌ای نداشت و با شروع نسل هفتم، این بازی‌ها نیز به مرور کمرنگ‌تر شدند. تراژدی تلخ بازی‌های پازلی؛ شروعی انقلابی داشت و گذشت زمان آن را فرتوت کرد. بطوری که سال‌هاست که دیگر خبری از عناوین پازلی دوست داشتنی نیست.

شاید یکی از دلایلی که این بازی‌های پازلی دچار پسرفت شده‌اند؛ نشات گرفته از جایی باشد که سازندگان نیز دیگر اهمیتی به ساخت یک بازی پازلی جذاب نمی‌دهند. مارکت امروزه بازی‌های ویدیویی؛ تبدیل به میدان نبرد بازی‌های شوتر و گاهی نیز ریسینگ شده و اگر بخواهیم منصف باشیم؛ این سبک از بازی‌ها بقدری سودآوری و درآمد برای سازندگانشان به دنبال داشته‌اند که دیگر کسی دوست ندارد یک بازی پازلی بسازد. موضوعی که سال‌هاست گریبان‌گیر صنعت بازی‌سازی شده و دیگر نه‌تنها عناوین پازلی به دست فراموشی‌سپرده شده‌اند؛ بلکه دیگر سبک‌ها نیز در یک قدمی نابودی قرار گرفته‌اند.

مطلب پیشنهادی:بازگشت دوباره تامی به دنیای GTA Vice City روی موبایلتجربه‌ای عالی از اتمسفر دهه ۸۰ میلادی بازگشت دوباره تامی به دنیای GTA Vice City روی موبایل

با تمام این توضیحات، در این مطلب قصد ندارم که به چگونگی و چرایی شکست بازی‌های پازلی بپردازم. این موضوع نیازمند مقاله‌ای دیگر است و قضاوت آن را برعهده خودتان می‌گذارم. اما اگر جزو معدود علاقه‌مندان بازی‌های پازلی هستید؛ پلتفرم موبایل می‌تواند کور سوی امیدی برایتان باشد. بازی‌های پازلی این پلتفرم به مراتب از شرایط بهتری برخوردارند. به همین دلیل است که با امروز به سراغ یکی از برترین عناوین پازلی موبایلی رفته‌ایم.در این مطلب قصد داریم که نگاهی متفاوت به بازی‌های موبایلی داشته باشیم. بازی‌هایی که مرزهای بازی‌سازی را جا به جا کرده‌اند و می‌توان از بین آن‌ها عناوین جذابی را پیدا کرد. درست در سال ۲۰۱۲ بود که استودیوی Fireproof فرنچایزی را ساخت که بدون شک تاکنون تاثیرات بسیاری داشته. فرنچایز پازل – معمایی The Room کارش را با اولین بازی خود در همین سال شروع کرد. این فرنچایز در ابتدا قرار بود که فرنچایزی انحصاری برای سیستم عامل iOS باشد، منتهی استقبال از این بازی بقدری زیاد بود که در سال ۲۰۱۳ پورت نسخه اول The Room نیز راهی سیستم عامل اندروید شد.

امروز قصد داریم در این مطلب نگاهی به بازی موبایلی The Room: Old Sins بیندازیم. عنوانی که در آخرین و چهارمین نسخه از این فرنچایز شاهکار است و در سال ۲۰۱۸ منتشر شده. The Room: Old Sins مانند تمامی بازی‌های پیشین این فرنچایز براساس موتور بازی‌سازی یونیتی ساخته شده و از همان اتمسفر معمایی معمول این سری پیروی می‌کند. The Room: Old Sins اگرچه هرگز نتوانست به اندازه دیگر بازی‌های این سری محبوب شود، اما عنوانی قابل احترام است که در سال ۲۰۲۱ نیز پورتی از این بازی برای کامپیوترهای شخصی نیز دردسترس قرار گرفت.

مطلب پیشنهادی:تلاش برای زنده ماندن این‌بار به سبک بازی Days Afterبازگشت زامبی‌های قدیمی تلاش برای زنده ماندن این‌بار به سبک بازی Days After

در اوایل قرن ۲۱ پروتاگونیست اصلی بازی برای پیدا کردن سرنخ‌هایی از زوجی مرموز وارد عمارت Waldegrave Manor می‌شود. عمارتی که زمانی زوجی به نام ادوارد و ابیگل آن را ساخته بودند. درحین انجام بازی ما یادداشت‌هایی باقی‌مانده از این خانواده را پیدا می‌کنیم که در آن‌ها به علاقه‌ شدید ادوار به قطعات مکانیکی و طرح پازل‌هایی عجیب اشاره شده. در همین حین پروتاگونیست اصلی بازی؛ در اتاق زیرشیروانی را باز می‌کند و با یک خانه عروسکی ترسناک رو به رو می‌شود که جنازه ادوارد نیز در همان‌‌جا قرار گرفته است!

در یادداشت‌های باقی مانده از ابیگل – همسر ادوارد – به این موضوع اشاره می‌شود که ادوارد در اواخر عمرش چیزی را پیدا کرده بود و مشغول مطالعه روی آن بود. چیزی‌که بازی آن را با اسم Null به ما معرفی می‌کند و دقیقا نمی‌دانیم که چه چیزی است. هرچقدر که در داستان بازی پیشروی می‌کنیم؛ اتمسفر The Room: Old Sins تاریک‌ و تاریک‌تر می‌شود و گاهی نیز بن‌مایه‌ای ترسناک به خود می‌گیرد.

بازی موبایلی The Room: Old Sins یک عنوان کاملا آفلاین است

اولین چیزی‌که به محض تجربه بازی The Room: Old Sins متوجه آن خواهید شد؛ پیوستگی مراحل بازی است. در هر مرحله شما باید پازل‌هایی به هم پیوسته را حل کنید و راهی مرحله بعدی شوید. به‌طور کلی؛ گیم‌پلی The Room: Old Sins از همان فرمول اصلی بازی‌های نسخه پیشین پیروی می‌کند و متاسفانه دچار تغییر چندان بزرگی نشده. شما باید قطعات مخلتف خانه عروسکی را بررسی کنید، آن‌ها را از ابعاد مختلف رمزگشایی کنید و قطعات مکانیکی را جا به جا کنید. گاهی در بین همین نکات ریز، رازهایی تاریک پنهان شده‌اند که نه‌تنها داستان بازی را روشن می‌کنند؛ بلکه پاسخی برای معمای شما هستند.

در بازی The Room: Old Sins قطعات مختلف پازل‌ها به صورت تعاملی ساخته شده‌اند. برخلاف بسیاری از بازی‌های پازلی موبایلی، The Room: Old Sins معماهایی چند بعدی را به تصویر کشیده است که باید با نگاه کردن به تمامی زوایای آن‌ها، بازی را پیش ببرید. طراحی پازل‌های بازی بسیار هوشمندانه و چالش‌برانگیزند. از آن‌جایی که The Room: Old Sins یک بازی متفاوت است، شما نیز به طبع نیاز به تفکری آگاهانه دارید تا بتوانید خط داستانی بازی را کامل کنید.

مطلب پیشنهادی:بازی موبایلی PUBG: New State؛ همان فرمول موفقیت‌آمیز همیشگیمیراثی برای یک ماجراجویی بزرگ بازی موبایلی PUBG: New State؛ همان فرمول موفقیت‌آمیز همیشگی

همان‌طور که به آن اشاره کردیم، بازی The Room: Old Sins یک عنوان تعاملی است. شما باید از ابزار و آیتم‌هایی که پیدا می‌کنید، در حل کردن پازل‌های بازی استفاده کنید. برخی از قسمت‌های خانه عروسکی؛ صرفا بخاطر گمراه کردن مخاطب ساخته شده‌اند و شما باید با استفاده از Null – آیتمی که در اوایل بازی به شما داده می‌شود – قسمت‌های مختلف این پازل بزرگ را اسکن کنید و صرفا به سراغ قسمت‌هایی بروید که از اهمیت بیشتری برخوردارند.نهایتا نوبت به گرافیک بازی می‌رسد تا بخواهد ما را شگفت‌زده کند. گرافیک The Room: Old Sins بدون شک یکی از برترین گرافیک‌هایی است که می‌توانید در دنیای بازی‌های موبایلی پیدایش کنید. اتمسفر تاریک بازی کمک شایانی به گرافیک بازی کرده تا در به تصویر کشیدن رازهای عمارت Waldegrave Manor بهتر عمل کند. موسیقی‌متن بازی نیز فضایی رازآلود دارد. انگار که تمامی المان‌های بازی دست به دست هم داده‌اند تا Waldegrave Manor ترسناک‌تر از آن‌چیزی که هست نشان دهند.

The Room: Old Sins

پیشنهاد می‌شه!

بازی‌های پازلی دیگر سال‌هاست که آنطوری که باید دیده نمی‌شوند. اما همه‌چیز درباره بازی The Room: Old Sins فرق می‌کند. این فرنچایز شاهکار موبایلی برای اولین بار در سال ۲۰۱۲ کارش را شروع کرد و نهایتا در سال ۲۰۱۸ آخرین و چهارمین نسخه از این سری با نام The Room: Old Sins منتشر شد. بنابرایگ اگر به دنبال یک بازی پازلی جذاب موبایلی هستید؛ The Room: Old Sins را از دست ندهید.

The Room: Old Sins

    The Room: Old Sins

  • سازنده Fireproof Studios
  • سیستم عامل iOS اندروید
  • ژانرپازلرازآلودمعمایی
  • حجم: 852 مگابایت

کپی شد https://vgto.ir/fvs
نظرات
4 4 امتیازها
امتیاز مطلب
0 دیدگاه
دیدگاه درون خطی
نمایش تمام نظرات
0
دوست داشتید، نظر دهیدx
()
x