اطلاعات تازه‌ای از نسل جدید پلی استیشن وی‌ آر لو رفت [به‌روزرسانی: قیمت احتمالی مشخص شد]

استفاده از تکنولوژی Foveated Rendering با هدف بهبود عملکرد کارت گرافیک

0

در حالی که آرام آرام به پایان نسل هشتم نزدیک می‌شویم، توجه‌ها هر چه بیشتر به سمت کنسول‌های خانگی جدید سونی و مایکروسافت جلب می‌شود که در حال حاضر با نام‌های پلی استیشن 5 و پروژه اسکارلت شناخته می‌شوند. در چنین شرایطی، نباید فراموش کرد که پلی استیشن 5 تنها سخت افزاری نیست که سونی روی آن کار می‌کند تا برای انتشار در نسل بعدی حاضر شود. مدل جدید پلی استیشن وی آر دیگر محصول مورد انتظاری است که نه همه اما تعداد قابل توجهی منتظر معرفی رسمی آن هستند. اخیراً پتنت‌هایی منتشر شده که احتمالاً نخستین اطلاعات را از این هدست واقعیت مجازی در اختیار ما قرار می‌دهد.

با توجه به اطلاعات منتشر شده، سونی تمرکز خود را روی طراحی بی سیم نسل جدید پلی استیشن وی آر قرار داده است؛ دومینیک مالینسون، مدیر ارشد بخش تحقیق و توسعه پلی استیشن، در گذشته صحبت‌هایی درباره ساخت چنین مدلی انجام داده بود. طبق گفته‌های مالینسون، استفاده از سیم‌های طولانی اگرچه آزادی عمل بیشتری به کاربر می‌دهد اما می‌تواند برای افراد غیر حرفه‌ای دردسرساز شود. این‌طور که به نظر می‌رسد، طرح‌های او برای ساخت یک هدست بدون سیم مورد موافقت قرار گرفته است.

پلی استیشن وی‌ آر

یکی از مشکلات رایجی که کاربران هدست‌های واقعیت مجازی پس از مدتی با آن مواجه می‌شوند، حالت تهوع است. ظاهراً سونی قصد دارد تا برای مقابله با مشکلات این چنینی از سنسورهای شتاب و ژیروسکوب در مدل جدید پلی استیشن وی آر استفاده کند. بدین ترتیب دستگاه می‌تواند حدس دقیق‌تری درباره میزان چرخش سر و چیزی که کاربر به آن نگاه می‌کند داشته باشد. دیگر پتنت‌های منتشر شده اما به استفاده از یک تکنولوژی جدید در زمینه رندرینگ اشاره دارند.

این تکنولوژی که Foveated Rendering نام دارد، مد زمان بارگذاری تصاویر را کاهش می‌دهد و بیشتر ظرفیت کارت گرافیک به کار رفته در هدست را به بخش‌هایی از تصویر اختصاص می‌دهد که کاربر در حال نگاه کردن به آن است. در ضمن، سونی قبلاً به انتشار نسل جدید پلی استیشن وی آر در دو مدل ابتدایی و پیشرفته اشاره کرده بود.

با در نظر گرفتن این نکته پلی استیشن 5 هنوز رسماً معرفی نشده، به نظر می‌آید تا معرفی پلی استیشن وی آر جدید فاصله زیادی داریم؛ زیرا مدل جدید هدست احتمالاً مدتی پس از عرضه کنسول نسل نهمی روانه بازارها می‌شود. البته این احتمال نیز وجود دارد که در کنار پلی استیشن 5، شاهد معرفی نسل جدید واقعیت مجازی باشیم؛ موضوعی که مقداری دور از ذهن به نظر می‌رسد.

به‌روزرسانی: ساعاتی قبل، وبسایت دوال‌شاکرز گزارشی را درباره نسل جدید پلی‌ استیشن وی آر منتشر کرد. اگرچه اکثر اطلاعات اشاره شده در گزارش تکراری بودند اما شامل جزئیات تازه نیز می‌شد که دانستن آن‌ها خالی از لطف نیست. طبق گزارش یک باتری با طول عمر ۵ ساعت، وضوح تصویر ۲.۵۶۰ در ۱.۱۴۴۰، نرخ تازه سازی ۱۲۰ هزتز و میدان دید ۲۲۰ درجه از ویژگی‌های مدل جدید خواهد بود. ظاهراً این هدست قرار است با قیمت ۲۵۰ دلار وارد بازار شود.

نظر تو چیه ؟

avatar
1000
  مشترک شدن  
اطلاع رسانی کن
ورود
بارگذاری...
ثبت نام
بارگذاری...