اگر سرورهای استیدیا غیرفعال شوند چه اتفاقی رخ خواهد داد؟

گوگل پاسخ می‌دهد

0

هر از چند گاهی شاهد برگزاری جلسات پرسش و پاسخ تحت عنوان Ask Me Anything در فروم رددیت هستیم. در جریان این جلسات کارمند یا کارمندان یک شرکت به سوالات مختلف کاربران درباره محصول پیشرو پاسخ می‌دهند. اینبار نوبت به اَندری دورونیچِو، مدیر محصول پلتفرم استیدیا رسید تا به سوالاتی که پیرامون این پلتفرم استریم در ذهن علاقه مندان وجود دارد پاسخ دهد.

در جریان این جلسه پرسش و پاسخ سوالات بسیاری از سوی علاقه مندان مطرح شد که یکی از آن‌ها به غیرفعال شدن احتمالی سرور‌های استیدیا در آینده مربوط می‌شود. اندری دورونیچو در پاسخ گفت اعضای تیم به‌طور مکرر با این سوال مواجه می‌شوند و ترس کاربران از انتقال به فضای ابری را کاملاً درک می‌کند: «متوجهم. انتقال به فضای ابری ترسناک است. چنین احساسی را زمانی داشتم که آهنگ‌ها از حالت فایل به اطلاعات در فضای ابری تبدیل می‌شدند. علی‌رغم اینکه پیدا کردن سی‌دی پلیر این روز‌ها سخت شده اما همچنان سی‌دی‌های قدیمی‌ام را در گاراژ نگه می‌دارم.»

دورونیچو در ادامه صحبت‌های خود اضافه کرد فیلم‌ها، تصاویر و اسناد همگی به فضای ابری منتقل شده‌اند و تاکنون هم هیچ مشکل خاصی به وجود نیامده است. در نتیجه، می‌توان چنین آینده‌ای را برای انتقال بازی‌ها به فضای ابری متصور شد: «اتفاقی مشابه برای فیلم‌ها، تصاویر، اسناد و بقیه انواع فایل‌ها رخ داده است…همه چیز عالی بوده است. بازی‌ها مستثنا نیستند. نهایتاً بازی‌های ما هم بدون هیچ خطری در فضای ابری قرار می‌گیرند و احساس خوبی نسبت به آن خواهیم داشت. سرمایه گذاری بسیاری در بحث تکنولوژی، زیرساخت و قراردادهای همکاری طی سال‌های اخیر انجام داده‌ایم. هیچ چیز در زندگی همیشگی نیست اما متعهد هستیم که استیدیا را به موفقیت برسانیم.»

استیدیا

مدیر محصول استیدیا در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت پلتفرم استریم گوگل از همان روز نخست از قابلیت دانلود فایل‌های ذخیره بازی‌ها پشتیبانی خواهد کرد اما خبری از قابلیت دانلود فایل‌های اصلی بازی‌ها نیست. با توجه به صحبت‌های او می‌توان اینطور نتیجه گرفت که در صورت غیرفعال شدن سرورها دسترسی به بازی‌ها نیز قطع می‌شود: «البته که طبیعی است به حرف‌هایم شک داشته باشید. اگر خودتان نخواهید، هیچ چیزی وجود ندارد که بگویم تا متقاعد شوید. تنها کاری که می‌توانیم انجام دهیم راه اندازی سرویس و پشتیبانی از آن طی سال‌های آینده است. دقیقاً همانند کاری که با سرویس‌های ایمیل، اسناد، موسیقی، فیلم و تصاویر انجام داده‌ایم. تعهد ما به همین شکل خواهد بود.»

مالکیت یک محصول همیشه یکی از نگرانی‌های کاربران بوده و تنها به سرویس‌هایی همانند استیدیا خلاصه نمی‌شود. با انتشار کنسول‌ یا بازی‌های جدید، سرورهای کنسول‌ها و بازی‌های قدیمی پس از مدتی غیرفعال شده و استفاده از تعداد قابل توجهی از قابلیت‌ها غیر ممکن می‌شود. با اینحال، سهم محصولات دیجیتال طی سال‌های اخیر در صنعت‌های مختلف رو به افزایش بوده است.

دیگر سوالی که پرسیده شد، درباره اشتراک استیدیا پرو بوده که بسیاری آن را «نتفلیکس بازی‌ها» می‌دانند. اندری دورونیچو اما این تشبیه را درست نمی‌داند و معتقد است اشتراک ۱۰ دلاری را باید با ایکس باکس لایو گلد یا پلی استیشن پلاس مقایسه کرد: «بگذارید واضح بگویم، اشتراک استیدیا پرو همانند آنچه که برخی نوشته‌اند نتفلیکس بازی‌ها نیست. بهتر است آن را با اشتراک ایکس باکس لایو گلد یا پلی استیشن پلاس مقایسه کنید. دارندگان این اشتراک به وضوح تصویر 4K، قابلیت HDR، صدای ۵.۱ کاناله و تخفیفات‌ انحصاری دسترسی خواهند داشت و هر از چندگاهی نیز بازی‌های رایگان دریافت می‌کنند. می‌توان گفت تقریباً هر ماه یک بازی رایگان به آن‌ها داده می‌شود که Destiny 2 اولین آن‌ها خواهد بود.»

نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که خرید اشتراک استیدیا پرو به معنی دسترسی به تمامی بازی‌ها نیست، زیرا اگر بازی جدید اضافه شود باید برای تجربه آن هزینه بپردازید. علاوه بر این، انتظار نداشته باشید که قیمت بازی‌ها روی پلتفرم استریم گوگل نسبت به قیمت نسخه فیزیکی یا دیجیتالی آن‌ها ارزان‌تر باشد. در پایان، لازم به ذکر است که استیدیا در نوامبر (آبان یا آذر) در دسترس قرار می‌گیرد. نسخه پایه آن نیز سال ۲۰۲۰ منتشر خواهد شد.

نظر تو چیه ؟

avatar
1000
  مشترک شدن  
اطلاع رسانی کن
ورود
بارگذاری...
ثبت نام
بارگذاری...