ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از ویجیاتو انتخاب کنید.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
اصلا راضی نیستم
واقعا راضی‌ام
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر ویجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

The Lion King
فیلم و سریال

فیلم شیر شاه چه تفاوت‌هایی با عنوان اصلی خود دارد؟

بازسازی فیلم شیر شاه تا به امروز فروش جهانی بسیار خوبی داشته و نظر اکثر منتقدان را به خود جلب کرده است. اگر عنوان اصلی را در سال ۱۹۹۴ تماشا کرده باشید، پس از دیدن ...

محمدجواد مبین‌زاده
نوشته شده توسط محمدجواد مبین‌زاده | ۱ مرداد ۱۳۹۸ | ۲۰:۳۰

بازسازی فیلم شیر شاه تا به امروز فروش جهانی بسیار خوبی داشته و نظر اکثر منتقدان را به خود جلب کرده است. اگر عنوان اصلی را در سال ۱۹۹۴ تماشا کرده باشید، پس از دیدن فیلم جدید متوجه می‌شوید که تک‌تک نقاط مهم داستان، موسیقی‌ها و بسیاری از عناصر کلیدی هیچ تغییری نکرده‌اند. اما این بدان معنا نیست که فیلم The Lion King محصول ۲۰۱۹، تفاوتی با عنوان اورجینال خود ندارد. جنبه اصلی این تفاوت‌ها، درست مانند بقیه بازسازی‌های دیزنی، در جزئیاتِ کوچک است. برخی از این تمایزات چنان کوچک است که اکثر افراد متوجه آن هم نخواهند شد؛ امّا برخی طرفداران جدی‌تر احتمالاً به خوبی آن‌ها را درک کرده باشند. در ادامه این مقاله قصد داریم به ۶ تفاوت اصلی که در  عنوان جدید «شیرشاه» به‌وجود آمده، بپردازیم. با ویجیاتو همراه باشید.

۱. نالا نقش پررنگ‌تری دارد

فیلم شیر شاه

شخصیت نالا، به عنوان اصلی‌ترین کاراکترِ مونث در فیلم اول نقش پر رنگ و قابل‌توجهی - آنقدر که باید و شاید - ندارد. او کسی است که با «سیمبا» به قبرستان فیل‌ها می‌رود و بعده‌ها وی را راضی می‌کند تا به عنوان یک شیر بالغ به خانه‌اش بازگردد. در فیلم جدید The Lion King هدف اصلی نالا دقیقاً همین است، امّا نقش پررنگ‌تری از سوی او ایفا می‌شود. سپس در صحنه‌ای می‌بینیم که برای پیدا کردن کمک از Pridelands خارج می‌شود. در نهایت، نقش او در نبرد پایانی نیز بسیار تاثیرگذارتر از فیلم اورجینال است.

۲. تیمون و پومبا شوخی‌های بیشتری دارند

فیلم شیر شاه

از نکات جالب فیلم جدید Lion King این است که اکثر دیالوگ‌های آن درست مانند فیلم اصلی است؛ نه اینکه تمام فیلم‌نامه همان باشد، ولی قریب به اتفاق دیالوگ‌ها عیناً از فیلم اصلی کپی شده است. بیشترین تغییری که در دیالوگ‌ها شاهد هستیم مربوط به تیمون و پومبا است. بسیاری از دیالوگ‌های این دو کاراکتر برای فیلم جدید بازنویسی شده و حتی خود صداپیشگان یعنی «بیلی ایکنر» و «ست روگن» هم شوخی‌ها و دیالوگ‌های جالبی به فیلم‌نامه خود اضافه کرده‌اند.

۳. Zazu دیگر زندانی نیست

فیلم شیر شاه

در فیلم اصلی، پس از آنکه اسکار کنترل را برعهده می‌گیرد، Zazu را به قفس می‌اندازد. او بر خلاف میل خودش، مجبور می‌شود به پادشاده جدید خدمت کرده و برایش آواز بخواند. در عنوان جدید، Zazu دیگر آزاد است و دارد به صورت مخفیانه به خانواده سلطنتی سابق خدمت می‌کند. سپس می‌بینیم که بجای اسکار، گزارشات خود را به «سرابی» می‌رساند. در نهایت هم در نبرد با کفتارها و اسکار ضرباتی به دشمن وارد می‌آورد.

۴. کفتارها فکر می‌کنند سیمبا مرده است

فیلم شیر شاه

پس از آنکه اسکار به سیمبا می‌گوید که فرار کند، برای اطمینان چند کفتار می‌فرستد تا وی را به قتل برسانند. در فیلم اصلی، سیمبا برای گریختن از دست کفتارها به داخل تمشک‌های خاردار می‌رود و کفتارها دیگر به دنبالش نمی‌روند. آن‌ها صرفا به اسکار بازمی‌گردند و به وی می‌گویند که سیمبا مرده است. در شیرشاه ۲۰۱۹ می‌بینیم که او از صخره‌ای سقوط می‌کند و کفتارهای شکارچی فکر می‌کنند او از چنین سقوطی نجات نخواهد یافت. در نتیجه می‌پندارند که او مرده است و دیگر مجبور نیستند مانند فیلم اصلی به اسکار دروغ بگویند.

۵. برخی آهنگ‌ها دچار تغییر شده است

فیلم شیر شاه

اگر از طرفداران سرسخت موسیقی‌های The Lion King هستید، فیلم جدید به خوبی می‌تواند شما را راضی کند. تقریبا تمام قطعات موسیقی اورجینال در فیلم جدید جای داشته شده‌اند. این تِرک‌ها همگی به طور دقیق از عنوان اصلی گرفته شده‌اند امّا آهنگ Hakuna Matata تغییرات جالبی داشته است.

از سوی دیگر، تم معروف Be Prepared دستخوش تغییرات عظیمی شده و با نسخه اصلی تفاوت زیادی دارد. این تم بیش از آنکه مانند نسخه اولیه آهنگ باشد، شبیه دکلمه و کلامی است که کمی آهنگ پس‌زمینه به آن اضافه شده است. در ابتدا برخی از دست‌اندر کاران عنوان کرده بودند که این تم در فیلم جدید نخواهد بود، که خوشبختانه این حرف‌شان درست نبود. متن این آهنگ به‌طور کامل تغییر کرده و تنها یک خط از آن از آهنگ اورجینال گرفته شده است.

۶. اسکار می‌خواهد سرابی ملکه‌اش شود

فیلم شیر شاه

حکم‌فرمایی بر Praidelands در هیچ یک از نسخه‌های فیلم برای اسکار به خوبی و خوشی پیش نمی‌رود. امّا در نسخه اصلی انیمیشن او به تنهایی قادر به حکمرانی است و در نسخه جدید می‌بینیم که وی به دنبال ملکه‌ای برای خود می‌گردد و کاراکتر سرابی فرد مورد نظر است. سرابی همسر موسافا محسوب می‌شود و اسکار از او می‌خواهد که به همسرش خیانت کند و به ملکه‌ جدید تبدیل شود.

در نهایت، تفاوت‌ها میان نسخه اصلی و جدید The Lion King آنقدری نیست که بخواهیم این دو را از هم جدا کنیم. به همین دلیل برخی از منتقدان به سختی جلوی این عنوان ایستاده‌اند و آن را فیلمی تازه و خلاقانه و شایسته نمی‌دانند. در آخر باید گفت نقطه و وجه اشتراک جالبی که میان دو فیلم وجود دارد، فروش قابل‌توجه هردو در باکس آفیس بوده است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی