ورود به ویجیاتو

بازیابی رمز عبور

ورود با شبکه‌های اجتماعی

کاربر جدید هستی؟ ثبت نام کن

ثبت‌نام در ویجیاتو

ثبت نام با شبکه‌های اجتماعی

قبلا در ویجیاتو ثبت نام کردی؟ وارد شو

بازیابی رمز عبور

میتونی وارد ویجیاتو بشی یا ثبت نام کنی

تئوری مارول: بشکن تانوس دقیقاً چه اثری روی جهان گذاشته بود؟

واقعیت با آنچه فکر می‌کردیم تفاوت دارد

۷

پس از انتشار نسخه‌های دیجیتالی و خانگی Avengers: Endgame تئوری‌ها و صحبت‌های زیادی حول محور MCU وجود داشته و بسیاری از نقاط دنیای سینمایی مارول همچنان تاریک است. در کنار آن سوالات زیادی وجود دارد که همچنان بی‌پاسخ مانده‌اند و یا پاسخ دقیقشان را نمی‌دانیم. در ادامه این مقاله قصد داریم برخی تئوری‌ها مربوط به بشکن مرگبار تانوس را بررسی کنیم. با ویجیاتو همراه باشید.

در فیلم Avengers: Infinity War مشاهده کردیم که تانوس با یک بکشن نیمی از جمعیت جهان را (در ظاهر) از بین برد. اما ممکن است این افراد در واقع نمرده باشند. در دنیای سینمایی مارول، بزرگترین دستاورد تانوس همان بکشن معروف بود و از ابتدای کار، او برای همین کار سنگ‌های بی‌نهایت را گردآوری کرد. تایتان دیوانه فکر می‌کرد رشد انفجاری جمعیت می‌تواند منجر به انقراض نسل‌های مختلف گردد؛ به همین دلیل راه حل دیوانه‌وار او، از میان بردن نیمی از جمعیت در تمام کهکشان بود. در کمال تعجب همگان، تانوس اولین ضدقهرمانی بود که به تمام اهداف خود دست یافت و در نهایت، در فیلم Avengers: Endgame با شایستگی جان داد.

در واقعیت، بشکن تانوس عملاً نمی‌تواند حقیقت داشته باشد. چرا که بشکن او نه تنها نیمی از جمعیت، بلکه نیمی از تمام موجودات، گیاهان، باکتری‌ها و منابع را از صفحه روزگار محو نمود. در نتیجه این عمل می‌تواند کل اکوسیستم در جهان را ناپایدار کرده و نهایتاً منجر به فاجعه و نابودی و انقراض موجودات شود. چنین چیزی نمی‌تواند صحت داشته باشد زیرا مقصد تانوس از کارهایش برقراری تعادل در طبیعت و جلوگیری از انقراض موجودات بوده است. تایتان دیوانه فکر می‌کرد در حال مبارزه برای زندگی است اما در واقع تنها دوست و همراه مرگ بود. خوشبختانه نهایتاً انتقام‌جویان همه چیز را به حالت قبل بازگرداندند.

حال سوال اینجاست که بشکن تانوس دقیقاً چگونه کار کرد؟ تانوس خودش باور داشت نیمی از جمعیت جهان را از بین برده؛ نویسندگان و کارگردانان Avengers: Endgame و Avengers: Infinity War هم در مصاحبه‌های مختلف از چنین ادبیاتی استفاده می‌کردند. اما یکی از جزئیات مهمی که در فیلم‌ها وجود دارد حاکی از عدم صحت این ادعاها دارد و ممکن است Endgame آنگونه که ما فکر می‌کنیم به پایان نرسیده باشد.

دکتر استرنج

تانوس

فیلم دکتر استرنج اساتید هنرهای عرفانی (Mystic Arts) را به دنیای مارول معرفی نمود و فهمیدیم که Ancient One (انشنت وان) نگهبان سنگ زمان (Time Stone) در کهکشان است. انشنت وان در زمان مرگ خود به استیون استرنج گفت: «من سال‌های سال در زمان سفر کرده‌ام و تعداد بی‌شماری از خطرات را دفع نموده‌ام. آینده‌های ترسناک را دیدم و تغییرشان دادم؛ اما همیشه یک آینده تاریک و یک خطر مرگبارتر در کمین است. من هم سعی می‌کنم هر بار آنچه برای جهان ما بهتر است را انجام دهم. من همه چیز را می‌دیدم، تا امروز و این نقطه.» انشنت وان با پیش‌بینی آینده‌های مختلف جلوی اتفاقات ناخوشایند را می‌گرفت و در عنوان Infinity War، دکتر استرنج هم از چنین رویکردی استفاده کرد. وی با بررسی ۱۴ میلیون احتمال تنها به یک حالت که منجر به پیروزی انتقام‌جویان بود، رسید.

اما طبق گفته انشنت وان، نگهبان سنگ زمان تنها می‌تواند اتفاقات را تا مرگ خود ببیند و پس از آن قادر به دیدن و پیش‌بینی آینده نیست. همین حرف دقیقا در فیلم Endgame هم به تایید رسید، زمانی که هالک برای گرفتن «سنگ زمان» در گذشته، با انشنت وان ملاقات داشت. نگهبان سنگ می‌دانست که دکتر استرنج در آینده جای او را خواهد گرفت ولی از ظهور خطر وحشتناکی چون تانوس یا پروژه سفر در زمان توسط انتقام‌جویان کاملاً بی‌خبر بود.

در Avengers: Infinity War دکتر استرنج تک‌تک احتمالات ممکن را – که دقیقا 14,000,605 عدد بود – دید؛ طبق گفته بردران روسو این خطوط زمانی شامل آن‌هایی هم میشد که اسکات لنگ هیچگاه از قلمرو کوانتومی خارج نمی‌شود و انتقام‌جویان اصلاً ایده سفر در زمان را به‌دست نمی‌آورند. حال احتمالاً در اکثر آن خطوط زمانی، خود دکتر استرنج هم پس از ناپدید شدن دیگر به دنیای خود بازنمی‌گشت. اگر دکتر در آن حالات جانش را از دست می‌داد، چگونه می‌توانست اتفاقات پس از آن را پیش‌بینی کند؟ با این حساب، پیش‌بینی دکتر از آینده نشان‌دهنده آن است که بشکنِ تانوس مردم را نکشته؛ بلکه اتفاق دیگری برایشان رخ است.

بشکن تانوس

تانوس

بیایید از ابتدا به بشکن تانوس و اینکه چه اتفاقی افتاد نگاه کنیم. پس از حرکت دست تانوس، بدن قربانیانِ حادثه در ظاهر به خاکستر بدل شد. این نوع از تغییر شکل تنها یک جلوه بصری نبود و اگر در ادامه و پس از بشکن به دنیای Avengers: Endgame توجه کنیم، همه چیز تا حدی کم‌نور و تاریک شد. این ایده به‌طور فوق‌العاده‌ای با خاکستر شدن افراد تطابق دارد؛ فرض کنید چند میلیارد آدم ناگهان به خاکستر بدل شوند و محو گردند. میزان این خاکستر آنقدری خواهد بود که اجازه ندهد مقداری از نور خورشید به زمین و چشم بقیه برسد. پس از آن، زمانی که هالک بشکن تانوس را بی‌اثر کرد، نور دوباره به حالت عادی بازگشت. البته، کمی بعد دوباره شاهد کاهش شدید نور بودیم که آن‌ هم به خاطر حمله تانوس به ساختمان انتقام‌جویان و ایجاد گرد و خاک در آن منطقه بود.

همچنین، در دنیای سینمایی مارول مفهوم «ارواح جاودان» وجود دارد؛ در فیلم Black Panther مشاهده شد که تچالا به Ancestral Plane رفت و با روح پدر و اجدادش ملاقات کرد. اما در Endgame پیتر پارکر عنوان داشت که پس از بشکن تانوس، وی دیگر چیزی ندیده و حس نکرده است. یعنی پنج سال در جایی مانند خلأ سپری شده و مشخصاً آن‌ها به جایی که بلک پنتر رفت، فرستاده نشده بودند. پس این ایده که روح نیمی از جمعیت به جایی چون Ancestral Plane رفته باشد ممکن نیست. از سویی، برخی هواداران عقیده دارند روح مردم همگی در سنگ روح (Soul Stone) جمع شده؛ این تئوری نیز نمی‌تواند صحت داشته باشد چراکه تانوس پس از بشکن و انجام ماموریتش، سنگ‌ها را از میان برد و در آن‌صورت، تمام روح‌هایی که در Soul Stone بوده‌اند هم باید نابود می‌شدند. اینگونه انتقام‌جویان دیگر موفق به بازگردانی هیچکس نمی‌شدند. تئوری دیگری که به‌شدت قابل اعتنا هم محسوب می‌شود، انتقال افراد به قلمرو کوانتومی است؛ زمانی که تانوس بشکن زد، میزان قابل توجهی از انرژی آزاد شد و احتمالاً این موضوع می‌تواند به قضایای کوانتومی مربوط باشد.

انتقال‌دهنده‌های موجود در Star Trek می‌تواند عقلانی‌ترین و نزدیک‌ترین توضیح برای اتفاقات Avengers باشد. در فیلم Star Trek یک دستگاه انتقال‌دهنده وجود داشت که افراد و اجسام را جابجا می‌کرد. در این دستگاه مولکول‌های بدن فرد یا اجسام بی‌جان به کوچکترین حالت ممکن درمی‌آمدند و سپس در محل مقصد، دوباره به شکل اولیه خود بازمی‌گشتند. در فیلم اونجرز اینفینیتی وار هم ظاهرا بشکن تانوس افراد را به قطعات مولکولی تبدیل کرد و اطلاعات فرم اصلی‌شان در جایی (شاید قلمرو کوانتومی) نگه داشته شد. به همین دلیل وقتی هالک دوباره با در اختیار داشتن سنگ‌های بی‌نهایت بشکن زد، افرادِ ناپدیدشده به زندگی بازگشتند. این بازگشت به گونه‌ای بود که افراد دقیقاً با همان لباس‌ها و سنی که پنج سال پیش داشتند، ظاهر شدند. در این‌صورت هیچکس توسط تانوس کشته نشده، بلکه همه آن افراد به نوعی در گوشه‌ای کهکشان وجود داشته‌‌اند. پس به همین صورت می‌توانیم دلیل آنکه دکتر استنرج قادر به دیدن آینده – حتی پس از بشکن – بود را توجیه کنیم. او و نیمی از جمعیت جهان نمرده بودند، بلکه در بُعد و حالت دیگری همچنان وجود خارجی داشتند.

پس تانوس هم زنده است؟

شمشیر تانوس

شاید در ظاهر تمام صحبت‌های ما صرفاً تئوری‌ها و ایده‌هایی بی‌اهمیت باشند اما وقتی مطمئن شویم بشکن تانوس واقعاً مردم را نکشته، پس خود تانوس و ارتشش هم با بشکن آیرن من به‌طور کامل نابود نشده‌اند. این موضوع می‌تواند آینده دینای سینمایی مارول (MCU) را دگرگون سازد.

در پایان Avengers: Endgame تونی استارک سنگ‌های بی‌نهایت را از تانوس ربود و با شکل دادنِ یک دستکش بی‌نهایت، خود را قربانی کرد تا شر تایتانِ دیوانه را از سر تمام موجودات کم کند. اینجا بود که با یک بشکن دیگر، تانوس و سپاهیانش به خاکستر تبدیل شدند. اگر این اتفاق را مساوی با از بین رفتن نیمی از جمعیت قلمداد کنیم، پس تانوس هم هنوز به‌طور کامل نابود نشده است. او نیز مانند بقیه قربانیان به یک بعد دیگر منتقل شده و امکان بازگشت او هم وجود دارد.

اگر تئوری ما درست باشد، نتیجه آن است که تانوس همچنان خطری برای قهرمانان مارول محسوب می‌شود. حتی شاید یک نژاد بیگانه در اعماق فضا، فلسفه این بشکن و طرز کار سنگ‌ها را کشف کرده باشند. به هر حال دکتر استرنج تنها روی اتفاقات زمین تمرکز کرد و احتمال دارد از بسیاری از وقایع درون‌کهکشانی غافل بوده باشد. پس اینکه ما چیزی در این باره نمی‌دانیم، حاکی از عدم وجود آن نیست. اتفاق ترسناکی که می‌تواند رخ دهد، بازگشتن تانوس به عرصه کائنات خواهد بود.

به‌وجود آمدن ده‌ها تئوری و هزاران مقاله حول محور دنیای مارول، تا حدی غیرعمدی هم بوده است. به هرحال این استودیو طی بیش از یک دهه چندین و چند فیلم پر عمق و محبوب خلق کرده و در چنین دنیای وسیع و گسترده‌ای، بسیاری از مسائل ناخواسته به‌وجود می‌آیند. عنصر منطق همچنان در MCU دچار خدشه آنچنانی نشده و با این احتساب بازگشت تانوس نمی‌تواند غیرممکن باشد.

گفتنیست فیلم Avengers: Endgame چندی پیش با پشت سر گذاشتن Avatar، رکورد پرفروش‌ترین فیلم تاریخ سینما را شکست.

منبع: Screen Rant

.کپی شد https://vgto.ir/p3

7
نظر تو چیه ؟

avatar
1000
7 نظرات
0 پاسخ ها
1 دنبال کنندگان
 
بیشترین واکنش
پرطرفدار ترین
7 نویسندگان دیدگاه
ADAM WARLAKjojoمیروامیرreza آخرین نویسندگان دیدگاه
  مشترک شدن  
جدید ترین قدیمی ترین بیشترین امتیاز
اطلاع رسانی کن
ADAM WARLAK
مهمان
ADAM WARLAK

نباید از آدام وارلاک غافل شد چون توی نگهبانان کهکشان پیله آدام دیده شد حالا باید دید با نقش خوب ظاهر میشه نه اگه بخواد بد باشه می تونه دوباره سنگ هارو جمع کنه و تانوس رو برگردونه آدام وارلاک از کسایی بود که دستکش بی نهایت و دستش کرده

jojo
مهمان
jojo

در مورد این فیلم ها نباید اینقدر علمی و تئوری صحبت کنیم، اگه بخوایم منطقی صحبت کنیم که اصلا وجود ابر قهرمان با این ویژگی ها تقریبا غیر ممکن است.
ثانیا همه کمپانی مارول و والت دیزنی رو میشناسیم ??

میرو
مهمان
میرو

این دقت چه دلیلی داره و اینکه چه کسی باعث شده تا اونها به ابعاد کوانتوم وارد بشن در حالی که بشکن خواسته مشخصی به عنوان مرگ رو در نظر داشته و اینکه ایرادات زیادی درتئوری و در ارایه می دیدم که گمان نمی کنم اینجا نیازی به گفتنش باشه

امیر
مهمان
امیر

تانوس تو اینده مرده بود ! پس نه خودش نه لشکریانش وجود نداشتن …خاکستر شدنشون هم بخاطر همین بود

reza
مهمان
reza

دوست عزبز اون بشکن که البته ایده ای جالبی نبود اما در واقع شما به متن فیلم دقت نکردی با استفاده از قدرت سنگ های ابدیت که مربوط به قسمت سنگ ذهن بود تانوس در لحظه ای در ذهنش تصوری از نیمی از جمعیت بشری زنده رو میکرد و با القا فکری به سنگ ذهن و تاثیر اون با سنگ های دیگر به این قدرت دست میافت

Mobin
مهمان
Mobin

اونا به تایتان فرستاده شدن اگه به صحنه assemble دقت کنیم می‌بینیم که اون یه چیز تو مایه های ستاره دریایی که تو تایتان هست دیده میشه

امیر
مهمان
امیر

مخم پوکید

ورود
بارگذاری...
ثبت نام
بارگذاری...