بررسی بازی High on Life

بررسی بازی High on Life

یک شوتر فضایی با شوخی‌های زیاد... خیلی زیاد!

۲۸ آذر ۱۴۰۱ ۴.۷ ذخیره

تابحال شده یک جوک یا ماجرایی خنده‌دار را در جمع تعریف کنید و کسی به آن نخندد؟ تابحال شده یک ویدیو خنده‌دار را به کسی نشان دهید و متوجه نکته بامزه آن نشود؟ این دقیق‌ترین و کوتاه‌ترین توصیفی است که می‌توانم از High on Life داشته باشم. حتی اگر لحظه‌ای از بازی را تماشا کنید متوجه می‌شوید Justin Roiland دستی در ساخت آن داشته. Justin Roiland را بیشتر از هر چیزی با سریال Rick and Morty می‌شناسیم. یک طنز عجیب و متفاوت که طرفداران پروپا قرص خودش را دارد. اما آیا High on Life می‌تواند تبدیل به نقطه عطفی در کارنامه حرفه‌ای او شود؟

High on Life
بررسی بازی High on Life
 • امتیاز کاربران
  60 ratings7.8/10
 • امتیاز متاکریتیک 67
 • ژانر شوتر اول شخص
 • پلتفرم‌ها ایکس باکس سری ایکسایکس‌باکس وانپی‌سی
 • ناشر بازی Squanch Games
 • سازنده Squanch Games
 • حالت بازی تک نفره
 • درجه سنی بازی مناسب برای بزرگسالان

صحبت کردن در مورد داستان High on Life کمی سخت است. کارکتر شما اسم ندارد و همه (حتی خواهرتان) شما را به اسم Bounty Hunter (جایزه بگیر) صدا می‌زنند. در جریان حمله یک گروه خلافکار از آدم‌ فضایی‌ها به زمین شما با نسلی از سلاح‌های سخنگو به اسم Gatlianها آشنا می‌شوید. یکی از آن‌ها را برمی‌دارید و با راهنمایی او خانه‌تان را به سیاره‌ای دیگه تلپورت می‌کنید. اینجا در امان هستید و می‌توانید از فاصله‌ای دور به نجات انسان‌ها کمک کنید. این باند خلافکار از آدم فضایی‌ها تلاش می‌کنند تا تمام انسان‌های کره زمین را دستگیر و سپس به عنوان مواد مخدر به فروش برسانند.

چطور انسان‌ها تبدیل به مواد مخدر می‌شوند؟ آدم فضایی‌ها تکنولوژی‌اش را دارند و در انجام آن لحظه‌ای شک و تردید به دلشان راه نمی‌دهند. وظیفه شما این است که تک تک اعضای این باند مخدر را از طریق سیستم جایزه‌بگیرهای سیاره ردیابی کنید و از بین ببرید. در این بین پا به مناطق متفاوتی می‌گذارید و با شخصیت‌ها و Gatlianهای بیشتری آشنا می‌شوید. شاید الان متوجه شده باشید که چرا تعریف کردن داستان High on Life کمی سخت است. البته اگر Rick and Morty را تماشا کرده باشید دیدن این حجم از اتفاقات عجیب و غریب یا تخیلی برایتان عجیب نیست.

بازی High on Life مملو از شوخی‌هایی است که تابحال نمونه‌هایشان را کمتر دیده‌اید. دقیقا همین مسئله‌ است که تفاوت را میان High on Life و سایر بازی‌هایی که سبک مشابه دارند رقم می‌زند. برای خیلی از مخاطبان شوخی‌های بازی قابل فهم نیست، مخصوصا اگر این افراد خیلی به زبان انگلیسی تسلط نداشته باشند. حتی با وجود گذراندن این مرحله شاید شوخی‌های High on Life برای شما خنده‌دار تلقی نشود. بهرحال این قماری است که سازندگان بازی یعنی استودیو Squanch Games کرده‌اند و تاحدودی در انجام کارشان هم موفق بوده‌اند.

وقتی بیشتر از نیمی از شوخی‌های بازی برای من جذاب و خنده‌دار بوده‌اند حس می‌کنم می‌توانم از سازنده‌های بازی در این بخش رضایت داشته باشم. توجه داشته باشید این یک مسئله کاملا شخصی محسوب می‌شود و ممکن یک نفر با تمام شوخی‌ها و یک نفر با هیچکدام از آن‌ها ارتباط برقرار نکند. اما حتی برای من هم شوخی‌های زیادی وجود داشت که به نظر آنقدرها خنده‌دار و بامزه نبودند.

بیشتر محتوای High on Life روی داستان و شوخی‌های آن سوار است. اگر کمی از آن چهارچوب دور شویم با یک شوتر علمی / تخیلی ساده مواجهیم که نمونه‌اش را قبلا بارها دیده‌ایم. به مرور زمان و با پیشروی در بازی‌ سلاح‌های بیشتری به دست می‌آورید. هر کدام از این سلاح‌ها مکانیزم و شخصیت مخصوص به خودشان را دارند. برای مثال شاتگان شما Gus نام دارد و شبیه‌ یک غورباقه سبز رنگ است که فوق‌العاده گرم و اصطلاحا لاتی صحبت می‌کند. برخی مواقع این سلاح‌ها تبدیل به وسیله‌ای برای باز کردن راه‌ها می‌شوند. به طور کلی طراحی بازی در این قسمت به خوبی انجام شده و اضافه شدن سلاح‌ها به مرور زمان باعث می‌شود High on Life کمی از گزند خسته‌کننده بودن فرار کند.

یکی از بخش‌هایی که High on Life به هیچ عنوان نتوانسته در اجرایش موفق ظاهر شود مبارزات و طراحی مراحل آن بوده. هوش مصنوعی دشمنانتان فوق‌العاده ضعیف طراحی شده و این مسئله باعث می‌شود در درگیری‌ها هیچوقت احساس خطر نکنید. بیشتر مواقع خودم را حین نزدیک شدن به دشمنان و کشتنشان با شاتگان یا چاقو پیدا می‌کردم. این مسئله آسیب بدی به تجربه High on Life وارد می‌کند و باعث می‌شود به مرور زمان طی کردن مراحل بازی برایتان سخت و کند جلوه کند. برخی مواقع تعداد موج‌های دشمنان که به سمتتان حمله می‌کنند آنقدر زیاد می‌شود که از کشتن مداومشان خسته می‌شوید. باس‌فایت‌های بازی که درواقع همان اعضای کارتل مواد مخدر محسوب می‌شوند هم چالش خاصی برای شما محسوب نمی‌شوند. هر کدام تکنیک‌های خاص خود را دارند اما حضورشان باعث نمی‌شود به High on Life تگ «یک بازی خیلی راحت» را نزنیم. بازی به شما اجازه می‌دهد سلاح‌هایتان را ارتقاء دهید، به مرور زمان تکنولوژی‌های جدیدتری به دست بیاورید و فرصت گشتن دوباره محیط‌های پیشین را داشته باشید. اما متاسفانه هیچکدام از این موارد برای High on Life معجزه تلقی نمی‌شوند.

مدت زمان بازی

داستان: ۸ ساعت
تکمیل کردن: ۱۲ ساعت

قطعا High on Life با صداگذاری جذاب، جلوه‌های بصری بامزه، طراحی محیط متنوع و شوخی‌های متعدد و خنده‌دارش این فرصت را دارد تا در ذهن ما باقی بماند. اما تمام علاقه‌مندان به بازی‌های ویدیویی در دسته مخاطبان این بازی قرار نمی‌گیرند. متاسفانه بازی خیلی مواقع نمی‌تواند انتظارات را برآورده کند و از طرفی قیمت ۶۰ دلاری آن با توجه به تجربه کوتاهش منطقی به نظر نمی‌رسد.

بررسی بازی High on Life

خلاصه بگم که…

ممکن است High on Life برای شما مناسب نباشد. اگر از طنز Rick and Morty خوشتان می‌آید و تسلط خوبی روی زبان انگلیسی و رفرنس‌های مختلف به دنیای سرگرمی دارید High on Life می‌تواند یک تجربه بامزه و متفاوت برایتان تلقی شود. البته باید انتظاراتتان را در برخی از بخش‌های دیگر مانند گیم‌پلی و طراحی مراحل پایین بیاورید.

بررسی بازی High on Life

می‌خرمش…

علاقه‌مندان به Rick and Morty و به طور کلی آثار Justin Roiland متوجه طنز موجود در اتفاقات و دیالوگ‌های High on Life می‌شوند. اگر دوست‌دارید یک تجربه متفاوت از شوترهای فضایی با شوخی‌هایی دیوانه‌وار و رگباری داشته باشید این بازی را از دست ندهید.

بررسی بازی High on Life

نمی‌خرمش…

اگر به زبان انگلیسی تسلط ندارید، طنز Rick and Morty جذبتان نمی‌کند و حوصله یک شوتر فضایی با داستانی عجیب و ضعف‌های ریشه‌ای در گیم‌پلیش را ندارید قید High on Life را بزنید.

 • امتیاز ویجیاتو75
 • امتیاز کاربران
  60 ratings7.8/10
 • امتیاز متاکریتیک67
کپی شد https://vgto.ir/jrc
نظرات (۱۴)
4.7 3 امتیازها
امتیاز مطلب
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
14 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
دیدگاه درون خطی
نمایش تمام نظرات

من این بازی تو تجربه کردم و خیلییییی خوب بود و چون بازی خیلی رنگ و وارنگ بود احساس خستگی بهم دست پیدا نمیکرد در کل تجربه خوبی بود ?
امتیاز من: ۹.۵ از ۱۰

عاشق ریک و مورتیم دویت دارم بازی کنم

برای کسانی هم که میخوان زبانشون بهتر شه اینجور بازی ها جوابه من خودم پنجاه شصت درصد زبانی که بلدم به لطف این مدل بازی ها یاد گرفتم
ریک و مورتی هم که اصلا هیچی ماچ به کلش میزاریمش گوشه دلمون اینقد که خوبه

با اینکه فن سونی ام ولی عجب بازی ساخته ایکس باکس فقط یه چیزی میگم دیس ندید (بعدا افراد بالا رتبه ایکس باکس میگن سونی سه برابر ما انحصاری داره)

آخرین ویرایش 1 سال پیش توسط hahbaz$

با اینکه نمیتونم این بازی رو تجربه کنم ولی بنظرم اگه تجربش میکردم میتونسم خوب با بازی ارتباط برقرار کنم . جدا از اون آقای Justin Roiland همیشه یه طنز خیلی خاصی توی اثراتشون نهفته اس که شاید هر مخاطبی نتونه باهاش حال کنه.
(اونجا که نوشته بودین اسم شاتگانش gus هست یاد بریکینگ بد افتادم)

دوبله ی فارسی با گویندگان بزرگی که داریم ، خیلی جذابش می کنه البته به نحوی دیگر !

این یکی از بهترین بازی هایی هست که انحصاری ایکس باکسه و اصلا به متا توجه نکنید.
واقعا حقش بیشتر بود بازی کنید میفهمید چی میگم

چه بازی سمی بود
داخلش به ریک و مورتی اشاره نشده بود؟

14
0
نظرت رو حتما بهمون بگو!x